Yükselen Yay Burcu

Yükselen, dış görünüşle ilgilidir. Yükselen Yay burcu, kişinin doğduğu sırada gökyüzünün doğusunda Yay takımyıldızının yükseldiği anlamına gelir. Özelliklerini detaylı incelemeden önce yükselen burcunu gözden geçirelim.

Yükselen Yay Burcu

Yükselen bir kişinin giydiği kıyafeti gibidir. Seçilen ürüne göre dışa yansıtılan görüntü değişir. Yükselen burcu hem bizi koruyan hem de kendimizi ifade etmemizi sağlayan bir araçtır. Kim olduğumuz ve dürtüsel davranışlarımız konusunda bilgiler verir.

Birçok astrolog, yükseleni kişinin kendisi ile diğerleri arasındaki bir filtre olarak görür. Bu filtre hem kişinin diğerlerine bakış açısını hem de diğerlerinde bırakılan izlenimi etkiler. Bu yüzden yükselen, dış Dünya ile ilişkilerimizde öncüdür.

Yükselen burcunun hayatımızdaki etkisi belki de en iyi bir örnekle açıklanır. Çok sevdiğiniz bir arkadaşınızın evde yapılacak nişanına katılacaksınız. Tüm misafirlerin hem zihinsel hem de duygusal durumlarının iyi olduğunu varsayalım.

Birçok tanımadığınız insanın olduğu bu eve girince ilk gözlemleriniz ve diğer insanlarda bıraktığınız izlenimlerin hepsi doğrudan yükselen burcuyla ilgilidir.

Kim bir köşeye geçip dikkat çekmeden herkesi sessizce izliyor (belki yükselen Akrep?) Kim yardım edecek bir şey var mı diyerek güler yüzle elindeki tabakları servis ediyor (belki yükselen Yengeç?) Kim oturma odasında espriler yaparak misafirlerin tüm ilgisini üzerine çekiyor (belki yükselen Aslan?).

‘Belki’ kelimesinin sebebi kişilerin doğum haritasında yükselen burcunun diğer gezegenlerin etkisinin altında kalabileceğidir. Bu yüzden etkisi azalabilir, artabilir. Tipik yükselen burcundan bahsettiğimizi hatırlayalım.

Eğer yükselen burcuna uygun bir görüntü çizerseniz, kendinizi özgüveni yüksek ve huzurlu hissedersiniz. Yükselen burcu iki saatte bir değişir. Eğer doğum saatinizden emin değilseniz sitedeki burç hesaplama aracını kullanarak bir önceki ve sonraki saatleri de yazın.

Yükselen değişiyorsa, ikisini de okuyup kendinize uygun olanı seçin. Kendinizi nasıl ifade ettiğiniz ve dışarıdan nasıl göründüğünüzü yakın bir arkadaşınız da size iyi aktarabilir.

Aşağıda yükselen Yay burcu özelliklerini başlıklara ayrılmış bir şekilde bulacaksınız. İstediğinize tıklayıp ilgilendiğiniz başlığa hızlıca ulaşın.

Yay Burcu Yükseleni Genel Özellikleri

Yükselen Yay burcu, elinde yay ile yarı at, yarı insan bir figürün gökyüzüne fırlattığı ok ile temsil edilir. Tıpkı bu figür gibi yükselen Yay, ayakları yere sağlam basarak yıldızları hedef alır.

İnsanlara pozitif, coşkulu ve felsefi bir dış görünüşle yaklaşır. Onu en iyi tanımlayan cümle: “Her şey sonunda yoluna girer, merak etme”dir.

Koşullar zor olsa bile, olumsuz düşüncelerden uzak durmaya çabalar. Hayata iyimser bakış açısıyla birçok burcun yakalayamadığı fırsatları görmeyi başarır.

Yükselen Yay burcunun yöneticisi Jüpiter, astrolojide dokunduğu her şeyi büyütüp geliştiren, şans gezegeni olarak bilinir. Jüpiter, yükselen Yay burcuna, entelektüel bir bakış açısı ve dine veya felsefeye dair güçlü bir inanç verir.

Ateş burcu olarak yükselen Yay burcu, hayatta yeni durumlara başlamaya heveslidir. Değişken burç kategorisiyle de yeniliklere adapte olabilir. En çok arzuladığı, hayatın kendisini deneyimlemektir.

Yükselen Yay burcu, dışarıdan zengin ve hayatta rahat yaşıyormuş gibi bir izlenim verebilir. Özellikle Jüpiter: Bolluğu, güzelliği ve savurganlığı arzular.

Çoğunlukla dışarıdan görüntüsü ile gerçekte olan birbirinden farklıdır. Bu yüzden yükselen Akrep gibi yükselen Yay’da yanlış anlaşılabilir.

Yükselen Yay burcu, yaşadığı sıkıntıları başkasına aktarıp karşıdakini endişelendirmek istemez. Çünkü, huzurlu kalmak için güzel haberlerin kısa zamanda geleceğine inanmak ister.

Hayata olumsuz ve çok hassas yaklaşan kişilerden uzak durmaya çalışır. Mutluluğu, yeni aktiviteler ve kendi coşkusunda bulur.

Günlük programı, gerçekleştiremeyeceği kadar çok planla dolu olabilir. İnsanlara söz verip son anda caymak zorunda kaldığı için umursamıyormuş gibi görünür.

Aslında, hayata olumlu yaklaşımından dolayı istediği zaman ve enerjiye hep sahip olacağını düşünür. Çoğunlukla işler planladığı gibi gitmez.

Yükselen Yay burcu, konuşurken gerçek anlamda samimiyeti hissettirir. Sıklıkla, karşıdakinin iyiliğini isteyen bir görüntü verir. Diğer insanların da benzer düşünceler içinde olduğunu sanabilir.

Sıkıntı burada ortaya çıkar. İnandığı kural, ahlak veya doğru davranış biçimi, neredeyse her insanda farklıdır. Karşıdaki insanın niyetini anlamaya çalışmadan, kendi standartlarına göre davranılmayı bekleyebilir.

Böyle bir durumda yanlış anlaşılmalar ve tartışmalar ortaya çıkar. Öncelikle, insanlara doğrudan inanmadan onlarla ilgili gerçekleri ve onların davranışlarını incelemelidir. Bu sayede, hayatına giren herkesin onun gibi iyimser veya ahlaklı olduğu düşüncesinden uzaklaşır.

Yükselen Yay temsili figürüne tekrar dönersek, bu durum daha net anlaşılır. Yükselen Yay’ın zihni gökyüzünde gezerken ayakları yere sağlam basar.

Hayattaki temel dersi, parlak fikirlerini gerçeklerle karşılaştırıp uygun bir şekilde pratiğe dönüştürmektir. Bu sebeple bazen, insanlarla ilgili düşünceleri gerçekle örtüşmeyebilir.

Yükselen Yay burcu, evrenin işleyişini hayranlıkla izler. Geleneksel anlamda dinine bağlı biri veya kendi bulduğu felsefeye sadık olabilir. Doğayı, hayattaki birçok şeyin işleyişini anlamayı ve onları izlemeyi sever.

Örneğin camiye gitmek yerine yeşillikler arasında uzun yürüyüşler yapıp kendisini, yaratana daha yakın hissedebilir. Sahil kenarında gün batımını izlemek evrene ve insanlığa dair sevgisini pekiştirebilir.

Yükselen Yay burcu, hayvanları ve doğayı seven bir kişilikle Dünya’ya gelir. Asil ruhlu ve cömert tarafı ile insanlara hayır demekte zorlanır. Başıboş gezen, dışarıda kalmış ister insan ister hayvan olsun herkese, imkanı olsa evinde bir yer açmak ister.

Desteğe ihtiyaç duyan insanları savunup hayatlarını düzeltmek için organizasyonlara katılır. Fakat bazen, başarısız olacak gibi görünen davalara kendisini adayabilir.

Yükselen Yay burcunun hayata olan sevgisi, atıldığı maceralarda onu kötü niyetli insanlardan korur. Hayatta insanlarla rekabet etmek gibi bir düşünce onu motive etmez. Ama küçük yarışmalara da hayır demez.

Önemli olan işe, eve dair rutinlerden uzaklaşmayı başarıp kendi macerasına atılmasıdır.

Yükselen burcu özellikleri, Güneş burcu özelliklerine göre kendisini daha baskın ve davranışlarda gösterir. Üstteki davranışların yoğunluğu, Güneş burcu Yay ile kıyaslayınca, yükselen Yay’da daha net görülür.

Yay Burcu Yükseleni Dış Görünüşü ve Fiziksel Özellikleri

Öncelikle fiziksel özellikler ve dış görünüş oldukça genel olarak yazılmıştır. Kişinin 1. Evinde farklı gezegenler olması veya yükselen burcunun başka gezegenlerle güçlü ilişkisi büyük değişiklikler getirebilir.

Yükselen Yay burcu, genellikle ortalama insana göre daha uzun kol ve bacaklara sahiptir. Yönetici Jüpiter’in her dokunduğu yeri büyütmek istemesi, kişi de kilo problemine kapı aralar. Doğum haritasında İkizler veya Başak yoğunlukta olmayan kişiler bu probleme daha yatkındır.

Tüm ateş burçları gibi Yükselen Yay erkeğinin de saç dökülme problemi olabilir. Yükselen Yay, diğer insanlardan daha çok gülümser. Özellikle doğum haritasında Jüpiter olumlu açılara sahipse, hayata iyimser bir görüntü çizmek için nedene ihtiyaç duymaz.

Gülümsediği veya komik espriler yaptığı için insanlar arasında kolayca fark edilir. Sıklıkla düzgün bir buruna, güzel el ve bacaklara sahiptir. Arkadaş canlısı görüntüsü ile insanlar ona kolayca uyum sağlayabilir.

Yükselen Yay burcu: Vücutta kalça, oyluk kemiği ve karaciğeri, Jüpiter ise yağ dengesini ve siyatik sinirleri yönetir. Kişinin, özellikle karaciğerine ve diğer bahsedilen parçalara önem vermesi tavsiye edilir.

Kişinin Güneş burcu ile yükselen burcu farklı element veya nitelik grubunda olabilir. Sonuç olarak egosu ile yansıttığı kişi arasında farklılıklar ortaya çıkar. Dengeyi sağlayıp kendisini doğru ifade etmeyi öğrenmesi 20’li yaşların sonunu bulabilir.

Yükselen Yay burcu, insanlarla ilişkisinin kalitesine göre olumlu veya olumsuz bir görüntü çizer. Tipik özellikleri kısaca aşağıda sıralanmıştır.

Yükselen Yay burcu dışarıdan nasıl görünür? (Olumlu – Olumsuz)

  • Aktif, enerji dolu – Hep bir yerlere giden, rahat değil
  • Büyük resme odaklanan – Detayları önemsemeyen
  • Gerçeği arayan – Tez canlı, seyahat tutkunu
  • İyimser, olumlu – Gerçek dışı, hep daha fazlasını isteyen
  • Eğlence sever – Hiç ağırbaşlı değil
  • Güçlü bir ahlak sistemine sahip (dini/felsefi) – Kendisi gibi düşünmeyeni eleştiren
  • Hayatta kolay karar veren – Tüm gerçekleri incelemeden yargılayan

Yay Burcu Yükseleni Düşebileceği Hatalar ve Çözümleri

Yükselen Yay burcunu ileri derecede sahiplenip özelliklerini sorgulamadan kullanan birisi birkaç farklı davranış gösterir.

Örneğin bir yükselen Yay, İkizler burcuna benzer şekilde hep genç kalmak ister. Tüm fırsatları elinde tutarak, bir duygusal ilişkiye başlamaktan veya başlasa dahi ileriye yönelik ciddi adımlar atmaktan uzak durur.

Bu yükselen Yay burcu, bir kız/erkek arkadaşa sahip olmak istemez. Bir eve yerleşmek veya düzenli bir işte çalışmak da ilgi çekici değildir. Çünkü, dışarıda birçok gezecek görecek yer, tanışacak kadın/erkek vardır.

Yükselen Yay burcunun üstteki bu düşünceleri, kendisi bilinçli bir karar almadıkça, yaşı ilerlese de değişmeyebilir.

Yükselen Yay’ın yöneticisi olan Jüpiter, kişiye hayatta hep en iyisi, kalitelisi veya güzelini hak ediyormuş gibi hisler verebilir. Bu tür bir Yay ise dışarıdan biraz yüksek sesli, fazla hayat dolu ve atılgan görünebilir.

Başka bir yükselen Yay burcu ise insan ilişkilerinde eğitimci rolünü üstlenir. Her şeyi bilen Yay, diğer insanlar sormasa bile onları bir konuda bilgilendirmek için uğraşabilir.

Bir dine kendini tamamen adayan bir profilde çizebilir. Bu tür Yay yaklaşımı, hayatın tüm karmaşıklığını tek bir dinin/felsefenin sert bakış açısı ile açıklamaya çalışır.

Eğer hayatında büyük bir problemle karşılaşırsa, probleme neden olan etkenleri anlamaya çalışmak yerine sadece “hayırlısı” deyip her şeyi örtbas edebilir. Özellikle muhafazakar bir bölgede yaşıyorsa bu davranış sürekli pekiştirilir.

Bu tür bir Yükselen Yay burcu, hayattaki bazı problemlerin bir inanca gerek kalmadan, mantıksal yöntemlerle çözülebileceğini kabul etmeyebilir. Dine/felsefeye daha çok vakit ayırıp tüm doğrulara sadece kendisi sahip olduğu hatasına düşer.

Elbette yukarıdaki örnekler sadece yükselen Yay özelliklerini aşırı derecede sahiplenmiş insanlarda ortaya çıkar. Bu davranışlarla karşılaşan bireylerin tepkilerinden söz edelim.

Yükselen Yay burcunun bu tür davranışları, insanlarda İkizler burcuna dair davranışları ortaya çıkarır. Diğer insanlar Yükselen Yay’ın vaaz/ders veriyormuş gibi gelen konuşmasına direnebilir. Örnek bir tepki:

“Söylediğin her şey gerçek değil. Daima haklı değilsin. Bahsettiğin teoriyi kanıtlayacak bir tane gerçek sunar mısın bana? Bunun sadece kendi inancının bir parçası olduğunu ne zaman anlayacaksın?”

Yükselen Yay burcu, insanları maceraya atılmaya davet eder. Özellikle bu durum aşırıya kaçarsa, birçok arkadaşı söz vermek zorunda kalıp son anda vazgeçebilir.

Peki yükselen Yay burcunun yukarıdaki hatalara düşmesi nasıl önlenir?

Eğer burcunuz yükselen Yay ise arkadaşınız aşağıdakilere benzer tepki verirse onu dinleyin:

  • “Yaratan sana doğrudan bir vahiy mi gönderiyor bilmiyorum. Diğer insanların görüşleri de tamamen geçerli ve ahlaka uygun olabilir.”
  • “Biraz yavaşlayıp dinlenmem gerekli. Sürekli maceralara atılacak gücü içimde bulamıyorum.”
  • “Herkes her şeyi bilmek zorunda değil ve sen de hep öğretmeye çalışmak zorunda hissetme lütfen.”

Yükselen Yay burcu, bazı konularda diğer insanların görüşlerini kabul etmese de farklı düşüncelere saygı duymaya dikkat etmelidir.

Kendi inancından farklı bir alanda, ilgi çekici bilgiler bulmayı deneyebilir. Bu sayede inanmadığı tüm bilgilerin “kötü” veya “yanlış” olmadığını fark eder.

Eğer yükselen burcunuz Yay ise partner seçiminde sizi heveslendiren özelliklerin neler olduğunu gözden geçirin. Çoğunlukla, İkizler burcunun merakı, neşesi ve yeni fikirlere açık olan yanı ilginizi çeker.

Gelişimsel astrolojiye göre yükselen Yay burcu, İkizler burcu özellikleri baskın olan bir kişiden anlayışlı ve önyargısız olmayı öğrenir.

İkizler burcunun özelliklerini kendi içinde aktif hale getirerek Yay’a dair özellikleri dengeler. Bu sayede, hayata biraz fanatik bir bakış açısıyla yaklaşma hatasından kendisini korur.

Farklı kültürleri ve hayatı anlamaya çalıştığı serüvenine, içten iyimserliği ile devam eder.


Yükselen Yay burcunun kişiye özel etkisini öğrenmek için burç hesaplama sayfasında doğum haritası rehberini inceleyebilirsiniz.

Natal Astroloji Nedir?

Natal “doğum ve doğumla ilgili konular” demektir. Natal astroloji ile herkese özel olan doğum haritasını kullanarak karakter analizi, kişinin hayatta yaşaması gereken deneyimler, aşması gereken sınavlar gibi konularda aydınlatıcı bilgiler elde ederiz.

Mavi gökyüzü ve dolunay

Ay Burcu ve Erkeklerde Duygusal Bağımlılık

Birçok yetişkin erkek, bir duygusal ilişkiye başlayınca tüm diğer ilişkilerini yavaş yavaş bırakmaya başlar. İlişkide bağımlılık artar...

Astrolojide Evler Neyi Temsil Eder?

astrolojide evler

Gezegenler ne olduğunu, burçlar nasıl olduğunu, evler ise nerede olduğunu gösterir.

Yükselen Yay Burcu
>
error:
Copy link