Yükselen Terazi Burcu

Yükselen, dış görünüşle ilgilidir. Yükselen Terazi burcu, kişinin doğduğu sırada gökyüzünün doğusunda Terazi takımyıldızının yükseldiği anlamına gelir. Özelliklerini detaylı incelemeden önce yükselen burcunu gözden geçirelim.

Yükselen Terazi Burcu

Yükselen bir kişinin giydiği kıyafeti gibidir. Seçilen ürüne göre dışa yansıtılan görüntü değişir. Yükselen burcu hem bizi koruyan hem de kendimizi ifade etmemizi sağlayan bir araçtır. Kim olduğumuz ve dürtüsel davranışlarımız konusunda bilgiler verir.

Birçok astrolog, yükseleni kişinin kendisi ile diğerleri arasındaki bir filtre olarak görür. Bu filtre hem kişinin diğerlerine bakış açısını hem de diğerlerinde bırakılan izlenimi etkiler. Bu yüzden yükselen, dış Dünya ile ilişkilerimizde öncüdür.

Yükselen burcunun hayatımızdaki etkisi belki de en iyi bir örnekle açıklanır. Çok sevdiğiniz bir arkadaşınızın evde yapılacak nişanına katılacaksınız. Tüm misafirlerin hem zihinsel hem de duygusal durumlarının iyi olduğunu varsayalım.

Birçok tanımadığınız insanın olduğu bu eve girince ilk gözlemleriniz ve diğer insanlarda bıraktığınız izlenimlerin hepsi doğrudan yükselen burcuyla ilgilidir.

Kim bir köşeye geçip dikkat çekmeden herkesi sessizce izliyor (belki yükselen Akrep?) Kim yardım edecek bir şey var mı diyerek güler yüzle elindeki tabakları servis ediyor (belki yükselen Yengeç?) Kim oturma odasında espriler yaparak misafirlerin tüm ilgisini üzerine çekiyor (belki yükselen Aslan?).

‘Belki’ kelimesinin sebebi kişilerin doğum haritasında yükselen burcunun diğer gezegenlerin etkisinin altında kalabileceğidir. Bu yüzden etkisi azalabilir, artabilir. Tipik yükselen burcundan bahsettiğimizi hatırlayalım.

Eğer yükselen burcuna uygun bir görüntü çizerseniz, kendinizi özgüveni yüksek ve huzurlu hissedersiniz. Yükselen burcu iki saatte bir değişir. Eğer doğum saatinizden emin değilseniz sitedeki burç hesaplama aracını kullanarak bir önceki ve sonraki saatleri de yazın.

Yükselen değişiyorsa, ikisini de okuyup kendinize uygun olanı seçin. Kendinizi nasıl ifade ettiğiniz ve dışarıdan nasıl göründüğünüzü yakın bir arkadaşınız da size iyi aktarabilir.

Aşağıda yükselen Terazi burcu özelliklerini başlıklara ayrılmış bir şekilde bulacaksınız. İstediğinize tıklayıp ilgilendiğiniz başlığa hızlıca ulaşın.

Terazi Burcu Yükseleni Genel Özellikleri

Yükselen Terazi burcu, hayatta denge ve adaleti arar. Temel özelliği durum ve kişilere karşı tarafsız yaklaşabilme becerisidir. Temel ihtiyacı ise uyum ve ahenktir. Gereksiz muhalefet olan, arbede veya tartışmaya hevesli insanlar onu huzursuz eder. Bu tür durumlara pek tahammül etmez.

Hayatı boyunca istediği güzel ve huzurlu ortamı oluşturmak için çalışır. İnsan ve olayların sık değişiminden dolayı, kendisini onlara adapte etmek ve içsel dengesini korumak için büyük çaba harcayabilir.

Yükselen Terazi burcunun yöneticisi Venüs gezegenidir. Astrolojiye göre Venüs, hayatta sanat ve güzelliğe dair her şeyi tanımlar ve yönetir.

Zarafet, diplomasi ve sosyallik en çok öne çıkan özellikleridir. Venüs aynı zamanda Boğa burcunu da yönetir. Fakat, Venüs’ün kendisini bu iki burçta gösterme şekli birbirinden oldukça farklıdır.

Örneğin Yükselen Boğa burcu; bedene dair hisler, haz ve Dünya’nın maddi halini takdir eden bir tutum sergiler. Yükselen Terazi burcu ise samimi ilişkiyi, arkadaşlığı ve ilişkide diğer insanla uzlaşmayı simgeler.

Üstelik Terazi hava burcu olarak Venüs etkisini entelektüel bir biçimde yansıtır. Boğa ise toprak burcu olarak dokunmak ve hissetmek ister.

Yükselen Terazi burcunu ele veren güzelliktir. İnce hatları, kibar görünüşü ve bazen birkaç gamzesi ile dikkat çeker.

Özellikle yükselen Terazi burcu erkeği, oldukça etkileyici ve yakışıklı görünür. Fakat, burada iki etken vardır. Venüs sayesinde dış görünüş konusunda avantajlı olan Yükselen Terazi, bunun yanın sıra diğer burçlara göre kendisine daha iyi bakar.

Örneğin, giydiği kıyafet konusunda zevklidir. Yükselen Terazi burcunu nadiren dağınık ve baştan savma bir görüntüyle bulursunuz.

Aslan burcu da dış görünüşünde bir Terazi kadar dikkatlidir. Fakat, yükselen Aslan burcu giyinirken ön planda olmayı ve dikkat çekmeyi amaçlar. Yükselen Terazi ise gideceği yerde uyum ve güzelliğin simgesi olmak ister.

Yükselen burcu özellikleri, Güneş burcu özelliklerine göre kendisini daha baskın ve davranışlarda gösterir. Üstteki davranışların yoğunluğu, Güneş burcu Terazi ile kıyaslayınca, yükselen Terazi'de daha net görülür.

Astrolojinin 7. Burcu olarak yükselen Terazi, ortaklık ve ilişki alanını yönetir. Doğum haritasında yükselen burcu veya Venüs’e karşı olumsuz açılar olmadıkça, yükselen Terazi’yi sıklıkla bir romantik ilişki içinde bulursunuz.

Bazen ise kişi, doğru insanı bulma konusunda daha dikkatlidir. Fakat, bir başkasıyla ilişki içinde olma ihtiyacı vardır. Bu da ortak bir işe girme, birisiyle ortak şirket açma şeklinde yansıyabilir.

Çoğunlukla yükselen Terazi burcu aşk ve sevgiye dair başarıya ulaşmadan, işe dair alanda ilerlemekte zorlanır. İçinde bir parça yarım kalmış hissedebilir.

Venüs, sanata dair her şeyi yönettiği için yükselen Terazi ilgili alanlara yönelebilir: Dizayn, mimarlık, giyim, dekorasyon, makyaj, tiyatro, müzik vb.

Diplomasi ve yasalara dair birçok konu Venüs'e aittir. Kişi, adaleti savunduğu bir alanda çalışmaktan büyük keyif alır. Bu sebeple, tarihe bakınca politikada kendine yer edip adaleti ve eşitliği savunmuş birçok Yükselen Terazi burcu vardır.

Terazi Burcu Yükseleni Dış Görünüşü ve Fiziksel Özellikleri

Öncelikle fiziksel özellikler ve dış görünüş oldukça genel olarak yazılmıştır. Kişinin 1. Evinde farklı gezegenler olması veya Yükselen burcunun başka gezegenlerle güçlü ilişkisi büyük değişiklikler getirebilir.

Terazi; böbrekleri, cildi, kalçayı, Venüs ise yumurtalıkları ve timüs bezini yönetir. Bu sebeple, kişinin hayatı boyunca cildine ve bahsedilen diğer alanlara dikkat etmesi tavsiye edilir.

Yükselen Terazi burcu, güzel ve dengeli bir vücuda sahiptir. Dış görüntüsü sıklıkla insanlar tarafından beğenilir. Terazi, kişiye dengeli çizgilere sahip samimi bir yüz ve güzel bir gülüş verir.

Yeni tanıştığı insanlar tarafından hoş olarak algılanan yükselen Terazi, arkadaş edinme konusunda oldukça şanslıdır. Bir alana girdiği zaman insanlar üzerindeki gerginliği azaltıp huzur sağlayan bir enerji yayar.

Yükselen Terazi burcu, hayatının ilk yarısında pek çok burca göre daha zayıftır. İkinci yarısında ise kilo alma eğilimi vardır. Buna rağmen güzel vücudu biçimini korur.

Cildi, yükselen Aslan gibi oldukça sağlıklı görünür. Fakat, yükselen Aslan parlak bir cilde sahiptir. Yükselen Terazi ise sıklıkla ailesindeki en açık ve güzel tenli kişi olur.

Antik Yunan’da aşk, güzellik ve tutku ile ilişkilendirilen Afrodit, yükselen Terazi burcunu temsil eder. Kişinin yürüyüşü ahenk ve zarafet içerir. Dışadönük bir kişiliği varsa dans dersi alıp oldukça başarılı olabilir.

Kişinin Güneş burcu ile yükselen burcu farklı element veya nitelik grubunda olabilir. Sonuç olarak egosu ile yansıttığı kişi arasında farklılıklar ortaya çıkar. Dengeyi sağlayıp kendisini doğru ifade etmeyi öğrenmesi 20’li yaşların sonunu bulabilir.

Yükselen Terazi burcu, insanlarla ilişkisinin kalitesine göre olumlu veya olumsuz bir görüntü çizer. Tipik özellikleri kısaca aşağıda sıralanmıştır.

Yükselen Terazi burcu dışarıdan nasıl görünür? (Olumlu – Olumsuz)

 • Samimi arkadaş – Sosyal statüsünü çok umursayan
 • Arkadaşını memnun etmeye hevesli – Gereksiz övgü ve sevgi gösteren
 • Sosyal kişilik – İstek ve arzuları belli olmayan
 • Uyumlu – Anlaşmazlığı engellemek için her şeyi yapan
 • Birçok şeyin iki tarafını da görebilen – Kararsız
 • Doğal güzelliğe sahip, zarif – Görüntüsünü çok umursayan
 • Adil – Aşırı ahlaklı

Terazi Burcu Yükseleni Düşebileceği Hatalar ve Çözümleri

Yükselen Terazi burcu sahip olduğu nezaket, diplomasi, uyum gibi özellikleriyle birçok insanın takdirini kazanır. İnsanlarla sıcak bağ kurması onu ait ve doğru yerde hissettirir.

Sıklıkla takdir görmesi sergilediği davranışları pekiştirdiği için Terazi burcu özellikleri kişiliğinde yer eder. Bu sebeple diğer burçlarla karşılaştırınca, yükselen Terazi burcuna sahip birisi, Terazi özelliklerini ileri derecede sahiplenmeye daha yatkındır.

Hava burcu olarak yükselen Terazi, mantığını kullanarak kendi davranışını inceleyebilir. Bu sebeple herkesi memnun etme döngüsünden isterse kendisini kurtarabilir.

Yükselen Terazi burcunu ileri derecede sahiplenip özelliklerini sorgulamadan kullanan birisi birkaç farklı davranış gösterir.

Örneğin, başkasını memnun etme konusuna fazla odaklanıp kendi arzularını ikinci plana koyabilir. Eğer bu durum aşırıya kaçarsa, Yükselen Terazi burcu ihtiyaçlarını unutup aile, arkadaş veya çocuğunun hayatında kaybolmuş hisseder.

Aslında Yükselen Terazi, sevdiği insanların ihtiyaçlarını sezerek bir ayna gibi gereken neyse onu yansıtır. Astrologlar bu durumu “yarattığı aynada kaybolan Terazi sendromu” olarak değerlendirir.

Böyle bir hataya düşen Yükselen Terazi, hayatta gerçekten ne istediğini anlamak için zaman, çaba ve desteğe ihtiyaç duyar. Ancak bu şekilde yarattığı aynadan çıkmayı başarır.

Diğer bir olası davranış işe anlaşmazlık veya herhangi bir tartışmadan kaçmak için çaba göstermesidir. Sürekli bir başkasının isteklerine boyun eğmek içindeki Terazi dengesini sarsar.

Üstelik insanları sürekli memnun etmek ve tartışmadan uzaklaşmak oldukça yorucu, yıpratıcı bir çabadır.

Başka gözlenen davranış ise Yükselen Terazi burcunun dış görünüşüne çok vakit ayırmasıdır. Güzel stil, uygun giyim ve iyi bir insan olarak görünmek bir istek halinden çıkıp zihninde zorunluluğa dönüşebilir.

Bu yaklaşımı bazen sevdiği insanlara da sıçrar. Onların tıpkı kendisi gibi dış görünüşe özen göstermesini isterse, insanlarla arasındaki bağ zarar görür.

Elbette yukarıdaki örnekler sadece yükselen Terazi özelliklerini aşırı derecede sahiplenmiş insanlarda ortaya çıkar. Bu davranışlarla karşılaşan bireylerin tepkilerinden söz edelim.

Yükselen Terazi burcunun bu tür davranışları, insanlarda Koç burcuna dair davranışları ortaya çıkarır. Çünkü, Terazi burcunun karşıtı olan Koç, insanları daha az umursamayı, cesareti ve bağımsızlığı temsil eder.

Eğer yükselen Terazi burcu, diğer insanların ihtiyaçlarını karşılamak için çok uğraşırsa, maddi veya manevi olarak kullanılabilir. Çünkü bir başkasının saygısını kazanmak için bazen sınırları çizmek, gerektiği yerde ise sadece kendi amaçlarımıza odaklanmak gerekir.

Eğer yükselen Terazi burcu, çatışmalardan kaçmak için çok uğraşırsa ilişkide ikinci plana atılır. Bu davranışına alışan bireyler, Terazi’yi ihtiyaçları gidermede bir araç olarak görebilir.

Bir gün yükselen Terazi burcu içindeki dengenin bozulduğunu fark eder. Yaşadığı bu muameleye son vermek için kendi arzu ve ihtiyaçlarını savunur.

Diğerleri ise bu değişime şaşkınlıkla tepki verir:

 • “Sen çok değiştin.”
 • “Ne oldu sana böyle. Artık seni tanıyamıyorum.”

Aslında Yükselen Terazi sadece ipleri eline alıp kendi hakkını savunmak için harekete geçmiştir. Kolay ve uzlaşmacı hali birçok insana fayda sağladığı için insanların tepkileri ile başa çıkmak zorunda kalır.

Peki yükselen Terazi burcunun yukarıdaki hatalara düşmesi nasıl önlenir?

“Gerçekten ne istediğini bana söylemiyorsun. Sonra senin zihnini okuyamadığım için gergin bir hal alıyorsun. Ben de bu davranışından bıktığım için istediğimi yapıyorum.”

Eğer erkek/kız arkadaşınız yukarıdakine benzer bir tepki verirse, cesaretinizi toplayın ve gerçekten ne istediğinizi söyleyin. Hatta, bir başkasının ısrarına veya tepkisine gerek kalmadan istediğinizi özgürce dile getirin.

“Peki, sen ne yapmak istersin? Hadi bu konuyu konuşalım” gibi bir cümleden kaçının. Yoksa yine orta yolu bulmaya çalışıyorsunuz izlenimi verirsiniz. İçinizden gelen neyse, söylerken karşıdakini üzeceğinizi düşünseniz de dile getirin.

Bırakın bazen sevdikleriniz orta yolu bulmak için uğraşsın. Siz de kısa süreliğine kendiniz olmayı ve dinlenmeyi seçin.

Erkek/kız arkadaşınız buna benzer bir verirse umursayın: “Saçlarını bazen dağınık görmek istiyorum. Daima mükemmel görünmek zorunda değilsin. Örneğin annemlere gelirken o lüks ayakkabıları giymene gerek yoktu.”

Son olarak erkek veya kız arkadaşınız, kendi ihtiyaçlarından ödün vermeden sizi sindirmeye çalışırsa dimdik durun. Kendi isteklerinizi ön planda tutmak için çaba gösterin.

Çünkü siz isteklerinizi savunmazsanız, ilişkiniz olumsuz ve üzücü bir yola doğru ilerleyebilir.

Eğer yükselen burcunuz Terazi ise partner seçiminde sizi heveslendiren özelliklerin neler olduğunu gözden geçirin. Çoğunlukla, Koç burcunun ateşi, bağımsızlığı ve rahat hareket etmesi ilginizi çeker.

Gelişimsel astrolojiye göre yükselen Terazi burcu, Koç burcu özellikleri baskın olan bir kişiden kendi arzularının peşinden koşmayı öğrenir.

Koç burcu özelliklerini kısmen kendi içinde aktif hale getirerek Terazi’ye dair özellikleri dengeler. Örneğin, orta yolu bulmaya çalışırken, daha az taviz vermeyi öğrenir.

İlişkisinde daha açık ve rahat bir davranış sergileyerek, gerektiğinde diplomasiyi kenara bırakıp içinden geldiği gibi davranmayı başarır.


Yükselen Terazi burcunun kişiye özel etkisini öğrenmek için burç hesaplama sayfasında doğum haritası rehberini inceleyebilirsiniz.

Natal Astroloji Nedir?

Natal “doğum ve doğumla ilgili konular” demektir. Natal astroloji ile herkese özel olan doğum haritasını kullanarak karakter analizi, kişinin hayatta yaşaması gereken deneyimler, aşması gereken sınavlar gibi konularda aydınlatıcı bilgiler elde ederiz.

Mavi gökyüzü ve dolunay

Ay Burcu ve Erkeklerde Duygusal Bağımlılık

Birçok yetişkin erkek, bir duygusal ilişkiye başlayınca tüm diğer ilişkilerini yavaş yavaş bırakmaya başlar. İlişkide bağımlılık artar...

Astrolojide Evler Neyi Temsil Eder?

astrolojide evler

Gezegenler ne olduğunu, burçlar nasıl olduğunu, evler ise nerede olduğunu gösterir.

Yükselen Terazi Burcu
 • Saadet dedi ki:

  Peki güneş burcu koç ama yoğun yükselen terazi etkisi almış biri bu durumla nasıl baş edebilir?

 • Dilara dedi ki:

  Ben basak burcuyum,yukselenim terazi ama ben teraziyi taşımıyorum.mesela onlar çok şekilci ben sekilcilikten nefret ederim..onlar güzelliğe tav olur ben zeka ve ruha..onlar kararsızdır ,ben karar verdim mi bitti…Ben sayisalciyim sanata da ilgim var ama burcumun(basagin) çok yönlülük özelliği…3 özellik var teraziyi taşıdığım adalet,objektiflik,tarafsızlık..zarif değilim ama zarafete önem veriyorum o da burcumun toprak oluşundan…Yani biz yukseleni taşımak zorunda miyiz yada ne kadar taşıyoruz.basak ‘tan teraziye yer kalır mi:))

 • Meltem dedi ki:

  O kadar güzel anlatılmış ki bundan daha iyi anlatılamazdı kendimi okudum resmen ????????

 • >
  error:
  Copy link