Yükselen Oğlak Burcu

Yükselen, dış görünüşle ilgilidir. Yükselen Oğlak burcu, kişinin doğduğu sırada gökyüzünün doğusunda Oğlak takımyıldızının yükseldiği anlamına gelir. Özelliklerini detaylı incelemeden önce yükselen burcunu gözden geçirelim.

Yükselen Oğlak Burcu

Yükselen bir kişinin giydiği kıyafeti gibidir. Seçilen ürüne göre dışa yansıtılan görüntü değişir. Yükselen burcu hem bizi koruyan hem de kendimizi ifade etmemizi sağlayan bir araçtır. Kim olduğumuz ve dürtüsel davranışlarımız konusunda bilgiler verir.

Birçok astrolog, yükseleni kişinin kendisi ile diğerleri arasındaki bir filtre olarak görür. Bu filtre hem kişinin diğerlerine bakış açısını hem de diğerlerinde bırakılan izlenimi etkiler. Bu yüzden yükselen, dış Dünya ile ilişkilerimizde öncüdür.

Yükselen burcunun hayatımızdaki etkisi belki de en iyi bir örnekle açıklanır. Çok sevdiğiniz bir arkadaşınızın evde yapılacak nişanına katılacaksınız. Tüm misafirlerin hem zihinsel hem de duygusal durumlarının iyi olduğunu varsayalım.

Birçok tanımadığınız insanın olduğu bu eve girince ilk gözlemleriniz ve diğer insanlarda bıraktığınız izlenimlerin hepsi doğrudan yükselen burcuyla ilgilidir.

Kim bir köşeye geçip dikkat çekmeden herkesi sessizce izliyor (belki yükselen Akrep?) Kim yardım edecek bir şey var mı diyerek güler yüzle elindeki tabakları servis ediyor (belki yükselen Yengeç?) Kim oturma odasında espriler yaparak misafirlerin tüm ilgisini üzerine çekiyor (belki yükselen Aslan?).

‘Belki’ kelimesinin sebebi kişilerin doğum haritasında yükselen burcunun diğer gezegenlerin etkisinin altında kalabileceğidir. Bu yüzden etkisi azalabilir, artabilir. Tipik yükselen burcundan bahsettiğimizi hatırlayalım.

Eğer yükselen burcuna uygun bir görüntü çizerseniz, kendinizi özgüveni yüksek ve huzurlu hissedersiniz. Yükselen burcu iki saatte bir değişir. Eğer doğum saatinizden emin değilseniz sitedeki burç hesaplama aracını kullanarak bir önceki ve sonraki saatleri de yazın.

Yükselen değişiyorsa, ikisini de okuyup kendinize uygun olanı seçin. Kendinizi nasıl ifade ettiğiniz ve dışarıdan nasıl göründüğünüzü yakın bir arkadaşınız da size iyi aktarabilir.

Aşağıda yükselen Oğlak burcu özelliklerini başlıklara ayrılmış bir şekilde bulacaksınız. İstediğinize tıklayıp ilgilendiğiniz başlığa hızlıca ulaşın.

Oğlak Burcu Yükseleni Genel Özellikleri

Yükselen Oğlak burcu, derinliği ve karmaşıklığı ile en merak uyandıran burçlardan biridir. Kişi, dışarıdan kendi halinde, soğuk veya mesafeli görünür. Bu özelliği, biraz çekingen yanını başarılı bir şekilde saklar.

Bütün yükselen burçları arasında en sorumluluk sahibi burç Oğlak’tır. Satürn tarafından yönetilen yükselen Oğlak, bu gezegenin özelliklerini yansıtır: Güvenilirlik, dikkat ve istikrar.

Toprak burcu olarak yükselen Oğlak, öncü burç grubunda yer alır ve hassasiyeti simgeler. Fakat, bu durum duygusal hassasiyetten ziyade gelecek adımlara dikkat etmekle ilgilidir.

Örneğin, Oğlak burcunu temsil eden dağ keçisi, dağdaki dik ve keskin eğimlerde güvenle yürümek için sonraki adımını dikkatle ölçer. Sonucunda ise amacına ulaşıp dağın zirvesine çıkar.

Benzer şekilde yükselen Oğlak burcu da ilerleyebilmesi için adımlarını sağlam yere bastığından emin olmak ister.

Satürn, geleneksel astrolojiye göre insana zorluk, yük ve ağır iş getiren bir gezegen olarak bilinir. Etkilediği insana iş yükleyen tarafı ile aslında muazzam bir öğretmendir.

Yükselen Oğlak burcu, hayata karşı biraz ciddi duruşu ile yaşıtlarına göre daha olgun bir görüntü çizebilir. Çocukluğundan beri kendi kendine yeten bir burç olmasına rağmen, içsel güvensizliği çoğunlukla onu yıllarca takip eder.

Yaşadığı duygusal veya fiziksel sıkıntıları saklayıp karşılaştığı zorlukları kimsenin bilmesini istemez. Bir başkasına ihtiyaç duyan bir görüntü çizmek onu rahatsız eder.

Yükselen Oğlak burcu, dıştan görüntüsüyle kendisini çelikten bir duvar gibi kaplar. Metanetli görüntüsünün altında, duvarlarını bazen indirip rahatlamak isteyen bir kişilik yatar. Fakat, çoğu zaman bunu nasıl yapacağını bilmez.

Örneğin bazen gerçekten ilgi duyduğu bir kişinin, kendi oluşturduğu duvarları geçip ona sıcaklık ve güven vermesini ister.

Kendisini savunma sistemi sıra dışı bir şekilde çalışır. Gerçekten sevgiye ihtiyaç duyduğu bir anda; eleştiren, oldukça soğuk ve umursamayan bir görüntü çizebilir.

Yükselen Oğlak burcu, hayatının ilk çeyreğinde etrafındaki insanların yaşadığı zorlukları üzerine almaya yatkındır. Sevdikleri tarafından ihtiyaç duyulma arzusu vardır.

Aldığı sorumluluklardan büyük mutluluk duyarken, kendisini fazla yükle doldurup kırılma noktasına gelebilir. Aslında, bilinçaltında bir sebepten dolayı cezalandırılmayı hak ediyor gibi hisseder.

Yükselen Oğlak burcunun verdiği ilk kararlardan birisi “Eğer hayatımı kontrol altına alırsam, güvende hissederim”dir. Özellikle hayatının ilk çeyreğinde kendisi dışında hiç kimseye güvenmeyebilir. Bu da onu oldukça yalnız hissettirir.

Yükselen Oğlak burcu, kaderinde önemli bir başarı olduğu hissiyle Dünya’ya gelir. Hayatının bir şeyleri değiştirmesi ve kalıcı iz bırakmasını ister.

Bir Başak kadar mükemmellik arayan yanı sebebiyle işlerini bitirme konusunda zaman kaybedebilir. Çünkü bazen, üzerinde çalışırken ortaya çıkardığı ürün yeteri kadar mükemmel olmaz ve daha çok zamana ihtiyaç duyar.

Yükselen Oğlak burcu, hayatında kaldırabileceğinden fazla sorumluluk alarak, başarılı olmak için geldiği kaderini gerçekleştirmek ister. Kendisine nefes alıp eğlenecek yer bırakmayınca ise problemler ortaya çıkabilir.

Bir başkası tarafından tehdit edilmeyi veya baskılanmayı kabul etmez. Kendi üzerine yeterince baskı kurar ve bir başkasının ona benzer bir yaklaşımını kaldırmaz.

İlgisini çekmenin en kolay yolu ona ihtiyacınız olduğunu göstermekten geçer. Yükselen Oğlak burcu bir başkasının ilgisine ve sevgisine büyük ihtiyaç duyar. Ama reddedilme endişesinden dolayı, başka burçlar etki etmedikçe, beğendiği insana yaklaşma konusunda oldukça zorlanır.

İlişkiye başladıktan sonra da sevdiği insanın gerçekten ona değer verip vermediğinden emin olmak ister. Ayakları yere sağlam basan Oğlak, kendisi gibi sadık ve sözünde duran bir kadına/erkeğe ihtiyaç duyar.

Gerçek anlamda içsel sıkıntılarıyla yüzleşmeyi 28-30 yaşlarında başarır. Bu sebeple, 30 yaşından sonra evlenmek için en ideal, doğru ve çalışkan erkek/kadın profilini çizer.

Yükselen burcu özellikleri, Güneş burcu özelliklerine göre kendisini daha baskın ve davranışlarda gösterir. Üstteki davranışların yoğunluğu, Güneş burcu Oğlak ile kıyaslayınca, yükselen Oğlak’ta daha net görülür.

Oğlak Burcu Yükseleni Dış Görünüşü ve Fiziksel Özellikleri

Öncelikle fiziksel özellikler ve dış görünüş oldukça genel olarak yazılmıştır. Kişinin 1. Evinde farklı gezegenler olması veya Yükselen burcunun başka gezegenlerle güçlü ilişkisi büyük değişiklikler getirebilir.

Yükselen Oğlak burcu, ortalama olarak diğer insanlardan kısadır. Yönetici Satürn, etkilediği kişiliği gereksiz kilodan arındırmak ve zayıf tutmak ister.

Bazı astrologlara göre yükselen Oğlak burcu, diğer insanlardan daha uzun yaşar. Akrep burcu kadar olmasa da kişi, sıklıkla koyu renkli kıyafetlere ilgi duyar.

Yükselen Oğlak burcu, kendisini profesyonel kıyafetler içinde rahat ve huzurlu hisseder. Gülümsemeyi ve kahkaha atmayı sevdikleriyle geçireceği zamana saklar.

İş hayatında dıştan güvenilir bir profil çizmeyi başarırsa, iş ortaklığı için insanlara ilham verip getirisi yüksek olan bir alana girişir. Kişinin doğum haritasında Satürn’e karşı fazla kare veya karşıt açı varsa, hayatındaki işe dair stresten dolayı zayıflamamak için dengeli beslenmelidir.

Yükselen Oğlak burcu, yalnız vakit geçirmeyi sever. Stresle yüzleşince yalnız kalmak çözüm sunmadığı için depresyona girme olasılığı en yüksek burçlardan biridir. Yaşadıklarını olumlu açıdan analiz edip ona aktaracak iyi arkadaşlıklara ihtiyacı vardır.

Oğlak: Kemikleri, dizleri ve eklemleri, Satürn ise iskelet sistemini ve dişleri yönetir. Kişinin hayatı boyunca kemiklerine dair olası kazalara ve hastalıklara dikkat etmesi tavsiye edilir.

Kişinin Güneş burcu ile yükselen burcu farklı element veya nitelik grubunda olabilir. Sonuç olarak egosu ile yansıttığı kişi arasında farklılıklar ortaya çıkar. Dengeyi sağlayıp kendisini doğru ifade etmeyi öğrenmesi 20’li yaşların sonunu bulabilir.

Yükselen Oğlak burcu, insanlarla ilişkisinin kalitesine göre olumlu veya olumsuz bir görüntü çizer. Tipik özellikleri kısaca aşağıda sıralanmıştır.

Yükselen Oğlak burcu dışarıdan nasıl görünür? (Olumlu – Olumsuz)

 • Organize, sistematik, kurallara bağlı – esnek ve spontane değil
 • Azimli, üretken – Acımasız, baskın
 • Pratik – Hayal gücünden yoksun
 • Dikkatli, geleneksel – Gerçek dışı, hep daha fazlasını isteyen
 • Duygusal olarak dengeli, kararlı – Duygusuz
 • İşlerin üstesinden gelen – Kendi çıkarlarını düşünen
 • İstikrarlı – Hayata geç başlayan

Oğlak Burcu Yükseleni Düşebileceği Hatalar ve Çözümleri

Yükselen Oğlak burcunu ileri derecede sahiplenip özelliklerini sorgulamadan kullanan birisi birkaç farklı davranış gösterir.

Bir yükselen Oğlak, hayatında her şeyi kontrol altında tutmak için fazla çaba harcayabilir. Örneğin: Diğer insanlardan dakik olmasını ister, belirli gıdaları tüketmez veya güvendiği siyasi partiye eşinin oy vermesi için ısrar edebilir.

Kişisel sağlığa veya ev düzenine nasıl dikkat edilmesi gerektiği gibi birçok benzer konuda aile içerisinde tebliğ yayınlar. Herkesin kurallara uymasını bekleyebilir.

Diğer tür yükselen Oğlak, içsel güvensizliğini başarılarıyla telafi etmeye çalışabilir. Hayatının büyük bir kısmını bir ödülün, işteki pozisyonun veya bir ünvanın peşinden koşarak geçirebilir.

Başka bir örnek yükselen Oğlak ise duygusal riske girmemek için gerçek duygularını çok az insana gösterir. Gelecekteki adımların tamamı planlanır. Hayatında içinden geldiği gibi davranacağı çok az alan kalabilir.

Elbette yukarıdaki örnekler sadece yükselen Oğlak özelliklerini aşırı derecede sahiplenmiş insanlarda ortaya çıkar. Bu davranışlarla karşılaşan bireylerin tepkilerinden söz edelim.

Yükselen Oğlak burcunun bu tür davranışları, insanlarda Yengeç burcuna dair davranışları ortaya çıkarır.

Eğer bir kişi, yükselen Oğlak burcu tarafından çok fazla derse ve kurala maruz kalırsa, Yengeç burcu gibi dolaylı cevap verip ağzı sıkı davranır. Bu sayede, Oğlak’ın onaylamadığı davranışları arka planda sürdürmeye devam edebilir.

Yükselen Oğlak burcu, içsel güvensizliğini gidermek için çok fazla işe odaklanırsa aşağıdakine benzer bir tepki alır: “Sağlığını, çocuklarını ve beni çok ihmal ediyorsun. En son ne zaman seninle rahat ve uzun bir vakit geçirdim hatırlamıyorum.”

Yükselen Oğlak burcunun iş ile daha az ilgilenmesini sağlayacak başka bir seçenek ise desteğe ihtiyaç duyan bir pozisyona düşmektir. Yengeç burcu özelliklerini aktif hale getiren kişi, isterse bir başkasına ihtiyaç duyan pozisyona girerek yükselen Oğlak’ı kendisine yakın tutmayı başarabilir.

Eğer bu yöntem de işe yaramaz ise Yengeç, ilişkiye ara vermeyi düşünüp daha güvenli bir limana doğru yol alır.

Peki yükselen Oğlak burcunun yukarıdaki hatalara düşmesi nasıl önlenir?

Eğer burcunuz yükselen Oğlak ise arkadaşınız aşağıdakilere benzer tepki verirse onu dinleyin:

“Senin rehberliğine ihtiyaç duymadan şimdiye kadar hayatımı sürdürmeyi başardım. Biraz nefes almam için fırsat bırakırsan, belki bundan sonra da başarabilirim.”

Böyle bir durumda gülümseyin. Geriye çekilip acaba erkek/kız arkadaşınızla ilgili neye gerildiniz ki hayatında bir şeyleri kontrol etmeye çalışıyorsunuz. Sebebini bulmak için kendinize zaman verip düşünün.

“Bana bu şekilde davrandığında ne kadar kötü hissettiğimi fark etmedin mi?”

Tıpkı bir bilge insanın söylediği gibi “İnsanlar ne yaptığınızı ne söylediğinizi veya ne kadar zeki olduğunuza dair detayları unutur. Ama onu nasıl hissettirdiğinizi asla.” Mümkünse bu sözü dikkate alın.

Eğer yükselen burcunuz Oğlak ise partner seçiminde sizi heveslendiren özelliklerin neler olduğunu gözden geçirin. Çoğunlukla, Yengeç burcunun insanı besleyen (besin veya duygular ile), hislerine bağlı yanı ilginizi çeker.

Gelişimsel astrolojiye göre yükselen Oğlak burcu, Yengeç burcu özellikleri baskın olan bir kişiden empati yeteneğini geliştirmeyi ve duygusal hassasiyeti öğrenir.

Yengeç burcu özelliklerini kendi içinde aktif hale getirerek Oğlak’a dair özellikleri dengeler. Bu sayede, hayattaki güçlü duruşunu biraz yumuşatıp olması gereken insan modelini çizer.


Yükselen Oğlak burcunun kişiye özel etkisini öğrenmek için burç hesaplama sayfasında doğum haritası rehberini inceleyebilirsiniz.

Natal Astroloji Nedir?

Natal “doğum ve doğumla ilgili konular” demektir. Natal astroloji ile herkese özel olan doğum haritasını kullanarak karakter analizi, kişinin hayatta yaşaması gereken deneyimler, aşması gereken sınavlar gibi konularda aydınlatıcı bilgiler elde ederiz.

Mavi gökyüzü ve dolunay

Ay Burcu ve Erkeklerde Duygusal Bağımlılık

Birçok yetişkin erkek, bir duygusal ilişkiye başlayınca tüm diğer ilişkilerini yavaş yavaş bırakmaya başlar. İlişkide bağımlılık artar...

Astrolojide Evler Neyi Temsil Eder?

astrolojide evler

Gezegenler ne olduğunu, burçlar nasıl olduğunu, evler ise nerede olduğunu gösterir.

Yükselen Oğlak Burcu
 • lemmy dedi ki:

  yükselen oğlak ve ay burcu boğa olunca hayatı cehenneme çevirir.

 • >
  error:
  Copy link