Yükselen Kova Burcu

Yükselen, dış görünüşle ilgilidir. Yükselen Kova burcu, kişinin doğduğu sırada gökyüzünün doğusunda Kova takımyıldızının yükseldiği anlamına gelir. Özelliklerini detaylı incelemeden önce yükselen burcunu gözden geçirelim.

Yükselen Kova Burcu

Yükselen bir kişinin giydiği kıyafeti gibidir. Seçilen ürüne göre dışa yansıtılan görüntü değişir. Yükselen burcu hem bizi koruyan hem de kendimizi ifade etmemizi sağlayan bir araçtır. Kim olduğumuz ve dürtüsel davranışlarımız konusunda bilgiler verir.

Birçok astrolog, yükseleni kişinin kendisi ile diğerleri arasındaki bir filtre olarak görür. Bu filtre hem kişinin diğerlerine bakış açısını hem de diğerlerinde bırakılan izlenimi etkiler. Bu yüzden yükselen, dış Dünya ile ilişkilerimizde öncüdür.

Yükselen burcunun hayatımızdaki etkisi belki de en iyi bir örnekle açıklanır. Çok sevdiğiniz bir arkadaşınızın evde yapılacak nişanına katılacaksınız. Tüm misafirlerin hem zihinsel hem de duygusal durumlarının iyi olduğunu varsayalım.

Birçok tanımadığınız insanın olduğu bu eve girince ilk gözlemleriniz ve diğer insanlarda bıraktığınız izlenimlerin hepsi doğrudan yükselen burcuyla ilgilidir.

Kim bir köşeye geçip dikkat çekmeden herkesi sessizce izliyor (belki yükselen Akrep?) Kim yardım edecek bir şey var mı diyerek güler yüzle elindeki tabakları servis ediyor (belki yükselen Yengeç?) Kim oturma odasında espriler yaparak misafirlerin tüm ilgisini üzerine çekiyor (belki yükselen Aslan?).

‘Belki’ kelimesinin sebebi kişilerin doğum haritasında yükselen burcunun diğer gezegenlerin etkisinin altında kalabileceğidir. Bu yüzden etkisi azalabilir, artabilir. Tipik yükselen burcundan bahsettiğimizi hatırlayalım.

Eğer yükselen burcuna uygun bir görüntü çizerseniz, kendinizi özgüveni yüksek ve huzurlu hissedersiniz. Yükselen burcu iki saatte bir değişir. Eğer doğum saatinizden emin değilseniz sitedeki burç hesaplama aracını kullanarak bir önceki ve sonraki saatleri de yazın.

Yükselen değişiyorsa, ikisini de okuyup kendinize uygun olanı seçin. Kendinizi nasıl ifade ettiğiniz ve dışarıdan nasıl göründüğünüzü yakın bir arkadaşınız da size iyi aktarabilir.

Aşağıda yükselen Kova burcu özelliklerini başlıklara ayrılmış bir şekilde bulacaksınız. İstediğinize tıklayıp ilgilendiğiniz başlığa hızlıca ulaşın.

Kova Burcu Yükseleni Genel Özellikleri

Kova burcu, elinde su dolu sürahi ile insanlığa bilgisini aktaran, onlar için çalışan bir figür ile temsil edilir. Yükselen burcunda Kova, kişinin hayata sıra dışı bir yaklaşım sergilemesini sağlar. Diğer insanlardan farklı bir görüntü çizer.

Grup içerisinde en olağandışı görünen kişi olabilir. Günün standartlarına göre fikirleri radikal kalır. Sanki, geleceğe aitken yanlış bir zaman diliminde doğmuştur.

Yükselen Kova burcunun düşünceleri, geleceği öngörmekte zorlanan insanlar tarafından yanlış anlaşılır. Düşünceleri garip veya eksantrik olarak değerlendirilebilir.

Eğer kendi kişiliği ve özelliklerini doğru kullanırsa, insanlara hümanist bir yaklaşım sergileyip özgürlüğün tüm insanlık için ne kadar önemli olduğunu gösterir.

Bir alanda, dahi veya müzisyen olabilir. Hayatta kendi yolunu çizmek için özen göstermelidir. İnsanların yaşamına ayak uydurmaya çalışırsa, özgürlüğü önemseyen tarafı zarar görür. Bu çabası devam ederse ona en ihtiyaç duyulan bir zamanda, duruma karşı büyük tepki verebilir. Haliyle, güven vermeyen ve anlaşılması güç bir kişi olarak görünür.

Yükselen Kova, İkizler burcuna benzer bir şekilde hayatında çeşitliliğe ihtiyaç duyar. Yaşamak istediği farklı deneyimler ve araştırmak istediği alanlar sayesinde, hayatını sıkıcı olmaktan uzak tutar.

Yükselen Kova burcunun yöneticisi Uranüs gezegenidir. Kova, sabit ve hava burcu kategorisindedir. Bu iki karışım, onu hem entelektüel hem de fikirlerine sadık yapar.

Yükselen Kova burcu ile ilişkilendirilen enerji “elektrik”tir. Kontrol edilmesi zor olan bu enerjisini uygun bir alana aktarmayı başarırsa, insanlığı ileriye götürecek başarılar elde eder.

Örneğin, insan haklarına dair büyük araştırmalar yapabilir veya geçmişte göz ardı edilmiş önemli bilgileri günümüze getirerek insanlığa fayda sağlayabilir.

ABD’nin ülke doğum haritasında Kova burcunu yöneten Uranüs, 1. Evde yani yükselen burcunun yanında yer alır. ABD’nin insan hakları konusuna verdiği önem, din ve ırk ayırt etmeksizin herkesi eşit gören kanunları ülkenin dışarıdan görüntüsüne güzel bir örnektir.

Uranüs, planları alt üst eden, önceden kestirilmesi zor bir etkiye sahiptir. Oda tadilatı yaparken bir anda tavandaki alçının yere düşmesine benzer.

Aşina olunan arkadaşlar, iş ve davranışlar insanı rahatlatabilir. Ama, yenilikçi ve öncü olmak için bazen hayatın altüst olmasını kabul etmek gerekir. Bu sıkıntı veren enerji, yükselen Kova’nın hayatında yankı bulunca, değişimden kaçma tepkisi gösterebilir.

Yükselen Kova burcu, kendi ihtiyaçlarını en iyi şekilde anlaması gereken bir burçtur. Yoksa, insanlığa getirmek istediği yenilikleri doğru bir şekilde aktaramaz. Dışlanma riskine düşer.

Yükselen Kova burcu, etrafındaki insanlara özel kıymet verir. Egosunu kontrol etmedeki başarısı sayesinde bir insanın sahip olabileceği harika bir arkadaştır.

Gelenekleri değiştirmeye hevesli yanı sebebiyle aile içerisinde beklenmedik davranışlar gösterebilir. Aslında çağın gereksinimlerini karşılamayan yöntemleri değiştirip hantal durumları iyileştirmek ve geliştirmek ister. Çoğunlukla en yakın arkadaşlarını da yanında sürükler.

Yükselen burcu özellikleri, Güneş burcu özelliklerine göre kendisini daha baskın ve davranışlarda gösterir. Üstteki davranışların yoğunluğu, Güneş burcu Kova ile kıyaslayınca, yükselen Kova’da daha net görülür.

Kova Burcu Yükseleni Dış Görünüşü ve Fiziksel Özellikleri

Öncelikle fiziksel özellikler ve dış görünüş oldukça genel olarak yazılmıştır. Kişinin 1. Evinde farklı gezegenler olması veya yükselen burcunun başka gezegenlerle güçlü ilişkisi büyük değişiklikler getirebilir.

Yükselen Kova burcu, ailesindeki bireylere göre uzun bir vücuda sahiptir. Dıştan, insana “farklı” veya “sıra dışı” yorumu yaptıran bir görüntü çizer. Örneğin, yüzünde asimetrik bir gülüş veya herkesten zeki gibi duran bilge bir bakış olabilir.

Toplum içinde çizdiği görüntü değişkenlik gösterir. Uranüs’ün etkisiyle farklı kıyafet, stil ve davranışları hayatına katabilir. Bu durum dışarıya, Kova’nın içinde birden fazla karakter varmış hissi yaratır.

Örneğin yükselen Kova burcu: Evde, işte veya bir etkinlikte birbirinden oldukça farklı görüntüler çizebilir.

Moda ile ilgiliyse, birden farklı rengi karıştırıp kendi stilini oluşturabilir. Başka bir tip Kova ise ne giydiğini hiç umursamaz. Bu umursamazlığı onu yine herkesten ayırmayı başarır.

Yükselen Kova burcu: Ayak bileğini, dolaşım sistemini ve nöronları, Uranüs ise tiroit bezini ve vücutta henüz tıp tarafından keşfedilmemiş hisleri ve sinirleri yönetir. Kişinin hayatı boyunca dolaşım sistemi ve diğer parçalara dair olası kazalara, hastalıklara dikkat etmesi tavsiye edilir.

Kişinin Güneş burcu ile yükselen burcu farklı element veya nitelik grubunda olabilir. Sonuç olarak egosu ile yansıttığı kişi arasında farklılıklar ortaya çıkar. Dengeyi sağlayıp kendisini doğru ifade etmeyi öğrenmesi 20’li yaşların sonunu bulabilir.

Yükselen Kova burcu, insanlarla ilişkisinin kalitesine göre olumlu veya olumsuz bir görüntü çizer. Tipik özellikleri kısaca aşağıda sıralanmıştır.

Yükselen Kova burcu dışarıdan nasıl görünür? (Olumlu – Olumsuz)

 • İnsanlığa kendini adayan – Bireylerin duygularını pek önemsemeyen
 • Bir davaya kendisini adayan – Davasındaki değişimleri ve detayları düşünmeyen
 • Güçlü inanç veya düşünceleri olan – Kibirli
 • Açık fikirli – İnsanların geleneksel inanç ve fikirlerine karşı hoşgörüsüz
 • Grup içinde yönetme becerisi olan – Grup dışında kişiliği belli olmayan
 • Mantıklı ve duygusal olarak mesafeli – Soğuk
 • Yeni fikirlere açık, sıra dışı olmaktan korkmayan – İsyankar, toplum kurallarına uymayan
 • Özgürlük sever – Fazla serbest düşünceye sahip

Kova Burcu Yükseleni Düşebileceği Hatalar ve Çözümleri

Yükselen Kova burcunu ileri derecede sahiplenip özelliklerini sorgulamadan kullanan birisi birkaç farklı davranış gösterir.

Bir yükselen Kova, bağımsızlığını elinde tutmak için normalden fazla çaba harcayabilir. Bu tür bir çabayla gösterdiği davranışlar, onu ne özgün yapar da ne de diğerlerinden olumlu yönde ayırır.

Sırf karşıdaki insana muhalefet olma isteği ile sıra dışı davranışlar gösterebilir. Örneğin, kendisini kanıtlamak istediği insan, bir konuda A’yı savunuyorsa ona karşı çıkmak için kendisi B tarafına geçebilir.

Bu tür durumlarda, ufak tavizler vermek bile yükselen Kova burcuna zor gelir. Orta yolu bulup karşı tarafı önemserse, ona boyun eğiyormuş gibi hisseder.

Diğer aşırı uçtaki yükselen Kova ise bağımsızlığını çok ön plana koymaz ve her şeye evet diyebilir. Çoğunlukla iletişim esnasında davranışları, sizi pek umursamıyormuş gibi hissettirir. Bahsettiğiniz konuyu önemseyerek dinlediğinden şüphe duyarsınız.

Bu tür bir yükselen Kova, bakışlarını kendi içine yöneltirse insanlara mesafeli ve uzak bir pozisyona düşebilir. Yükselen Oğlak gibi Kova burcu da kendi özelliklerini sorgulamadan kullanırsa, yalnız bir hayata doğru yelken açar.

Kova burcu, kişinin kendisi ile toplum arasındaki gerilimi temsil ettiği için yükselen Kova, bazı yasa ve kanunları gereksiz bulabilir. Bu durum, daha fazla kendi içine yönelmesine ve toplumdan uzaklaşmasına sebep olur.

Elbette yukarıdaki örnekler sadece yükselen Kova özelliklerini aşırı derecede sahiplenmiş insanlarda ortaya çıkar. Bu davranışlarla karşılaşan bireylerin tepkilerinden söz edelim.

Yükselen Kova burcunun bu tür davranışları, insanlarda Aslan burcuna dair davranışları ortaya çıkarır.

Eğer yükselen Kova burcu oldukça soğuk bir görüntü çizerse, diğer kişi, dikkati üzerine çekmek için ilgi çekici davranışlarda bulunur. Kişi, Aslan burcunun rol yapma ve insanlar içerisinde ışıldama becerisini tepkisel olarak ortaya çıkarır.

Eğer yükselen Kova, bağımsızlığını çok umursamayıp her şeye evet deme hatasına düşerse, Aslan burcunun kendi iradesini emreder bir şekilde yansıtmasına maruz kalır. Bu durum iki taraf için de üzücü sonuçlar doğurur.

Başka bir örnek ise yükselen Kova’nın herkesten farklı görünme hatasına düşmesidir. Aslan burcu özellikleri gösteren arkadaşı, insanlar arasında ilgi çekme ve eğlenceli görünmek isterken farklı olmak istemez. Kova’nın davranışları, Aslan’ın isteklerine ters düştüğü için onu uyarabilir.

Yükselen Kova burcu, bir başkası tarafından kontrol edilmek veya nasıl davranması gerektiği konusunda ders verilmekten oldukça rahatsız olur. Kişisel sınırları işgal edilmiş gibi hisseder. Bu durum, tartışmalara kapı aralar.

Peki yükselen Kova burcunun yukarıdaki hatalara düşmesi nasıl önlenir?

Eğer burcunuz yükselen Kova ise arkadaşınız aşağıdakilere benzer tepki verirse onu dinleyin:

“Söylediklerimi duyuyor musun? Beni anladığına dair birkaç cümle söyler misin?”

O konuşmayı anlamakta ve karşıdakine cevap vermekte zorlanıyorsanız, durup düşünün. Bunun yerine nerede bulunmak isterdiniz? Belki de orijinal kişiliğinizi göstermek için daha farklı bir yerde veya farklı bir insanla olmanız gerekiyordur.

Eğer yükselen burcunuz Kova ise sevdikleriniz size “Sadece soru sorma ve söylediğimi yap lütfen diyebilir.” Kişiye boyun eğmek zorunda değilsiniz, ama neden duruma adapte olmakta bu kadar direndiğinizi gözden geçirin. Sizi endişelendiren nedir?

Bir yükselen Kova’dan herkes gibi davranması beklenmez. Ama enerjinizi de alakasız konular hakkında tartışarak harcamanıza gerek yok. Örneğin eşiniz/aileniz evdeki basit işleri yerine getirmenizi isteyebilir. Bu tür konularda bağımsızlığınızı kanıtlama çabası pek bir anlam taşımaz.

Sizi diğerlerinden ayıran özelliğiniz, hayatta herkesin yapması gereken günlük işlere karşı çıkmak değildir. Mantıksal düşünme becerilerinizi, insanlık adına daha önemli konulara ayırmakla alakalıdır.

Eğer yükselen burcunuz Kova ise partner seçiminde sizi heveslendiren özelliklerin neler olduğunu gözden geçirin. Çoğunlukla, Aslan burcunun sıcaklığı, enerjisi ve kendisine güveni ilginizi çeker.

Gelişimsel astrolojiye göre yükselen Kova burcu, Aslan burcu özellikleri baskın olan bir kişiden kendisiyle barışık olmayı ve gruplar içerisinde dışlanma endişesi duymadan ilgi çekmeyi öğrenir.

Aslan burcu özelliklerini kendi içinde aktif hale getirerek Kova’ya dair özellikleri dengeler. Bu sayede, hayattaki bağımsız duruşunu yumuşatıp Aslan samimiyetine ve eğlenceli kişiliğine yakın bir profil çizmeyi başarır.


Yükselen Kova burcunun kişiye özel etkisini öğrenmek için burç hesaplama sayfasında doğum haritası rehberini inceleyebilirsiniz.

Natal Astroloji Nedir?

Natal “doğum ve doğumla ilgili konular” demektir. Natal astroloji ile herkese özel olan doğum haritasını kullanarak karakter analizi, kişinin hayatta yaşaması gereken deneyimler, aşması gereken sınavlar gibi konularda aydınlatıcı bilgiler elde ederiz.

Mavi gökyüzü ve dolunay

Ay Burcu ve Erkeklerde Duygusal Bağımlılık

Birçok yetişkin erkek, bir duygusal ilişkiye başlayınca tüm diğer ilişkilerini yavaş yavaş bırakmaya başlar. İlişkide bağımlılık artar...

Astrolojide Evler Neyi Temsil Eder?

astrolojide evler

Gezegenler ne olduğunu, burçlar nasıl olduğunu, evler ise nerede olduğunu gösterir.

Yükselen Kova Burcu
 • Kova biri dedi ki:

  Gercekten çift karakterli olduğunu sanıyordum şimdi neden böyle davrandığını öğrendim yükselen kova güneş burcu basak

 • Hande dedi ki:

  Gerçekten Ama gerçekten kişilik bölünmesi mi var bende dedirten bir yükselen kovayım. İlk kez böylesi sorunlarımı yazıp açık açık net cevaplar veren bir site buldum nerdeyse ağlayacağım,çünkü bu öyle ki ay burcu yengeç biriyim acıyı en derinde yaşıyorum ama yüzüme bu his geçmiyor, insanlar sen rol yapıyorsun yapmaciksin diyor, ne yapacagimi bilemedim insan içinde sessiz oturan biri oldum gerçekten tepki vermeye korkar oldum. Ne derece önemli şeyler bunlar ama cogu ninsan farketmiyor ve çoğu zamanım kendimi tanımaya anlamaya çalışmayla geciyor. İşte buyuzden astrolojiyi takip ediyorum bana nasıl yapacağım konusunda destek oluyor, çok teşekkür ederim size inanın benim gibilere desteksiniz

 • Nurhan Gül dedi ki:

  Teşekkür ederim %90 tamamen birini tanıtınız

 • nur dedi ki:

  Çok teşekkürler harika bir çalışma olmuş, her şeyin belliydi ancak yükselen burcum belirsizdi bana gerçekten ışık tuttunuz kafa karışıklığı mı çoğunlukla giderdiniz çok çok teşekkürler emeğinize sağlık

 • Erdem dedi ki:

  Astrolojiye yeni yeni ilgi duymaya başladım. Güneş burcum Terazi, yükselenim Kova. Yukarıda yazdıklarımızın 75% i bana uyuyor. Teşekkürler çalışmanız için…

  • Natal Astroloji dedi ki:

   Yorumunuz için ben teşekkür ederim Erdem Bey,

   Burcunuzu okuyup size ne kadar uyduğunu paylaşmanız, çok değerli bir bilgi. %70 ‘i yakalayabilmek benim için büyük bir başarı.

 • Piccolonimbus dedi ki:

  Yıllarca kendimde anlam veremediğim bir yığın davranışımın açıklama rehberini yazmışsınız adeta. İnsan ilişkilerinden tutun, günlük olarak değişen giyim tarzıma (benim neden net bir tarzım yok diye garipsediğim çok zaman oldu) kadar her şey çok net yazılmış. “Burçların hepsi aynı, herkese uyar” diyenler için, kendi yükselenlerinin dışındaki burçlara da göz atmalarını tavsiye ederim. Bizim yükselenlerimiz dışındaki özelliklerin ne kadar biz olmadığını göreceklerdir eminim. Emeğiniz için çok teşekkürler, ışık tuttunuz.

  • Natal Astroloji dedi ki:

   Yükselen Kova burcu özelliklerinde Uranüs’ün etkisiyle herkesten farklı olmayı başarıyorsunuz. Yazdıklarımın size uymasına ve hayatınızdaki birçok şeye açıklık getirmesine çok sevindim. Detaylı yorumunuz için teşekkürler!

 • >
  error:
  Copy link