Yükselen Koç Burcu

Yükselen, dış görünüşle ilgilidir. Yükselen Koç burcu, kişinin doğduğu sırada gökyüzünün doğusunda Koç takımyıldızının yükseldiği anlamına gelir. Özelliklerini detaylı incelemeden önce yükselen burcunu gözden geçirelim.

Yükselen burcu koç

Yükselen bir kişinin giydiği kıyafeti gibidir. Seçilen ürüne göre dışa yansıtılan görüntü değişir. Yükselen burcu hem bizi koruyan hem de kendimizi ifade etmemizi sağlayan bir araçtır. Kim olduğumuz ve dürtüsel davranışlarımız konusunda bilgiler verir.

Birçok astrolog, yükseleni kişinin kendisi ile diğerleri arasındaki bir filtre olarak görür. Bu filtre hem kişinin diğerlerine bakış açısını hem de diğerlerinde bırakılan izlenimi etkiler. Bu yüzden yükselen, dış Dünya ile ilişkilerimizde öncüdür.

Yükselen burcunun hayatımızdaki etkisi belki de en iyi bir örnekle açıklanır. Çok sevdiğiniz bir arkadaşınızın evde yapılacak nişanına katılacaksınız. Tüm misafirlerin hem zihinsel hem de duygusal durumlarının iyi olduğunu varsayalım.

Birçok tanımadığınız insanın olduğu bu eve girince ilk gözlemleriniz ve diğer insanlarda bıraktığınız izlenimlerin hepsi doğrudan yükselen burcuyla ilgilidir.

Kim bir köşeye geçip dikkat çekmeden herkesi sessizce izliyor (belki yükselen Akrep?) Kim yardım edecek bir şey var mı diyerek güler yüzle elindeki tabakları servis ediyor (belki yükselen Yengeç?) Kim oturma odasında espriler yaparak misafirlerin tüm ilgisini üzerine çekiyor (belki yükselen Aslan?).

‘Belki’ kelimesinin sebebi kişilerin doğum haritasında yükselen burcunun diğer gezegenlerin etkisinin altında kalabileceğidir. Bu yüzden etkisi azalabilir, artabilir. Tipik yükselen burcundan bahsettiğimizi hatırlayalım.

Eğer yükselen burcuna uygun bir görüntü çizerseniz, kendinizi özgüveni yüksek ve huzurlu hissedersiniz. Yükselen burcu iki saatte bir değişir. Eğer doğum saatinizden emin değilseniz sitedeki burç hesaplama aracını kullanarak bir önceki ve sonraki saatleri de yazın.

Yükselen değişiyorsa, ikisini de okuyup kendinize uygun olanı seçin. Kendinizi nasıl ifade ettiğiniz ve dışarıdan nasıl göründüğünüzü yakın bir arkadaşınız da size iyi aktarabilir.

Aşağıda yükselen Koç burcu özelliklerini başlıklara ayrılmış bir şekilde bulacaksınız. İstediğinize tıklayıp ilgilendiğiniz başlığa hızlıca ulaşın.

Koç Burcu Yükseleni Genel Özellikleri

İlkbahar mevsimi topraktan yükselen çiçeklerle fark edildiği gibi astrolojinin ilk burcu olan Koç da geldiği yere yeni bir enerji ve tazelik getirir. Belki çiçekler kadar sessiz ve hassas bir giriş yapmaz. Ama genel olarak eskiye ait olanı geride bırakır, farklı bir güzelliği bizlere öğretir.

Yükselen Koç burcunun yöneticisi Mars gezegenidir. Mars; amaç, güç, kararlılık ve hareket etme ile ilişkilendirilir. Bu kavramlar, aynı zamanda kişinin bir yere girdiği zaman ilk bıraktığı izlenimlerdir.

Mars, hem yüksek cinsel enerji hem de yüksek yaratıcılık getirir. Bu ikisinin karışımı kişide sabırsızlık, yarışmacı kişilik ve huysuzluk gibi özellikler ortaya çıkarabilir.

Ateş burcu olarak Koç, bir kişide coşku ve yaşam gücünü simgeler. Bu burç, Güneş burcu Koç’ta olsa kişinin egosunda ve kimliğinde hissedilir. Yükselende ise daha yüzeysel ve davranışlardadır.

Literatüre göre spor ve dansla uğraşan kişilerin doğum haritasında Mars en güçlü gezegendir. Kişi, isterse yükselen Koç burcunun etkisiyle atletizme yönelip büyük başarılar elde edebilir.

İçindeki yarışmak ve harekete geçmek isteyen enerjisini bir işe yönlendirmesi tavsiye edilir. Yoksa, yakınındaki insanlara duyarsız kalabilir veya onları kışkırtıcı davranışlar gösterebilir.

Yükselen Koç burcu ya savaşçıdır (spor, dans, yarışma vb.) ya da kendisini bir davaya adar. Kararlılığı, dışa dönük tutkusu ve cesaretini bir şekilde kullanır.

Bazen diğer insanların girişmeye cesaret edemediği işlerde bu burcu görmek mümkündür. Çünkü, risk almak onun için heyecan vericidir. Aksiyon olmadan, hayat endişe dolu ve siyah beyazdır.

Kişinin cinsel arzuları oldukça yüksektir. Yatak odasında enerjisini yapıcı ve doğru bir şekilde aktarması önemlidir. Diğer burçlarıyla da ilişkili olarak Mars’ın enerjisini kısmen kontrol altında tutması gerekebilir.

Hem cinsel hem de fiziksel enerjisini dışarıya aktarmayan yükselen Koç burcu, aniden sinirlenip etrafındaki insanları incitebilir. Fakat, kimseye gerçekten zarar vermek istemez. Olumsuz enerjisi ortadan kalkınca ortada kin veya nefret kalmaz.

Yükselen burcu Koç olan bir kişi şunu söylemiştir: “Fiziksel bir rahatsızlığım olmasın diye içimde gerginlik ortaya çıkınca hemen dışa vuruyorum. Koç burcunda yaygın bulunan baş ağrılarını yaşamam. Çünkü, kendimi baskıda hissettiğim zaman arabamın içine girip boğazım acıyana kadar çığlık atıyorum. Sanki içimde yeniden bir denge oluşuyor, işten eve dönünce stres değil huzur getiriyorum.”

Yükselen burcu Koç, hareketli ve tez canlı görünebilir. Koç’un tipik bir ‘savaşçı’ benzetmesinden dolayı, konuşurken bir mücadeleye hazırlanıyormuş izlenimi bırakır. Hareket edip işi bitirmek yerine amaçları için beklemek zorunda kalmak en çok bu burcu yorar.

Bakışları net ve kendisini ifade etme şekli canlıdır. Antik astroloji, yükselen Koç burcunun etrafında ‘kırmızı’ renkli bir aura (elektromanyetik alan) olduğunu not eder. Yani ‘benimle uğraşmaya kalkma’ enerjisini hissedersiniz.

Yükselen Koç, hayatı boyunca tez canlı yanını kontrol etmeyi ve üstelemenin işe yaramadığını öğrenir. Stresli bir iş altında hızlı karar verme becerisi vardır. Bu yüzden sadece yükselen burcuyla olası mesleklere bakarsak; polis, itfaiyeci, acil servis doktoru/teknisyeni veya reklamcılık uygundur.

​Yükselen Koç burcu, bir odaya girdiğinde oturduğu alan ona aitmiş hissi yaratır. Sanki tüm enerjisiyle alanı sahiplenişini gözlersiniz. Kıyafet, sahip olduğu statüsünü temsil etmediği müddetçe, hareketlerini kısıtlamayan ve süslü görünmeyen her şey olabilir.

Kendisini çevresine özgüveni yüksek, iddialı ve enerji dolu gösterir. Cesaretini ve yeni işlere atılmaya dair hevesini geliştirir. Bu gelişim süreci hayata başladığı anda başlar, hayattan ayrılacağı zamana kadar güçlenerek ilerler.​

Eğer doğum haritasındaki diğer gezegenler daha sakin burçlara sahipse, kendi kalesi çevresinde tur atan bir ejderha gibi kimliğini ve duygularını koruyucu bir hale girebilir. Eğer doğum haritası dinamik ve hareketli burçlarla doluysa bunu Koç burcu ile aktif ve atılgan bir şekilde gösterir.

Eğer zor bir çocukluk geçirdiyse hayatta istediklerini elde etmek için savaşıp, ulaşmak istediği amaçlar için harekete geçmekten çekinmez.

Yükselen Koç burcu ev ve işte kendi bölgesine ihtiyaç duyar. Bu bölge; oda, ofis veya aile yanı olabilir. Önemli olan kendisini kötü hissettiğinde bir yerde savunmaya geçip dinlenmesidir.

Kendi bedenini güçlü ve yaşına uygun şekilde sağlıklı tutmayı arzular. Fiziksel zayıflığı bir tür düşman olarak görüp güçlü olmak için kendi sınırlarını merhametsizce zorlayabilir. Hatta bir kişinin veya takımın spor koçu olursa bu arzusu kişiler üzerinde biraz baskı yapabilir.

Yükselen Koç burcunun hatırlaması gereken, her birimizin farklı fiziksel becerileri olduğudur. Bir insanın atılgan ve enerjik olması onu otomatik olarak güçlü ve dayanıklı yapmaz, sadece bu özellikleri kazanmak için arzusu artabilir.

Koç Burcu Yükseleni Dış Görünüşü ve Fiziksel Özellikleri

Diğer ateş burçlarında olduğu gibi yaş ilerledikçe Yükselen Koç burcu erkeğinin saçı hızlı seyrekleşir. Koç, sıcak ve kuru bir enerji olduğu için baştaki saç kökleri erken kurur.

Kırmızı rengine dair detaylara da rastlanır. Hızlı kan dolaşımından dolayı kişinin cildi kolayca kızarabilir. Alın bölgesi oldukça güçlüdür. Eğer yönetici gezegen Mars’ın istediği aktif hayatı sunarsa, sağlık sorunları minimum düzeyde kalır. Mars’a dair kabul edilen bazı nesnelere karşı dikkat etmesi tavsiye edilir: Makineler, silahlar ve sivri objeler.

Koç burcu, kişinin baş bölgesini yönetir. Baş ağrısı, yüksek ateş ve cilde dair problemlere karşı dikkat gerekir. Tipik yükselen Koç görüntüsü ve etkileri, doğum haritasında 1. evde farklı gezegenler olursa değişebilir.

Kişinin Güneş burcu ile yükselen burcu farklı element veya nitelik grubunda olabilir. Sonuç olarak kişinin egosu ile yansıttığı kişi arasında farklılıklar ortaya çıkar. Dengeyi sağlayıp kendisini doğru ifade etmeyi öğrenmesi 20’li yaşların sonunu bulabilir.

Yükselen Koç burcu, insanlarla ilişkisinin kalitesine göre olumlu veya olumsuz bir görüntü çizer. Tipik özellikleri kısaca aşağıda sıralanmıştır.

Yükselen Koç burcu dışarıdan nasıl görünür? (Olumlu – Olumsuz)

 • Enerjik – Rahatlaması zor
 • Hızlı, atik – Aceleci, sabırsız
 • İçgüdüsel davranan – Fevri davranan
 • Lider – Baskıcı
 • Kendine güvenen – Tartışmacı
 • Bağımsız – Dediğim dedik
 • Cesaretli – Gözü kara
 • Hevesli – Taşkın
 • Kendinin farkında olan – Ben merkezli

Koç Burcu Yükseleni Düşebileceği Hatalar ve Çözümleri

Bir kişide Koç’un yükselen burcunda güçlü konumda olduğu ve kişinin olumsuz etkileri görmekte zorlandığını varsayalım. Ne gibi problemlerle karşılaşırız?

Yüksek derecede Koç etkisi gösteren kişiyi astrologlar ‘Terazi burcu eksikliği’ olarak değerlendirir. İş yerinde veya aile yanında talepleri hoş karşılanmayan yükselen Koç burcu, karşı tarafın argümanını dinlemeden sinirlenebilir. Böyle bir tepki, olaya kendi açısından bakmasından kaynaklanır.

​Koç’un yoğun etkisi sebebiyle zaman zaman tavsiyeleri, kişisel bir saldırı olarak algılayabilir. Bu tür yanlış anlaşılmalarda can yakıcı çıkışlarda bulunması mümkündür.

Yükselen Koç'un bu davranışlarına diğer insanlar nasıl tepki verir?

Koç’un arkadaşı şunu diyebilir: “Başkasının fikirlerini dikkate almayan ve uzlaşmaya açık olmayan A kişisiyle ne yapacağımı bilmiyorum. “

Bunun yerine uzlaşmacı bir arkadaş ise bu davranışları alttan alıp Koç’un isteklerine teslim olabilir. Kısaca kendi isteklerini yok sayıp Koç’u ön plana alır. Ama bu sadece başlangıçtır.

Herkes kendi arzularını belli bir süreye kadar kenara koyabilir. Özellikle güçlü bir duygusal ilişki varsa, bu alttan alan davranışlar yıllar sürebilir. Nihayetinde hem kişide yara açar hem de yükseleni Koç burcu olan kişinin gelişim sürecini aksatır. ​

Bir süre sonra, alttan alan kişi daha ince ve düşünceli insanlarla duygusal ilişki arayışına girebilir. Bu da yükselen Koç burcunun aldatıldığını düşündüğü için öfkelenmesine sebep olur.

Eğer yükselen burcunuz Koç ise aşağıdaki cümleleri duyunca önemseyin:

 • “Benim ihtiyaçlarım konusunda konuşabilir miyiz? Bu ilişkide iki kişiyiz ve ikimizin de ihtiyaçları var.”
 • “Bu konudaki görüşünü biraz genişletsen iyi olur.”
 • “Neden bu kadar gerildin/sinirlendin? Aşırı tepki veriyorsun.”

Söylenenleri kabul etmek zor olsa da eğer bunları söyleyen kişi değerliyse, saygı duyup anlamayı deneyin. Bunu yaparak ne gücünüzü teslim etmiş olur ne de bir şey kaybedersiniz.

Yükselen burcu Koç, bir sevgili seçerken onu nelerin etkilediğine göz atmalıdır. Terazi’ye dair özellikleri çekici bulması olasıdır; zarafet, sıcaklık ve kendisinden önce diğerini düşünme. Hayat süreci boyunca, Terazi’ye ait olan özellikleri inceleyerek yüzündeki asker/savaşçı maskesine uzlaşmacı bir hava katmayı öğrenir.


Yükselen Koç burcunun kişiye özel etkisini öğrenmek için burç hesaplama sayfasında doğum haritası rehberini inceleyebilirsiniz.

Natal Astroloji Nedir?

Natal “doğum ve doğumla ilgili konular” demektir. Natal astroloji ile herkese özel olan doğum haritasını kullanarak karakter analizi, kişinin hayatta yaşaması gereken deneyimler, aşması gereken sınavlar gibi konularda aydınlatıcı bilgiler elde ederiz.

Mavi gökyüzü ve dolunay

Ay Burcu ve Erkeklerde Duygusal Bağımlılık

Birçok yetişkin erkek, bir duygusal ilişkiye başlayınca tüm diğer ilişkilerini yavaş yavaş bırakmaya başlar. İlişkide bağımlılık artar...

Astrolojide Evler Neyi Temsil Eder?

astrolojide evler

Gezegenler ne olduğunu, burçlar nasıl olduğunu, evler ise nerede olduğunu gösterir.

Yükselen burcu koç
 • Tuba dedi ki:

  Merhaba benim yükselenim koç, ay ve güneş burcum terazi bazen duygusal olarak yaklaşamadığımı düşünüyorum olaylara ve fazlasıyla hırslı, hatta bazen insanları hırsla mutlu etmeye çabalıyormuşum gibi hissediyorum. 12. evim de balık, böyle dengemin bazen fazla sarsıldığını hissediyorum. Ne önerirsiniz 🙂

 • >
  error:
  Copy link