Yükselen Boğa Burcu

Yükselen, dış görünüşle ilgilidir. Yükselen Boğa burcu, kişinin doğduğu sırada gökyüzünün doğusunda Boğa takım yıldızının yükseldiği anlamına gelir. Özelliklerini detaylı incelemeden önce yükselen burcunu gözden geçirelim.

Yükselen burcu boğa

Yükselen bir kişinin giydiği kıyafeti gibidir. Seçilen ürüne göre dışa yansıtılan görüntü değişir. Yükselen burcu hem bizi koruyan hem de kendimizi ifade etmemizi sağlayan bir araçtır. Kim olduğumuz ve dürtüsel davranışlarımız konusunda bilgiler verir.

Birçok astrolog, yükseleni kişinin kendisi ile diğerleri arasındaki bir filtre olarak görür. Bu filtre hem kişinin diğerlerine bakış açısını hem de diğerlerinde bırakılan izlenimi etkiler. Bu yüzden yükselen, dış Dünya ile ilişkilerimizde öncüdür.

Yükselen burcunun hayatımızdaki etkisi belki de en iyi bir örnekle açıklanır. Çok sevdiğiniz bir arkadaşınızın evde yapılacak nişanına katılacaksınız. Tüm misafirlerin hem zihinsel hem de duygusal durumlarının iyi olduğunu varsayalım.

Birçok tanımadığınız insanın olduğu bu eve girince ilk gözlemleriniz ve diğer insanlarda bıraktığınız izlenimlerin hepsi doğrudan yükselen burcuyla ilgilidir.

Kim bir köşeye geçip dikkat çekmeden herkesi sessizce izliyor (belki yükselen Akrep?) Kim yardım edecek bir şey var mı diyerek güler yüzle elindeki tabakları servis ediyor (belki yükselen Yengeç?) Kim oturma odasında espriler yaparak misafirlerin tüm ilgisini üzerine çekiyor (belki yükselen Aslan?).

‘Belki’ kelimesinin sebebi kişilerin doğum haritasında yükselen burcunun diğer gezegenlerin etkisinin altında kalabileceğidir. Bu yüzden etkisi azalabilir, artabilir. Tipik yükselen burcundan bahsettiğimizi hatırlayalım.

Eğer yükselen burcuna uygun bir görüntü çizerseniz, kendinizi özgüveni yüksek ve huzurlu hissedersiniz. Yükselen burcu iki saatte bir değişir. Eğer doğum saatinizden emin değilseniz sitedeki burç hesaplama aracını kullanarak bir önceki ve sonraki saatleri de yazın.

Yükselen değişiyorsa, ikisini de okuyup kendinize uygun olanı seçin. Kendinizi nasıl ifade ettiğiniz ve dışarıdan nasıl göründüğünüzü yakın bir arkadaşınız da size iyi aktarabilir.

Aşağıda yükselen Boğa burcu özelliklerini başlıklara ayrılmış bir şekilde bulacaksınız. İstediğinize tıklayıp ilgilendiğiniz başlığa hızlıca ulaşın.

Boğa Burcu Yükseleni Genel Özellikleri

Boğa burcunun yöneticisi Venüs gezegenidir. Yükselen burcunda etkisi ise arzu, aşk ve sevgiye dair özelliklere işaret eder. Kişinin yükselen burcu Boğa ise Venüs’e dair arzuların gelişimi sağlıklı gerçekleşir.

Onu tembelliğe düşme hatasından kurtaran arzulardır. Fiziksel temas kurmak ister, dokununca kendisini güvende ve iyi hisseder. Yüksek derecede şehvetli ve hislerini serbestçe açığa vuran bir yanı vardır. Bu isteğini gidermek için erken evlenebilir veya yaşıtlarına göre daha erken yaşta sevgili bulabilir.

Yükselen Boğa burcunu baştan çıkaracak en kolay şey, herhangi bir durumdan haz almasıdır. Örneğin, güzel bir manzara, lezzetli bir yemek, bir kişiye dokunmak onun için reddedilmesi zordur. Özellikle doğum haritasında Venüs’ün diğer gezegenlerle arasındaki açı kolay ve olumlu ise Boğa burcu, kendisini disipline etmekte zorlanabilir.

Sahip olduğu her ne varsa ona dokunmak ve sahip olduğunu hissetmek ister. Bu yüzden ev, araba almayı sık sık hedefleyen, nakit para taşımayı seven bir kişi ortaya çıkar.

Yükselen Boğa burcu, özgüven sıkıntısı yaşarsa kaliteli kıyafetler giyerek kendisini değerli hisseder. Özgüven zarar gördükçe paraya ulaşma ve zengin görünme isteği artabilir. Zaman zaman paraya dair güvensizlikten dolayı, diğer insanlara istemeden paragöz izlenimi verebilir.

Yükselen Boğa burcunu endişeye sokup hızlı karar vermesi için sıkıştırmak işe yaramaz. Çünkü, herhangi bir karar almadan önce doğru ile yanlışı iyice ayırt etme gerekliliğinin bilincindedir.

Belirlediği hedefe sıkıca sarılıp gerçekleştirene kadar çaba gösterir. Karşısına çıkan engel ve sıkıntılara rağmen güçlü irade ve azmiyle hepsinin üstesinden gelebilir.

Bir yükselen Boğa’nın aldığı kararı değiştirmek zordur. Yükselen Koç’un aksine Boğa burcu insanların tavsiyesine kulak asar. Yine de kendi düşüncesini uygulama olasılığı yüksektir.

Sabit burç olması sebebiyle olayları farklı açıdan görmesini sağlamak kolay olmaz. Eğer sıkıştırılırsa, cevapları sert olabilir ve sakinleşip eski huzurunu kazanması zaman alır.

Nadiren kişisel kontrolü kaybeder. Çünkü, hayatta huzur ve uyum ile yaşamaktan keyif alır. Tüm bunları dikkate alınca, yükselen Boğa burcunun hoşlanmadığı bir kişiyle aynı ortamda bulunmaktan kaçındığını fark edersiniz.

Lükse, konfora ve güzel olana karşı ilgisi yüksektir. Terazi ve Aslan burcu gibi sanatsal ve yaratıcı özellikleri ağır basar.

Güvenilir ve dürüst yanından dolayı birçok yükselen Boğa; banka, emlakçılık, ticaret ve finans gibi alanlarda çalışabilir. Yaratıcı yanından dolayı ise saç kesimi, iç dizayn ve sanat gibi alanlarda uygundur.

Belki öğrenme süreci diğer insanlara göre daha yavaş olabilir. Ama bir kere öğrendiği bilgiyi kolay kolay unutmaz. Eğer bu burcun uç noktalarına bakarsak; anlayışlı, sevecen, sosyal bir yükselen Boğa ile önyargılı, inatçı, sinirlenince ortamı yıkan bir Boğa’da görebiliriz. Bu geniş farklılığın sebebi kişinin hayatta karşılaştığı sınavlara yaklaşımından ve diğer gezegenler ile burçların etkisinden kaynaklanır.

Gelişimsel astrolojiye göre yükselen Boğa burcu: İçgüdüsü, doğa ve insanlar ile güçlü bağ kuran bir çizgide yaşar. Doğum haritasındaki diğer burçlar nasıl olursa olsun, yükselen Boğa kendi duygu ve düşüncelerini koruyup temellerini sağlam atar.

Eğer çocukluk yılları zor veya tehlikeli geçmişse, inatçı yanını koruyarak hayatta kalmayı başarmış demektir. Böyle bir durumda yetişkin hayatında uzlaşmacı yanını geliştirmesi gerekir.

Yükselen Boğa burcu çevredeki ses, koku, görüntü veya sıcaklık değişimlerini hızlıca fark edebilir. Özellikle çocuk yaşta daha duyarlıdır. Diğer gezegen ve burçlara göre, çevresel değişimlere karşı hassasiyet artabilir.

Boğa Burcu Yükseleni Dış Görünüşü ve Fiziksel Özellikleri

Yükselen boğa burcu ilk tanışmada ayakları yere sağlam basan, az hareket eden bir insan izlenimi verir. Geleneksel astrolojiye göre kemik yapısı güçlü ve ağır, bedeninin kıvrımları yuvarlaktır. Daha az sıklıkla göz kırptığı gözlemlenir. Dışarıyı seyredip bitkilere, doğadaki renklere bakıp keyif alır.

Kendisini ifade biçimi genellikle sakin ve ılımlıdır. Hareketleri, jest ve mimikleri daha ölçülüdür. Kendisini samimiyetle yansıtmayı sever. Boğaz tarafı güçlü görünür ve sesi ile karşı cinsi etkileme oranı yüksektir.

Hangi işe girişirse girişsin kendi hızında gerçekleştirmeyi sever. Rahat, klasik ve süslerden uzak kıyafetleri tercih eder. Özellikle yumuşak kumaşlar ilgisini çeker.

Yükselen Boğa burcu, duygularını etkileyen bir tartışma yaşadığında gerilir. Kısa bir yürüyüş sonrası bedeninin hangi parçasının gergin olduğunu fark edip oraya yönelik egzersiz yapabilir. Biriken duygusal yükler tek yerde toplanıp yükselen Boğa’yı sıkıntıya sokabilir.

Dışa dönük, kendini sevdiren doğal ve samimi yanı sayesinde birçok kişiyi etkiler. Aslında sadece bu özellikler sayesinde, sağlıklı ve sağlam bir ilişki arayan herkesin aradığı adaydır. Yükselen Boğa burcu, bedeni içinde kendisini rahat hissetmesi sebebiyle insanlar onun yanında güvende hisseder.

Venüs tarafından yönetilen vücudu, Venüs’ün diğer gezegenler ile ilişkisine göre boğaz, boyun, tiroit bezi ve ses tellerinin sağlığı değişebilir. Örneğin, başka bir gezegenin yükselen burcuna veya Venüs’e olumsuz etkisi boğaz ağrısı ve ses tellerinde sıkıntıları açıklar.

Kişinin Güneş burcu ile yükselen burcu farklı element veya nitelik grubunda olabilir. Sonuç olarak kişinin egosu ile yansıttığı kişi arasında farklılıklar ortaya çıkar. Dengeyi sağlayıp kendisini doğru ifade etmesi 20’li yaşların sonunu bulabilir.

Yükselen Boğa burcu, insanlarla ilişkisinin kalitesine göre olumlu veya olumsuz bir görüntü çizer. Tipik özellikleri kısaca aşağıda sıralanmıştır.

Yükselen Boğa burcu dışarıdan nasıl görünür? (Olumlu – Olumsuz)

 • Yavaş, istikrarlı – Miskin, tembel
 • Kararlı, sadık – İnatçı
 • Çevreyi önemseyip kıymet veren – Paylaşmayı sevmeyen, doyumsuz
 • Yardımsever – Katı
 • Dikkatli, tedbirli – Dar görüşlü, değişime karşı çıkan
 • Pratik – Hayal gücü olmayan
 • Yaratıcı becerisi yüksek – materyalist

Boğa Burcu Yükseleni Düşebileceği Hatalar ve Çözümleri

Yükselen Boğa burcu güçlü konumda olan bir kişi, doğallığından dolayı sıklıkla içgüdüsüyle hareket eder. Alacağı kararların sonuçlarını daha az düşünür. Aşağıda bu hataya düşen birkaç yükselen Boğa’nın zihninden geçenlere bakalım:

 • "Eşimin bir bebek istemediğini bilsem de bir işim olmasa da ben çocuk sahibi olmak istiyorum. "
 • "Çok kiloluyum, duygusal problemlerim var ama şu düzenli spor yapan yakışıklı komşu çocuğunu bir şekilde elde etmem lazım."
 • "Saat 12’yi geçti artık uyusam belki iyi olur yarın iş var. Ama onun yerine dizinin birkaç bölümünü daha izleyeyim."

Bu davranışlar Yükselen burcu Boğa’nın anlık keyif almasını sağlasa da geleceğe dair yatırımlarına zarar verebilir. Aslında o çok önemsediği, rahatlık ve huzuru kaybetme riskine girer.

Başka bir hata ise materyal sahiplenmeye odaklanma sonucu, etik kuralları çiğneme ve paraya ulaşma hevesidir. Bu durum, sonuçları düşünmeden alacağı bir karara örnektir.

​Bu davranışlar özellikle duygusal ilişkilerde sıkıntılara yol açar. Eş ve arkadaşlarının tepkisiyle karşılaşır. Bu hataları düzeltmek için insanların düşüncesini daha çok dikkate almayı deneyebilir. Eğer yükselen burcunuz Boğa ise aşağıdaki cümleleri duyunca önemseyin:

 • "Bence bu durum düşündüğünden daha karışık olabilir."
 • "Sence de fazla içinden geldiği gibi hareket etmiyor musun?"

Yükselen Boğa burcu isterse, düşüncelerini uyumlu hale getirmenin bir zararı olmadığını fark eder. Pratik bir bakış açısını benimser. Zor olan kısım, bu değişimi kabul etmek için ısrarcı ve biraz inatçı davranışlarıyla yüzleşmektir.

Yükselen Boğa burcu, Akrep’in yoğunluğu ve duygusal derinliğine karşı bir çekim hisseder. Gelişimsel astrolojiye göre Akrep etkileri yoğun olan kişilere yaklaşarak hayatın karışık ve probleme dayalı tarafını görmeyi başarır. Bu sayede psikolojik gelişimine katkı sağlayarak, tutku ve yoğun duyguları bir başkasında gözlemler.


Yükselen Boğa burcunun kişiye özel etkisini öğrenmek için burç hesaplama sayfasında doğum haritası rehberini inceleyebilirsiniz.

Natal Astroloji Nedir?

Natal “doğum ve doğumla ilgili konular” demektir. Natal astroloji ile herkese özel olan doğum haritasını kullanarak karakter analizi, kişinin hayatta yaşaması gereken deneyimler, aşması gereken sınavlar gibi konularda aydınlatıcı bilgiler elde ederiz.

Mavi gökyüzü ve dolunay

Ay Burcu ve Erkeklerde Duygusal Bağımlılık

Birçok yetişkin erkek, bir duygusal ilişkiye başlayınca tüm diğer ilişkilerini yavaş yavaş bırakmaya başlar. İlişkide bağımlılık artar...

Astrolojide Evler Neyi Temsil Eder?

astrolojide evler

Gezegenler ne olduğunu, burçlar nasıl olduğunu, evler ise nerede olduğunu gösterir.

Yükselen burcu boğa
 • Selin dedi ki:

  Yükselen 29 derece boğa benim de. Aşamadığım çok şey var. Umarım bir yolunu bulurum. Elinize sağlık.

 • Meral dedi ki:

  Kesinlikle eşim…cok.guzel anlatmissiniz.tesekkurler

 • Deniz dedi ki:

  Ben yukselen boğa resmen beni anlatmış yazınız kesinlikle katılıyorum teşekkür ediyorum.. ????????????????????‍♀️????

 • Berrin dedi ki:

  Yükselen burcu boğa olan ve güneş burcu da boğa olan çok yakından tanıdığım biri var.Kendim.Evet yukarıdaki tanım beni anlatıyor

  • Natal Astroloji dedi ki:

   Yazdıklarımın size uyduğunu duymak beni mutlu etti Berrin Hanım. Yorumunuz için teşekkürler!

 • >
  error:
  Copy link