Yükselen Başak Burcu

Yükselen, dış görünüşle ilgilidir. Yükselen Başak burcu, kişinin doğduğu sırada gökyüzünün doğusunda Başak takımyıldızının yükseldiği anlamına gelir. Özelliklerini detaylı incelemeden önce yükselen burcunu gözden geçirelim.

Yükselen Başak Burcu

Yükselen bir kişinin giydiği kıyafeti gibidir. Seçilen ürüne göre dışa yansıtılan görüntü değişir. Yükselen burcu hem bizi koruyan hem de kendimizi ifade etmemizi sağlayan bir araçtır. Kim olduğumuz ve dürtüsel davranışlarımız konusunda bilgiler verir.

Birçok astrolog, yükseleni kişinin kendisi ile diğerleri arasındaki bir filtre olarak görür. Bu filtre hem kişinin diğerlerine bakış açısını hem de diğerlerinde bırakılan izlenimi etkiler. Bu yüzden yükselen, dış Dünya ile ilişkilerimizde öncüdür.

Yükselen burcunun hayatımızdaki etkisi belki de en iyi bir örnekle açıklanır. Çok sevdiğiniz bir arkadaşınızın evde yapılacak nişanına katılacaksınız. Tüm misafirlerin hem zihinsel hem de duygusal durumlarının iyi olduğunu varsayalım.

Birçok tanımadığınız insanın olduğu bu eve girince ilk gözlemleriniz ve diğer insanlarda bıraktığınız izlenimlerin hepsi doğrudan yükselen burcuyla ilgilidir.

Kim bir köşeye geçip dikkat çekmeden herkesi sessizce izliyor (belki yükselen Akrep?) Kim yardım edecek bir şey var mı diyerek güler yüzle elindeki tabakları servis ediyor (belki yükselen Yengeç?) Kim oturma odasında espriler yaparak misafirlerin tüm ilgisini üzerine çekiyor (belki yükselen Aslan?).

‘Belki’ kelimesinin sebebi kişilerin doğum haritasında yükselen burcunun diğer gezegenlerin etkisinin altında kalabileceğidir. Bu yüzden etkisi azalabilir, artabilir. Tipik yükselen burcundan bahsettiğimizi hatırlayalım.

Eğer yükselen burcuna uygun bir görüntü çizerseniz, kendinizi özgüveni yüksek ve huzurlu hissedersiniz. Yükselen burcu iki saatte bir değişir. Eğer doğum saatinizden emin değilseniz sitedeki burç hesaplama aracını kullanarak bir önceki ve sonraki saatleri de yazın.

Yükselen değişiyorsa, ikisini de okuyup kendinize uygun olanı seçin. Kendinizi nasıl ifade ettiğiniz ve dışarıdan nasıl göründüğünüzü yakın bir arkadaşınız da size iyi aktarabilir.

Aşağıda yükselen Başak burcu özelliklerini başlıklara ayrılmış bir şekilde bulacaksınız. İstediğinize tıklayıp ilgilendiğiniz başlığa hızlıca ulaşın.

Başak Burcu Yükseleni Genel Özellikleri

Yükselen Başak burcunun yöneticisi Merkür’dür. Bu gezegen aynı zamanda İkizler burcunu da yönetir. Fakat, kendisini ifade etme şekli birbirinden çok farklıdır.

Zihinsel burçlar olarak bilinen yükselen İkizler ve Başak, genç yaştan itibaren hayatı yetişkin gözüyle inceler.

Yükselen İkizler burcu, daha çok yerinde duramayan ve bir konudan diğerine geçen bir yaklaşım sergiler. Yükselen Başak burcu ise zihinsel aktiviteler konusunda daha pratik ve ayakları yere basan davranışlar gösterir.

Örneğin, araştırma yapmayı ve veri toplamayı sever. Detayın, analizin ve objektif olmanın ustasıdır. İkizler birden çok konuda detaylı bilgi sahibi olurken, Başak burcu daha az konuya odaklanıp uzman olmayı tercih eder.

Değişken kategoride olan Yükselen Başak burcu, uyum becerisi ile kendini işine/hobisine adayan bir insan profili çizer. Birçok insanın sıkılıp uğraşmak istemediği detaylara vakit ayırır. Yarım kalmış işleri başarıyla bitirir.

Tertip ve düzenin somut örneğidir. Hayatta doğru bilgiye ulaşmaya ne kadar çok vakit ayırırsa o kadar huzurlu hisseder. Olay veya durumları birden fazla analiz etme konusunda oldukça isteklidir.

Hatta bir şeyi gözden kaçırmadığından emin olmak için düşünür ve bir kere daha analiz eder.

Yükselen Başak burcu bir alana girdiği zaman objeleri, renkleri ve eşyaların düzenini inceler. Bulunduğu yerde rahat hissetmesi etrafındaki detayları fark etmesine bağlıdır.

Çoğunlukla farkında olduğu detayları insanlarla paylaşmaz. Eğer bir yere girince bilgiye ulaşmak için çok soru sormaya başlarsa, kişinin Yükselen Başak burcu olduğunu fark edersiniz.

Yükselen Başak burcu, doğum haritasında yükselen burcuna karşı fazla karşıt veya kare açı olmadıkça düzen ve tertip ihtiyacını belli eder.

İş yerinde veya evde her şey yerli yerinde olmalıdır ya da en azından Başak’ın istediği şekilde olmalıdır. Yoksa, çalışmaya başlayınca huzurlu hissedemez veya evde dinlenmek için uzanırsa rahatlamakta zorlanır.

Yükselen burcu özellikleri, Güneş burcu özelliklerine göre kendisini daha baskın ve davranışlarda gösterir. Üstteki davranışların yoğunluğu, Güneş burcu Başak ile kıyaslayınca, yükselen Başak'ta daha net görülür.

Yükselen Başak burcu, yapılacaklar listesini oluşturmakta veya ihtiyaç duyulacak her şeyi önceden hazırlamakta ustadır. Eğer boş zaman bulursa ev veya işteki eşyaları kategorize etmek onu mutlu eder.

Çekmece ayraçları ve farklı boyda saklama kapları gibi evde düzen sağlayacak her türlü araç ilgisini çeker.

Yükselen Başak burcu, büyüleyici bir konuşma becerisine sahiptir. İsterse zihnindeki bilgileri sürükleyici bir tonda aktarıp etrafındaki insanların dikkatini uzun süre tutabilir.

Araştırmacı ve sorgulayan kişiliğiyle tanınan Yükselen Başak, çoğunlukla kendi düşüncelerini arka planda tutmayı tercih eder.

Özellikle daha çok içedönük bir kişiliği varsa, önemli insanların söylediği sözleri alıntılayarak kendi düşüncelerini saklar. Tartışma esnasında kendisini güvensiz hissedince eleştirerek karşı tarafın canını yakabilir.

Yükselen Başak burcu, doğal eleştirel kişiliği sayesinde var olan bir ürünü daha iyiye ulaştırma konusunda başarılıdır. Mükemmel bir editör olabilir.

En büyük eksikliği detayları fazla analiz ederek büyük resmi görmeyi ihmal etmesidir. Örneğin önündeki materyalin mükemmele ulaşmasını sağlayabilir. Ama bir sonraki adım ve kendi vizyonunu çizme konusunda başkasından fikir alması yararına olur.

Doğrular ve elle tutulabilen konular konusunda kendisini güvende hisseder. Ama iyi tanımlanması zor kavramların (astroloji, aşk, dine dair konular vb.) ele alındığı bir tartışmada sessiz kalmayı tercih edebilir.

Yükselen Başak burcu iletişime dair bir alanla ilgilenme ihtiyacı hisseder. Kendisini yaratıcı bir şekilde ifade etme şekli içgüdüselden ziyade tekniğe dayalıdır.

Birçok verinin arasından en değerli ve işe yarayan olanı bulup çıkarma becerisine sahiptir. Grup içerisinde sağlıklı karar veren bir profil çizer. Eğer bir işin başarıyla sonlandırılmasını istiyorsanız, Yükselen Başak burcunu arıyorsunuz demektir.

Başak Burcu Yükseleni Dış Görünüşü ve Fiziksel Özellikleri

Öncelikle fiziksel özellikler ve dış görünüş oldukça genel olarak yazılmıştır. Kişinin 1. Evinde farklı gezegenler olması veya Yükselen burcunun başka gezegenlerle güçlü ilişkisi büyük değişiklikler getirebilir.

Yükselen Başak, İkizler burcuna benzer şekilde sinir sistemini yönetir. Kişinin çok fazla düşünce arasında boğulması sık endişelenmesine, uyku problemlerine ve diğer zihinsel sıkıntılara kapı aralar.

Hatta diğer burçlar arasında kendi kendini hastalandırmaya en açık burçtur. Bazen önemli olanın hastalığın kendisi değil de hastalığa yaklaşımı olduğunu hatırlamalıdır.

Örneğin bir sağlık problemi ile karşılaşan yükselen Başak burcu, bu problem hakkında derin bilgilere ulaşır. Hatta benzer hastalıkları da öğrenir, endişesi veya uykusuzluğu artabilir. İyileşmesi için gereken zihinsel ve fiziksel dinlenme fırsatını kaçırır.

Astrolojide 6. Evin yöneticisi olan yükselen Başak burcu, beslenmeyi ve onun organizasyonunu yönetir. Sıklıkla düzenli beslenmek için uğraşan veya egzersiz yapan bir Başak ile karşılaşırsınız.

Yükselen burcunun doğum haritasında diğer burçlarla ilişkisine göre kişinin harekete geçme arzusu değişiklik gösterir. Örneğin zihninde hep sağlıklı bir vücudu elde etmek varken bazen onu gerçekleştirecek azmi içinde bulamayabilir.

Dalak, sindirim ve bağırsakları yöneten Başak burcu, bu alanda oluşabilecek hastalıklara karşı risk altındadır. Örneğin, sağlıklı bir vücut için erken yaştan itibaren ne yediğine ve yediklerinin nasıl etki ettiğine dikkat etmelidir.

Son olarak, melankoli veya olumsuz düşünceye yol açan insan veya durumlardan uzaklaşmak için çaba göstermelidir. Çünkü, dışarıdan bir etken olmadan bile kendisini hasta edebilme becerisine sahiptir.

Kişinin Güneş burcu ile yükselen burcu farklı element veya nitelik grubunda olabilir. Dolayısıyla kişinin egosu ile yansıttığı kişi arasında farklılıklar ortaya çıkar. Dengeyi sağlayıp kendisini doğru ifade etmeyi öğrenmesi 20’li yaşların sonunu bulabilir.

Yükselen Başak burcu, insanlarla ilişkisinin kalitesine göre olumlu veya olumsuz bir görüntü çizer. Tipik özellikleri kısaca aşağıda sıralanmıştır.

Yükselen Başak burcu dışarıdan nasıl görünür? (Olumlu – Olumsuz)

 • Kendisini sürekli geliştiren – Mükemmeliyetçi
 • Kendisini analiz edebilen – Eleştiren, çok alçakgönüllü
 • Terbiyeli, iyi ahlak sahibi – Bağnaz
 • Pratik – Hayal gücü belirtisi göstermeyen
 • Sistematik – Katı ve rutine bağlı hareket eden
 • Sessiz – Duygusal olarak soğuk
 • Dikkat odaklı – Vesveseli
 • İnsanlığa hizmet etmeye istekli – Köle gibi çalışan

Başak Burcu Yükseleni Düşebileceği Hatalar ve Çözümleri

Yükselen Başak burcunu ileri derecede sahiplenip tüm özelliklerini sorgulamadan kullanan bir kişi birkaç farklı davranış gösterebilir.

Yükselen Başak burcunun yüksek derecede analiz ve eleştirme becerisi kişinin kendisine yönelir. Eğer sürekli kendisini eleştirir ve bu davranışın altındaki nedeni kavramaz ise özgüveni zarar görür.

Özgüveni düşen Yükselen Başak, iş yerinde veya ailede başkasını eleştirip kendisini bir nebze rahatlatmaya çalışabilir. Hatta, çevresine hiçbir şeyin istediği derecede kaliteli veya iyi olmadığı izlenimini verir.

Özellikle Yükselen Başak, hassas bir eşe sahipse eleştirel yaklaşımı aile içinde can yakan sonuçlar doğurur.

Kendisini yetersiz hisseden ve bunu hep başkalarını eleştirerek yaklaşan yükselen Başak burcu, sıklıkla kendisini de cezalandırır. Bu durum bilinçaltıyla farkında olmadan veya bilinçli bir şekilde gerçekleşebilir.

Örnek, farkında olmadan kendisini sürekli suçlayan bir kişi durumdan kaçmak için madde kullanımına (sigara, alkol vb.) veya herkesten çok çalışmaya yönlenir.

Başka bir davranış işe evi, çalıştığı yeri ve çevresini mükemmel bir durumda tutmaktır. Bu mükemmelliğin tanımı her Başak’a göre değişebilir. Bazısı, eşyaları hep aynı yerinde görmek ister. Bazısı ise temizlik ve düzeni biraz aşırı boyutlara taşıyabilir.

Fakat, değişim hayatın olağan bir işleyişidir. Eğer gerçeklerle kısa sürede yüzleşip daha rahat bir yaklaşım sergilemezse, mükemmellik için çabalamak onu zihinsel ve fiziksel olarak yorar.

Yeterince mükemmel değil bakış açısı üretkenliğin en büyük düşmanıdır. Çünkü, girişilen iş hiçbir zaman istenen forma gelmez veya o forma gelmesi çok uzun zaman alır. Bu sebeple, yapılacaklar listesi artarken kişi tek bir işte takılı kalabilir.

Elbette yukarıdaki örnekler sadece yükselen Başak özelliklerini aşırı derecede sahiplenmiş insanlarda ortaya çıkar. Bu davranışlarla karşılaşan bireylerin tepkilerinden söz edelim.

Yükselen Başak burcunun bu tür davranışları, insanlarda Balık burcuna dair davranışları ortaya çıkarır. Çünkü, Başak burcunun karşıtı olan Balık, bize duvarlarımızı yıkıp empati kurabilmeyi ve hoşnut olmadığımız yeniliklere uyum sağlamayı öğretir. Aynı zamanda Balık, şefkat ve hassasiyete sahiptir.

Yükselen Başak burcuna örnek Balık burcu tepkileri:

 • “Sen her şeyi eleştirip yargılayacaksan, ben de onaylayıp, affedip her şeyi olduğu gibi kabul edeceğim. Bu davranışlarından yoruldum.”
 • “İşine ayırdığın vakitten beni ve çocuklarını unuttun. Eve geldiğinde de her şeyi eleştirdiğin için artık kendime hiç güvenim kalmadı.“

Yukarıdaki sözlerin daha şiddetli hale gelmesiyle, ilişki çıkılmaz sona girebilir. Peki yükselen Başak burcunun yukarıdaki hatalara düşmesi nasıl önlenir?

Eğer erkek/kız arkadaşınız “Hiç senin standartlarında doğru bir şey yapıyor muyum? Bazen bana güzel söz de söyleyebilirsin.” Veya benzeri bir tepki verirse umursayın. Detayları bırakıp onu sevdiğiniz özellikleri dile getirin.

“Kim ne yaparsa yapsın, hep önce yanlış olanı parmakla gösteriyorsun. Bu davranışın bizi çok yıpratıyor.” Böyle bir durumda önce daima teşekkür etmeyi deneyin, eleştirmek yerine işin bir parçasından tutup nasıl destek olabilirim diye düşünebilirsiniz.

“İş yerinde oldukça zor durumdasın, belki de senin için ideal iş bu değildir. Başka firmalara veya pozisyonlara göz atar mısın?” Bu son soruyu hemen yok saymayın. Evde huzurlu bir atmosfer yaratmanın yolu gerçek anlamda doğru bir işe sahip olmaktan geçer.

Eğer yükselen burcunuz Başak ise partner seçiminde sizi heveslendiren özelliklerin neler olduğunu gözden geçirin. Çoğunlukla, Balık burcunun sıcaklık ve şefkati ilginizi çeker.

Gelişimsel astrolojiye göre yükselen Başak burcu, Balık burcu özellikleri baskın olan bir kişiden affetmeyi ve tolerans göstermeyi öğrenir.

Balık burcunun özelliklerini kısmen kendi içinde aktif hale getirerek Başak’a dair özellikleri dengeler. Her yaptığı işte ulaşmak istediği mükemmellik ve düzene dair kavramlarla sağlıklı ilişki kurmayı öğrenir.

Bu sayede, analiz etme ve detay görme becerisini ilişkilerinde yapıcı bir şekilde kullanmayı başarır.


Yükselen Başak burcunun kişiye özel etkisini öğrenmek için burç hesaplama sayfasında doğum haritası rehberini inceleyebilirsiniz.

Natal Astroloji Nedir?

Natal “doğum ve doğumla ilgili konular” demektir. Natal astroloji ile herkese özel olan doğum haritasını kullanarak karakter analizi, kişinin hayatta yaşaması gereken deneyimler, aşması gereken sınavlar gibi konularda aydınlatıcı bilgiler elde ederiz.

Mavi gökyüzü ve dolunay

Ay Burcu ve Erkeklerde Duygusal Bağımlılık

Birçok yetişkin erkek, bir duygusal ilişkiye başlayınca tüm diğer ilişkilerini yavaş yavaş bırakmaya başlar. İlişkide bağımlılık artar...

Astrolojide Evler Neyi Temsil Eder?

astrolojide evler

Gezegenler ne olduğunu, burçlar nasıl olduğunu, evler ise nerede olduğunu gösterir.

Yükselen Başak Burcu
 • Mihrimah Özçetin dedi ki:

  burcum ikizler ve yükselenim başak.bu da demek oluyor ki birçok konuda uzmanca bilgi sahibiyim.çünkü ikizler burcu birçok konuda bilgi sahibi ve başak burcu da bu konularda uzman olmak istiyor…eh,yani siz anladını herhalde ne demek istediğimi…

 • Büşra A. dedi ki:

  Güneşim ikizler ve yükselenim başak.. başka da bir söze ihtiyacımız yok gibi sanki 🙂 Şimdi ay burcum kovayı okumaya geçeceğim, emeğinize sağlık çok güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş

 • feyza nur zengin dedi ki:

  Astrolojiye yeni yeni ilgi duymaya başladım ve bu site gerçekten çok yardımcı oluyor. Güneş burcum balık ve yükselen burcum başak. Gerçekten yazılan şeyler çok doğru. Yükselen başak burcu özelliklerimi güneş balık burcu özelliklerim dengede tutuyor.. Ama bazen de çatışma içinde gibi hissettiğim zamanlar da oluyor. Bilgiler için teşekkürler 🙂

  • Ezgi dedi ki:

   Benim de aynı. 🙂 Güneş balık ve yükselen başağı okuduğumda başağın hayatımda daha etkili olduğunu gördüm.

 • >
  error:
  Copy link