Yükselen Balık Burcu

Yükselen, dış görünüşle ilgilidir. Yükselen Balık burcu, kişinin doğduğu sırada gökyüzünün doğusunda Balık takımyıldızının yükseldiği anlamına gelir. Özelliklerini detaylı incelemeden önce yükselen burcunu gözden geçirelim.

Yükselen Balık Burcu

Yükselen bir kişinin giydiği kıyafeti gibidir. Seçilen ürüne göre dışa yansıtılan görüntü değişir. Yükselen burcu hem bizi koruyan hem de kendimizi ifade etmemizi sağlayan bir araçtır. Kim olduğumuz ve dürtüsel davranışlarımız konusunda bilgiler verir.

Birçok astrolog, yükseleni kişinin kendisi ile diğerleri arasındaki bir filtre olarak görür. Bu filtre hem kişinin diğerlerine bakış açısını hem de diğerlerinde bırakılan izlenimi etkiler. Bu yüzden yükselen, dış Dünya ile ilişkilerimizde öncüdür.

Yükselen burcunun hayatımızdaki etkisi belki de en iyi bir örnekle açıklanır. Çok sevdiğiniz bir arkadaşınızın evde yapılacak nişanına katılacaksınız. Tüm misafirlerin hem zihinsel hem de duygusal durumlarının iyi olduğunu varsayalım.

Birçok tanımadığınız insanın olduğu bu eve girince ilk gözlemleriniz ve diğer insanlarda bıraktığınız izlenimlerin hepsi doğrudan yükselen burcuyla ilgilidir.

Kim bir köşeye geçip dikkat çekmeden herkesi sessizce izliyor (belki yükselen Akrep?) Kim yardım edecek bir şey var mı diyerek güler yüzle elindeki tabakları servis ediyor (belki yükselen Yengeç?) Kim oturma odasında espriler yaparak misafirlerin tüm ilgisini üzerine çekiyor (belki yükselen Aslan?).

‘Belki’ kelimesinin sebebi kişilerin doğum haritasında yükselen burcunun diğer gezegenlerin etkisinin altında kalabileceğidir. Bu yüzden etkisi azalabilir, artabilir. Tipik yükselen burcundan bahsettiğimizi hatırlayalım.

Eğer yükselen burcuna uygun bir görüntü çizerseniz, kendinizi özgüveni yüksek ve huzurlu hissedersiniz. Yükselen burcu iki saatte bir değişir. Eğer doğum saatinizden emin değilseniz sitedeki burç hesaplama aracını kullanarak bir önceki ve sonraki saatleri de yazın.

Yükselen değişiyorsa, ikisini de okuyup kendinize uygun olanı seçin. Kendinizi nasıl ifade ettiğiniz ve dışarıdan nasıl göründüğünüzü yakın bir arkadaşınız da size iyi aktarabilir.

Aşağıda yükselen Balık burcu özelliklerini başlıklara ayrılmış bir şekilde bulacaksınız. İstediğinize tıklayıp ilgilendiğiniz başlığa hızlıca ulaşın.

Balık Burcu Yükseleni Genel Özellikleri

Yükselen Balık burcunun yöneticisi Neptün gezegenidir. Astrolojide Neptün: İdealizmi, vizyonu ve esin kaynağı olmayı simgeler. Yükselen Balık burcu, karşılaştığı her durumda daima en iyisini görmeye eğilimlidir.

Hayata karşı idealist ve olumlu bakış açısı, gerçek odaklı insanlar tarafından saf ve temiz olarak değerlendirilebilir.

Yükselen Balık, bazen zihninde, etrafındaki insanlara güçlü veya çekici bir hava verip göz alıcı hale getirir. Aklından geçen vizyonu ve hayalleri, çoğunlukla diğer insanlar görmekte zorlanır.

Su burcu olarak yükselen Balık, değişken burç kategorisindedir. Sembolü olan iki zıt noktaya doğru yüzen Balık, bir karar vermeden önce zamana ihtiyaç duyduğunu anlatır.

Zaman zaman kendisini iki yol/karar arasında sıkışmış hissedebilir. Buna rağmen, dolaylı yaklaşımı ile hayatta başarmak istediği ne varsa onu elde eder.

İnsan veya durumlarla yüzleşmek ve keskin kararlar almak bir yükselen Balık davranışı değildir. Sezgileri doğru yolu gösterene kadar bekleyebilir.

Yükselen Balık burcunun vizyonu, Dünya’yı zihnindeki ideal seviyeye yükseltmek üzerinedir. Vizyonunu pratiğe dönüştürmek ise Güneş batarken sahil kenarında fotoğrafını çekmeye benzer.

Yükselen Balık, izlediği olay ve insanları zihninde bir fotoğraf karesi gibi saklar. Önemli olan bu fotoğraf karelerini vizyonuyla birleştirip gerçek hayatta uygulamaktır.

Bunu başarabilmesi için gerçek hayatı iyi hesaplaması ve ayrıntılara dikkat etmesi gerekir. Problem, dağa odaklanıp ağaçları göz ardı edince ortaya çıkar.

Yönetici Neptün, insana vizyon kazandırırken bazen gerçek dışı hayallerde verip “fotoğraf karesi”ni bulanık gösterir. Bu durumda yükselen Balık, kandırılmış ve hayal kırıklığına uğramış hisseder.

Kendisinin saf ve temiz yanını fark etmesi en acı veren yüzleşmeden biridir. Bir deve kuşu gibi başını kuma gömmüş hissedebilir. Böyle bir durumda ona gerçeği kabul etmesinde destek olacak arkadaşlara ihtiyacı vardır.

Bir şeye karar vermek zorunda kalmadıkça, hayat yükselen Balık burcuyla çok güzel olabilir. Önce, sezgilerini kullanıp bir sonuca ulaşır. Birkaç gün sonra tamamen aksi yöndeki düşünceyi benimseyebilir.

Kararsızlığı bazen çevresindeki insanların ona güven duymasını zorlaştırır. Özellikle, haritasında sabit burçları yoğun olan arkadaşları varsa, gözlerinde güven vermeyen bir görüntü çizebilir.

İdealist düşüncelerle doğan yükselen Balık, bilinçaltında doğduğu gün bir karar alır. Üzüntü ve çirkinliği görmekten kendisini uzak tutarsa, hayatta kalıp başarılı olacağını düşünür.

Hayallerini ve vizyonunu canı pahasına korur. Özellikle haritasında hava burçları yoğunluktaysa, düşüncelerine inanan insanları bulur. Onlara konuşmak için bir platform/kürsü hazırlar. Bu sayede, fikirlerini onaylayan insanlarla vizyonunu gerçekleştirmek için çabalar.

Özetle, yükselen Balık burcu hayata gerçekçi bakmayı başarırsa, üstesinden gelemeyeceği bir konu yoktur. Giriştiği her işte, büyüleyici hayal gücü ile istediği etkiyi bırakmayı başarır. Başarıyı elde eden yükselen Balık, diğer insanlara ilham kaynağı olarak saygılarını kazanır.

Yükselen burcu özellikleri, Güneş burcu özelliklerine göre kendisini daha baskın ve davranışlarda gösterir. Üstteki davranışların yoğunluğu, Güneş burcu Balık ile kıyaslayınca, yükselen Balık’ta daha net görülür.

Balık Burcu Yükseleni Dış Görünüşü ve Fiziksel Özellikleri

Öncelikle fiziksel özellikler ve dış görünüş oldukça genel olarak yazılmıştır. Kişinin 1. Evinde farklı gezegenler olması veya yükselen burcunun başka gezegenlerle güçlü ilişkisi büyük değişiklikler getirebilir.

Yükselen Balık burcu, görüntü ve stilini değiştirmekten hoşlanır. Hatta belli bir kostümün arkasında kendisini saklayıp Dünya’dan sakınmak gibi fikirleri olabilir.

Birçok yükselen Balık, sağlam bir vücut ile ünlü değildir. Metabolizması kolay zarar görebilir. Yönetici Neptün’ün girdiği alanı bulanıklaştırması, vücuttaki problemlerin erken teşhisini zorlaştırır.

Özellikle aile içerisinde yaygın hastalık varsa, o alanda sık sık sağlık muayenesi yaptırmaya dikkat etmelidir. Yükselen Balık burcunun hassas ve gerçeklerle yüzleşince üzüntü duyan tarafı psikolojik problemlere kapı aralar.

Yükselen İkizler ve Başak, düşüncelere boğulup kendi kendini hasta edebilirken, Balık ise var olan problemlerden kaçma eğilimiyle zihnini sıkıntıyı sokar.

Alkol, sigara veya benzeri bağımlılık yapan ürünlerden uzak durması yararına olur. Balık burcu, kişinin ayak ve ayak parmaklarını yönetir. Bu alana dair kaza ve hastalıklara dikkat etmesi tavsiye edilir.

Yükselen Balık burcunun görünüşü, ailesindeki diğer bireylere göre daha açık renkli veya solgun olabilir. Çoğunlukla yüzü oval bir şekildedir. Gözler ise yine aile bireylerine göre büyüktür.

Karşılıklı oturup vakit geçirdiğinizde gözleriyle içinize bakar gibi hissedersiniz. Fakat, bu yükselen Akrep’in sizi inceliyormuş bakışına benzemez. Yükselen Balık, sanki içinizde size ait başka bir parça görür ve ona odaklanır.

Çoğunlukla ayakları küçük ve güzeldir. Dokunmaya karşı oldukça hassas olabilir. Hayatının ikinci çeyreğinde kilo almaya oldukça yatkındır.

Kişinin Güneş burcu ile yükselen burcu farklı element veya nitelik grubunda olabilir. Sonuç olarak egosu ile yansıttığı kişi arasında farklılıklar ortaya çıkar. Dengeyi sağlayıp kendisini doğru ifade etmeyi öğrenmesi 20’li yaşların sonunu bulabilir.

Yükselen Balık burcu, insanlarla ilişkisinin kalitesine göre olumlu veya olumsuz bir görüntü çizer. Tipik özellikleri kısaca aşağıda sıralanmıştır.

Yükselen Balık burcu dışarıdan nasıl görünür? (Olumlu – Olumsuz)

 • Sezgileri güçlü – Kafası karışık
 • Esnek – Anlaşılması zor
 • Açık fikirli – Kaygılı, kuruntulu
 • Şefkatli – Kolay manipüle edilebilen
 • Duygusal olarak hassas – Duygusal ilgiye muhtaç
 • Evrensel – Düşünceleri net değil
 • Hayal gücü yüksek – Gerçeklerle yüzleşmeyen

Balık Burcu Yükseleni Düşebileceği Hatalar ve Çözümleri

Yükselen Balık burcunu ileri derecede sahiplenip özelliklerini sorgulamadan kullanan birisi genellikle iki yoldan birini izler.

Bir yükselen Balık, kendisini dine veya ruhsal gelişime dair konulara fazla verebilir. Davranışı, Dünya’daki karanlıktan uzaklaşmak için aydınlığa koşmaya benzer. Fakat, dine dair konuları hayatta yüzleşmesi gereken durumlardan kaçmak için kullanabilir.

Yükselen Balık için gerçekler bazen sert ve acımasızdır. Söyleyebileceği cümleler:

 • “Hayatı değiştirmek için neden çabalayayım ki? Bu Dünya geçici, yaratana dua edip öteki Dünya’ya hazırlanmak gerek.”
 • “Çok çalışıyorsun hepimiz aynı yere gideceğiz.”

Yüksek derecede yükselen Balık etkisinde kişi, hayattaki birçok gerçeği görmezden gelebilir. Örneğin eşi ona kötü davranırsa üzerine düşünmez, kredi borcunun son ödeme tarihi geçer aklına getirmez.

Özelliklerini sorgulamadan kullanan diğer yükselen Balık türü ise hayattaki amaçlarından vazgeçmiş bir insana benzer. Bu Balık, yaşadığı büyük bir sıkıntıdan dolayı mağdur rolünde uzun süre kalabilir.

Sıklıkla tükenmişlik sendromuna benzer davranışlar gösterir ya da herhangi bir maddeye (sigara gibi) bağımlı hale gelebilir.

Bu tür yükselen Balık’ın daha hafif bir versiyonu ise işinde oldukça işlevsel ve üretken olabilir. Ama birçok giriştiği işte başarısız olma veya kontrolü elinde tutamama endişesi yaşar (Daha fazlası için Öğrenilmiş Çaresizlik).

Elbette yukarıdaki örnekler sadece yükselen Balık özelliklerini aşırı derecede sahiplenmiş insanlarda ortaya çıkar. Bu davranışlarla karşılaşan bireylerin tepkilerinden söz edelim:

Yükselen Balık burcunun bu tür davranışları, insanlarda Başak burcuna dair davranışları ortaya çıkarır.

Örnek bir tepki: “Hayattaki gerçekler konusunda bilgisi olmayan bir insanla yakın bir bağ kuramam. Zihni dağınık bir çocuğa bakmak için sana gelmedim. Biraz sen de çaba göstermelisin.”

Yükselen Balık, Başak burcu tarzında eleştirilere maruz kalabilir. İnsanlar sözlerle Balık burcuna dokundurup daha çok sorumluluk almasını ister.

Başka bir örnek ise yükselen Balık burcuna, Başak tarzında destek sunmaktan geçer. Sevdiği kişi veya ailesi, ne zaman yemesi, uyuması veya faturaları ödemesi gerektiği konusunda hatırlatma yapar.

Bu destek süreci uzun yıllar devam edebilir. Eğer yükselen Balık’ın eşi/sevgilisi, bir gün gerçeklerle tek başına yüzleşmekten yorulursa, daha farklı bir partner aramak için yuvadan ayrılabilir.

Terk edilmenin verdiği acıyla yaşadığı sıkıntılarla yüzleşmek ve olayı anlamak yerine derin bir üzüntüye girebilir. Yaralanmış, yanlış anlaşılmış veya yalnız bırakılmış hisseder.

Peki yükselen Balık burcunun yukarıdaki hatalara düşmesi nasıl önlenir?

Eğer burcunuz yükselen Balık ise partneriniz aşağıdakilere benzer tepki verirse onu dinleyin:

 • “Söylediklerin bana biraz ulaşılması zor/hayal ürünü gibi görünüyor. Gerçekleri beraber gözden geçirebilir miyiz?”
 • “Etrafındaki işlere daha çok dikkat edip sorumluluk almalısın. Her şeyi tek başıma üstlenemem.”

Durumu partnerinizin bakış açısından görmeye çalışın. Dalgın bir ruh halinin evde oluşturacağı sorunları düşünün. Bu yaklaşım, içsel dünyanız ile gerçekler arasında bağı daha kolay kurmanızı sağlayabilir.

Eğer yükselen burcunuz Balık ise partner seçiminde sizi heveslendiren özelliklerin neler olduğunu gözden geçirin. Çoğunlukla, Başak burcunun ayakları yere basan sağlam duruşu, sorumlu hali ve detay görme becerisi ilginizi çeker.

Gelişimsel astrolojiye göre yükselen Balık burcu, Başak burcu özellikleri baskın olan bir kişiden gerçeklerle başa çıkmayı ve içsel dünyasının karmaşıklığını düzene sokmayı öğrenir.

Başak burcu özelliklerini kendi içinde aktif hale getirerek Balık’a dair özellikleri dengeler. Bu sayede, hayallerde kaybolma eğilimini azaltıp birçok hayalini Dünya’da uygulamak için adım atar.


Yükselen Balık burcunun kişiye özel etkisini öğrenmek için burç hesaplama sayfasında doğum haritası rehberini inceleyebilirsiniz.

Natal Astroloji Nedir?

Natal “doğum ve doğumla ilgili konular” demektir. Natal astroloji ile herkese özel olan doğum haritasını kullanarak karakter analizi, kişinin hayatta yaşaması gereken deneyimler, aşması gereken sınavlar gibi konularda aydınlatıcı bilgiler elde ederiz.

Mavi gökyüzü ve dolunay

Ay Burcu ve Erkeklerde Duygusal Bağımlılık

Birçok yetişkin erkek, bir duygusal ilişkiye başlayınca tüm diğer ilişkilerini yavaş yavaş bırakmaya başlar. İlişkide bağımlılık artar...

Astrolojide Evler Neyi Temsil Eder?

astrolojide evler

Gezegenler ne olduğunu, burçlar nasıl olduğunu, evler ise nerede olduğunu gösterir.

Yükselen Balık Burcu
>
error:
Copy link