Yükselen Akrep Burcu

Yükselen, dış görünüşle ilgilidir. Yükselen Akrep burcu, kişinin doğduğu sırada gökyüzünün doğusunda Akrep takımyıldızının yükseldiği anlamına gelir. Özelliklerini detaylı incelemeden önce yükselen burcunu gözden geçirelim.

Yükselen Akrep Burcu

Yükselen bir kişinin giydiği kıyafeti gibidir. Seçilen ürüne göre dışa yansıtılan görüntü değişir. Yükselen burcu hem bizi koruyan hem de kendimizi ifade etmemizi sağlayan bir araçtır. Kim olduğumuz ve dürtüsel davranışlarımız konusunda bilgiler verir.

Birçok astrolog, yükseleni kişinin kendisi ile diğerleri arasındaki bir filtre olarak görür. Bu filtre hem kişinin diğerlerine bakış açısını hem de diğerlerinde bırakılan izlenimi etkiler. Bu yüzden yükselen, dış Dünya ile ilişkilerimizde öncüdür.

Yükselen burcunun hayatımızdaki etkisi belki de en iyi bir örnekle açıklanır. Çok sevdiğiniz bir arkadaşınızın evde yapılacak nişanına katılacaksınız. Tüm misafirlerin hem zihinsel hem de duygusal durumlarının iyi olduğunu varsayalım.

Birçok tanımadığınız insanın olduğu bu eve girince ilk gözlemleriniz ve diğer insanlarda bıraktığınız izlenimlerin hepsi doğrudan yükselen burcuyla ilgilidir.

Kim bir köşeye geçip dikkat çekmeden herkesi sessizce izliyor (belki yükselen Akrep?) Kim yardım edecek bir şey var mı diyerek güler yüzle elindeki tabakları servis ediyor (belki yükselen Yengeç?) Kim oturma odasında espriler yaparak misafirlerin tüm ilgisini üzerine çekiyor (belki yükselen Aslan?).

‘Belki’ kelimesinin sebebi kişilerin doğum haritasında yükselen burcunun diğer gezegenlerin etkisinin altında kalabileceğidir. Bu yüzden etkisi azalabilir, artabilir. Tipik yükselen burcundan bahsettiğimizi hatırlayalım.

Eğer yükselen burcuna uygun bir görüntü çizerseniz, kendinizi özgüveni yüksek ve huzurlu hissedersiniz. Yükselen burcu iki saatte bir değişir. Eğer doğum saatinizden emin değilseniz sitedeki burç hesaplama aracını kullanarak bir önceki ve sonraki saatleri de yazın.

Yükselen değişiyorsa, ikisini de okuyup kendinize uygun olanı seçin. Kendinizi nasıl ifade ettiğiniz ve dışarıdan nasıl göründüğünüzü yakın bir arkadaşınız da size iyi aktarabilir.

Aşağıda yükselen Akrep burcu özelliklerini başlıklara ayrılmış bir şekilde bulacaksınız. İstediğinize tıklayıp ilgilendiğiniz başlığa hızlıca ulaşın.

Akrep Burcu Yükseleni Genel Özellikleri

Yükselen burcunda Akrep: Yoğun, çekici ve karizmatik bir kişilik ortaya çıkarır. Yükselen Akrep burcu, etrafındaki insanların ruhsal durumunu hem yerle bir edebilecek hem de iyileştirebilecek bir güce sahiptir.

Hayatı boyunca yanlış anlaşılmalar ile yüzleşen yükselen Akrep, sıklıkla içindeki gücün boyutlarını fark edemez ve davranışlarıyla insanların canını yakabilir.

Genç yaştan itibaren deneyimlediği yoğun duygular ile büyük kişisel değişimler yaşar. En sonunda pek çoğu, gücünü kontrollü kullanmayı öğrenir.

Her burcun olumlu ve olumsuz özellikleri bulunurken, yükselen Akrep burcunda aşırılıklar mevcuttur. Etrafındaki olayları ya siyah ya beyaz görme eğilimi vardır. Ortadaki renkleri ayırt etmeyi başarması 20’li yaşların sonunu bulabilir.

Antik astrolojiye göre yükselen Akrep burcunda doğan kişi, hayata bu aşırılıklar ile yüzleşmek için gelir. İçindeki en yüce insan ile en karanlık insanı dengelemek için çalışır.

Bu süreç çoğunlukla bir ömür sürer. Yükselen Akrep, kendisini değiştirmeye ve en iyi hale getirmeye çalışırken, etrafındaki insanların da kendi eksikliklerini görmesini sağlar. İsterse onların hayatında büyük etki yapan olumlu değişiklikler yaratır.

Düşünceli, keskin bakışlara sahip veya neredeyse saf kadar temiz bir görüntü verebilir. Yükselen Akrep’in yüzeysel görüntüsünden çıkıp derinlerine bakan bir kişi, Akrep’in hayatta hiçbir şeyi hafife almadığını fark eder.

İnsanın içine nüfuz eden bakışlarına bakmak bazen zor gelir. Yükselen Akrep burcu, kişinin gözlerine dikkatle bakarak, her olayın gizli detayını öğrenmeye çalışır.

Yeni tanıştığı bir insanı ilk görüşte ölçer ve sıklıkla ilk düşüncesine sadık kalır. Ya kişiyi beğenir ya da basitçe, kişiyi hayatında önemsiz bir yere koyar.

Derin ve keskin gözleri, sevdiği kişinin yanında bir anda sevecen bir hal alır. Heybetli görüntüsü değişir. Su burcu olarak, değer verdiği kişiye sevgisini, bir okyanus dalgası gibi hissettirir.

Tıpkı Güneş burcu Akrep gibi yükselen burcu Akrep de astrolojide en çok yanlış anlaşılan burçtur. Kötü niyet, fazla cinsel düşünce ya da intikam alma arzusu en sık suçlandığı özelliklerden bir kaçıdır.

Yükselen Akrep burcunun hayat boyu gelişiminde tutunabileceği bir nedene veya hedefe sahip olması önemlidir. Yoksa, boşlukta kalmak onu yıpratır. İnsanlar ile birebir çalışmak yerine grup veya kitlelere seslenme konusunda daha etkilidir.

İçindeki enerjiyi yapıcı bir şekilde kitlelere aktarmayı başarmalıdır. Eğer kendi enerjisini kullanacak bir platform aramaz ise hayatına huzur getirmekte zorlanır.

Hedef ve arzuları sadece kendisi için değil de herkesin hayatını olumlu değiştirecek sonuçlar içeriyorsa, gerçek anlamda başarıyı yakalar.

Dünya’da iz bırakmış birçok güçlü lider, yükselen Akrep burcuyla hayata gelmiştir. Bu burcun getireceği değişimin büyüklüğünden şüphe yoktur.

Olumlu mu yoksa olumsuz mu olacağı ise tamamen Akrep’e bağlıdır. Fakat, bu durum kendisini kavramayı başarmış, 30 yaş ve üstündeki yükselen Akrep için geçerlidir.

Yükselen burcu özellikleri, Güneş burcu özelliklerine göre kendisini daha baskın ve davranışlarda gösterir. Üstteki davranışların yoğunluğu, Güneş burcu Akrep ile kıyaslayınca, yükselen Akrep'te daha net görülür.

Akrep Burcu Yükseleni Dış Görünüşü ve Fiziksel Özellikleri

Öncelikle fiziksel özellikler ve dış görünüş oldukça genel olarak yazılmıştır. Kişinin 1. Evinde farklı gezegenler olması veya Yükselen burcunun başka gezegenlerle güçlü ilişkisi büyük değişiklikler getirebilir.

Yükselen Akrep burcu, birçok kişide cinsel istek uyandırır. Etkilediği kişiye göre, durumun yansıması büyüleyici veya ürkütücü olabilir.

Ailesine göre daha koyu veya siyah saçlara, sıklıkla ise yeşil veya koyu renkli gözlere sahiptir. Siyah kıyafetler içinde kendisini güçlü ve güvende hisseder.

Yükselen Akrep kadını ise siyah göz kalemi kullanıp daha tehditkar bir görüntü çizmek isteyebilir. Kadın veya erkek fark etmeksizin birçoğunun cildi diğer insanlara göre daha yağlıdır.

Bu sebeple, genç yaştan itibaren sivilce oluşumunu engellemek için cilde önem vermesi tavsiye edilir. Yükselen Akrep burcunun gözleri, kişi hasta veya yorgun olsa bile büyüleyici bir şekilde parlayabilir.

Yükselen Akrep, dış görünüşüne dikkat ederek girdiği yerde bireyler üzerinde etki bırakmak ister. Fakat, bu ne yükselen Terazi gibi uyum ve huzur sağlamak ne de yükselen Aslan gibi parlayıp göz önünde olmaya benzer. Yükselen Akrep, görünüşüyle hayatının kontrolünü elinde tuttuğunu göstermeyi amaçlar.

Vücudu Plüto tarafından yönetilir. Akrep; üreme organı, kalın bağırsak ve metabolizma ile ilişkilendirilir. Bu sebeple, kişinin genital bölgeye dikkat etmesi gerekir.

Erken yaşta cinsellikle tanışma olasılığı yüksektir. Birliktelik esnasında cinsel hastalıkları engellemek için korunması çok önemlidir.

Kişinin Güneş burcu ile yükselen burcu farklı element veya nitelik grubunda olabilir. Sonuç olarak egosu ile yansıttığı kişi arasında farklılıklar ortaya çıkar. Dengeyi sağlayıp kendisini doğru ifade etmeyi öğrenmesi 20’li yaşların sonunu bulabilir.

Yükselen Akrep burcu, insanlarla ilişkisinin kalitesine göre olumlu veya olumsuz bir görüntü çizer. Tipik özellikleri kısaca aşağıda sıralanmıştır.

Yükselen Akrep burcu dışarıdan nasıl görünür? (Olumlu – Olumsuz)

 • Güçlü, her şeyin üstesinden gelebilen – Gücü elde etmeyi saplantı haline getirmiş
 • Çekici, karizmatik – Yoğun tepki veren, kurnaz
 • İradesi güçlü – Acımasız
 • İyi bir rehber – Çok kontrolcü
 • Derin duyguları olan – Barut gibi patlamaya hazır
 • Samimi, insana değer veren – İlişkide fazla sahiplenici
 • Sessiz – Gizli kapaklı iş çeviren

Akrep Burcu Yükseleni Düşebileceği Hatalar ve Çözümleri

Yükselen Akrep burcunu ileri derecede sahiplenip özelliklerini sorgulamadan kullanan birisi birkaç farklı davranış gösterir.

Örneğin bir yükselen Akrep, insanları zor durumda bırakan özel sorular sorup iletişimde kişisel sınırları dikkate almaz.

 • “Neden kilo problemini çözmüyorsun?”
 • “Kanser teşhisin konusunda ne düşünüyorsun?”

Bir konu hakkında konuşurken, keskin psikolojik gözlem becerisini kullanarak kendi fikrini bir gerçek gibi sunabilir.

“Gerçekçi ol. Babanla ilgili problemleri çözmeden hayallerini gerçekleştiremezsin.”

Özellikle Yükselen Akrep burcu sinirlenmişse, daha ılımlı bir yüreğe sahip kişiyi göz yaşlarına boğacak sözler sarf edebilir. Üstelik ardından da kişiyi, “doğru ve dürüst” konuşmayı kaldıramadığı için eleştirir.

Bir dedektif gibi davranıp insanların hareketlerinin altındaki nedenleri inceler. Hatta masum olduğu kanıtlanana kadar herkesi potansiyel suçlu olarak görebilir.

“Dünya arkadan bıçaklayan insanlarla doludur.”

Yükselen Akrep burcu, ona yanlış yapan insanlar hakkında derin düşüncelere dalabilir. Bu yanlış davranış yeni veya eskiden olmuş olabilir ya da sadece öngörüsüdür.

Bir başkası üzerinde iz bırakan bir etki bırakmak için karşıdakini baştan çıkaran davranışlar sergileyebilir. Restoranda yemek yemek, yürüyüşe çıkmak gibi sıradan etkileşimlerin dahi anlam, yoğunluk ve hatırlanacak kadar iz bırakması gerektiğini savunabilir.

Yükselen Akrep burcu, yukarıdaki davranışlara karşı çoğunlukla olumsuz tepkiler alır. Karşılığında ise dudaklarını sıkıp sanki başının üstünden sessiz ve yoğun bir buhar çıkarır. Bu davranışı, yakınındaki herkesi rahatsız eder.

Elbette yukarıdaki örnekler sadece yükselen Akrep özelliklerini aşırı derecede sahiplenmiş insanlarda ortaya çıkar. Bu davranışlarla karşılaşan bireylerin tepkilerinden söz edelim:

Yükselen Akrep burcunun bu tür davranışları, insanlarda Boğa burcuna dair davranışları ortaya çıkarır.

Diğer insanlar yükselen Akrep ile samimi bir iletişim kurmaktan kaçabilir. Çünkü kişiler, Akrep tarafından sertçe eleştirilmekten veya özelinin izinsiz işgal edilmesinden endişe duyar.

Böyle bir karar ise nadiren sesli bir şekilde dile getirilir. Çünkü, Boğa burcu iletişimi, az konuşma ve çok dokunma içerir.

İnsanlar yükselen Akrep burcunun psikolojik mayın tarlasından kaçmak için Boğa burcuna ait olan fiziksel konforu arar. Birisi doğaya veya hobilerine kaçar. Bir diğeri ise sevdiği insanın kolları arasında huzur bulur.

Yükselen Akrep burcunun karanlık şüphesini duyanlar basit ve olumlu düşünceyle cevap verir:

“Yan ofiste çalışmaya başlayan Ali’nin bizi kullanmaya çalıştığını düşünmüyorum. Onun da ailesi var. O da bizim gibi başarılı olmak ve evine ekmek götürmek için çabalıyor.”

Yükselen Akrep, olayları ne kadar fazla karışık ve karanlık göstermek için uğraşırsa, bir o kadar basit cevaplar alır. Çünkü, Boğa burcu davranışı durumları olduğu gibi kabul etmeyi içerir.

“Senden 3 ay önce ayrıldı. Artık üzerine düşünmeyi bırak ve hayatına devam et. Kafana uyan belki de bir sürü kız/erkek var. Dışarı çık ve insanlarla tanış.”

Yükselen Akrep burcu, insanların hayata yüzeysel, duyarsız veya çekimser yaklaşımından rahatsız olup sinirlenebilir. Böyle bir yaklaşıma karşı tepki olarak, bir psikolojik gözleminden çıkan acı bir gerçeği söyleyebilir. Çoğunlukla karşıdaki insan, duydukları ile yerle bir olur.

Peki yükselen Akrep burcunun yukarıdaki hatalara düşmesi nasıl önlenir?

Eğer burcunuz yükselen Akrep ise arkadaşınız aşağıdakilere benzer tepki verirse onu dinleyin:

 • “Lütfen biraz geri çekilip neşelenip gelir misin? Bazen insanlar sadece mutlu olmak için güler, üzülmek için ağlar. Her gördüğün davranışın altında olumsuz bir sebep olmak zorunda değil.”
 • “Onların ilişkisinin nasıl gittiği seni ilgilendirmiyor. Tekrar sorup insanları rahatsız etme.”
 • “Bazen bir kişinin hayatı üzücü hikayelerle doludur. Kişi, geçmişi irdeleyip problemleri çözecek kadar kendisini güçlü hissetmez. Eğer çok yaklaşıp durumu çözmeye çalışırsan daha fazla problem yaratabilirsin. Bırak ilk adımı kendisi atsın.”
 • “Gazeteyi büfeden satın alırken, çalışana normal ve kibarca yaklaşabilirdin. Herkesle flört etmeye çalışıyormuş gibi davranmana gerek yok.”

Yükselen Akrep burcunun yapması gereken yukarıdaki örnek tepkileri zaman zaman dikkate almasıdır. Birçok burcun aksine, kendisini geliştirmeye en açık burç olarak isterse kendi davranışlarını analiz edebilir. Desteğe ihtiyaç duymadan bu hatalardan kurtulabilir.

Fakat, buradaki önemli olan kelime “isterse”dir. Sabit burç olarak Akrep, gerçekten canı yanmadan değişimi pek kabul etmez.

Eğer yükselen burcunuz Akrep ise partner seçiminde sizi heveslendiren özelliklerin neler olduğunu gözden geçirin. Çoğunlukla, Boğa burcunun hisleriyle derin teması ve doğal güzelliği ilginizi çeker.

Gelişimsel astrolojiye göre yükselen Akrep burcu, Boğa burcu özellikleri baskın olan bir kişiden hayatta her şeyin altında önemli bir neden yatmadığını öğrenir.

Boğa burcunun özelliklerini kendi içinde aktif hale getirerek Akrep’e dair özellikleri dengeler. Örneğin, hayata daha basit ve sade bir yaklaşım sergilemeyi başarır. Bu sayede, içindeki sık sık karanlığa yönelen tarafı, aydınlık ile dengeler.


Yükselen Akrep burcunun kişiye özel etkisini öğrenmek için burç hesaplama sayfasında doğum haritası rehberini inceleyebilirsiniz.

Natal Astroloji Nedir?

Natal “doğum ve doğumla ilgili konular” demektir. Natal astroloji ile herkese özel olan doğum haritasını kullanarak karakter analizi, kişinin hayatta yaşaması gereken deneyimler, aşması gereken sınavlar gibi konularda aydınlatıcı bilgiler elde ederiz.

Mavi gökyüzü ve dolunay

Ay Burcu ve Erkeklerde Duygusal Bağımlılık

Birçok yetişkin erkek, bir duygusal ilişkiye başlayınca tüm diğer ilişkilerini yavaş yavaş bırakmaya başlar. İlişkide bağımlılık artar...

Astrolojide Evler Neyi Temsil Eder?

astrolojide evler

Gezegenler ne olduğunu, burçlar nasıl olduğunu, evler ise nerede olduğunu gösterir.

Yükselen Akrep Burcu
 • Isimsiz dedi ki:

  Beni kelimesi kelimesine anlatıyor da anlamadığım nokta nasıl bu kadar bilgiye sahipsiniz bu kişiler hakkında inanılmaz

 • Shady dedi ki:

  Bazi cumleler oyle dokundu ki, bayadir denk geldigim en etkili burc yorumuydu. Sitenizi favorilerime ekledim, fala inanmayip falsiz da kalmadigim zamanlarda buraya gelecegim.

 • Yeni Aslan dedi ki:

  Sanırım tanıdığım bir adam var. Benim…

  “Bırak ilk adımı o atsın”ı uygulayamamış, daha fazla probleme sebep olan biriyim. Ben sadece onu kaybetmek istemedim. Hep yanımda dursun istedim. Şimdi mi? Yine öyle, ama bu sefer ben kesinlikle adım atmayacağım. Gururumdan değil. Onu kazanmak istediğimdendir. Onu çok sevdim.

  Saygılarımla,

  • Natal Astroloji dedi ki:

   Yaşadığınız duygusal değişim, umarım sizi istediğiniz gibi geliştirip daha güçlü bir birey yapmıştır Aslan Bey. Deneyiminizi bizimle paylaştığınız için teşekkürler.

 • >
  error:
  Copy link