Yengeç Burcu Erkek - Kız Çocuğu ve Bebeği Özellikleri

Ay tarafından yönetilen Yengeç burcu çocuğu ve bebeği, diğer burçlara göre yüksek empati yeteneğine ve stratejik bir zihne sahiptir. Sağlıklı gelişimi için erken yaşta duygularıyla başa çıkmayı öğrenmeye ihtiyaç duyar.

21 Haziran - 22 Temmuz tarihleri arasında doğan bebekler Yengeç burcudur. Bu sayfada, Yengeç çocuğu ve bebeğini detaylı bir şekilde analiz edelim.

yengeç burcu erkek kız çocuğu

Aşağıdaki başlıklara geçmeden önce ebeveynin, kendi güçlü ve zayıf özelliklerinin farkında olması önemlidir.

Bu sayfadaki yazılanlar temel düzey astroloji bilgisi gerektirir. Bütün gereken bilgilere burç hesaplama aracını kullanıp burç özelliklerinizi okuyarak ulaşabilirsiniz (Güneş, Ay, yükselen ve Kuzey Ay düğümü burcu).

Aşağıda Yengeç burcu çocuğu ve bebeği özelliklerini başlıklara ayrılmış bir şekilde bulacaksınız. Yazılanlar hem Güneş hem de yükselen burcu için uygundur. İstediğinize tıklayıp ilgilendiğiniz başlığa hızlıca ulaşın.

Yengeç Burcu Çocuğu ve Bebeği Genel Özellikleri

Yengeç burcu bebeği, yüksek empati yeteneği ile kendisini güvende ve ait hissetme ihtiyacı ile hayata gelir. Anne – babasına sarılma ve bağlanma isteği oldukça yüksektir.

Yükselen burcu da destekliyorsa, Yengeç bebeği Ay’a benzer şekilde yuvarlak bir yüze sahiptir. Duygularını gözlerinden dışa vurma becerisi ile tanınır.

Empati yeteneğini kullanmayı öğrenen Yengeç bebeği, bunu genellikle anne – kardeş ilişkisinde göstermeye başlar. Örneğin, kardeşinin daha çok ilgiye ihtiyacı olduğunu ve ağladığını fark ederse, annesine nefes alması için fırsat verir.

Yengeç burcu, astrolojide bir başkasını fiziksel veya duygusal olarak beslemeyi ve beslenmeyi simgeler. Bir ailede çoğunlukla besleme kavramını anne temsil ettiği için Yengeç çocuğu, annesinden büyük oranda etkilenir.

Hatta, bu çocuğun karşı cinse bakış açısı annesiyle yaşadığı olumlu ve olumsuz deneyimlere göre şekillenir. Bu sebeple, aşağıdaki yazılanları besleme rolünü üstlenen ebeveynin dikkate alması önemlidir.

Su burcu çocukları, kendi duygularını düzene sokma yeteneği ile hayata gelir. Yengeç çocuğunun bu yeteneğini geliştirmesi için duygularını dile getirme, sevgiyi hissetme ve başkasına sevgi göstermeyi öğrenmesi gerekir.

Ailede besleme rolünü ister anne, ister baba almış olsun, Yengeç çocuğu bu kişiye kendisini duygusal olarak bağlı hisseder.

Diğer aile üyelerine karşı da korumacı bir yaklaşımı vardır. Kardeş, evcil hayvan veya sevdiği herkese ince düşünceyle yaklaşmayı öğrenme sürecindedir.

Yengeç çocuğunun davranışları çoğunlukla içe dönük bir kişilik ortaya çıkarır. Fakat, yükselen burcu Koç, İkizler, Yay veya Kova burcunda ise bu beslemek isteyen yanı aile dışındaki insanlara da uzanır. Daha aktif ve dışa dönük bir çocuk ortaya çıkar.

Dünya’ya en yakın gök cismi Ay tarafından yönetilen Yengeç çocuğu, değişken bir ruh haline sahiptir. Özellikle dolunay öncesi ve sonrası 4 gün, duygu değişimleri zirve yapabilir.

Yengeç burcu çocuğu, duyguları yoğun hissetme becerisine sahiptir. Doğum haritasında eğer aktif burçlar yoğunluktaysa (Koç, İkizler, Yay), duyguları dışa vurma yolu spor gibi bir aktivite ile gerçekleşir. Yoksa, en etkili ve kolay yol göz yaşıdır.

Astrolojide 4. Evi temsil eden Yengeç, kişinin içsel dünyasının yoğunluğuna işaret eder. Yengeç çocuğu, kendisini iyi anlamak için kabuğuna çekilip yalnız kalmaya birçok kez ihtiyaç duyar.

Özellikle doğum haritasında İkizler veya Yay burcu yoğunluktaysa, yazmayı öğrenince bu çocuğa bir günlük hediye edebilirsiniz. Karmaşık görünen duyguları kelimelere dökmek, kendisini iyi anlamasına yardımcı olur.

Yengeç burcu çocuğu, belli bir yaşa gelene kadar anne babasını zihninde idealleştirir. Bu durum ebeveyn için bir yandan mutluluk verici, diğer yandan ise bunaltıcı görünür. Çünkü, çocuğunun zihnindeki anne – baba rolünü doğru bir şekilde oynamak çaba gerektirir.

Kendisini yalnız hisseden bir Yengeç çocuğu, mutlu olmak için şekerli yiyecek tüketebilir. Çocuğun erken yaşta kilo alma eğilimi yüksektir.

Sezgileri son derece güçlü olan Yengeç çocuğu, çevresinde kendisini kötü hisseden birini ilk fark eden olur. Örneğin bir tartışmadan sonra ailede kimin sarılmaya ihtiyacı olduğunu bilir ve ona gider.

Olayları entelektüel açıdan yanlış yorumlayabilir. Ama duyguları ile konuştuğu zaman birçok tartışmayı ortaya çıkmadan fark eder. Ev içerisindeki huzursuzluğu önceden kestirip ağlayıp sarılma ihtiyacı hissedebilir.

Yengeç çocuğundan bağımsız bir birey ortaya çıkarmak için kendisini güvensiz hissettiğinde, onun yanında olduğunuzu gerek sarılarak gerek sözlerinizle belli edebilirsiniz.

Gelişimsel Astroloji ve Ebeveyn – Çocuk İlişkisi

Gelişimsel astrolojiye göre her birimiz hayat boyu kendimizi geliştirip, olmamız beklenen insan modeli ile hayattan ayrılıyoruz. Bu süreçte karşımıza çıkan birçok insan ile kurduğumuz ikili ilişkilerle, onların aşması gereken sınavlarda da destek oluruz.

Benzer şekilde, bireylerde bizim aşmamız gereken engellerde yardımcı olur. Fakat bazen, bize sunulan desteği gerçek anlamda görmek zordur.

Örneğin anne/baba, bir genci erken yaşta duygusal veya maddi olarak yalnız bırakabilir. Bu gencin ailesinin desteğini yeterince almadığını düşünüp üzülmesi doğaldır.

Yakından baktığımızda ise doğum haritasında Kuzey Ay düğümü Oğlak etkisini görürüz. Hayatının kontrolünü bir başkasına ihtiyaç duymadan, gencin kendi eline alması gerektiği ortaya çıkar.

Başka bir örnek ise erken yaşta Kuzey Ay düğümü Kova bir babanın çocuk sahibi olmasıdır. Henüz Güney Ay düğümü Aslan eğilimlerini geride bırakmadıysa, kendi davranışlarıyla yüzleşmesi gerekebilir.

Gerçek hayattan aktardığım bu örnekte bu babanın oğlu, yoğun Yay ve Kova etkisiyle hayata gelmiştir. Bu iki burcunda bağımsızlığı ne kadar sevdiğini ekstra açıklamaya gerek yoktur.

Kuzey Ay düğümü Kova olan baba, kendi oğlu üzerinde Aslan baskısı kuramayacağını fark eder. Genellikle bu fark ediş kolay olmaz. Ev içerisinde çocuk üzerinde baskılar ve tartışmalar olasıdır.

Nihayetinde ise bu baba, olması gereken insan modelini çizer. Önemli olan, bu modele ulaşmaya çalışırken kırıp döktüğü kalplerin sayısının az olmasıdır.

Ebeveyn – çocuk ilişkinizi iyi anlamak için kendi burçlarınızı çocuğunuzun burçları ile karşılaştırın. Hayata yaklaşımınız benzer mi? Ne gibi sıkıntılarla yüzleşeceksiniz?

Temel düzeyde de olsa, bir astroloğa ihtiyaç duymadan bu sitedeki bilgilerle bazı çıkarımlarda bulunabilirsiniz.

Sağlıklı Ebeveyn - Çocuk İlişkisi Nasıl Kurulur?

Sağlıklı ebeveyn – çocuk ilişkisi için bağlanma teorisinden kısaca bahsedelim. İlk defa İngiliz psikolog John Bowlby tarafından 1950’lerde ortaya atılan bu teoriye göre, anne/babasıyla güvenli bir bağ kuran çocuk, yetişkin hayatında özgüveni yüksek, üretken ve sağlıklı ilişkiler kurabilen bir birey haline gelir.

anne baba çocuk ilişkisi

Bu teoriye göre çocuğunuz ile sağlıklı bir ilişki kurmak iki şeye bağlıdır:

 • Bebek/çocuk için müsait olmak
 • Verdiği tepkilere cevap vermek

Her ne kadar ikisi de oldukça basit görünse de bir davranışı yaptığımızı düşünmek ile gerçekten yapmak arasında fark bulunur. Yukarıdaki iki cümleye yakından bakalım:

Bebek/çocuk için müsait olmak demek, çocuk ağladığı, güldüğü veya herhangi bir tepki gösterdiği zaman onun yakınında olmayı ve ona dikkat vermeyi gerektirir.

İkincisi ise çocuğun tepkisini aynalamayı vurgular. Bir çocuk, sıkıntısı olduğu zaman bunu anne/babası ile paylaşıp anlaşıldığını görmek ister. Gelişim süreci boyunca, birçok kez anlaşıldığını fark ettiği güzel anılara ihtiyaç duyar. Bir örnek verip yakından bakalım:

Okuldan sonra eve gelen ve okulda arkadaşlarıyla bir sıkıntı yaşayan Ali, yoğun duygular içindedir. Evde gördüğü ilk kişiye içindekileri bardaktan boşalırcasına anlatmaya başlar.

Sağlıklı bir ilişki için ebeveyn aşağıdaki basamakları takip edebilir:

 1. Kendisini duygusal olarak geri çeker ve kendi duygularını katmadan sadece dinler.
 2. Anladığını göstermek için çocuğun kelimelerinden bazılarını alıp kullanır.
  • Ali: …Ahmet ile Ayşe tamamen beni suçladı ve ben de kalemi onlara geri vermedim.
  • Ali’nin Annesi: Tabi seni suçladıkları için sinirlendin ve sen de kalemi geri vermek istemedin.
 3. Onu doğru anlayıp anlamadığını sorar.
  • Ali’nin Annesi: Seni doğru anladım mı?
 4. Son basamakta ise Ali’nin anlatmadığı ve arka planda kalan başka bir konu olup olmadığını sorgular. (Bu sayede çocuğunun okul hayatı hakkında bilgi sahibi olur.)
  • Ali’nin Annesi: Peki seni üzen başka bir şey var mı?

Yukarıdaki bahsettiğim aynalama yöntemi çocuk psikolojisinde kullanılan yöntemlerden sadece biridir. Çocuğun anne/babasına güvenmesi ve gelecekte sağlıklı ilişkiler kurabilmesi için gelişim süreci boyunca, dinlendiğini ve önemsendiğini hissetmesi gerekir.

Çocuğunuzun burçlarına dair tüm özelliklerinizi öğrenseniz de istediğiniz huzurlu ve sağlıklı ilişkiyi kurmak için bir ebeveyn olarak çaba göstermeniz önemlidir. Lütfen yukarıdaki örneği sayfadan ayrılmadan önce bir kez daha okuyun ve çocuğunuzla olan ilişkinizi irdeleyin.

Yengeç Burcu Çocuğu Arkadaş ve Kardeş İlişkisi

Yengeç burcu çocuğu gelişim sürecinde, hayatta tek başına ayakta kalma konusunda daha çok çaba harcar. Terk edilme endişesi, diğer çocuklara göre daha yüksektir. Bu sebeple yukarıdaki bağlanma teorisi Yengeç çocuğunda büyük önem taşır.

Bağlanma ihtiyacı yüksek olan bir Yengeç erkek/kız çocuğu, hayat boyu sürecek arkadaşlıklar kurma konusunda ustadır. Stratejik zihniyle, arkadaşları arasında güven duyduğu bir iki çocuğun davranışlarını inceler.

Karşılıklı duygu alışverişini kolaylıkla başardığı kişiyi dost kategorisine alır. Fakat, doğum haritasında daha çok gruplar ile iletişim kuran Kova, Yay veya İkizler hakimse, arkadaş çevresi daha geniş olur.

Arkadaşını fiziksel ve duygusal olarak beslemeyi seven Yengeç çocuğu, doğum günü gibi özel günleri kaçırmaz. Detaylı planlar yapıp küçük sürprizlerle arkadaşlarını mutlu etmek ister.

Duyguları zarar görürse veya değişken ruh haline sahip günlerden birindeyse, arkadaşlarına can yakan tepkiler gösterebilir. Bu durum sıklıkla, kendisini yalnız bırakılmış hissettiğinde ortaya çıkar.

Örneğin, Yengeç çocuğunun en yakın arkadaşı, tatilde başka biriyle vakit geçirmiştir. Neler yaptığından ve ne kadar güzel geçtiğinden bahseder. Yengeç burcu çocuğu, alınmış hisseder ve neden onu çağırmadığını düşünür.

Yengeç çocuğunun sevdiği insanları paylaşmayı öğrenmesi gerekir. Birden fazla yakın arkadaşa sahip olmanın normal olduğunu öğretecek, anne ve babaya ihtiyacı vardır.

Yengeç çocuğu – kardeş ilişkisinde sahiplenme yine ön plandadır. Özellikle abla/abi rolündeyse, kardeşine bakma konusunda kendisini sorumlu hisseder.

Bu sorumluluk duygusunda, anne ve babanın rolü oldukça büyüktür. Evdeki yetişkinleri idealize etme ve örnek alma eğilimi oldukça yüksek olan Yengeç çocuğu, anne ve babasının kendi kardeşleriyle (hala, dayı vb.) ilişkisini inceler. Çoğunlukla gözlemlerini kendi davranışlarında gösterir.

Empati yeteneği ile kardeşiyle ilgili konularda oldukça yardımcıdır. Fakat, bu çocuğun sevildiğini hissetme ihtiyacı yüksektir. Kendisini terk edilmiş veya arka plana atılmış hissederse, bastırdığı duygularını kardeşinden çıkarabilir.

Yengeç Burcu Çocuğu Disiplin Eğitimi

Duygusal yoğunluğu oldukça yüksek olan Yengeç çocuğu, duygularını dışa vurabileceği bir araca gereksinim duyar.

Natal Astroloji Nedir?

Natal “doğum ve doğumla ilgili konular” demektir. Natal astroloji ile herkese özel olan doğum haritasını kullanarak karakter analizi, kişinin hayatta yaşaması gereken deneyimler, aşması gereken sınavlar gibi konularda aydınlatıcı bilgiler elde ederiz.

Mavi gökyüzü ve dolunay

Ay Burcu ve Erkeklerde Duygusal Bağımlılık

Birçok yetişkin erkek, bir duygusal ilişkiye başlayınca tüm diğer ilişkilerini yavaş yavaş bırakmaya başlar. İlişkide bağımlılık artar...

Astrolojide Evler Neyi Temsil Eder?

astrolojide evler

Gezegenler ne olduğunu, burçlar nasıl olduğunu, evler ise nerede olduğunu gösterir.

Örneğin, düzenli olarak yüzmeye giden veya bisiklet süren bir Yengeç, kendisini kötü hissettiğinde bu alana yönelir. Eğer çocuğun bir çıkış yolu yoksa, evde bağırma, kırma veya odasına geçip saatlerce çıkmama davranışı gösterebilir.

Olasılıklar, doğum haritasındaki diğer burçlar incelenerek kolayca azaltılır. Ebeveynin fark etmesi gereken, Yengeç çocuğuna yüksek sesle tepki göstermenin pek işe yaramayacağıdır.

Bu çocuğun gerginliği veya tepkileri, hassasiyetinden kaynaklanır. Canı yandığı için duygularını dışa vuran bir çocuğu, bağırıp çağırarak susturmaya çalışmak size olan güvenini zedeler.

Yengeç burcu çocuğu disiplin eğitimi

Yengeç burcu çocuğu ile ilişkinizde, önce onu yatıştırıp sakinleştirmek önemlidir. Hatta, onu anladığınızı göstermek için yukarıdaki aynalama yöntemini kullanabilirsiniz.

Yengeç çocuğunun duyguları durulmadan sizi anlaması mümkün değildir. Kişisel kontrolünü eline aldığını gördüğünüzde, ona davranışının sebebini sorup konuyu yakından kavrayın.

Eğer haritasında Kova, Akrep veya Aslan burcu yoğunlukta değilse, çocuğunuza sarılmak hızlı çözüm sunar. Duygularla yüklü Yengeç çocuğu, çoğu zaman ebeveynin kollarında göz yaşlarına boğulur.

Pekiştireç ve ceza gibi davranışsal yöntemler bu çocuğa biraz ağır gelebilir. Bu konuda öncelikle üslup önemlidir.

Bir ebeveyn olarak kendi duygularınızı yüksek tepkiler vererek gösteriyorsanız, Yengeç ile biraz değişmeye hazır olun. Yüksek sesli tepkiler veya ağır cezalar, bu çocuk için acımasız ve sevgiden uzak görünür.

Evde kuralların olması elbette önemlidir. Ama tek başına yeterli değildir. Yengeç çocuğu, kurallara uymadığında sizi üzeceğini öğrenirse dikkati artar. Sevildiğini ve değer verildiğini hissettikçe onu disipline etmek kolaydır.

Yengeç çocuğu, etrafındaki kaos ve duygusal değişimlere karşı yüksek bir farkındalığa sahiptir. Okulda, arkadaş çevresinde veya evde bazı şeyler yolunda gitmiyorsa davranışlarında kolayca gözlenir.

Örneğin, okulda zorbalık ile karşılaşan Yengeç çocuğu, eve gelince iki farklı davranış gösterebilir. Ya duygusal olarak kendisini sıkışmış hissettiği için beklenmedik fiziksel tepkiler verir ya da odasına kapanıp yalnız vakit geçirir.

Çocuğun tipik davranışlarını bilen bir ebeveyn veya öğretmen, hızlıca Yengeç’in sıkıntıda olduğunu anlar. Bu davranışları görünce öğüt vermek veya cezalandırmak yerine, aynalama yöntemi ile problemin köklerine inmeye çalışın.

Yengeç Burcu Çocuğu ile Ayrılık, Taşınma ve Vefat gibi Acı Haberleri Paylaşma

Yengeç burcu çocuğu, hayatında kurulan düzene duygularıyla bağlanır. Değişken ruh hali sebebiyle, kurulu düzene en çok ihtiyaç duyan çocuklardan biridir.

Bu düzenin bozulması ilk başta büyük bir sıkıntı yaratabilir. Fakat hayatından çıkan her neyse, yerine daha iyi veya ilgi çekici olan bir şey gelirse, kısa sürede geçmişi düşünüp üzülmeyi bırakır.

Örneğin, çocukluğunu geçirdiği evi bırakıp gitmek yeterince duygusal bir konudur. Süreci kolaylaştırmak için ebeveynin davranışları büyük önem taşır.

Taşınma sürecinde komşu, akraba veya diğer sevdiklerinden ayrılacağı için üzülen anne ve baba, Yengeç’in melankoliye düşmesine sebep olabilir. Bu çocuğun yanında duygularınıza yenik düştüğünüzü değil, onlarla nasıl başa çıktığınızı göstermeniz gerekir.

Örneğin, evdeki eşyaları kutulara toplarken geçmişi düşünmek yerine yeni şehirde/evde neler planladığınızı konuşun. Yengeç burcu çocuğuna, ne zaman isterse eski arkadaşlarıyla sesli veya görüntülü olarak görüşebileceğine dair güvence verin.

Ebeveyn olarak sizi de zorlayan koşullar olabilir. Göz yaşlarınızı veya duruma dair tepkinizi mümkün oldukça gizlemeye çalışın. Bu çocuğun duygusal olarak güçlü bir ebeveyn görmeye ihtiyacı vardır.

Yengeç burcu çocuğu, terk edilme endişesini hayatı boyunca birçok kez hisseder. Ayrılma veya boşanma durumunda ekstra çaba harcamanız gerekir. Başlangıç olarak evden ayrılan ebeveynin, bir telefon kadar yakın olduğunu ona anlatabilirsiniz.

Yengeç çocuğu, duygularıyla sıkı bir bağ kurmak sürecinde sizden örnek davranışları görmeye ihtiyaç duyar. Anne – babanın ayrıldıktan sonra arkadaş kalıp profesyonel bir ilişki kurduğunu lütfen ona gösterin.

Gelişme sürecinde öğrendiği olumsuz davranışları ileride değiştirmekte zorlanır. Ayrılan anne – babanın birbiri hakkında söylediği kötü sözlere maruz kalması, hayata sevgi dolu yaklaşımını büyük oranda etkileyebilir.

Sevdiği bir insanı kaybetmesi ise daha çok hassasiyet gerektiren bir konudur. Yengeç burcu çocuğu, geçmişe nostaljik yaklaşıp üzülme eğilimi gösterebilir. Duyguların dışa aktarımı için başlangıçta ağlaması veya yüksek tepki vermesi normaldir.

Bu durum uzun sürerse psikolojik bir sıkıntı haline gelir. Yine ebeveynin rolü büyük önem taşır. Eğer anne – babası da duygusal olarak kendisini toplayamıyorsa, Yengeç çocuğu psikolojik desteğe ihtiyaç duyabilir.

En ideal çözüm, anne ve babanın vefat haberine hafif ve yüzeysel tepkiyle yaklaşmasıdır. Yengeç burcu çocuğu, bir süre üzüntü yaşadıktan sonra normal hayata nasıl dönüleceğini sizden görmelidir. Sırasıyla çocuğun görmesi gerekenler:

 • Hayattan ayrılan kişi için bir süre üzülmek doğaldır.
 • Her ne kadar vefat eden kişi çok değerli olsa da hayatta birçok güzel, eğlenceli ve iyi insan vardır. Onları tanımaya ve tanışmaya olan hevesinizi göstermeyi deneyin.

Yengeç burcu çocuğu, yüksek empati yeteneği ile melankoli hatasına kolaylıkla düşebilir. Ona ne yapması veya nasıl hissetmesi gerektiğini öğüt vermek yerine örnek olun.  Önce kendi davranışlarınızı kontrol altına alarak, hayatın aydınlık ve umut dolu tarafını bu çocuğa gösterin.


Yengeç burcu çocuğu - bebeği hakkında neler düşünüyorsunuz? Sayfanın altına bir yorum bırakın.

yengeç burcu erkek kız çocuğu
 • harun dedi ki:

  3 kizim yengec, harika cocuklar aslinda ama cok zor bakilan cocuklar.. ihtiyaclar yüzünden degil de daha cok ilgi , dikkat gereksinimleri her babayigidin harci degil…cok zor burc

 • Özlemnur dedi ki:

  3 yaşında tam da yukarda anlatılan gibi bir oğlum var. Çok aşırı duygusal bir i kadar da sinirli.. daha önceden okusaydim keşke. Faydalı bir yazı olmuş teşekkürler.

  • Sevim dedi ki:

   Benim de bir buçuk yaşında oğlum aynı dediğiniz gibi sınırlı çok duygusal ve yükselen yengeç Allah yardımcım olsun

 • >
  error:
  Copy link