Yay Burcu Erkek - Kız Çocuğu ve Bebeği Özellikleri

Jüpiter tarafından yönetilen Yay burcu çocuğu ve bebeği, diğer burçlara göre hayatta daha özgür ve pozitif bir yaklaşıma sahiptir. Gelişim sürecinde, maceralara atılıp kendi doğrularını bulmaya ihtiyaç duyar.

22 Kasım – 21 Aralık tarihleri arasında doğan bebekler Yay burcudur. Bu sayfada, Yay çocuğu ve bebeğini detaylı bir şekilde analiz edelim.

Yay burcu erkek kız çocuğu

Aşağıdaki başlıklara geçmeden önce ebeveynin, kendi güçlü ve zayıf özelliklerinin farkında olması önemlidir.

Bu sayfadaki yazılanlar temel düzey astroloji bilgisi gerektirir. Bütün gereken bilgilere burç hesaplama aracını kullanıp burç özelliklerinizi okuyarak ulaşabilirsiniz (Güneş, Ay, yükselen ve Kuzey Ay düğümü burcu).

Aşağıda Yay burcu çocuğu ve bebeği özelliklerini başlıklara ayrılmış bir şekilde bulacaksınız. Yazılanlar hem Güneş hem de yükselen burcu için uygundur. İstediğinize tıklayıp ilgilendiğiniz başlığa hızlıca ulaşın.

Yay Burcu Çocuğu ve Bebeği Genel Özellikleri

Yay burcu bebeği, içinden geldiği gibi hareket etmeyi seven, macera sever kişiliği ile ön plana çıkar. Ev içerisinde heyecanla atıldığı birçok serüvende, etrafı dağıtması ve karıştırması beklenir.

Yay burcu bebeği, başlangıçta anne ve babasına çok bağlı bir görüntü çizebilir. Ateş burcu olmasının etkisiyle, sevilmek ve herkesin ilgisini çekmeyi sever. Fakat çok geçmeden, cesur ve bağımsız insan rolünü kazanır.

Yay bebeği, yaratıcı özellikleri ile kendine yeten bir birey olma yolundadır. Bir parça romantik tarafıyla, büyüme sürecinde sevdiklerini idealleştirip olduğundan farklı görebilir.

Doğumdan itibaren özgürlüğü için sıklıkla mücadele eder. Bebek bezinden veya mama sandalyesinden kaçmaya oldukça heveslidir.

Jüpiter’in etkisiyle Yay çocuğu, astrolojinin en iyimser ve mutlu çocuğudur. Küçük başarılarında dahi gülümseyip etrafını ısıtır. Benzer şekilde, isteği yerine gelmeyince duygularını güçlü bir şekilde yansıtır.

Yay burcu çocuğu ile sıkıcı ve donuk bir gün geçirmek zordur. Eğlenmeyi ve gülmeyi en çok seven burçlardan biridir. Ateş burcunun etkisiyle, aile ziyaretlerinde etrafını neşelendirip komiklik yapan çocuk rolüne girer.

Yay burcu çocuğunu anlamak için bu burcun neyi temsil ettiğini bilmek gerekir. Yarı insan – Yarı at haliyle Yay burcu, hem düşünen/sorgulayan hem de yaramazlık yapmayı seven bir çocuk ortaya çıkarır.

Yay çocuğunun ilgisini ev içinde veya okulda birçok şey çeker. Bir aktiviteye başlayıp onu bitirmeden diğerine doğru koşabilir. Hatta, ebeveynin gözünde biraz sakar ve hevesli görünür.

Jüpiter, Yay çocuğunun ilgilendiği her şeyde daha fazlasını istemeye iter. Doğum haritasında: Boğa, Başak veya Oğlak gibi burçlar baskın olmadıkça, bu çocuğun coşku dolu enerjisinin sınırlarını kestirmek zordur.

Yay burcu çocuğu, evde kalmayı seven ve içedönük bir ebeveynin hayatına gelirse, onu değiştireceğinden şüphe yoktur. Çünkü dışarıda gezmeyi, bisiklete binmeyi ve koşmayı seven bu çocuk, sağlıklı gelişimi için evden çıkmalıdır.

Bilge rolünü de üstlenen Yay burcu çocuğu, akranlarına göre erken yaşta birçok yetişkin konusunu anlayabilir. Konuşma ve okuma becerileri ile ebeveynin gözünde, daha olgun bir görüntü çizer.

“Büyümüş de küçülmüş” deyimine en uygun çocuk burcu Yay’dır. Birçok konuda hazırcevap ve nükteli cümleleriyle etrafındaki insanları gülümsetir. Fakat, ebeveynin neler söylediğine dikkat etmesi gerekir.

Yay burcu çocuğu, bir konuyu anlamak için “neden?” ve “nasıl?” içerikli birçok soru sorar. Gerçek farklı bir şekilde aktarılırsa, bu davranışı yakalayıp ebeveyni direkt eleştirebilir.

İyi niyeti sebebiyle insanlara çok kolay güvenebilir. Bu sebeple, ebeveyne büyük sorumluluk düşer.

İster yabancı ister uzaktan akrabalar olsun, erken yaşta bu çocuğa dikkat etmesi gereken konularda öğüt vermek (bedensel temas vb.) işe yarayabilir. Amaç, Yay burcu çocuğunun pozitif yönünü, olası kötü niyetli insanlardan korumaktır.

Gerçeği dile getirmeyi seven Yay çocuğu, bazen ebeveynin bahsetmek istemediği konuları diğerlerine aktarır. Örneğin, açık sözlü haliyle evdeki özel konuları, misafirlikte düşünmeden söyleyebilir.

Yay burcu çocuğunun bu davranışları kolay eğitilir. Önemli bir ziyaret öncesinde, ebeveynin çocuğu ile biraz konuşması yeterlidir. Bu çocuk, bazı konuların özel olduğunu bilemez ve rahatlıkla dile getirmesi kişiliğinin bir parçasıdır.

Bağımsız ve özgür Yay çocuğu, her çocuk gibi sevilmek ister. Fakat, sarılmak ve kucaklaşmak favori eylemleri değildir. Bunun yerine, iltifat ve övgü gibi güzel sözler duymayı tercih eder.

Yay burcu çocuğu, şehirden ayrılma ve yabancı yerleri keşfetmeye karşı isteklidir. Gelenek ve göreneklere önem verse de başka kültürleri öğrenme arzusu daha yüksektir.

Bazen sabırsız ve inatçı davranıp birçok işle aynı anda ilgilenebilir. Fakat bir şeye odaklandığı zaman, oklarıyla hedefi bulana kadar çalışır. Amaçlarına doğru koşan bir Yay çocuğunun önüne engel koymak, cesaret gerektirir.

Gelişimsel Astroloji ve Ebeveyn – Çocuk İlişkisi

Gelişimsel astrolojiye göre her birimiz hayat boyu kendimizi geliştirip, olmamız beklenen insan modeli ile hayattan ayrılıyoruz. Bu süreçte karşımıza çıkan birçok insan ile kurduğumuz ikili ilişkilerle, onların aşması gereken sınavlarda da destek oluruz.

Benzer şekilde, bireylerde bizim aşmamız gereken engellerde yardımcı olur. Fakat bazen, bize sunulan desteği gerçek anlamda görmek zordur.

Örneğin anne/baba, bir genci erken yaşta duygusal veya maddi olarak yalnız bırakabilir. Bu gencin ailesinin desteğini yeterince almadığını düşünüp üzülmesi doğaldır.

Yakından baktığımızda ise doğum haritasında Kuzey Ay düğümü Oğlak etkisini görürüz. Hayatının kontrolünü bir başkasına ihtiyaç duymadan, gencin kendi eline alması gerektiği ortaya çıkar.

Başka bir örnek ise erken yaşta Kuzey Ay düğümü Kova bir babanın çocuk sahibi olmasıdır. Henüz Güney Ay düğümü Aslan eğilimlerini geride bırakmadıysa, kendi davranışlarıyla yüzleşmesi gerekebilir.

Gerçek hayattan aktardığım bu örnekte bu babanın oğlu, yoğun Yay ve Kova etkisiyle hayata gelmiştir. Bu iki burcunda bağımsızlığı ne kadar sevdiğini ekstra açıklamaya gerek yoktur.

Kuzey Ay düğümü Kova olan baba, kendi oğlu üzerinde Aslan baskısı kuramayacağını fark eder. Genellikle bu fark ediş kolay olmaz. Ev içerisinde çocuk üzerinde baskılar ve tartışmalar olasıdır.

Nihayetinde ise bu baba, olması gereken insan modelini çizer. Önemli olan, bu modele ulaşmaya çalışırken kırıp döktüğü kalplerin sayısının az olmasıdır.

Ebeveyn – çocuk ilişkinizi iyi anlamak için kendi burçlarınızı çocuğunuzun burçları ile karşılaştırın. Hayata yaklaşımınız benzer mi? Ne gibi sıkıntılarla yüzleşeceksiniz?

Temel düzeyde de olsa, bir astroloğa ihtiyaç duymadan bu sitedeki bilgilerle bazı çıkarımlarda bulunabilirsiniz.

Sağlıklı Ebeveyn - Çocuk İlişkisi Nasıl Kurulur?

Sağlıklı ebeveyn – çocuk ilişkisi için bağlanma teorisinden kısaca bahsedelim. İlk defa İngiliz psikolog John Bowlby tarafından 1950’lerde ortaya atılan bu teoriye göre, anne/babasıyla güvenli bir bağ kuran çocuk, yetişkin hayatında özgüveni yüksek, üretken ve sağlıklı ilişkiler kurabilen bir birey haline gelir.

anne baba çocuk ilişkisi

Bu teoriye göre çocuğunuz ile sağlıklı bir ilişki kurmak iki şeye bağlıdır:

 • Bebek/çocuk için müsait olmak
 • Verdiği tepkilere cevap vermek

Her ne kadar ikisi de oldukça basit görünse de bir davranışı yaptığımızı düşünmek ile gerçekten yapmak arasında fark bulunur. Yukarıdaki iki cümleye yakından bakalım:

Bebek/çocuk için müsait olmak demek, çocuk ağladığı, güldüğü veya herhangi bir tepki gösterdiği zaman onun yakınında olmayı ve ona dikkat vermeyi gerektirir.

İkincisi ise çocuğun tepkisini aynalamayı vurgular. Bir çocuk, sıkıntısı olduğu zaman bunu anne/babası ile paylaşıp anlaşıldığını görmek ister. Gelişim süreci boyunca, birçok kez anlaşıldığını fark ettiği güzel anılara ihtiyaç duyar. Bir örnek verip yakından bakalım:

Okuldan sonra eve gelen ve okulda arkadaşlarıyla bir sıkıntı yaşayan Ali, yoğun duygular içindedir. Evde gördüğü ilk kişiye içindekileri bardaktan boşalırcasına anlatmaya başlar.

Sağlıklı bir ilişki için ebeveyn aşağıdaki basamakları takip edebilir:

 1. Kendisini duygusal olarak geri çeker ve kendi duygularını katmadan sadece dinler.
 2. Anladığını göstermek için çocuğun kelimelerinden bazılarını alıp kullanır.
  • Ali: …Ahmet ile Ayşe tamamen beni suçladı ve ben de kalemi onlara geri vermedim.
  • Ali’nin Annesi: Tabi seni suçladıkları için sinirlendin ve sen de kalemi geri vermek istemedin.
 3. Onu doğru anlayıp anlamadığını sorar.
  • Ali’nin Annesi: Seni doğru anladım mı?
 4. Son basamakta ise Ali’nin anlatmadığı ve arka planda kalan başka bir konu olup olmadığını sorgular. (Bu sayede çocuğunun okul hayatı hakkında bilgi sahibi olur.)
  • Ali’nin Annesi: Peki seni üzen başka bir şey var mı?

Yukarıdaki bahsettiğim aynalama yöntemi çocuk psikolojisinde kullanılan yöntemlerden sadece biridir. Çocuğun anne/babasına güvenmesi ve gelecekte sağlıklı ilişkiler kurabilmesi için gelişim süreci boyunca, dinlendiğini ve önemsendiğini hissetmesi gerekir.

Çocuğunuzun burçlarına dair tüm özelliklerinizi öğrenseniz de istediğiniz huzurlu ve sağlıklı ilişkiyi kurmak için bir ebeveyn olarak çaba göstermeniz önemlidir. Lütfen yukarıdaki örneği sayfadan ayrılmadan önce bir kez daha okuyun ve çocuğunuzla olan ilişkinizi irdeleyin.

Yay Burcu Çocuğu Arkadaş ve Kardeş İlişkisi

Seyahat etmeyi seven Yay burcu çocuğu, ziyaret ettiği birçok bölgeden arkadaş edinir. Sadık ve yakın kaldığı birkaç arkadaşı olsa da sıklıkla yeni insanlarla tanışmaya isteklidir.

Doğum haritasında başka burçların etkisi olmadıkça, en iyi arkadaşım dediği kişi sık değişir. Yay burcu çocuğu, farklı ilgi alanlarına sahiptir. Tiyatro, spor, yabancı dil gibi birçok alandan arkadaşı vardır.

Arkadaşları arasında tanınmak ve önemli bir yere sahip olmak ister. Ateş burcu olarak, sessiz çocuk rolünü oynamaz. Çoğunlukla, geliştirdiği yetenekleri ve eğlenceli kişiliği ile dikkat çeker.

Hatta, grubun neşesi kaybolursa arkadaşlarını heyecanlandıran yine Yay çocuğu olur. Çünkü, sahip olduğu en değerli özelliği, bardağın dolu tarafını görüp diğerlerine göstermesidir.

Kıskanç ve fazla sahiplenici arkadaşları, hızlıca geri plana atılır. Sadakatini test etmek gibi küçük şeylerle uğraşan insanlarsa, Yay burcu çocuğunun coşkusuna zarar verir.

Arkadaşlarıyla ilişkisinde en sık hatası, düşünmeden konuşmak olabilir. Bazen, söylenmemesi gereken şeyleri dile getirir. Ebeveynin bu konuda biraz örnek olup tavsiye vermesi fayda sağlar.

Yay burcu çocuğu, ateş burcunun etkisiyle abisi ve ablası ile ilişkisini idealize edebilir. Bazen yaşından büyük sözler söyleyip onlara tavsiyeler vermesi normaldir. Vaaz veriyormuş gibi görünen davranışlarını, biraz kontrol etmek fayda sağlar.

Yay burcu çocuğunun küçük kardeşi ile ilişkisi kolay değildir. Onu, küçük maceralara atılacak bir yol arkadaşı olarak görmesi heyecan vericidir. Fakat kardeşi, arkadaşlıktan çıkıp sorumluluk haline gelirse işler değişir.

Yay burcu çocuğunun özgür hissetme ihtiyacına dikkat etmek gerekir. Ebeveynin bu çocuğu zorlaması ve kardeşini her şeye katmasını istemesi, ilişkiyi riske sokar.

Yay çocuğu, insanları heveslendirip ilham verme konusunda başarılıdır. Kardeşinin güçsüz ve değersiz hissettiği bir gün, ona cesaret verip ayağa kaldıran Yay burcu abi/ablası olur.

Yay Burcu Çocuğu Disiplin Eğitimi

Astrolojinin düşünür ve bilge insanı olarak Yay çocuğu, adalet ve adil düşünceye saygı duyar. Fakat, her kuralı umursayarak vakit kaybetmez.

Natal Astroloji Nedir?

Natal “doğum ve doğumla ilgili konular” demektir. Natal astroloji ile herkese özel olan doğum haritasını kullanarak karakter analizi, kişinin hayatta yaşaması gereken deneyimler, aşması gereken sınavlar gibi konularda aydınlatıcı bilgiler elde ederiz.

Mavi gökyüzü ve dolunay

Ay Burcu ve Erkeklerde Duygusal Bağımlılık

Birçok yetişkin erkek, bir duygusal ilişkiye başlayınca tüm diğer ilişkilerini yavaş yavaş bırakmaya başlar. İlişkide bağımlılık artar...

Astrolojide Evler Neyi Temsil Eder?

astrolojide evler

Gezegenler ne olduğunu, burçlar nasıl olduğunu, evler ise nerede olduğunu gösterir.

Yay burcu çocuğu, ebeveynin koyduğu kuralları anlayana kadar “neden?” sorusunu sorar. Sorulardaki detay ve kaliteden dolayı ebeveyn, otoritesi test ediliyormuş gibi hissedebilir.

Özgürlüğü kısıtlanmış hisseden Yay çocuğu, bu duygulara sebep olan her kuralı çok iyi anlamak ister. Ebeveynin bir kuralı “Ben istediğim için koydum” yaklaşımı, tartışmayı kızıştırabilir.

Yay burcu çocuğu, bilgiyi sınayarak öğrenme yöntemini sever (Daha fazla bilgi). Bu çocuğun düşünüp kendi sonuçlarına ulaşması için sorulara ve zamana ihtiyacı vardır.

Yay burcu çocuğu disiplin eğitimi

Ahlak ve dürüstlük gibi konularda kendi doğrusunu bulan Yay çocuğu, onlara sıkıca bağlanır. Bu sebeple, tavsiye vermek yerine onun sorgulayan dünyasında “düşündüren sorularla” rehber olmayı deneyebilirsiniz.

Serüvenlere atılıp yeni aktiviteler denemeye hevesli Yay çocuğu, bazen birçok şeyi zor yoldan öğrenir. Sorular ile rehber olma yöntemi ve tavsiyeler işe yaramazsa, hata yapmasına izin verin.

Canı yanan Yay burcu çocuğu, biraz silkelendikten sonra söylediklerinizin doğru olduğunu idrak eder. Ergenlik süreci boyunca birçok Yay çocuğu, kendi yolunu çizmek ister.

20’li yaşların başında ise ebeveynin bilge yanını fark edip, gerçek anlamda saygı duymaya başlar. Kısaca, disiplin eğitimi konusunda bu çocuğa biraz zaman vermek ve kendi maceralarından ders çıkarmasını sağlamak en etkili yöntemdir.

Yay Burcu Çocuğu ile Ayrılık, Taşınma ve Vefat gibi Acı Haberleri Paylaşma

Değişken kategorisinde yer alanda Yay çocuğu, diğer burçlara göre değişime kolay uyum sağlar. Fakat, durumu nedenleri ile net bir şekilde anlamak ister.

Yay burcu çocuğu ile en kolay yol, dürüst olmaktan geçer. Hayatındaki zorluk veya değişime ebeveyn sebep olduysa, içten bir şekilde özür dilemek veya çözüm sunacağına dair söz vermek, bu çocuğu rahatlatır.

Ateş burcunun ilişkiyi idealize etme eğilimi, anne ve babasını mükemmel görmesine sebep olabilir. Ayrılık konusunda, yaşına uygun önemli detayları paylaşmak fayda sağlar.

Yay burcu çocuğu, umut ve heyecan dolu bir gelecek hayal eder. Böyle bir gelecek için ayrılmanın en doğru yol olduğunu ebeveynden duymaya ihtiyaç duyar.

Taşınma durumunda belki de en az sorun çıkaracak çocuklardan birisidir. Doğum haritasında sabit burçlar yoğunluktaysa (Boğa, Akrep, Aslan, Kova), değişime direnme olasılığı artar.

Tipik Yay burcu çocuğunu biraz heyecanlandırmak, gidilecek olan semt/şehirdeki okul veya mekanlardan bahsetmek yeterlidir.

Yay çocuğu, hayata olumlu yaklaşan yanıyla bir insanın neden ölmesini gerektiğini sorgulayabilir. Hatta, bu durumun hayalindeki Dünya’ya yakışmadığını düşünür.

Ayrılan kişinin nereye gittiğini anlamak için dine sarılması ve sorular sorması normaldir. Verebileceği duygusal tepki, diğer burçlar incelendiğinde (Ay, yükselen vb.) daha da netleşir.

Tipik Yay çocuğu, vefat eden kişinin ardından üzülse de hayatına devam edebilme becerisine sahiptir. Birçoğu, dua vb. dini yöntemleri sıklıkla kullanarak hem kendisini rahatlatır hem de hayattan ayrılan kişiye iyi dileklerini iletir.


Yay burcu çocuğu - bebeği hakkında neler düşünüyorsunuz? Sayfanın altına bir yorum bırakın.

Yay burcu erkek kız çocuğu
 • Keziban Kireşci dedi ki:

  15 Aralık 2013 doğumlu, 7 Yaşında bir oğlum var. Yazdıklarınız %100 uyuşuyor. Yazınızı okurken benim oğlumu anlattığınızı hissettim. Yüreğinize sağlık…

 • >
  error:
  Copy link