Oğlak Burcu Erkek - Kız Çocuğu ve Bebeği Özellikleri

Satürn tarafından yönetilen Oğlak burcu çocuğu ve bebeği, diğer burçlara göre otorite, yapı ve kurallara dair konuları daha çok önemser. Gelişim sürecinde, içindeki çalışkan ve terbiyeli çocuğu ortaya çıkaracak, güçlü karakterde bir ebeveyne ihtiyaç duyar.

22 Aralık – 19 Ocak tarihleri arasında doğan bebekler Oğlak burcudur. Bu sayfada, Oğlak çocuğu ve bebeğini detaylı bir şekilde analiz edelim.

Oğlak burcu erkek kız çocuğu

Aşağıdaki başlıklara geçmeden önce ebeveynin, kendi güçlü ve zayıf özelliklerinin farkında olması önemlidir.

Bu sayfadaki yazılanlar temel düzey astroloji bilgisi gerektirir. Bütün gereken bilgilere burç hesaplama aracını kullanıp burç özelliklerinizi okuyarak ulaşabilirsiniz (Güneş, Ay, yükselen ve Kuzey Ay düğümü burcu).

Aşağıda Oğlak burcu çocuğu ve bebeği özelliklerini başlıklara ayrılmış bir şekilde bulacaksınız. Yazılanlar hem Güneş hem de yükselen burcu için uygundur. İstediğinize tıklayıp ilgilendiğiniz başlığa hızlıca ulaşın.

Oğlak Burcu Çocuğu ve Bebeği Genel Özellikleri

Oğlak burcu, astrolojide kararlık ve ciddiyet gibi kavramları temsil eder. Literatürdeki bir inanışa göre Oğlak burcu bebeği, birçok insandan daha kıdemli ve olgun bir ruh ile hayata gelir.

Birçok şeyi görüp geçirmiş gibi görünen Oğlak bebeği, zaman kavramını ve hayatın nasıl işlediğini daha kolay anlar. Hatta, her şeyin kendi istediği zaman ve şekilde gerçekleşmesini ister.

Bu sebeple, günlük bir plan çizip ona uyum sağlamaya çalışan ebeveyn, Oğlak bebeğinin aklından geçenleri yok sayabilir. Bu bebeği ikna etmek ve bir plana uydurmak çaba gerektirir.

Yay burcu çocuğu, bilge rolünü hayatı boyunca derin sorular sorarak kazanır. Oğlak çocuğu ise bilge olarak hayata gelir. Yaşı ilerledikçe gençleşip eğlenceli ve neşeli bir kişiliğe bürünür.

Satürn tarafından yönetilen Oğlak çocuğu, duyguların karşısındaki doğruluk ve sabır gibi kavramları önemser. Kendi sistemini geliştirme sürecinde ise zorluklarla karşılaşıp kaygılanması normaldir.

Oğlak burcu çocuğunun kararlı yapısı, ebeveyn için bazen yorucu gelir. Bu çocuk, amacını gerçekleştirme yolunda çıkan engeller ile mücadele etme gücüne sahiptir. Fakat, bu gücü aktive etmek ve destek olmak bazen ebeveyne kalır.

Ebeveynin öğretmesi gereken, sıkı çalışmanın yetenekten daha önemli olduğudur. Çocuğun engellerle mücadele edebilmesi için tek yapması gereken daha çok çalışmaktır. Büyüme sürecinde bunu idrak eden Oğlak çocuğu, başarılı bir geleceğe adım atar.

Oğlak burcu çocuğu, plan yapma ve zihninde bir vizyon çizmeyi sever. Onu diğerlerinden ayıran, bu planlarına bağlı kalma potansiyelidir. Çünkü, planı hakkında konuşmaktansa onu gerçekleştirmeyi daha çok önemser.

Bir şeye hazırlıksız yakalanmak, bu çocuğu rahatsız edebilir. Ebeveynin birçok konuda önceden haber vermesi, çocuğun kaygılarını azaltır. Örneğin ailece bir ziyaret gerçekleştirmeden önce Oğlak’ın bilgi sahibi olması, zamanını verimli kullanmasını sağlar.

Bir Yay veya Koç çocuğu, serüvene atılıp o süreçten keyif alabilir. Oğlak burcu çocuğu ise sonuçları önemser. Uğraştığı ödev, grup projesi gibi konularda elde edeceği not veya statüye daha çok odaklanabilir.

Sonuç odaklı yaşamak bazen erken yıpranmaya sebep olur. Burada, ebeveyne bir sorumluluk düşer. Çocuğun, parçaların bütünden daha önemli olduğunu görmesi gerekir.

Örneğin ebeveyn, ödevinin bir sayfasını bitiren çocuğunu takdir edip ne kadar güzel yazdığını belirtir. Bu sayede, çocuk da küçük görünen başarılardan keyif alabileceğini fark eder.

İkinci bir olasılık ise ödevleri parçalara ayırmaktan geçer. Gelişim sürecinde Oğlak çocuğu, büyük sorumlulukları görünce kaygılanabilir. Çocuğa verilen sorumluluğu parçalara ayırmayı öğretmek ve her birini sırasıyla bitirmesini tavsiye etmek, endişesini azaltır.

Bu sayede, büyük resme odaklanmadan küçük parçaların ne kadar kolay bittiğini fark eder. Oğlak burcu çocuğu, yataktan çıkmak için her gün bir hedefe ihtiyaç duyar.

Eğer ondan bir şey beklenmezse, tembellik ve durgunluk en kolay düşebileceği hatalardır. Sürekli ilgi ve alaka görmüş, el üstünde tutulmuş bir Oğlak çocuğu, önemli özelliklerini kenara atabilir.

Bu çocuğun kendisini bir yarışma içinde hissetmesi, başarısız olsa dahi ailesinin yanında olduğunu bilmesi gerekir. Ebeveynin gözlerinde bir “beklenti” olduğunu fark eden Oğlak çocuğu, onu elde etmek için büyük çaba gösterir.

Oğlak burcu çocuğu, tembellik hatasına düşebileceği gibi aşırı yarışmacı bir kişiliğe de girebilir. Ebeveynin bu iki özelliği dengede tutması için rehber olması gerekir.

Daima en iyisi ve başarılısı olmaya çalışan Oğlak çocuğu, bir süre sonra etrafı eleştirip can yakan cümleler kurabilir. Bu cümleler bir Başak’ın mükemmeliyetçi yanı veya İkizler’in çok irdelemeden söylediği eleştirilere benzemez.

Toprak ve öncü burç olarak Oğlak çocuğu, hem ayakları yere sağlam basar hem de geleceğin lideridir. Eleştirilerini sorgulayıp geçersiz kılmak, bir o kadar zorlaşır. Böyle davranışlar sergileyen çocuğa, tolerans ve şefkati öğretecek bir ebeveyn gerekir.

En güzel yol, ebeveynin kendi hayatındaki insanlara hoşgörüyle yaklaşmasıdır. Bu yaklaşımını çocuğuyla örnekleyerek paylaşması, süreci kolaylaştırır.

Toprak burcu olarak Oğlak çocuğu, duyguları ve inandığı fikirleri arasında kendisini kısıtlanmış hissedebilir. Sıkı çalışma ve disiplinin arkasına saklanarak, duyguları bastırma eğilimi göstermesi üzüntüyle sonuçlanır.

Duygu ve arzularını kabul edip hayatında onlara da fırsat verirse, hayallerini gerçeğe dönüştürmeyi başarır. Yolculuğun kendisinin, varış noktasından önemli olduğunu fark eden Oğlak çocuğu, yetişkin hayatında istediği güç ve başarıyı kolaylıkla elde eder.

Gelişimsel Astroloji ve Ebeveyn – Çocuk İlişkisi

Gelişimsel astrolojiye göre her birimiz hayat boyu kendimizi geliştirip, olmamız beklenen insan modeli ile hayattan ayrılıyoruz. Bu süreçte karşımıza çıkan birçok insan ile kurduğumuz ikili ilişkilerle, onların aşması gereken sınavlarda da destek oluruz.

Benzer şekilde, bireylerde bizim aşmamız gereken engellerde yardımcı olur. Fakat bazen, bize sunulan desteği gerçek anlamda görmek zordur.

Örneğin anne/baba, bir genci erken yaşta duygusal veya maddi olarak yalnız bırakabilir. Bu gencin ailesinin desteğini yeterince almadığını düşünüp üzülmesi doğaldır.

Yakından baktığımızda ise doğum haritasında Kuzey Ay düğümü Oğlak etkisini görürüz. Hayatının kontrolünü bir başkasına ihtiyaç duymadan, gencin kendi eline alması gerektiği ortaya çıkar.

Başka bir örnek ise erken yaşta Kuzey Ay düğümü Kova bir babanın çocuk sahibi olmasıdır. Henüz Güney Ay düğümü Aslan eğilimlerini geride bırakmadıysa, kendi davranışlarıyla yüzleşmesi gerekebilir.

Gerçek hayattan aktardığım bu örnekte bu babanın oğlu, yoğun Yay ve Kova etkisiyle hayata gelmiştir. Bu iki burcunda bağımsızlığı ne kadar sevdiğini ekstra açıklamaya gerek yoktur.

Kuzey Ay düğümü Kova olan baba, kendi oğlu üzerinde Aslan baskısı kuramayacağını fark eder. Genellikle bu fark ediş kolay olmaz. Ev içerisinde çocuk üzerinde baskılar ve tartışmalar olasıdır.

Nihayetinde ise bu baba, olması gereken insan modelini çizer. Önemli olan, bu modele ulaşmaya çalışırken kırıp döktüğü kalplerin sayısının az olmasıdır.

Ebeveyn – çocuk ilişkinizi iyi anlamak için kendi burçlarınızı çocuğunuzun burçları ile karşılaştırın. Hayata yaklaşımınız benzer mi? Ne gibi sıkıntılarla yüzleşeceksiniz?

Temel düzeyde de olsa, bir astroloğa ihtiyaç duymadan bu sitedeki bilgilerle bazı çıkarımlarda bulunabilirsiniz.

Sağlıklı Ebeveyn - Çocuk İlişkisi Nasıl Kurulur?

Sağlıklı ebeveyn – çocuk ilişkisi için bağlanma teorisinden kısaca bahsedelim. İlk defa İngiliz psikolog John Bowlby tarafından 1950’lerde ortaya atılan bu teoriye göre, anne/babasıyla güvenli bir bağ kuran çocuk, yetişkin hayatında özgüveni yüksek, üretken ve sağlıklı ilişkiler kurabilen bir birey haline gelir.

anne baba çocuk ilişkisi

Bu teoriye göre çocuğunuz ile sağlıklı bir ilişki kurmak iki şeye bağlıdır:

 • Bebek/çocuk için müsait olmak
 • Verdiği tepkilere cevap vermek

Her ne kadar ikisi de oldukça basit görünse de bir davranışı yaptığımızı düşünmek ile gerçekten yapmak arasında fark bulunur. Yukarıdaki iki cümleye yakından bakalım:

Bebek/çocuk için müsait olmak demek, çocuk ağladığı, güldüğü veya herhangi bir tepki gösterdiği zaman onun yakınında olmayı ve ona dikkat vermeyi gerektirir.

İkincisi ise çocuğun tepkisini aynalamayı vurgular. Bir çocuk, sıkıntısı olduğu zaman bunu anne/babası ile paylaşıp anlaşıldığını görmek ister. Gelişim süreci boyunca, birçok kez anlaşıldığını fark ettiği güzel anılara ihtiyaç duyar. Bir örnek verip yakından bakalım:

Okuldan sonra eve gelen ve okulda arkadaşlarıyla bir sıkıntı yaşayan Ali, yoğun duygular içindedir. Evde gördüğü ilk kişiye içindekileri bardaktan boşalırcasına anlatmaya başlar.

Sağlıklı bir ilişki için ebeveyn aşağıdaki basamakları takip edebilir:

 1. Kendisini duygusal olarak geri çeker ve kendi duygularını katmadan sadece dinler.
 2. Anladığını göstermek için çocuğun kelimelerinden bazılarını alıp kullanır.
  • Ali: …Ahmet ile Ayşe tamamen beni suçladı ve ben de kalemi onlara geri vermedim.
  • Ali’nin Annesi: Tabi seni suçladıkları için sinirlendin ve sen de kalemi geri vermek istemedin.
 3. Onu doğru anlayıp anlamadığını sorar.
  • Ali’nin Annesi: Seni doğru anladım mı?
 4. Son basamakta ise Ali’nin anlatmadığı ve arka planda kalan başka bir konu olup olmadığını sorgular. (Bu sayede çocuğunun okul hayatı hakkında bilgi sahibi olur.)
  • Ali’nin Annesi: Peki seni üzen başka bir şey var mı?

Yukarıdaki bahsettiğim aynalama yöntemi çocuk psikolojisinde kullanılan yöntemlerden sadece biridir. Çocuğun anne/babasına güvenmesi ve gelecekte sağlıklı ilişkiler kurabilmesi için gelişim süreci boyunca, dinlendiğini ve önemsendiğini hissetmesi gerekir.

Çocuğunuzun burçlarına dair tüm özelliklerinizi öğrenseniz de istediğiniz huzurlu ve sağlıklı ilişkiyi kurmak için bir ebeveyn olarak çaba göstermeniz önemlidir. Lütfen yukarıdaki örneği sayfadan ayrılmadan önce bir kez daha okuyun ve çocuğunuzla olan ilişkinizi irdeleyin.

Oğlak Burcu Çocuğu Arkadaş ve Kardeş İlişkisi

Hem sadık hem de oldukça seçici Oğlak çocuğu, birçok farklı arkadaşlıklar yerine kaliteli insanları tercih eder. Hedeflerine bağlı kaldığı gibi, arkadaş ilişkilerini de uzun süre korur.

Örneğin, okuldan bir iki arkadaş edinir. Yıllar boyunca onlarla takılabilir. Çoğunlukla oluşturduğu gruba birini alırken de dikkatlidir. Kimin arkadaşı olduğu ve kimlerle takıldığını soruşturur.

Oğlak burcu çocuğu, tek başına vakit geçirmeyi sever. Hayatını sade bir yaklaşımla düzene sokmak için planlar yapar, inzivaya çekilir. Hedef ve planları ile meşgul olan bu çocuk için sıkılmak, pek sık yaşadığı bir duygu değildir.

İlkokuldan itibaren Oğlak çocuğu, girişimciliğe dair fikirlerini söyleyebilir. Örneğin arkadaşları ile oynadığı oyunlarda, şirketin reklam birimine birisini koyar. Kendisini yönetici olarak belirler.

Zaman zaman oyunu çok ciddiye alırsa, onu neşelendirip şakalar yapacak arkadaşlara ihtiyaç duyar. Astrolojide baba figürü ile eşleştirilen Oğlak burcu çocuğu, arkadaşları arasında Aslan burcuyla beraber lider rolüne heveslidir.

Alfa kız/erkek çocuk rolünü kolaylıkla elde eder. Bazen ise istediği rolü elde etmek için Aslan veya Akrep burcu çocuğu ile mücadele etmesi gerekebilir.

Bir insanı kendi iyiliği için “sorumluluk almaya zorlamak” ile “ona acımasızca davranmak” birbirinden farklı görünebilir. Fakat, Oğlak burcu çocuğu bazen bunları ayırt etmekte zorlanır.

Empati yeteneğini geliştirmesi için ebeveynin desteğine ihtiyaç duyar. Başkasının duygularını anlamaya yönelik yapılacak küçük egzersizler, bu çocuğun gücünü kontrollü kullanmasını sağlar

Oğlak burcu çocuğu, kan bağı içeren ilişkileri önemser. Özellikle abi veya abla rolündeyse, kardeşine yaklaşımı bir ebeveynin çocuğuyla ilişkisine benzer.

Doğal olarak kardeşini koruma ihtiyacı hisseder. Hatta kardeşinin güvenliği için kurallar koyar. Bu yaklaşımı ile biraz fazla zorlayıp otoriter bir görüntü çizebilir. Yaklaşımını hafifletmesi için ebeveynin rehberliğine ihtiyaç vardır.

Ev içerisinde dikkati üzerine çekmek isteyen bir kardeşi olursa, rahatlıkla sahneyi ona bırakır. Oğlak burcu çocuğu, problem yaratan çocuk yerine “sorunları çözen kahraman”, rolünü elde etmek ister. Hatta, ilgi ve dikkat isteyen kardeşinin davranışlarını görüp şaşırabilir.

Oğlak çocuğu çoğunlukla, örnek bir görüntü çizip söz dinleyen, uslu çocuk rolünü kazanır. Kardeşleri, bu çocuğun davranışlarını kıskanabilir.

Öğretmen ve okul arkadaşları ile ilişkisi iyiyse, eve hep başarı getirir. Evdeki standartları sürekli yükselten bu çocuk, kardeşleri arasında sevgi dolu bir pozisyonu elde etmekte zorlanır.

Ebeveynin dikkat etmesi gereken, kardeşler arasında kıyaslama yapmamaktır. Çünkü, bu karşılaştırmanın kaybedeni, çoğunlukla Oğlak’ın kardeşi olur.

Oğlak Burcu Çocuğu Disiplin Eğitimi

Oğlak burcu, otorite ve kuralları temsil eder. Oğlak burcu çocuğu, düzen ve kurallar içinde yaşamak ister. Ebeveynin böyle bir olanak sağlaması, çocuğu uyumlu ve iyi huylu bir kimliğe sokabilir.

Natal Astroloji Nedir?

Natal “doğum ve doğumla ilgili konular” demektir. Natal astroloji ile herkese özel olan doğum haritasını kullanarak karakter analizi, kişinin hayatta yaşaması gereken deneyimler, aşması gereken sınavlar gibi konularda aydınlatıcı bilgiler elde ederiz.

Mavi gökyüzü ve dolunay

Ay Burcu ve Erkeklerde Duygusal Bağımlılık

Birçok yetişkin erkek, bir duygusal ilişkiye başlayınca tüm diğer ilişkilerini yavaş yavaş bırakmaya başlar. İlişkide bağımlılık artar...

Astrolojide Evler Neyi Temsil Eder?

astrolojide evler

Gezegenler ne olduğunu, burçlar nasıl olduğunu, evler ise nerede olduğunu gösterir.

Oğlak çocuğu, güçlü bir ebeveyne ihtiyaç duyar. Direnç gösterdiği veya sorun çıkardığı zaman, onun davranışlarını “hoş görmeyen” bir rehber gerekir. Bu çocuk, ebeveynin otoritesini test edince güçlü bir karakter görmek ister.

“Şiddet dolu davranışlar gösterme” ile “güçlü olma”nın birbirinden tamamen farklı olduğuna lütfen dikkat edin. Örneğin, yanlış bir davranış sergileyen Oğlak çocuğunu uyaran ebeveyn, çocuğun tepkisi ile karşılaşır.

Önemli olan, tepkiden sonra duygusal cevaplar vermemek (bağırmak, ağlamak vb.) ve sadece yapılması gereken neyse onda ısrarcı ve kararlı olmaktır. Yoksa duyguların ön plana çıkması, çocuğun saygısını kazanmayı zorlaştırır.

Oğlak burcu çocuğu disiplin eğitimi

Oğlak burcu çocuğu, otoriteyi örnek almaya heveslidir. Evde lider konumundaki ebeveyn, acımasız ve sinirli hareketler sergiliyorsa, çocuğun yetişkin hayatını büyük derecede şekillendirir.

Hiyerarşik düzeni önemseyen Oğlak çocuğu, kuralların sebebini daha az sorgular. Örneğin, bir Yay, Akrep veya Başak burcuna kuralları nedenleri ile açıklamak gerekebilir. Tipik Oğlak çocuğu ebeveyne saygı duyarsa, söylenenleri hemen yerine getirmeye isteklidir.

Astrolojide kahraman statüsünü göğüsleyen Oğlak burcu, üstün başarıyı amaçlar. Bir hedef veya amaca sahip olan Oğlak erkeği/kızı, problemlerden uzak durur. İdeal ve çalışkan çocuk rolünü üstlenir.

Yüksek standartlara sahip olan bir ebeveyn, Oğlak çocuğunun geleceğini sağlama alır. Anne – babasını memnun etmek istediği için bu çocuğa rakip olmak zordur. Çizilen standartlara layık olduğunu göstermek için okulda, evde veya misafirlikte arzulanan davranışları en iyi şekilde sergiler.

Oğlak Burcu Çocuğu ile Ayrılık, Taşınma ve Vefat gibi Acı Haberleri Paylaşma

Oğlak burcu, antika eşyalar ve tarihi eserleri önemser. Bu çocuk, geçmişe dair konularla arasında duygusal bir bağ hisseder.

Doğum haritasında su burçları hakim değilse, duygularını davranışlarda görmek zordur. Hayatından çıkan bir şehir, sevgili veya arkadaşını zihnindeki anılarla dolu arşive alır.

Toprak burcu olarak Oğlak çocuğu, yeniliklere adapte olmak için zamana ihtiyacı duyar. Fakat, öncü burç olduğu için bu süreç bir Boğa kadar zorlayıcı değildir.

Yine de değişimin yavaş ve dikkatle gerçekleşmesi, melankoli duygu durumunu engeller. Oğlak burcu çocuğu, zihnindeki standartlara ulaşamazsa depresyona girmeyi meyillidir.

Özellikle bu standartları ona öğreten ebeveynin hayattan ayrılması, onu derin bir üzüntüye sokabilir.

Çoğunlukla, sevdiği bir insanın vefatı karşısında dik ve güçlü bir duruş sergiler. Fakat, bu sadece göstermek istediği güçlü karakterin bir parçasıdır.

İçsel bir derinliğe gömülür. Güçlü ve sessiz görünürken, zihnindeki arşivden sevdiği kişiyle anılarını gözden geçirir. Oğlak burcu çocuğu, nadiren duygularını dile getirir.

Ev içinde lider konumundaki ebeveynin, Oğlak çocuğu ile yalnız vakit geçirmesi fayda sağlar. Güçlü ebeveynin davranışlarını inceleyen bu çocuk, belki anlık da olsa kendisini rahat hissedip zihninden geçenleri söyleyebilir.


Oğlak burcu çocuğu - bebeği hakkında neler düşünüyorsunuz? Sayfanın altına bir yorum bırakın.

Oğlak burcu erkek kız çocuğu
 • Serpil dedi ki:

  Tek kelimeyle faydalı

 • >
  error:
  Copy link