Kova Burcu Erkek - Kız Çocuğu ve Bebeği Özellikleri

Uranüs tarafından yönetilen Kova burcu çocuğu ve bebeği, diğer burçlara göre orijinal bir kişiliğe ve ileri görüşlü bir yaklaşıma sahiptir. Gelişim sürecinde, arkadaş grubu içinde eşitliği savunmaya ve insanlık için kendisini adayacağı bir değer, inanç veya davaya ihtiyaç duyar.

20 Ocak – 18 Şubat tarihleri arasında doğan bebekler Kova burcudur. Bu sayfada, Kova çocuğu ve bebeğini detaylı bir şekilde analiz edelim.

Kova burcu erkek kız çocuğu

Aşağıdaki başlıklara geçmeden önce ebeveynin, kendi güçlü ve zayıf özelliklerinin farkında olması önemlidir.

Bu sayfadaki yazılanlar temel düzey astroloji bilgisi gerektirir. Bütün gereken bilgilere burç hesaplama aracını kullanıp burç özelliklerinizi okuyarak ulaşabilirsiniz (Güneş, Ay, yükselen ve Kuzey Ay düğümü burcu).

Aşağıda Kova burcu çocuğu ve bebeği özelliklerini başlıklara ayrılmış bir şekilde bulacaksınız. Yazılanlar hem Güneş hem de yükselen burcu için uygundur. İstediğinize tıklayıp ilgilendiğiniz başlığa hızlıca ulaşın.

Kova Burcu Çocuğu ve Bebeği Genel Özellikleri

Hava burcu kategorisinde yer alan Kova bebeği, özgürlüğü önemseyen yanı ile problem çözme becerisi gerektiren konuları hızlı kavrama becerisine sahiptir.

Kova burcu bebeği, anneden uzaklaşıp kendine yeten bir çocuk olma sürecine hızlı geçer. Doğum haritasında su burçları yoğun değilse, kendi duygularını anlama süreci arka planda kalabilir.

Bu sayede hayatı gözlemleyerek nesne ve kavramlar ile bunların birbiriyle ilişkisini erken öğrenir. Problem çözme becerisini geliştirmek için oynadığı oyunlarda, birçok yaşıtını geride bırakır.

Astrolojide Kova burcu, en orijinal ve sıra dışı kişiliği yansıtır. Kova çocuğu da hep diğer çocuklardan farklı olduğunu ebeveyne hissettirir.

Örneğin bir Kova burcu çocuğu, şehrin en kalabalık semtinde büyümüştür. Haritasındaki Boğa, Başak gibi burçların da etkisiyle belli bir yaştan sonra köye yerleşebilir.

Bir diğeri ise kardeşleri arasında üniversite bitirip yüksek öğrenim gören tek çocuk olur. Bu farklılığın çeşidi doğum haritasındaki diğer etkenlere bağlıdır.

Kova burcu çocuğu, yükselen burcunun da etkisiyle dışarıdan oldukça sıradan görünebilir. Fakat, bir ders veya öğüt vermeye çalıştığınızda, bu çocuğun sıradan kalıplara uymadığını fark edersiniz.

Uranüs, diğer gezegenlerden farklı olarak yana yatık bir şekilde kendi etrafında dönmektedir (Detaylı Bilgi). Bu sebeple, Uranüs gezegeni ön görülmesi kolay olmayan davranış ve özellikleri temsil eder.

Uranüs tarafından yönetilen Kova burcu çocuğu, gelecek odaklıdır ve nadiren geçmişte takılı kalır. Hava burcu olarak Terazi gibi adalet ve adil düzeni önemser. Çoğunlukla giriştiği oyun, aktivite ve diğer işlere bir tür yenilik getirmeye çalışır.

Kova burcu çocuğu, içinde bulunduğu grup ve arkadaşları herkesin üstünde tutabilir. Örneğin, favori oyuncakları ve üstüne artık olmayan kıyafetleri küçük kardeşi için özenle saklar.

Parkta veya sokakta arkadaşlarıyla oynadığı bir oyunda, bir misafir çocuğu yanına yaklaşır. Kova çocuğu, kendi sırası veya görevini yeni arkadaşa vermekten çekinmez.

Hayata içten yaklaşımıyla: Terk edilmiş bir evcil hayvanı kurtarmak, hasta olan bir arkadaşına yardım etmek ve haksızlığı görünce karşısında durmak ister.

Kova burcu çocuğu, birçok su burcu gibi kendi duygularıyla mücadele edip onları düzene sokmaya çalışmaz. Derin duygu yükü olmadan, hayata içten ve doğal haliyle yaklaşmayı başarır.

Yay burcu gibi Kova çocuğu da göçmen/gezgin kelimesini temsil eder. Büyüme sürecinde farklı insanlar ile tanışmak ister. Girdiği çevrede, kısa zamanda grubun bir parçası olmayı rahatlıkla başarır.

Kova burcu çocuğu, entelektüel zekası ile çocuklar için yazılmış duygusal içerikli öyküleri sorgular. Örneğin, hayvanların konuşturulduğu fabl hikayeleriyle ilgili sorular sorar. Hayvanların nasıl konuştuğunu anlamaya çalışır.

Genellikle ilk süt dişi çıkaran çocuğa, düşen dişi yastığın altına koyması tavsiye edilir. Bu çocuk, yastık altında sabah para bulursa, diş perisinden geldiğine inanıyormuş gibi davranabilir.

Kova burcu çocuğu, kimselerin aklına gelmeyen yaramazlıklar yapar. Etkileyici gözlem becerisi ile şakalar yapıp etrafındaki kişileri eğlendirebilir. Fakat, zihnindeki espri veya düşünceleri aktarma becerisi biraz iletişim ile ilgilidir.

Doğum haritasında, iletişim becerilerini olumsuz etkileyen gezegenler yoksa kendisini kolayca ifade eder. Yeterince orijinal olan bir Kova çocuğu için iletişim, özel çaba harcaması gereken bir alansa, şaka ve esprileri anlaşılmayıp garip görünebilir.

Kova burcu, hayata hümanistik yaklaşımı ile bilinir. Okulda veya aile içinde ezilmiş arkadaşlarını korumak için çalışır. Kendisini büyük gören ve yüksek egolu kişileri yerinden etmekten endişe duymaz. Çünkü bu çocuk, herkesin eşit olması gerektiğini savunur.

Kendinden emin ve özgüveni yüksek bir profil çizse de Kova çocuğu, duygusal konuları arka plana atabilir. Ciddi ve tutku dolu konuları espriye çevirip geçiştirebilir ya da küçük bir kışkırtmada göz yaşlarına boğulur.

Doğum haritasında su burçları pek yoksa, duygularını düzene sokacak bir mekanizma inşa etmesi zaman alır. Bu sebeple, duygusal tepkilerini önceden kestirmek kolay olmaz. Ebeveynin zaman zaman bu çocuğa yaklaşıp duygularını sorması fayda sağlar.

Örneğin Kova çocuğu eve gelince, ebeveyn ile gün içerisinde okulda neler olduğunu konuşur. Ebeveyn bu fırsatları kullanıp, çocuğun yaşadığı olaylar hakkında nasıl hissettiğini öğrenebilir.

Bir kişinin eksik ve zorlandığı bir alana dair soruların öncelikle kolay olması gerekir. Doğrudan açık uçlu sorular yerine (Nasıl hissediyorsun? Seni nasıl etkiledi? vb.), seçenekler içeren sorularla başlamak rahatlatıcı bir etki bırakır (Söylediğin X durumu seni mutlu etti mi? Yoksa üzdü mü?).

Elindeki vazoyla bilgi ve desteğini herkese akıtıp paylaşmak isteyen Kova çocuğu, bazen o vazoyu arka plana attığı olumsuz hislerle doldurur. Ebeveynin bu entelektüel çocuğa rehberlik etmesi, çocuğun duyguları taşmadan sağlıklı boşaltmasını sağlar.

Kova burcu çocuğu: Özgür, gelecek odaklı ve içten yaklaşımı ile birçok ebeveynin hayatını değiştirecek bir rol ile aileye gelir. Çocuğun gelişim sürecinde Kova’nın orijinal yanıyla karşılaşan ebeveyn, belki ilk anda birçok davranışı reddedip karşı çıkabilir.

İleri görüşlü Kova çocuğunun getirdiği hediyeleri idrak edip takdir etmek, çoğunlukla birkaç yıl ve kişisel çaba gerektirir.

Gelişimsel Astroloji ve Ebeveyn – Çocuk İlişkisi

Gelişimsel astrolojiye göre her birimiz hayat boyu kendimizi geliştirip, olmamız beklenen insan modeli ile hayattan ayrılıyoruz. Bu süreçte karşımıza çıkan birçok insan ile kurduğumuz ikili ilişkilerle, onların aşması gereken sınavlarda da destek oluruz.

Benzer şekilde, bireylerde bizim aşmamız gereken engellerde yardımcı olur. Fakat bazen, bize sunulan desteği gerçek anlamda görmek zordur.

Örneğin anne/baba, bir genci erken yaşta duygusal veya maddi olarak yalnız bırakabilir. Bu gencin ailesinin desteğini yeterince almadığını düşünüp üzülmesi doğaldır.

Yakından baktığımızda ise doğum haritasında Kuzey Ay düğümü Oğlak etkisini görürüz. Hayatının kontrolünü bir başkasına ihtiyaç duymadan, gencin kendi eline alması gerektiği ortaya çıkar.

Başka bir örnek ise erken yaşta Kuzey Ay düğümü Kova bir babanın çocuk sahibi olmasıdır. Henüz Güney Ay düğümü Aslan eğilimlerini geride bırakmadıysa, kendi davranışlarıyla yüzleşmesi gerekebilir.

Gerçek hayattan aktardığım bu örnekte bu babanın oğlu, yoğun Yay ve Kova etkisiyle hayata gelmiştir. Bu iki burcunda bağımsızlığı ne kadar sevdiğini ekstra açıklamaya gerek yoktur.

Kuzey Ay düğümü Kova olan baba, kendi oğlu üzerinde Aslan baskısı kuramayacağını fark eder. Genellikle bu fark ediş kolay olmaz. Ev içerisinde çocuk üzerinde baskılar ve tartışmalar olasıdır.

Nihayetinde ise bu baba, olması gereken insan modelini çizer. Önemli olan, bu modele ulaşmaya çalışırken kırıp döktüğü kalplerin sayısının az olmasıdır.

Ebeveyn – çocuk ilişkinizi iyi anlamak için kendi burçlarınızı çocuğunuzun burçları ile karşılaştırın. Hayata yaklaşımınız benzer mi? Ne gibi sıkıntılarla yüzleşeceksiniz?

Temel düzeyde de olsa, bir astroloğa ihtiyaç duymadan bu sitedeki bilgilerle bazı çıkarımlarda bulunabilirsiniz.

Sağlıklı Ebeveyn - Çocuk İlişkisi Nasıl Kurulur?

Sağlıklı ebeveyn – çocuk ilişkisi için bağlanma teorisinden kısaca bahsedelim. İlk defa İngiliz psikolog John Bowlby tarafından 1950’lerde ortaya atılan bu teoriye göre, anne/babasıyla güvenli bir bağ kuran çocuk, yetişkin hayatında özgüveni yüksek, üretken ve sağlıklı ilişkiler kurabilen bir birey haline gelir.

anne baba çocuk ilişkisi

Bu teoriye göre çocuğunuz ile sağlıklı bir ilişki kurmak iki şeye bağlıdır:

 • Bebek/çocuk için müsait olmak
 • Verdiği tepkilere cevap vermek

Her ne kadar ikisi de oldukça basit görünse de bir davranışı yaptığımızı düşünmek ile gerçekten yapmak arasında fark bulunur. Yukarıdaki iki cümleye yakından bakalım:

Bebek/çocuk için müsait olmak demek, çocuk ağladığı, güldüğü veya herhangi bir tepki gösterdiği zaman onun yakınında olmayı ve ona dikkat vermeyi gerektirir.

İkincisi ise çocuğun tepkisini aynalamayı vurgular. Bir çocuk, sıkıntısı olduğu zaman bunu anne/babası ile paylaşıp anlaşıldığını görmek ister. Gelişim süreci boyunca, birçok kez anlaşıldığını fark ettiği güzel anılara ihtiyaç duyar. Bir örnek verip yakından bakalım:

Okuldan sonra eve gelen ve okulda arkadaşlarıyla bir sıkıntı yaşayan Ali, yoğun duygular içindedir. Evde gördüğü ilk kişiye içindekileri bardaktan boşalırcasına anlatmaya başlar.

Sağlıklı bir ilişki için ebeveyn aşağıdaki basamakları takip edebilir:

 1. Kendisini duygusal olarak geri çeker ve kendi duygularını katmadan sadece dinler.
 2. Anladığını göstermek için çocuğun kelimelerinden bazılarını alıp kullanır.
  • Ali: …Ahmet ile Ayşe tamamen beni suçladı ve ben de kalemi onlara geri vermedim.
  • Ali’nin Annesi: Tabi seni suçladıkları için sinirlendin ve sen de kalemi geri vermek istemedin.
 3. Onu doğru anlayıp anlamadığını sorar.
  • Ali’nin Annesi: Seni doğru anladım mı?
 4. Son basamakta ise Ali’nin anlatmadığı ve arka planda kalan başka bir konu olup olmadığını sorgular. (Bu sayede çocuğunun okul hayatı hakkında bilgi sahibi olur.)
  • Ali’nin Annesi: Peki seni üzen başka bir şey var mı?

Yukarıdaki bahsettiğim aynalama yöntemi çocuk psikolojisinde kullanılan yöntemlerden sadece biridir. Çocuğun anne/babasına güvenmesi ve gelecekte sağlıklı ilişkiler kurabilmesi için gelişim süreci boyunca, dinlendiğini ve önemsendiğini hissetmesi gerekir.

Çocuğunuzun burçlarına dair tüm özelliklerinizi öğrenseniz de istediğiniz huzurlu ve sağlıklı ilişkiyi kurmak için bir ebeveyn olarak çaba göstermeniz önemlidir. Lütfen yukarıdaki örneği sayfadan ayrılmadan önce bir kez daha okuyun ve çocuğunuzla olan ilişkinizi irdeleyin.

Kova Burcu Çocuğu Arkadaş ve Kardeş İlişkisi

Kova burcu çocuğu, bir arkadaş grubunda yer alıp herkesin eşit veya birbirine yakın statüye sahip olduğunu görmek ister. Hiyerarşi, üst ve ast ilişkisi pek onun sevdiği bir düzen şekli değildir.

Özgüveni düşük ve arkadan konuşan arkadaşları ise sevdiği kişiler listesinde en son sıraya koyar. Burçların özgür ruhlu çocuğu olarak, arkadaş ilişkilerinde de bağımsız bir çocuk karşımıza çıkar.

Kova burcu çocuğu, ondan sürekli söz vermesini isteyen veya onu sınırlandırmaya çalışan kişilerden uzak durur. Arkadaş canlısı ve kolay anlaşan kişiliği ile çoğunlukla, en sahiplenici ve baskı yapan çocukları kendisine çeker.

Anne ve babasının, dinin veya geleneklerin baskısı altında yetişmiş çocuklar, Kova’nın üzerindeki heyecan verici enerjiyi fark eder. Biraz rahatlayıp yenilik ve özgürlüğü tatmak için bu çocuğu hayatlarına almak ister.

Genellikle Kova çocuğu, çok geçmeden üzerinde bir baskı hisseder. Bu sosyal ilişkilerdeki güç düzeni, Kova’nın tepkisi ile sonuçlanabilir. Bu tür durumlardan uzaklaşmanın en kolay yolu, entelektüel zekasına yönelmektir.

Kova burcu çocuğuna sağlıklı ve onu anlayan arkadaşları bulmak için bilim, sanat veya hayvanlar ilgili herhangi bir konuda kursa veya kampa yazdırmak fayda sağlar. Çünkü, bu tür ortamlarda çocukların amacı yeni arkadaşlıklar yerine, bir şeyler öğrenmek ve kişisel gelişimdir.

Kova çocuğu, bir arkadaş grubuna ait olmayı arzular. Fakat, herkes gibi olup insanlara benzemeyi istemez. Bazen, bu çocuğun orijinal yanını ve yeteneklerini birkaç yaramaz arkadaşı fark eder.

Kova burcu çocuğunun oluşturduğu ürün veya ödevleri kullanıp övgü almayı amaçlayabilirler. Ebeveynin çocuğuna rehber olması gereken konu: "Bir başkasını parlatıp ön plana koyarken, kendi ışığından ödün vermemesidir."

Topluluk içinde yer almayı seven Kova çocuğu, kardeşe sahip olmanın bir avantaj olduğunu düşünür. Atılmak istediği herhangi bir macerada, yanına alabileceği bir yol arkadaşı fikri heyecan vericidir.

Kardeşler arasındaki tartışmada rahat tavırlarıyla İsviçre rolünü oynar. Çoğunlukla, problemi gidermek için iki tarafı da objektif dinlemeyi başarır. Fakat bazen, bir kardeşinin davranışını abes bulup yorumda bulunabilir.

Sonuç olarak Kova çocuğu, herhangi bir duygusal drama ortaya çıkmadan çözmek ister. Birlikte güzel vakit geçirmek varken, kıskançlık ve kardeşler arası yarışma hevesi bu çocuğa uzak kalır.

Kova Burcu Çocuğu Disiplin Eğitimi

Kova burcu çocuğu, hümanistik yaklaşarak bireyleri memnun etmek ister hem de yanlış gördüğüne karşı çıkmaktan çekinmez. Bu düşünce yapısı, genellikle bir çıkmaza sürükler.

Natal Astroloji Nedir?

Natal “doğum ve doğumla ilgili konular” demektir. Natal astroloji ile herkese özel olan doğum haritasını kullanarak karakter analizi, kişinin hayatta yaşaması gereken deneyimler, aşması gereken sınavlar gibi konularda aydınlatıcı bilgiler elde ederiz.

Mavi gökyüzü ve dolunay

Ay Burcu ve Erkeklerde Duygusal Bağımlılık

Birçok yetişkin erkek, bir duygusal ilişkiye başlayınca tüm diğer ilişkilerini yavaş yavaş bırakmaya başlar. İlişkide bağımlılık artar...

Astrolojide Evler Neyi Temsil Eder?

astrolojide evler

Gezegenler ne olduğunu, burçlar nasıl olduğunu, evler ise nerede olduğunu gösterir.

Arkadaşlarını etkileyip onlar arasından iyi tanınmak isteyen Kova çocuğu, ailesinin de gurur duyduğu evlat olmayı arzular. Büyüme sürecinde hem aile hem de arkadaşları memnun etmek zordur.

Kova burcu çocuğu, evde beklenmedik bir şekilde hareket etmeye başlarsa ebeveyne bir sorumluluk düşer. Arkadaş grubunun etkisi altında kalmaya en müsait burçlardan biri olarak, kiminle nasıl vakit geçirdiğini incelemek gerekir.

İçten yaklaşımı ile Kova çocuğu, kendisini bir davaya adamak ve ilgilendiği alana bir yenilik getirmek ister. Fakat, bir dava uğruna isyan etmek ile yoluna çıkan her şeye zarar vermek arasında fark vardır. Çoğunlukla bu farkı, gelişim sürecinde hata yaparak öğrenir.

Kova burcu çocuğu disiplin eğitimi

Kova burcu çocuğunu disipline etmek, kendisini adadığı konuyu çok iyi anlamaktan geçer. İlgilendiği konuyu bulup ebeveynin entelektüel bir argüman ile karşısına çıkması gerekir.

Bazen ise sadece ev içinde başkaldırmak isteyen bir çocuk bulursunuz. Orijinal kimliğini yansıtmaya çalışırken, sınırları fark etmeden aşabilir. Çok geçmeden ebeveynin kontrolü ele alması gerekir.

Kova burcu çocuğunun davranışlarına dair şikayeti dile getirirken, duygusal tepkiler pek işe yaramaz. Cümleye “Ben böyle hissediyorum, beni üzdün” diye başlamak yerine “Bize göre (anne ve baba), bizim düşüncemiz…” şeklinde cümleler dikkatini çeker.

Kendi duyguları ile arası belirsiz olan Kova çocuğu, ebeveynin söylediklerine bir süre tepkisiz kalıp beklenmedik şekilde ağlayabilir. Bu sıra dışı çocuğun duygusal alanı, ancak Ay burcu ve diğer burçlar incelenerek anlaşılabilir.

Kova burcu çocuğu, eşitliği savunan yanıyla bir tartışma esnasında ebeveyn ile yakın statüye sahip olmak ister. Çocuğa ders vermeye çalışır gibi konuşmak geri tepebilir. Bunun yerine, entelektüel zekasına yönelik mantıklı sorular sormak gerekir.

Gösterdiği davranışların etkilerini kendisinin bulmasını sağlamak, durumu kolaylaştırır. Hatta, üzücü bir davranış sergilediyse kendisine doğru cezayı vermede de adil davranır. Bu sebeple, ebeveynin yargı sürecini çocuğa bırakması tavsiye edilir.

Her şeye rağmen Kova çocuğu, ergenlik döneminde isyankar bir süreçten geçebilir. Böyle bir durumda bir yetişkin yerine, arkadaş grubundan mantıklı ve olgun bir çocuk bulmak gerekir.

Özellikle ondan bir iki yaş büyük bir arkadaşı, bir ebeveynin başaramadığı şekilde konuşup çocuğu ikna edebilir. Bu sebeple, çocuğun arkadaş grubunu eve yemeğe davet etmek, onlarla bolca vakit geçirmek fayda sağlar.

Sonuç olarak, Kova burcu çocuğunu disipline etmenin yolu, hem inandığı ve kendisini adadığı konuyu anlamaktan hem de arkadaş grubunun içinde yer almaktan geçer.

Kova Burcu Çocuğu ile Ayrılık, Taşınma ve Vefat gibi Acı Haberleri Paylaşma

Sabit burç kategorisinde yer alan Kova çocuğu: Düzen, kurallar veya inandığı değerler konusunda güçlü bir çizgi çizer. Fakat, diğer konularda ise hava burcu olmanın etkisiyle değişime açıktır.

Kova burcu çocuğu, okul veya semt değiştirmek zorunda kalırsa, adapte olma konusunda başarılıdır. Genellikle hayata bakış açısını şu cümle özetler: “Geçmiş geride kaldı, gelecek ise yenilik ve bilinmezlikle doludur.”

Kova çocuğu, kendi duygularını iyi anlama konusunda ünlü değildir. Ayrılık veya taşınma gibi bir değişim esnasında, her şeyin oldukça sıradan olduğu izlenimi verebilir. Birkaç saat veya gün sonra ise aniden göz yaşlarına boğulabilir.

Bu çocuk, her ne kadar güçlü ve doğal görünse de ebeveynin kendi duygularından bahsetmesi fayda sağlar. Özellikle çocuğun doğum haritasında toprak burçları hakimse, duyguları dokunarak ifade etmek (sarılmak, başını okşamak vb.) büyük etki bırakır.

Özgürlüğü seven yanı ile güçsüz görünmemek için iyi olduğunu defalarca tekrar edebilir. Bu davranış türü psikolojide, bir duygusal durumu (içsel huzursuzluk, ayrılığı kabul edememe vb.) reddetmek için tam zıt davranışı (gülümseme, çok iyi görünme) aşırı gösterme eğilimidir.

Bu tür davranışları en iyi anlayacak yine Kova çocuğunun arkadaşlarıdır. Ebeveynin güvendiği arkadaş grubu ile çocuğu biraz yalnız bırakması işe yarayabilir.

Ayrılık, taşınma ve vefat gibi konular tarafsız yaklaşılacak konular değildir. Kova çocuğunun bu durumu anlaması ve kendi içine yönelip durumu kavraması, biraz uzun sürebilir.


Kova burcu çocuğu - bebeği hakkında neler düşünüyorsunuz? Sayfanın altına bir yorum bırakın.

Kova burcu erkek kız çocuğu
>
error:
Copy link