Koç Burcu Erkek - Kız Çocuğu ve Bebeği Özellikleri

Mars tarafından yönetilen Koç burcu çocuğu ve bebeği, diğer burçlara göre daha tutku dolu ve yüksek yaratıcı özelliklere sahiptir. Çocukluk yıllarında sahip olduğu enerjiyi verimli kullanacağı bir alana ihtiyaç duyar.

21 Mart - 19 Nisan tarihleri arasında doğan bebekler Koç burcudur. Bu sayfada, Koç çocuğu ve bebeğini detaylı bir şekilde analiz edelim.

koç burcu erkek kız çocuğu

Aşağıdaki başlıklara geçmeden önce ebeveynin, kendi güçlü ve zayıf özelliklerinin farkında olması önemlidir.

Bu sayfadaki yazılanlar temel düzey astroloji bilgisi gerektirir. Bütün gereken bilgilere burç hesaplama aracını kullanıp burç özelliklerinizi okuyarak ulaşabilirsiniz (Güneş, Ay, yükselen ve Kuzey Ay düğümü burcu).

Aşağıda Koç burcu çocuğu ve bebeği özelliklerini başlıklara ayrılmış bir şekilde bulacaksınız. Yazılanlar hem Güneş hem de yükselen burcu için uygundur. İstediğinize tıklayıp ilgilendiğiniz başlığa hızlıca ulaşın.

Koç Burcu Çocuğu ve Bebeği Genel Özellikleri

Koç burcu bebeği hem ateş hem de öncü burç olması sayesinde oldukça aktif, yaratıcı ve kendi kendine yeten bir kişilik ile Dünya’ya gelir.

Özellikle bebeklik döneminde istediği oyuncağı, yemeği elde etme uğraşı yüksektir. Talepkar davranışları küçüklükten itibaren kendisini gösterir.

İsteklerini talep ederken kullandığı yöntemler doğum haritasındaki diğer burçlara göre değişiklik gösterir. Örneğin, İkizler ve Başak etkisi yüksek bir harita ile gelirse, dil gelişimi hızlı gerçekleşir. İsteklerini sözlerle dile getirmeyi tercih eder.

Eğer haritada Koç, Aslan veya Yay gibi burçlar baskınsa, taleplerini fiziksel tepki vererek gösterebilir.

Koç burcu bebeği, kendi isteği gerçekleşmediğinde sıklıkla yerde yuvarlanma ve debelenme davranışı sergiler. Özellikle, hassas olan baş bölgesini korumak için önlem alabilirsiniz.

Astrolojinin ilk burcu olarak Koç, saf ve temiz haliyle oldukça sevimli bir çocuk ortaya çıkarır. Birçok insan çocuğunuzun tatlılığı hakkında yorum yapar ve bu oldukça doğaldır.

Koç burcu çocuğu, üzerindeki ilgiyi fark ettiğinde, istediğini hızlı bir şekilde elde etmek ister. Eğer ebeveynin haritasında Terazi burçları hakimse, Koç’un bazı davranışlarına ekstra hoşgörü gösterebilir.

Kendi tatlılığını araç olarak kullanmasını engellemek için net kuralları erken yaşta çizebilirsiniz. Aile içerisinde diğer üyelerinde kurallara sadık kalması ve önemsemesi gerekir. Çünkü, Koç çocuğunda iyi polis – kötü polis oyunu pek işe yaramaz.

Bu çocuğu sağlıklı bir şekilde büyütmek oldukça emek ister. Koç burcu çocuğu, evde dikkatleri üzerine çekip okuldaki gününü anlatır. Size anlatırken nasıl tepki verdiğinizi inceler. Telefona, bilgisayara, kitap okumaya daha az zaman ayırmanız gerekebilir.

İlgi ihtiyacının kontrolden çıkmaması için gün içerisinde çalışma ve oyun için bir zaman dilimi belirleyebilirsiniz. Belirlediğiniz saatler arasında çalışma, yemek veya temizlik gibi konularda ona da sorumluluk verin. Bu sayede, çocuğunuzu da kendi hayatınıza adapte etmeyi başarırsınız.

Koç burcu çocuğunda sabırsızlık, en sık rastlanılan davranış problemlerinden biridir. Öncü ve ateş burcu olmasının etkisiyle, bir işe başlayıp yarıda bırakması ve daha heyecanlı işlere yönelmesi olasıdır.

Haritasında sabit burçlar yoğunluktaysa, giriştiği işte daha uzun süre kalabilir. Fakat, hep o arkadaşının uğraştığı ilgi alanı veya kardeşinin oynadığı oyuncak daha ilgi çekici gelir.

Koç burcu çocuğu, hayatı deneyimleyerek öğrenir. Yaptığı yanlışları görmeye ve onlarla cesur bir şekilde yüzleşmeye çalışmalıdır. Her tökezlediğinde bir anne/baba olarak destek sunma ihtiyacı hissedebilirsiniz.

Fakat bu davranış, Koç çocuğunun bağımsız olmayı başarmasına engel olabilir. Sıkıntıları ile yüzleşmeyi erken yaşta öğrenmeyen Koç, yetişkinlikte erken sıkılan ve tembellik yapan bir kişiliği kabul edebilir.

İster bir şirket yöneticisi, isterse bir yüzme kursunda baş öğretmen olsun Koç burcu çocuğuyla, geleceğin liderini yetiştiriyormuş gibi düşünün ve davranışlarınızı ona göre şekillendirin.

Gelişimsel Astroloji ve Ebeveyn – Çocuk İlişkisi

Gelişimsel astrolojiye göre her birimiz hayat boyu kendimizi geliştirip, olmamız beklenen insan modeli ile hayattan ayrılıyoruz. Bu süreçte karşımıza çıkan birçok insan ile kurduğumuz ikili ilişkilerle, onların aşması gereken sınavlarda da destek oluruz.

Benzer şekilde, bireylerde bizim aşmamız gereken engellerde yardımcı olur. Fakat bazen, bize sunulan desteği gerçek anlamda görmek zordur.

Örneğin anne/baba, bir genci erken yaşta duygusal veya maddi olarak yalnız bırakabilir. Bu gencin ailesinin desteğini yeterince almadığını düşünüp üzülmesi doğaldır.

Yakından baktığımızda ise doğum haritasında Kuzey Ay düğümü Oğlak etkisini görürüz. Hayatının kontrolünü bir başkasına ihtiyaç duymadan, gencin kendi eline alması gerektiği ortaya çıkar.

Başka bir örnek ise erken yaşta Kuzey Ay düğümü Kova bir babanın çocuk sahibi olmasıdır. Henüz Güney Ay düğümü Aslan eğilimlerini geride bırakmadıysa, kendi davranışlarıyla yüzleşmesi gerekebilir.

Gerçek hayattan aktardığım bu örnekte bu babanın oğlu, yoğun Yay ve Kova etkisiyle hayata gelmiştir. Bu iki burcunda bağımsızlığı ne kadar sevdiğini ekstra açıklamaya gerek yoktur.

Kuzey Ay düğümü Kova olan baba, kendi oğlu üzerinde Aslan baskısı kuramayacağını fark eder. Genellikle bu fark ediş kolay olmaz. Ev içerisinde çocuk üzerinde baskılar ve tartışmalar olasıdır.

Nihayetinde ise bu baba, olması gereken insan modelini çizer. Önemli olan, bu modele ulaşmaya çalışırken kırıp döktüğü kalplerin sayısının az olmasıdır.

Ebeveyn – çocuk ilişkinizi iyi anlamak için kendi burçlarınızı çocuğunuzun burçları ile karşılaştırın. Hayata yaklaşımınız benzer mi? Ne gibi sıkıntılarla yüzleşeceksiniz?

Temel düzeyde de olsa, bir astroloğa ihtiyaç duymadan bu sitedeki bilgilerle bazı çıkarımlarda bulunabilirsiniz.

Sağlıklı Ebeveyn - Çocuk İlişkisi Nasıl Kurulur?

Sağlıklı ebeveyn – çocuk ilişkisi için bağlanma teorisinden kısaca bahsedelim. İlk defa İngiliz psikolog John Bowlby tarafından 1950’lerde ortaya atılan bu teoriye göre, anne/babasıyla güvenli bir bağ kuran çocuk, yetişkin hayatında özgüveni yüksek, üretken ve sağlıklı ilişkiler kurabilen bir birey haline gelir.

anne baba çocuk ilişkisi

Bu teoriye göre çocuğunuz ile sağlıklı bir ilişki kurmak iki şeye bağlıdır:

 • Bebek/çocuk için müsait olmak
 • Verdiği tepkilere cevap vermek

Her ne kadar ikisi de oldukça basit görünse de bir davranışı yaptığımızı düşünmek ile gerçekten yapmak arasında fark bulunur. Yukarıdaki iki cümleye yakından bakalım:

Bebek/çocuk için müsait olmak demek, çocuk ağladığı, güldüğü veya herhangi bir tepki gösterdiği zaman onun yakınında olmayı ve ona dikkat vermeyi gerektirir.

İkincisi ise çocuğun tepkisini aynalamayı vurgular. Bir çocuk, sıkıntısı olduğu zaman bunu anne/babası ile paylaşıp anlaşıldığını görmek ister. Gelişim süreci boyunca, birçok kez anlaşıldığını fark ettiği güzel anılara ihtiyaç duyar. Bir örnek verip yakından bakalım:

Okuldan sonra eve gelen ve okulda arkadaşlarıyla bir sıkıntı yaşayan Ali, yoğun duygular içindedir. Evde gördüğü ilk kişiye içindekileri bardaktan boşalırcasına anlatmaya başlar.

Sağlıklı bir ilişki için ebeveyn aşağıdaki basamakları takip edebilir:

 1. Kendisini duygusal olarak geri çeker ve kendi duygularını katmadan sadece dinler.
 2. Anladığını göstermek için çocuğun kelimelerinden bazılarını alıp kullanır.
  • Ali: …Ahmet ile Ayşe tamamen beni suçladı ve ben de kalemi onlara geri vermedim.
  • Ali’nin Annesi: Tabi seni suçladıkları için sinirlendin ve sen de kalemi geri vermek istemedin.
 3. Onu doğru anlayıp anlamadığını sorar.
  • Ali’nin Annesi: Seni doğru anladım mı?
 4. Son basamakta ise Ali’nin anlatmadığı ve arka planda kalan başka bir konu olup olmadığını sorgular. (Bu sayede çocuğunun okul hayatı hakkında bilgi sahibi olur.)
  • Ali’nin Annesi: Peki seni üzen başka bir şey var mı?

Yukarıdaki bahsettiğim aynalama yöntemi çocuk psikolojisinde kullanılan yöntemlerden sadece biridir. Çocuğun anne/babasına güvenmesi ve gelecekte sağlıklı ilişkiler kurabilmesi için gelişim süreci boyunca, dinlendiğini ve önemsendiğini hissetmesi gerekir.

Çocuğunuzun burçlarına dair tüm özelliklerinizi öğrenseniz de istediğiniz huzurlu ve sağlıklı ilişkiyi kurmak için bir ebeveyn olarak çaba göstermeniz önemlidir. Lütfen yukarıdaki örneği sayfadan ayrılmadan önce bir kez daha okuyun ve çocuğunuzla olan ilişkinizi irdeleyin.

Koç Burcu Çocuğu Arkadaş ve Kardeş İlişkisi

Koç burcu çocuğu, yönetme ve bağımsız olma becerisini geliştirme sürecindedir. Bazen, çok içe dönük olarak hayata başlar. Bazen ise oldukça otoriter ve hükmetmeyi seven tavrıyla patronluk taslayabilir.

Gelişim sürecinde başarılı bir lider ve bağımsız bir birey olabilmesi için az miktarda da olsa diğer insanların duygularını fark etmesi gerekir.

Örneğin, spora dair aktivitelerde yarışmayı seven bir Koç burcu çocuğuna iki türlü destek sunabilirsiniz:

 • Eğer yarışmaya girmekten çekiniyor ve içe kapanık hareket ediyorsa, cesaretini kazanması için ona sözlerle desteğinizi gösterin.
 • Eğer çok fazla heyecanlı ve yarışmaya hevesli ise bir başkasını incitmesi mümkündür. “Evet sen kazanacaksın eminim! Koşarken/yarışırken şu hassas arkadaşını da dikkat et olur mu?” Gibi çok az da olsa tedbirli davranmasını söyleyebilirsiniz.

Koç burcu çocuğu, çoğunlukla tavsiyeleri önemsemez. Buradaki amaç çocuğun sizin sözünü dinlemesi değildir. Örneğin birini incittikten sonra annem/babam söylemişti diye aklına gelmesi, gözünde sizin sözlerinizin değerini ve otoritenizi arttırır.

Aileye bir kardeşin gelecek olması duruma göre farklı etkiler bırakabilir. Koç burcu çocuğu, karşı cinsten olan bir kardeş ile oldukça iyi geçinir. Özellikle kültürümüzde, kız ile erkek çocuğa farklı roller verilir.

İkisinden de beklentiler çoğunlukla farklıdır. Bu sayede, kardeşler arasında bir yarışmaya gerek olmaz. Fakat, Koç çocuğu bir gün yeterince ilgi görmediğini fark ederse, sahip olduğunu geri kazanmak için elinden geleni yapabilir.

Bu davranışa en uygun yaklaşım, Koç’un sizde ayrı bir değeri olduğunu hissettirmektir. Çocuklarınıza verdiğiniz değeri ve sevgiyi gösterirken onları özel yapan özellikleri dile getirmek önemlidir.

Örneğin, Koç burcu çocuğu evin en hızlı koşanı veya en başarılı sporcusu olsun. Diğer çocuğunuz ise farklı bir kulvarda kendisini göstersin. Bu sayede aile içinde yarışma eğilimi azalabilir.

Eğer evdeki ilk doğan çocuk değilse, abla veya abisindeki güç ve cesareti örnek almaya eğilimi yüksektir. İleride olmak istediği insan tipini evde bulursa, o kişiyle vakit geçirmeye özen gösterir.

Koç burcu çocuğu, arkadaşları ile dışarıda oynarken bir anda topunu alıp "ben eve gidiyorum" diyebilir. Bu davranış ister kız ister erkek çocuğu olsun, arkadaşları arasında alfa/lider konumunda olduğunu sergilemesini sağlar.

Koç burcu çocuğu, yeni girdiği bir ortamda bir süre arka planda kalmayı tercih edebilir. Bir ateş ve öncü burç olmanın verdiği etkiyle, istediği pozisyonu nasıl elde edeceğini düşünür.

Bazen girdiği grupta Aslan veya Yay erkeği/kızı, Koç’un istediği pozisyonu almasına engel olur. Bu tür durumlarda size gelip ağlaması veya sinirlenip duygularını aktarması olasıdır.

Verebileceğiniz en güzel destek, sahneyi paylaşmanın kötü bir şey olmadığını örnek ile aktarmaktır. Öncelikle çocuğunuzu dinleyin ve onu anladığınızı göstermek için söylediği birkaç kelimeyi tekrar edin. Yukarıda yazdığım aynalama yöntemini kullanabilirsiniz.

Koç burcu çocuğu, onu anladığınızı fark edince dikkatini verir. Kendi iş veya aile hayatınızda benzer bir durumda nasıl davrandığınızı anlatabilirsiniz. Önemli olan, arkadaş çevresinde ikinci/üçüncü en güçlü pozisyonu elde etmenin de güzel yanları olduğunu Koç’a gösterebilmektir.

Bu sayede Koç burcu çocuğu, hayatta istediği her şeyi her zaman elde edemeyeceğini canı yanmadan öğrenebilir.

Son olarak, liderlik özelliklerini sergileyebileceği bir aktivite, oyun, arkadaş grubu bulması Koç çocuğu için önemlidir. Bu sayede yetişkinlik döneminde, kendisini ifade ederken endişe duymayıp olması gerektiği gibi özgüveni yüksek davranışlar sergiler.

Koç Burcu Çocuğu Disiplin Eğitimi

Koç burcu çocuğu, her şeyi test etme ve anlama isteği ile işe girişir. Zarar görebileceği olasılığını pek dikkate almaz. Özellikle küçük yaşlarda, evin içinde yüksek sesle birçok kez ikaz etmeniz mümkündür.

Natal Astroloji Nedir?

Natal “doğum ve doğumla ilgili konular” demektir. Natal astroloji ile herkese özel olan doğum haritasını kullanarak karakter analizi, kişinin hayatta yaşaması gereken deneyimler, aşması gereken sınavlar gibi konularda aydınlatıcı bilgiler elde ederiz.

Mavi gökyüzü ve dolunay

Ay Burcu ve Erkeklerde Duygusal Bağımlılık

Birçok yetişkin erkek, bir duygusal ilişkiye başlayınca tüm diğer ilişkilerini yavaş yavaş bırakmaya başlar. İlişkide bağımlılık artar...

Astrolojide Evler Neyi Temsil Eder?

astrolojide evler

Gezegenler ne olduğunu, burçlar nasıl olduğunu, evler ise nerede olduğunu gösterir.

Sıkıntı şu ki siz ikaz ettikçe, ulaşmak istediği oyuncak veya gösterdiği davranış daha ilgi çekici hale gelir. Koç burcu, atıldığı serüvendeki zorlukları sever.

Mars’ın etkisiyle kendi fiziksel gücünü öğrenme sürecindedir. Bir şeyi elinden aldığınızda size karşı çıkarken ki tepkisi zarar verici olabilir.

Çocuğun Ay veya yükselen burcunda bir parça dikkatli burçlar yoksa (Yengeç, Başak vb.) etraftaki değerli nesneleri saklamak kazaları önler.

Koç burcu çocuğunu en iyi koruma yöntemi, tedbirdir. İçindeki Mars enerjisini atabileceği yeterli bir alan açmak, etrafına da zihnini meşgul etmesi için dikkat çekici nesneler bırakmak fayda sağlar.

Koç burcu disiplin eğitimi

Koç burcu çocuğu televizyon izlemek, tablet ve bilgisayar ile oynamak ister. Ona istediğinizi verseniz dahi bir süre sonra size öfkeli tepkiler verebilir.

Hareketsizlik, Koç burcunun en zayıf alanıdır. Uzun süre bir alete bağlı kalıp sadece zihnini çalıştırması, içindeki enerjiyi atmasına engel olabilir. Bu sebeple, oturarak ilgilendiği işleri sınırlandırıp fiziksel hareket içeren aktiviteler sunmanız gerekir.

Ateş burcu olarak Koç burcu çocuğu, pekiştirme yönteminden son derece etkilenir. Doğru gördüğünüz bir hareket sonrası onu takdir ettiğinizi sesli bir şekilde dile getirebilirsiniz.

Pekiştirecin doğru işlemesi için verdiğiniz tepkinin, yaptığı bir davranıştan kaynaklı olduğunu anlaması gerekir. Bu sebeple, pekiştirirken "aferin oğlum/kızım" yerine davranışı da sözünüze ekleyin.

Örnekler:

 • Aferin oğluma, odasındaki kitapları rafa kaldırıp düzenlemiş.
 • Aferin kızıma, oyuncaklarını kutusuna koyup yanımıza gelmiş.

Koç burcunun başı oldukça hassastır. Sevginizi gösterirken saçlarına dokunmanız pekiştirecin etkisini arttırabilir.

Koç burcu çocuğu, genel olarak manipüle edilmeye başlangıçta bir parça açıktır. Fakat, örneğin ev işlerinde onu gereğinden fazla kullanmaya çalıştığınızı fark ederse, size güveni oldukça azalabilir.

Amaç bu çocuktan bağımsız ve güçlü bir birey yetiştirmektir. Lütfen pekiştirme yöntemini dengeli ve doğal bir şekilde kullanın. Ne kadar az kullanırsanız, etkisi benzer derecede yüksek olur.

Koç burcu çocuğunu disipline ederken, yaptığı yanlış davranışı direkt ve net bir şekilde dile getirmek önemlidir. Konuşurken mümkün mertebede normal ses tonu güven verir. Sesinizdeki duygusal bir yükseliş, Koç’un sizi güçsüz görmesine veya tepki vermesine sebep olabilir.

Yaptığı yanlış davranışın sonucunda alacağı uygun bir ceza bulup adım adım açıklamaya çalışın. Bu zor ve tatsız cezayı güzel bir şeymiş gibi anlatmak veya sizi nasıl etkilediğini söylemek ise çoğunlukla işe yaramaz.

Koç burcu çocuğu, bir başkasının duyguları ile uğraşmak yerine hayatı tanımaya ve kendisini keşfetmeye gelmiştir. Yaptığı davranışın sizde neden olduğu olumsuz duyguları dile getirmeniz, pek bir şey değiştirmeyebilir.

Önemli olan, durumu profesyonel bir şekilde ele almaktır. Saygı duyulduğunu ve belli kurallar olduğunu fark eden Koç çocuğu, sizi dinlerken tüm dikkatini verebilir.

Koç Burcu Çocuğu ile Ayrılık, Taşınma ve Vefat gibi Acı Haberleri Paylaşma

Yetişkin Koç burcu, oldukça hassas bir egoya sahiptir. Bu durum çocuklukta da benzerdir. Hayattaki zor değişiklikleri ince bir üslup ile dürüstçe dile getirmek, Koç burcu çocuğuna uygundur.

Çünkü Koç çocuğu saf ve temiz haliyle, hayatı bir parça idealleştirip zihninde daha güzel şekle sokar. Sevdiği bir insanı yitireceğini veya ondan uzaklaşacağını öğrenmesi idealine uymaz. Bu durum, yeterince üzüntü verir ve kabullenmesi güçtür.

Koç burcu çocuğu, durumu reddederek ani duygusal tepki verme, yüksek sesle ağlama veya benzer bir dramatik davranış gösterebilir. Önemli olan, bu çocuğa bilgileri yeterince sade haliyle yaşına uygun bir şekilde aktarmaktır.

Sonradan bir şeyi sakladığınızı duyması, güvenini sarsmanıza sebep olabilir. Bu sebeple, beyaz bir yalanın onu koruyacağı hatasına düşmeyin.

Koç burcu çocuğu, hayatta kendisini anlama ve bağımsızlığını ilan etme sürecindedir. Duygularını zaman içerisinde tekrar tartması ve bu kötü durum aklına geldikçe tepki vermesi normaldir.

Sıkıntıyla yüzleşmeyi öğrenen Koç çocuğu, belli bir süre sonra durumu kabul eder. Güçlü ve cesaretli pozisyonunu elde edip ayakta durmayı başarır.

Eğer bir süre kendisini güvensiz hissedip egosu yaralanmış bir görüntü çizerse, kendi duygularınızı ve sizin nasıl cesur davrandığınızı anlatmaktan çekinmeyin. Güçlü durmayı başaran bir örnek ebeveyn, ona doğru yolda olduğunu hatırlatır.


Koç burcu çocuğu - bebeği hakkında neler düşünüyorsunuz? Sayfanın altına bir yorum bırakın.

koç burcu erkek kız çocuğu
>
error:
Copy link