İkizler Burcu Erkek - Kız Çocuğu ve Bebeği Özellikleri

Merkür tarafından yönetilen İkizler burcu çocuğu ve bebeği, diğer burçlara göre daha aktif bir zihne ve yüksek merak duygusuna sahiptir. Erken yaşta kendisini doğru ifade etmeyi öğrenmeye ve iletişim becerilerini geliştirmeye ihtiyaç duyar.

21 Mayıs - 20 Haziran tarihleri arasında doğan bebekler İkizler burcudur. Bu sayfada, İkizler çocuğu ve bebeğini detaylı bir şekilde analiz edelim.

ikizler burcu erkek kız çocuğu

Aşağıdaki başlıklara geçmeden önce ebeveynin, kendi güçlü ve zayıf özelliklerinin farkında olması önemlidir.

Bu sayfadaki yazılanlar temel düzey astroloji bilgisi gerektirir. Bütün gereken bilgilere burç hesaplama aracını kullanıp burç özelliklerinizi okuyarak ulaşabilirsiniz (Güneş, Ay, yükselen ve Kuzey Ay düğümü burcu).

Aşağıda İkizler burcu çocuğu ve bebeği özelliklerini başlıklara ayrılmış bir şekilde bulacaksınız. Yazılanlar hem Güneş hem de yükselen burcu için uygundur. İstediğinize tıklayıp ilgilendiğiniz başlığa hızlıca ulaşın.

İkizler Burcu Çocuğu ve Bebeği Genel Özellikleri

İkizler burcu bebeği, zihinsel uyaranlara ihtiyaç duyar. Dil gelişimi gerçekleşene kadar kendisini fiziksel tepkilerle ifade etme, ağlama ve gülmeye dair ses çıkarma, diğer burçlara göre daha sık gerçekleşir.

İkizler burcu bebeği, doğum haritasında iletişim evini (3. Ev) kısıtlayan bir etken bulunmadıkça erken konuşur. Aksi durumda ise Satürn, Uranüs veya Plüto’nun etkilerini incelemek gerekir.

Birden fazla işi aynı anda yürütme becerisiyle doğan İkizler bebeği, bir oyuncakla oynarken diğerine doğru uzanır. Annesine sarılıp ağlarken babasını daha ilgi çekici bulur ve ona gitmek ister.

O an ulaşılması güç ve kolay anlaşılmayan her şey, bu aktif zihne sahip bebekte merak uyandırır. Özellikle zihin ve dil gelişim basamaklarında, akranlarından bir adım önde olması beklenir.

İkizler burcu çocuğu ile emin olacağınız tek konu, değişime olan ihtiyacıdır. Şakalar yapmak ve evdeki kuralların sınırlarını zorlamak bu çocuğun en sevdiği iştir.

Oldukça yüksek bir merak duygusu ile hayata gelen İkizler çocuğu, evde yeni aletleri anlamak ve incelemek ister. Fakat, bir Akrep çocuğu gibi detayların hepsini önemsemez. Eğer ilgi çekici bulmazsa başka bir ışıltılı alet dikkatini çeker.

Bu sebeple, çocuk odadaki eşyaları test ederken, onu göz önünden ayırmamak önemlidir. Prizler ve elini sıkıştırabileceği diğer aletlerin iyi saklanması gerekir.

İkizler burcu çocuğu, prize doğru uzanırsa eline vurmak veya kızmak yerine zihnini doyuracak açıklamaya ihtiyaç duyar. Çocuğun geçmiş deneyimleri, öğretim sürecinde kolaylık sağlar.

Örneğin daha önce bir arı tarafından sokulmuş, oldukça küçük bir İkizler bebeği/çocuğuna prizin can yaktığını öğreteceksiniz. Sırasıyla üç davranışı gerçekleştirmeniz gerekir:

 • Prize dokunur gibi yapmak
 • Arının verdiği sesi çıkarmak
 • Ardından elinizin yandığını gösteren yüz tepkisi ve eli havada sallama.

Bu üstteki örneklere benzer şekilde, İkizler çocuğu ile geçmiş deneyimleri kullanmak eğitimi hızlandırır. Çevik zihni sayesinde önceki yaşadıkları ile şimdi arasındaki bağlantıyı kolayca kurar.

Her şeye rağmen, merak duygusu baskın gelebilir. Çocuklara uygun olmayan aletleri uzak tutmak önemlidir.

İkizler burcu çocuğu, olayları iki farklı açıdan görme becerisini geliştirme sürecindedir. Sizin için doğru olan bir davranış onun için de doğru gelebilir. Fakat, bir saat sonra arkadaşının sözünden etkilenip aksi davranışı doğru bulabilir.

Özellikle haritasında sabit burçlar pek yoksa (Boğa, Aslan, Akrep, Kova), düşünceleri daha hızlı değişir. Bu yüzden onu kararsızlık ile suçlamadan önce, zihninden geçenleri anlamaya çalışabilirsiniz.

İkizler burcu çocuğu, bir konuda evdeki herkesin düşüncelerini dinler. Eğer ortak bir karar yoksa, farklı açılardan bakınca yanlışların doğru olabileceğini öğrenir. Bu yeteneğini geliştirmesi gelecekte ona birçok kapı açar.

Bu sayede bir siyasetçi gibi konuşup evde, okulda ve sosyal hayatında neredeyse istediği her şeyi elde edebilir.

İkizler burcu çocuğu, eğlenme amacıyla zihninde bir hikaye yaratır. Bu hikayeyi sizinle gerçekmiş gibi paylaşma becerisine sahiptir. Hayal gücünü kısıtlamak yerine, hikayesini kağıda dökmesi için destek sunabilirsiniz.

İkizler çocuğu, iletişim alanına dair yazma, konuşma, gruplama gibi birçok konuda büyük başarılar elde edebilir.

Gelişimsel Astroloji ve Ebeveyn – Çocuk İlişkisi

Gelişimsel astrolojiye göre her birimiz hayat boyu kendimizi geliştirip, olmamız beklenen insan modeli ile hayattan ayrılıyoruz. Bu süreçte karşımıza çıkan birçok insan ile kurduğumuz ikili ilişkilerle, onların aşması gereken sınavlarda da destek oluruz.

Benzer şekilde, bireylerde bizim aşmamız gereken engellerde yardımcı olur. Fakat bazen, bize sunulan desteği gerçek anlamda görmek zordur.

Örneğin anne/baba, bir genci erken yaşta duygusal veya maddi olarak yalnız bırakabilir. Bu gencin ailesinin desteğini yeterince almadığını düşünüp üzülmesi doğaldır.

Yakından baktığımızda ise doğum haritasında Kuzey Ay düğümü Oğlak etkisini görürüz. Hayatının kontrolünü bir başkasına ihtiyaç duymadan, gencin kendi eline alması gerektiği ortaya çıkar.

Başka bir örnek ise erken yaşta Kuzey Ay düğümü Kova bir babanın çocuk sahibi olmasıdır. Henüz Güney Ay düğümü Aslan eğilimlerini geride bırakmadıysa, kendi davranışlarıyla yüzleşmesi gerekebilir.

Gerçek hayattan aktardığım bu örnekte bu babanın oğlu, yoğun Yay ve Kova etkisiyle hayata gelmiştir. Bu iki burcunda bağımsızlığı ne kadar sevdiğini ekstra açıklamaya gerek yoktur.

Kuzey Ay düğümü Kova olan baba, kendi oğlu üzerinde Aslan baskısı kuramayacağını fark eder. Genellikle bu fark ediş kolay olmaz. Ev içerisinde çocuk üzerinde baskılar ve tartışmalar olasıdır.

Nihayetinde ise bu baba, olması gereken insan modelini çizer. Önemli olan, bu modele ulaşmaya çalışırken kırıp döktüğü kalplerin sayısının az olmasıdır.

Ebeveyn – çocuk ilişkinizi iyi anlamak için kendi burçlarınızı çocuğunuzun burçları ile karşılaştırın. Hayata yaklaşımınız benzer mi? Ne gibi sıkıntılarla yüzleşeceksiniz?

Temel düzeyde de olsa, bir astroloğa ihtiyaç duymadan bu sitedeki bilgilerle bazı çıkarımlarda bulunabilirsiniz.

Sağlıklı Ebeveyn - Çocuk İlişkisi Nasıl Kurulur?

Sağlıklı ebeveyn – çocuk ilişkisi için bağlanma teorisinden kısaca bahsedelim. İlk defa İngiliz psikolog John Bowlby tarafından 1950’lerde ortaya atılan bu teoriye göre, anne/babasıyla güvenli bir bağ kuran çocuk, yetişkin hayatında özgüveni yüksek, üretken ve sağlıklı ilişkiler kurabilen bir birey haline gelir.

anne baba çocuk ilişkisi

Bu teoriye göre çocuğunuz ile sağlıklı bir ilişki kurmak iki şeye bağlıdır:

 • Bebek/çocuk için müsait olmak
 • Verdiği tepkilere cevap vermek

Her ne kadar ikisi de oldukça basit görünse de bir davranışı yaptığımızı düşünmek ile gerçekten yapmak arasında fark bulunur. Yukarıdaki iki cümleye yakından bakalım:

Bebek/çocuk için müsait olmak demek, çocuk ağladığı, güldüğü veya herhangi bir tepki gösterdiği zaman onun yakınında olmayı ve ona dikkat vermeyi gerektirir.

İkincisi ise çocuğun tepkisini aynalamayı vurgular. Bir çocuk, sıkıntısı olduğu zaman bunu anne/babası ile paylaşıp anlaşıldığını görmek ister. Gelişim süreci boyunca, birçok kez anlaşıldığını fark ettiği güzel anılara ihtiyaç duyar. Bir örnek verip yakından bakalım:

Okuldan sonra eve gelen ve okulda arkadaşlarıyla bir sıkıntı yaşayan Ali, yoğun duygular içindedir. Evde gördüğü ilk kişiye içindekileri bardaktan boşalırcasına anlatmaya başlar.

Sağlıklı bir ilişki için ebeveyn aşağıdaki basamakları takip edebilir:

 1. Kendisini duygusal olarak geri çeker ve kendi duygularını katmadan sadece dinler.
 2. Anladığını göstermek için çocuğun kelimelerinden bazılarını alıp kullanır.
  • Ali: …Ahmet ile Ayşe tamamen beni suçladı ve ben de kalemi onlara geri vermedim.
  • Ali’nin Annesi: Tabi seni suçladıkları için sinirlendin ve sen de kalemi geri vermek istemedin.
 3. Onu doğru anlayıp anlamadığını sorar.
  • Ali’nin Annesi: Seni doğru anladım mı?
 4. Son basamakta ise Ali’nin anlatmadığı ve arka planda kalan başka bir konu olup olmadığını sorgular. (Bu sayede çocuğunun okul hayatı hakkında bilgi sahibi olur.)
  • Ali’nin Annesi: Peki seni üzen başka bir şey var mı?

Yukarıdaki bahsettiğim aynalama yöntemi çocuk psikolojisinde kullanılan yöntemlerden sadece biridir. Çocuğun anne/babasına güvenmesi ve gelecekte sağlıklı ilişkiler kurabilmesi için gelişim süreci boyunca, dinlendiğini ve önemsendiğini hissetmesi gerekir.

Çocuğunuzun burçlarına dair tüm özelliklerinizi öğrenseniz de istediğiniz huzurlu ve sağlıklı ilişkiyi kurmak için bir ebeveyn olarak çaba göstermeniz önemlidir. Lütfen yukarıdaki örneği sayfadan ayrılmadan önce bir kez daha okuyun ve çocuğunuzla olan ilişkinizi irdeleyin.

İkizler Burcu Çocuğu Arkadaş ve Kardeş İlişkisi

Sosyal kişiliği ile İkizler çocuğu, yeni arkadaşlıklar edinmeye oldukça heveslidir. Hayatına giren birçok çocuk, tanıdık aşamasında kalır. Çünkü, dost kategorisine girmek için İkizler’in kendisi gibi ilgi çekici olması gerekir.

İkizler burcu çocuğu, olaylara derinlemesine yaklaşmak yerine her şeyden veya herkesten bir parça tatmak üzerine odaklanır. Bu sayede, kendisine uygun olan arkadaşları birçok seçeneği inceledikten sonra karar verir.

Eğer doğum haritasında sabit burçlar pek yoksa, en iyi arkadaşım/dostum dediği kişi yıllar içerisinde birçok kez değişir. Bu davranışın sebebi, özgür hissetme ihtiyacından kaynaklanır.

İkizler burcu çocuğu, bir arkadaşının ondan beklentisinin yükseldiğini fark ederse kısıtlanmış hisseder. Örneğin, sınıfta hep vakit geçirdiği arkadaşı, İkizler’i hep yanında ister ve onu diğerlerinden kıskanırsa sorunlar ortaya çıkar.

İkizler çocuğunun favori arkadaşı: Onunla küçük maceralara atılan ve güzel iletişim kurabilendir. Çok hassas olmaması da önemlidir. Çünkü İkizler çocuğu, aklına gelen düşünceleri çoğunlukla filtrelemeden söyler.

Bilgiyi bir yerden başka bir yere taşımak ile tanımlanan Merkür gezegeni, İkizler burcunu yönetir. İkizler çocuğu, başkası hakkındaki gözlemini rahatlıkla söyler.

Bu konuda olumsuz özellik ise dedikodudur. Dedikoduyu tanımlarsak "başkasını arkasından kınama ve hakkında kötü konuşma" diyebiliriz. İkizler burcu erkek/kız çocuğu fark etmeksizin, bu hataya düşmesini engellemek için farklı stratejiler denemeniz gerekebilir.

Eğer İkizler çocuğu, bir arkadaşından bahsedip onunla çok vakit geçirirse bir ebeveyn olarak çocuğun ailesini tanımak istersiniz. Böyle bir durumda, mümkünse güçlü bağlar kurmaktan uzak durun.

İkizler burcu çocuğu, bir gün bu arkadaşına karşı ilgisini yitirebilir. Siz de reddetmekte zorlandığınız bir sosyal ilişki ile baş başa kalırsınız.

İkizler çocuğu, sürekli aktif zihni ile evde bir kardeşe sahip olma fikrini sever. Küçük tartışma ve kavgaların sık olduğu bir kardeş ilişkisine hazırlanın.

Doğal bir ara bulucu olan İkizler çocuğu, kardeşler arasındaki bir tartışmayı çözmek için adım atar. Sıkıntı, her iki tarafın düşüncesini de mantıklı bulunca ortaya çıkar. Tartışmayı çözme sürecinde kimin haklı olduğu konusundaki fikri, birkaç kez değişebilir.

Kötü bir gününde İkizler çocuğu, odasında yalnız kalamadığı veya özgürlüğü kısıtlandığı için kardeşine kızabilir.

İyi bir gününde ise evde ve dışarıda kardeşiyle atılacak birçok macera aklına gelir. Onu güldürüp neşelendirir.

Bazen kardeşiyle istediğini yapmak için evdeki kuralları esnetmesi gerekir. Güzel kelimeleriyle sizi etkileyip istediğini aldığında, şaşırmanız oldukça doğaldır.

İkizler Burcu Çocuğu Disiplin Eğitimi

İkizler burcu çocuğu, çok tatlı konuşurken bir anda insanın canını yakan birkaç dikkatsiz söz söyleyebilir.

İkizler çocuğunun her şeye cevabı vardır. Bazen gerçeklerin sadece bir tarafını söylediğini, kızacağınız tarafını ise iyi sakladığını görürsünüz. Çevik zihni ile ebeveynin neye sinirleneceğini önceden kestirir ve ona göre hareket eder.

ikizler burcu çocuğu disiplin eğitimi

İstediği bir şey için izin çıkmayacağını fark ederse, konuları birbirine karıştırıp durmadan konuşabilir. Çoğunlukla kullandığı strateji, anne-babayı zihinsel olarak yorup istediğini almaktır.

İkizler burcu çocuğu, zihnini aktif tutacak işler bulamazsa, evde ilk bulduğu insana yaklaşır. “Bu çocuk neden rahat durmuyor” diye aklınızdan geçebilir. Bu durum, İkizler’in yeterince hobiye veya yaratıcılığını kullandığı bir alana sahip olmadığı anlamına gelir.

İkizler burcu çocuğu, çok yönlü zihni ile bilgiyi zihninde kolaylıkla saklar. Bildikleri üzerinden hikayeler yazıp insanlar hakkında konuşabilir. Anne ve babanın bu davranışı yanlış anlayıp çocuğu yalan söyleme davranışı ile suçlaması olasıdır.

Hem hava hem de değişken burç olması sayesinde İkizler çocuğu, otoriteyi ve kalıplaşmış yargıları test eder. Eğer anne ve baba yanlış davranışta çocuğu cezalandırırsa, bu durum davranışı değiştirme konusunda pek işe yaramaz.

İkizler burcu çocuğunu disipline etme yolu, ona arkadaş ile hayat koçu karışımı bir noktadan yaklaşmaktan geçer.

Dikkat edilmesi gereken, konuşurken küçümseyici veya çocuğu kışkırtıcı sözlerden uzak durmaktır. Yaptığı yanlış davranışı hızlı bir şekilde düzeltme yolu, onun zihnini kazanarak mümkün olur.

Astrolojide İkizler burcu, hızlı konuşma becerisi ile bir ürünü satma işinde muhteşem bir dil becerisine sahiptir. Siz de çocuğun fikrini değiştirmek için aşağıdaki sorulara cevaplarınızı söyleyin:

 • Davranışı değiştirirse çocuğun hayatında ne değişir?
 • Neden bu davranış sizin için doğru değil?
 • Bu davranışı kesmek yerine daha az sıklıkla yapma hakkı var mıdır?

Hava burcu olan İkizler, neden – sonuç ilişkisini güzel anlar. Yaşına en uygun ve sade şekilde nedenleri ile anlatabilirsiniz.

Bir İkizler çocuğunu deplasmanda değil kendi sahasında yenmek gerekir. Bu yüzden onun anlamadığı cezalar vermek yerine, zihnini doyuracak açıklamalarda bulunmayı deneyin.

İkizler Burcu Çocuğu ile Ayrılık, Taşınma ve Vefat gibi Acı Haberleri Paylaşma

Değerli bir insanı kaybetmek ile hayatta büyük bir değişime maruz kalmak, her çocuğu etkiler. Fakat hem hava hem değişken burç olan İkizler çocuğu, bazı değişimlere oldukça açıktır.

Örneğin okul veya muhit değiştirirken Boğa, Aslan ve Akrep burcu çocuğu, değişime direnme eğilimi gösterir. İkizler çocuğu ise yeni arkadaşlar edinme ve yeni yerler görme konusunda daha heveslidir.

İkizler burcu çocuğu, yüksek pratik zekası ile gideceği yerde kolayca arkadaş edineceğini bilir. Doğum haritasında su burçları yoğun değilse, geçmişi düşünüp üzülmek bu çocuğun tipik davranışı değildir.

İkizler burcu çocuğu, duyguları anlama ve yönetme konusunda bir su burcu kadar becerikli olmayabilir. Eğer taşınmaya dair kendisini gerçek anlamda kötü hissederse, kendisini doğru anlamak için desteğe ihtiyaç duyar.

Böyle bir durumda, örnek olması için bu değişimin sizde oluşturduğu duyguları cümlelerle ifade edebilirsiniz.

Değerli bir insanı kaybetmek, farklı etkiler bırakabilir. İkizler burcu çocuğu, hava burcu olmanın etkisiyle duygularını çoğunlukla irdelemeden geri planda tutar.

Örneğin, sevdiği bir insanı kaybeden İkizler çocuğu, kısa bir sonra hayatında her şey yolundaymış gibi huzurlu görünebilir. Fakat içe gömülen duygular, yetişkin hayatında yüzleşmesi gereken bir sorun haline gelir.

İkizler burcu çocuğu, ölüm ve sonraki hayata dair konulara oldukça yüzeysel yaklaşıp ürkebilir. Eğer bu konularda herhangi bir dini öğretiye sahip değilse, durumu kabullenmek daha da zorlaşır.

Entelektüel İkizler çocuğu, bir çocuk psikoloğu ile vakit geçirmektense kendi duygularını bir öyküye aktarır, resim çizer. Duygularını dışa vurabileceği bir araca sahip olması önemlidir.

Doğum haritasında duygularını düzene sokan birkaç su burcuna sahip değilse, büyük oranda çevresinden etkilenir. Örneğin, ağladığında veya duygularını sesli bir şekilde gösterdiğinde anne-babasından tepki alması, duygularını saklamaya iter.

Bu sebeple, boşanma sürecinde nasıl bir tepki vereceğini kestirmek zordur. Bir ebeveyn olarak dikkat etmeniz gereken, İkizler’e şefkatle yaklaşmaktır.

Anne ve babasının ayrılacağını öğrenen İkizler çocuğu, aşırı tepki verebilir. Mümkünse gösterdiği davranışı eleştirmekten kaçının. Kendi duygularını düzene sokması ve durumu kavraması, beklediğinizden daha uzun sürebilir.


İkizler burcu çocuğu - bebeği hakkında neler düşünüyorsunuz? Sayfanın altına bir yorum bırakın.

Natal Astroloji Nedir?

Natal “doğum ve doğumla ilgili konular” demektir. Natal astroloji ile herkese özel olan doğum haritasını kullanarak karakter analizi, kişinin hayatta yaşaması gereken deneyimler, aşması gereken sınavlar gibi konularda aydınlatıcı bilgiler elde ederiz.

Mavi gökyüzü ve dolunay

Ay Burcu ve Erkeklerde Duygusal Bağımlılık

Birçok yetişkin erkek, bir duygusal ilişkiye başlayınca tüm diğer ilişkilerini yavaş yavaş bırakmaya başlar. İlişkide bağımlılık artar...

Astrolojide Evler Neyi Temsil Eder?

astrolojide evler

Gezegenler ne olduğunu, burçlar nasıl olduğunu, evler ise nerede olduğunu gösterir.

ikizler burcu erkek kız çocuğu
 • Songül dedi ki:

  Oğlum 08/06/2015 ikizler Burcu
  Yükselen Burcu boğa
  Ay Burcu:kova
  Güneş Burcu : ikizler olan bir evladım. okumuş olduğum Burcu bir birinin aynısı ne eksik ne fazla doğduğu andan itibaren yaşadığım her şey burcunun özelliklerini okurken tekrar yaşadım bu kadar güzel anlattığınız için teşekkür ederim ????

 • >
  error:
  Copy link