Sitenin Amacı ve Hakkımda

Bu sayfada Natal Astroloji sitesinin oluşturulma amacı ve kendime dair bilgilere yer verdim. Doğru anlaşılması için lütfen aşağıdaki başlıkları sırasıyla takip edin.

İnsanı Hayatı Boyunca Mutlu ve Sağlıklı Tutan Nedir?

ABD’de Harvard Üniversitesi 75 yıl boyunca 724 erkeğin hayatını yıldan yıla izleyip ev yaşamı, iş ve sağlık gibi konularda notlar aldılar.

Mutlu bir Aile

10 yıldan uzun süreli bilimsel araştırmalar nadirdir. Aynı amacı kabul eden diğer araştırmacıları bulmak ve onlara süreci teslim etmek zordur. Bu sebeple, belki de şu ana kadar en uzun süren bir bilimsel psikoloji araştırmasından bahsediyoruz.

1938’den beri devam eden araştırma iki farklı grup ile çalışmaya başladı:

 • Birinci grup, sosyo-ekonomik durumu oldukça yüksek olan Harvard üniversitesi öğrencileri
 • İkinci grup ise Boston kentinin en yoksul semtinden, musluğu dahi olmayan evlerde yaşayan erkeklerdi.

Sonuçları detaylı aktarmadan önce, kaynağından İngilizce okumak isteyenler için araştırma ekibinin ilgi çekici 4 makalesi ve TED videosunun bağlantılarını buraya bırakıyorum (Makale 1, 2, 3, 4, TED videosu)

Araştırma Sonuçları

2015 yılı itibariyle, çalışmaya başladıkları 724 erkekten 60’ı yaşamaktaydı. Birçoğu, 2. Dünya Savaşında görev almıştı.

Her birinin hayatından ilgi çekici birçok sonuç çıkmıştır. Ama sadece 3 ana sonuç, gelecekte bu erkeklerin ne kadar sağlıklı ve mutlu olacağına dair rehber oldu. Sırasıyla üçüne de bakalım:

1. Yalnızlık, insanın ömrünü kısaltır.

Araştırmadaki diğer katılımcılara göre kendisini daha yalnız hisseden erkeklerin:

 • Daha mutsuz oldukları,
 • Orta yaşın başında sağlık problemleri yaşadıkları,
 • Hayattan erken ayrıldıkları sonucu ortaya çıkmıştır.

2. İnsan ilişkilerinin kalitesi, sahip olunan ilişki sayısından daha önemlidir.

Araştırma ekibine göre:

 • Tartışmaların sık gerçekleştiği, üzüntü ve stresin olduğu bir ailede yaşamak sağlığa zararlıdır. Hatta, ilişkiden ayrılmak sağlığa daha iyi gelebilir.
 • Duygusal ilişkilerde sevmeye ve sevilmeye ihtiyaç duyulduğundan, sağlığı korumanın yolu ancak sevgi ve anlayış içeren bir ilişkide gerçekleşir.

3. İyi ilişkiler insan beynini korur.

Araştırma ekibine göre:

 • Zor zamanda, hayatında güvenebileceği bir insana sahip olan erkek, uzun yıllar güçlü bir hafızaya sahip olur.
 • Duygusal ilişkisinde, eşine güven duymayan erkeğin hafızası ise erken yaşta zayıflamaya başlayabilir.

Neredeyse 100 yıl önce başlayan bir araştırmada kadın katılımcı olmaması pek şaşırtıcı değildir. Günümüzde kadın hakları hala tartışılmaktır.

Benzer bir araştırmanın kadınlar üzerinde yapılması bu yüzyılın sonuna denk gelebilir. Cinsiyet gözetmeksizin, herkesin benzer ihtiyaçları olduğunu varsayıp değerlendirelim.

Hakkımda

2016 senesinde rast geldiğim bu araştırmanın TED videosundan sonra, aynı ekibin diğer yayınlarını da takip ettim. Bu sırada, uzun yıllardır astroloji ve psikolojiyi kullanarak kendimi daha derinden tanımak için çalışıyordum.

Gençliğimden beri kendimin veya bir başkasının davranışlarını analiz etmek için kullandığım birçok yöntem oldu.

Beni gerçek anlamda tatmin eden en iyi araçlardan biri ise astrolojiydi. Fakat, bu konuda Türkçe ulaştığım bilgiler ve etrafımdaki birçok insanın bilgi sahibi olmadan astrolojiye dair olumsuz yorumlar yapması beni oldukça etkilemişti. Ta ki çaba harcayarak, İngilizce dilinde yazılmış birkaç astroloji kitabına ulaşana kadar.

Her okuduğum kitapla aslında içimde anlayamadığım bir parçayı aydınlatmaya başladığımı fark ettim. Bir yapboz gibi zihnimi parçalara ayırmak ve yeniden birleştirip farklı anlamlar çıkarmak bana oldukça keyif verdi.

İnsan beyni yapboz

Satın aldığım kitaplar için bir tane daha kitaplık almam gerektiğini anlayınca, biraz nefes almak için bu siteyi açtım. Şimdi ofisimin bir yarısı çalıştığım bilim alanı kitapları, diğer yarısı ise astroloji-psikoloji kitapları ile dolu.

Bir bilim alanında yüksek lisans veya doktora yapan herkes, kendi araştırmasına başlamadan önce bir literatür taraması yapar. Önce çalışmak istediği konuda ne kadar bilgi sahibi olduğunu, alanda yayınlanmış kitap ve makaleleri inceleyerek kanıtlamak zorundadır.

Benzer şekilde, bu websitesinde amacım okuduğum kitapları sentezleyerek, birden fazla eseri karşılaştırıp (bana göre) en doğru olan bilgiyi bularak paylaşmaktır. Basılı eserleri doğrudan kopyala - yapıştır ile yayınlamak hak ihlaline girer.

Burada bir kez açıklıyorum:

Yazılan bilgileri elimden geldiği kadar kendi cümlelerimle aktardım. Yazının uslübu ve içeriği Natal Astroloji sitesine aittir. Bu yüzden hiçbir yazı kopyalanıp başka bir yerde yayınlanamaz.

İsterseniz siz de aşağıda kaynakçaya eklediğim kitapları okuyup anladıklarınızı sentezleyerek, kendi yazım şekli ve üslubunuzla yazıya dökebilirsiniz.

Astroloji Gerçek midir?

Astrolojinin bir bilim dalı olmadığını Astroloji nedir? Sayfasında detaylı açıkladım. Kısaca astrolojiye yaklaşımımdan bahsedeyim:

Hayatımda karşılaştığım herhangi bir şeye yaklaşımım daha çok "bir fayda sağlar mı?” sorusu üzerinden.

Kısacası bir ürünün, kişinin veya olayın gerçek veya elle tutulur olmasından ziyade, benim hayatımda olumlu ve istendik yönde bir değişiklik yapıp yapmadığı ile ilgileniyorum.

Belki örnek verirsem daha kolay anlaşılır. Astrolojiyi bir araç gibi görüyorum. Örneğin bazen insanlar ortadaki "çekiç"i görüp bu gerçek mi değil mi diye tartışırken, ben bir elime alıp bakayım işe yarıyor mu diye kendim test ediyorum.

Belli bir sisteme sahip olan astroloji, belki birçok konuda bilimsel gerçekler ortaya sunamıyor. Belki de yazdıklarımın hepsi kendi yanılsamamdan ibaret. Ama şunu biliyorum:

Astroloji sayesinde davranışlarımı sorgulayarak ve yazılanlarla karşılaştırarak, kendimi daha yakından tanıdım.

Manipüle edilme ve kandırılma riskimizin oldukça yüksek olduğu bu alanda herkesi sorgulamaya, düşünmeye ve kim yazarsa yazsın okunanları kabul etmeden önce örnekleri incelemeye davet ediyorum.

Yıllar içinde okuduklarımdan astrolojiye dair çıkarımlarımı dile getireyim:

Astroloji bir ilgi alanıdır.

1930’lu yıllarda gazetede yayınlanmaya başlayan günlük burçlar ile astroloji herkesin kolayca ulaşılabildiği bir alan haline geldi. Sıkıntı, insanların astrolojiye dair okuduğu bilginin oldukça yüzeysel olduğunu fark edemediğinde ortaya çıktı.

Hayatta daha çok hislere ve inanca dayalı yaklaşım sergileyen birçok insan astrolojiye inanmaya başlarken, daha çok mantık ve kanıt odaklı yaşayan insanlar bu durumun karşı tarafına geçti.

Bu durum bugün de halen devam etmektir. Bazı astrologlar astrolojiyi bilim diye nitelendirirken, bazı insanlar ise gazete burçlarından dolayı astrolojiyi gülünç bulur.

Natal Astroloji sitesiyle öncelikle astrolojinin bir ilgi alanı olarak yeniden saygınlık kazanmasını umut ediyorum. Bana göre astroloji, bir balık tutmak, yüzmek veya satranç oynamak gibi herhangi bir aktiviteden farklı değildir. Bu aktivitelere inanılır mı veya gerçek mi değil mi diye sorgulamazsınız.

Bu sebeple okurlara tek tavsiyem var:

 • Astrolojinin sadece bir araç olabileceğini ve kesin sonuçlar çıkarmadığını kabul etmeyi deneyin.

Peki Astroloji Nasıl Bazen Çok Doğru Sonuçlar Ortaya Çıkarıyor?

Bilimin nihai amacı, bir alandaki değişmesi zor olan, kanıtlara dayalı gerçekleri açığa çıkarmaktır. Astroloji ise olasılıkları dile getirir.

Astrolojide olasılıkları gösteren 5 kapı

Bir astrolog, geleceğe dair belki beş tahminde bulunur. Ama, bir tanesi gerçekleşir. Çoğunlukla ise o çıkan birkaç tahmini, kendi websitesi veya sosyal platformunda yayınladığını görürsünüz.

Bu durum, geleceğe dair olasılıklarla ilgilenen herkes için ilgi çekicidir. Burada önemli olan bir başkasıyla tartışmaya girip astrolojiyi kanıtlamaya çalışma hatasına düşmemektir.

Natal Astroloji Sitesini Nasıl En İyi Şekilde Kullanırım?

Bu sitede size göstermek istediğim, detayların önem arz ettiğidir. Sizlere burçlar ile davranışları karşılaştırmayı ve detaylı açıklamalarla derinlemesine analiz etme fırsatı sunmak istedim.

Bana göre astrolojide burçlar renklerin 12 parçaya ayrılması gibidir. Aşağıdaki örnekte her bir burç için ayrılan bir sütun göreceksiniz. Özellikle sadece Akrep burcunu vurguladım.

Burçların Kişiliğe Etkisi

Sitede yayınlamış olduğum 4 Burçtan, beni en iyi açıklayan "yükselen burcu"dur. Bir yükselen Akrep olarak, yabancı kitapları okuyup sitemde aktardığım “düşebileceği hatalar ve çözümleri” kısmının neredeyse her bir hatasına düştüm.

Akrep burcunun sütununda ise o yıldız, benim hayatımın büyük bir bölümünü geçirmek istediğim yer. Fakat, her birimiz günlük duygusal değişimler veya fiziksel sıkıntılarımızdan dolayı olumlu ve olumsuz özellikler arasında gidip gelebiliyoruz.

Hatalarla yüzleşme ve davranışları sorgulamanın ne kadar zor olduğunu biliyorum. Örneğin, yükselen Akrep’i yazarken 6 farklı kitabı inceleyip doğru ve objektif olarak nasıl yazabilirim diye düşündüm. Önceki yaptığım davranışları zihnimde görmek oldukça zorlayıcı bir süreçti.

Hepinizi cesaretli olmaya ve olumsuz davranışlarınızı yakından incelemeye davet ediyorum.

Sağlıklı İlişkiler Kuralım

En üstte yazdığım Harvard araştırmasında olduğu gibi, hayat sürecinde mutlu ve sağlıklı kalmanın yolu iyi ilişkiler kurmaktan geçiyor.

İnsanın ilişkisi önce kendisiyle başlar ve daha sonra diğerlerine doğru uzanır.

Yayınladığım yazıların, davranışlarınızı sorgulamada fayda sağlamasını umut ediyorum.

Kendimi tanımak için çıktığım bu serüvene sizleri de davet etmek istedim. Gelin, önce kendimizle sağlıklı bir ilişki kurmayı başaralım. Belki ancak bu sayede başkalarını mutlu edip doğru ilişkiler kurabiliriz.

Burç sayfalarını gerçek anlamda önemseyerek, karşılaştırarak ve örnekleri sorgulayarak okumanızı umuyorum. Lütfen yorum yazarak, duygu ve düşüncelerinizi özgürce ifade etmeyi unutmayın.

Saygı ve sevgilerimle

(Kaynakçaya ulaşmak için tıklayın)

Natal Astroloji Nedir?

Natal “doğum ve doğumla ilgili konular” demektir. Natal astroloji ile herkese özel olan doğum haritasını kullanarak karakter analizi, kişinin hayatta yaşaması gereken deneyimler, aşması gereken sınavlar gibi konularda aydınlatıcı bilgiler elde ederiz.

Mavi gökyüzü ve dolunay

Ay Burcu ve Erkeklerde Duygusal Bağımlılık

Birçok yetişkin erkek, bir duygusal ilişkiye başlayınca tüm diğer ilişkilerini yavaş yavaş bırakmaya başlar. İlişkide bağımlılık artar...

Astrolojide Evler Neyi Temsil Eder?

astrolojide evler

Gezegenler ne olduğunu, burçlar nasıl olduğunu, evler ise nerede olduğunu gösterir.

Mutlu bir Aile
 • Mrv dedi ki:

  Merhaba.
  İlk kez bir astroloji sitesinde uçmadan, kaçmadan, ne dediği anlaşılmayan yuvarlak ve risksiz cümleler kurmadan yazılar yazıldığını görüyorum. Dahası yazdıklarınız suya sabuna dokunmayan ortalama cümleler değil, her biri tespitin yanında tavsiye niteliğinde. Bu da astrolojiyi “daha iyi bir insan” olmak adına kullandığınıza dair ipucu veriyor bana. Her ne alanda çalışıyorsanız bilim disiplininiz buraya da yansımış bence. Tebrik ederim, iyi çalışmalar dilerim.
  Bir de soru; size nasıl ulaşabilirim? Selamlar, sevgiler.

 • Sümeyra dedi ki:

  Ben sitenizi çok faydalı buldum kendi adıma çok teşekkür ediyorum, burayada bu kadar güzel ve samimi olarak açıklamada bulunmanızı ayrıca takdir ediyorum ve aklımda bulunan çoğu şeyi aynı yerde bulmanın güzelliğini bizlerle paylaştığınız için emeklerinize teşekkür ediyorum . Aynı dili konuştuğum birisi olduğunuzu görmüş oldum aynı zamanda sitenizde bunun içinde çok sevinçliyim. Bu fikirlere sahip güzel insanların çoğalması dileğiyle. Hayatta herşey gönlünüze göre olsun …

 • nejla çalışkan dedi ki:

  Sitenizi bir kaç hafta önce keşfettim, şimdi baştan bütün burçları, burçların özelliklerini okuyorum, anladığım kadarıyla hayatımızda sadece güneş burcu ve yükselen burçlar önemli değil, bütün burçların ve gezegenlerin etkileri var. Sayenizde keşfetmeye yeni başladım diyebilirim.

 • yağmur dedi ki:

  Merhaba, siteniz gerçekten harika olmuş.Astrolojiyle sayenizde ilgilenmeye başladım.Bir konuda kafam çok karışık umarım cevap verebilirsiniz.20 yaşımdayım ve Güneş burcum başak, yükselenim terazi.İkisini de okuduğumda terazi burcunu anlatan her cümle biri beni anlatıyormuş gibi hissettiriyor.Başak burcunun özellikleri ise fazlasıyla uzak ve dönemsel olarak yaşasam da kendimden uzaklaştırdığım özellikler.Yükselen bu kadar etkili olabiliyor mu, fikrinizi merak ettim.Teşekkürler,emeğinize sağlık.

  • Natal Astroloji dedi ki:

   Merhaba Yağmur Hanım,

   Öncelikle sorunuz için teşekkürler. 20 yaş bazı özellikleri gerçek anlamda fark etmek veya harekete geçirmek için oldukça erken sayılır. Özellikle Satürn’ün de etkisiyle 30’a doğru kişilik özelliklerinin tamamen oturduğunu söyleyebiliriz. Başak burcunun özelliklerini size bu kadar uzak tutan elbette bir kaç sebep olabilir. Örneğin Güneş burcunuz 12. evdeyse kendisini açığa çıkarması zaman alır. Bunun için astrolojide evler sayfasına bir göz atmanızı tavsiye ederim.

   Yükselen ve Güneş burcu arasındaki ilişkiye dair astrolojide 1. Ev başlığı altında da bir şeyler karaladım. Ona da göz atabilirsiniz.

   Son olarak doğum haritanızda Güneş burcu üzerinde Satürn baskısı fark ederseniz (Satürn’den Güneş’e doğru kırmızı çizgiler), yine Güneş kendi özelliklerini göstermekte yaşça ilerlemenizi bekleyebilir.

   Açıkcası ben de kendimi hiç Güneş burcuma ait hissetmedim hala da hissetmiyorum. Fakat yükselen Akrep ile atıldığım her işte Güneş burcumun güçlü izleri var. Bunu belki yükselen Akrep bakış açısı ile benim görmem kolay olmuyor.

   Sorunuzu umarım kısmen cevaplamışımdır. Sitemden faydalanmaya devam etmeniz dileğiyle.

 • Fatma seher dedi ki:

  İyi günler hocam ben konyada ilkindi vakti doğmuşum 1963 de ama internette o yılda saat kaçta okunduğunu bir türlü bulamıyorum birşey önerirmisiniz bana saygılar..

  • Natal Astroloji dedi ki:

   Merhaba Fatma Hanım,

   İnternette ufak bir araştırma yaptım. Doğrudan 1963 senesinde ikindi vaktini gösteren bir site bulamadım. Anladığım kadarıyla 1983’ten sonra namaz vakitlerinde değişiklikler olmuş (Kaynak). Başka bir websitesi ise her yıl aynı ezan vakitlerine sahip olduğumuzu dile getirmiş. Bu sitedeki tabloyu inceleyip bulduğunuz saatten Konya için 14 dk çıkarmanız gerekiyor.

   Son bir seçenek ise bir astroloğa danışıp rektifikasyon servisini kullanmak olabilir.

 • Başak dedi ki:

  Siteniz ve ifade şekliniz gerçekten şahane. Normalde hiçbir şeye yorum yazmam ama o kadar içten ve o kadar kendimden birşeyler buldum ki yorum yazmaktan kendimi alıkoyamadım. Arayışlarımız bulmaya yaklaştıkça daha derinlere dalıp kaybolmayışlarımız… Ne olacak bu hallerimiz?

  • Natal Astroloji dedi ki:

   Bu yolda yalnız olmadığımı bilmek ve diğer insanların da benzer süreçlerden geçtiğini, kendi cevaplarına ulaştığını öğrenmek her şeyin gayet normal olduğunu hissettiriyor. Ama sanki benim arayışım bir ömür sürecekmiş gibi. Araştırmak ve yeni kitaplar satın almaktan kendimi alıkoyamıyorum.

   Anladığım kadarıyla siz de görünenden daha derine inip kendi gerçeklerinizi bulmak istiyorsunuz, umarım ikimiz de bize fayda sağlayan sonuçlara ulaşabiliriz. Yazdıklarımı içten bulduğunuzu dile getirdiğiniz için teşekkürler.

 • Seyran dedi ki:

  Bilim ve ilimi ve bir çok ilişik konuyu harmanlayıp varoluşu anlamlandırma çalışmalarım sırasında rastladığımız siz, çok aşikar ki; tevazu içerisinde diğerlerine ışık tutan, yol gösterensiniz! Ne mutlu size ki amacın ucundan tutmuş bütüne hizmet ile bilgi birikiminizi paylaşıma açmışsınız. Ne mutlu bizlere ki size rast gelmişiz… Teşekkürler!

 • Beauty&Life Türkiye dedi ki:

  Merhaba çok güzel bilgiler veriyorsunuz sayfasınızı izlemek istiyorum ama izleme butonu yok nasıl yapıyorum

  • Natal Astroloji dedi ki:

   Merhaba,

   Sanırım yeni yayınladığım yazıları takip etmek istiyorsunuz. Maalesef çok sık yazamıyorum. Hem Facebook hem de Twitter hesabım üzerinden son yayınları görebilirsiniz. İlginiz için teşekkürler.

 • Gülnur dedi ki:

  Kalıpların dışında bir site hazırladığınız için teşekkürler..Engin bir bilgi birikimi ile karşılaştïk. Emeklerinize sağlık.

  • Natal Astroloji dedi ki:

   Engin bir bilgi birikimi biraz iddialı olabilir Gülnur Hanım, sadece sahip olduğum birkaç bilgiyi bu sitede doğru bir şekilde aktarmaya çalışıyorum. Güzel sözleriniz için ben teşekkür ederim.

 • Selen Bastı dedi ki:

  Merhaba,
  Öncelikle , daha önce hiç bir Web sitesinde böyle güzel bir hakkımda bölümü okumamıştım. Sadeliğiniz , şeffaflığınız ve netliğiniz için çok teşekkür ederim. Özellikle , kendimi bulma , ait hissetme çabamın çok yüksek olduğu bu dönemde yazınız bana umut verdi. Kafamda milyon tane soru var. Henüz nereden başlayacağımı bulmuş değilim. Umarım sizin kadar şanslıyımdır. Emekleriniz için tekrar teşekkür eder , bu kıymetli çalışmalarınızın devam etmesini dilerim.
  Sevgiler.

  • Natal Astroloji dedi ki:

   Merhaba Selen Hanım,

   Astroloji, insanın kendisini tanıma yolunda kullanacağı araçlardan sadece biri. Belki sizin ilginizi çeken başka konu veya alanlar olabilir. Lütfen bu süreç içerisinde neler okuduğunuzu, hangi sonuçlara ulaştığınızı bu başlık altında benimle paylaşın. Sorularınıza cevap ararken kullandığınız yöntem veya kaynaklar, birçoğumuza rehber olabilir.

   Güzel sözleriniz için teşekkürler. Çalışmalarınızda başarılar dilerim!

 • Yy dedi ki:

  Sizin rastlantısal TED videosu ile başladığınız, önceki süreçte de kendinizi ve hayatı tanımaya uğraştığınız için kullandığınız Astroloji yolu ile tam olarak aynı ifadelerle çabalamaktayım. Siteniz o kadar berrak, anlatımınız o kadar renkli ve net ki, bir şeyler anlamamak için özel bir çaba göstermek gerekir sanıyorum. Birebir sizi tanımayı da çok isterdim. Yazdıklarınızın, emeğinizin devam etmesini dilerim. İyi çalışmalar dilerim

  • Natal Astroloji dedi ki:

   Merhaba,

   Benim gibi kendisini tanımaya çalışan insanların olması oldukça heyecan verici. İnce yorumunuz için çok teşekkür ederim.

 • >
  error:
  Copy link