Burç Hesaplama - Doğum Haritası Çıkarma ve Kişilik Analizi Rehberi

Burç hesaplama aracına geçmeden önce sitede yayınlanan burçların neyi ifade ettiğini kısaca açıklayalım:

burç hesaplama doğum haritası çıkarma
 • Güneş Burcu: Kimlik ve egoyu
 • Ay Burcu: Duygular ve hissetme becerisini
 • Yükselen Burcu: Dışarıdan çizilen görüntü ve hayatı yorumlarken bakılan pencere/filtreyi
 • Kuzey Ay Düğümü: Hayatta izlenmesi beklenen yol ve hayat sınavlarını açıklar.

Aşağıdaki doğum haritası çıkarma aracını kullanarak tüm burçlarınızı hesaplayın. Güneş, Ay, Yükselen ve Kuzey Ay Düğümü burç özelliklerinin tamamı sitede yayınlanmıştır.

Doğum haritasının nasıl yorumlandığını öğrenmek isterseniz lütfen sayfanın altına doğru ilerleyin.

Doğum Tarihi
Doğum Saati

Doğum saati yoksa bu kutuyu işaretleyin.*

UTC zaman dilimi:

Tavsiye: Doğduğunuz günün UTC zaman dilimi doğruluğundan emin olun. Eğer yaz saati sebebiyle farklıysa, sayının üstüne tıklayıp değiştirebilirsiniz.

* NOT: Doğduğunuz ili yazdıktan sonra çıkan sonuçlardan lütfen doğru olana tıklayın. Eğer doğum saatiniz yoksa Ay, yükselen burcu ve gezegenlerin ev pozisyonları hesaplanmaz. (Kişisel verilerin korunması kanunu çerçevesinde, doğum bilgileri sitede saklanmamaktadır.)

Doğum Haritası Yorumlama Rehberi

Astrolojiyle ilgilenen herkesin temelde kabul ettiği ya da inandığı bir detay vardır. Bu da evrenin bir uyum içinde var olmasıdır.

astroloji ve evren

Doğayı gözleyen bir kişi hayvanların hep daha iyi yiyeceğe ulaşmak için her gün çaba sarf ettiğini görür. Dünya’da yer alan her canlı, kendisinden daha fazla üretmek ve daha fazla yer kaplamak ister.

Bu düşünceye karşı çıkabilen bir tek varlık insandır. Bir bireyin çocuk sahibi olmak istememesi ise özellikle son yüzyılda normal karşılanmaya başlanmıştır. Belki de insanlar dürtüleri kontrol altına alma ve seçim yapma hakkına sahip olduğunu yeni yeni fark etmeye başlıyor.

Bir insanın kendisini diğer canlılardan ayıran özellikleri fark etmesi: Fethetmek, üremek ve ele geçirmek (hep en iyisi olmak vb.) gibi dürtüleri yönetebileceğini anlaması onu daha derin sorulara yönlendirir.

Örnek sorular:

 • Neden hayattayım?
 • Neden bu coğrafyada doğdum?

Bu tür soruların cevaplarına en kolay ulaşılacak yol din veya felsefeden geçer. İki yöntem de belli bir dereceye kadar birçok insanı tatmin edebilir. Fakat bazen inançtan daha ileriye gidip hayatımıza doğrudan etki edecek bir şeyler görmek isteriz.

Gerçekten doğru yolda olduğumuzu bize inandıracak bir sisteme ihtiyaç duyabiliriz. İşte tam burada, hayattaki bireysel görevini anlamaya çalışan kişi kendisini daha iyi tanımak için psikoloji veya astroloji gibi alanlar ile tanışır.

Doğum veya Yıldız Haritası Nedir?

Gezegen, ev, açı ve burçlardan oluşan doğum haritası, bireyin hayatta yaşadığı temel denge ve dengesizliklere işaret eder. Astrologlara göre bu harita bireyin yaşam sürecinde izleyeceği patikaların ayrıntılı kılavuzunu ortaya çıkarır.

Birçok birey doğum haritası ile astrologların her şeyi bileceği düşüncesine kapılır. Örneğin, yeni doğmuş bebeğinin haritasına baktıran bir aile:

 • Çocuğunun ne kadar zeki olacağını,
 • Ünlü veya zengin olup olmayacağını merak eder.

Bir astrolog bu derece net bir tahminde bulunamaz. Astroloji bu kadar kesin sonuçlar içerseydi şimdiye kadar bir bilim alanı olmayı çoktan başarırdı (Astrolojinin bilimle ilişkisi için astroloji nedir? ve hakkımda sayfaları).

Doğum haritası ancak bireyin kişiliğini ve geleceğini bir çerçeve içinde anlatabilir. Çocuğun hangi özelliklere sahip olduğunu ve hangi alanlarda şanslı olduğunu açığa çıkarır. Bu özellikleri kullanmak ve potansiyelini gerçekleştirmek ise bireyin kendi isteğine bağlıdır.

Astrolojiye yeni başlayan veya temel düzeyi bitiren birçok birey, doğum haritasıyla çıkardığı kişilik çerçevesine herkesin uyacağını düşünür. Asıl sonuç sıklıkla aşağıdaki gibidir.

doğum haritası nedir

Doğum haritasıyla bireyin hayatını karşılaştırınca bazı karanlık veya anlaşılmayan davranış/alanlar ortaya çıkar. Bireyin görünen çerçeveye uymadığını fark edersiniz. Araştırmacı bir yaklaşımı kabul eden bir kişi, doğum haritasını gerçek anlamda analiz edebilir.

Başarılı bir doğum haritası analizi bireyin davranışları ile haritadaki parçaları eşleştirmeyi gerektirir. Net ve kolay bir örnek vereyim:

Elinize aldığınız haritada Jüpiter 9. Evde ve tek başına, Jüpiter şans gezegeni olarak hem iyimser yanı hem de vizyona sahip, eğitimi önemseyen bir kimliktedir. 9. Evin de açıklamasında yüksek eğitim ihtiyacı ön plana çıkar.

Jüpiter’i 9. Evde olan bireyin yüksek öğrenim konusunda şanslı olduğunu düşünebiliriz. Fakat bunu dile getirmeden önce bireyi inceleyin. Gerçekte de böyle midir?

Burada bir araştırmacı – psikolog kimliğini kabul etmek gerekir. Birey yüksek öğrenime karşı gelmiş veya okumak istememişse neden olmuş olabilir?

Doğum haritasını yorumlamak

Bu sorunun cevabını temel düzeyde haritaya bakıp yorumlamak zordur. Fakat bireyin davranışlarını ve hayatını inceleyerek ortadaki bu çıkmaza cevap bulmanız önem arz eder.

Bu sayede doğum haritası okuma becerisini daha da geliştirdikçe, daha önce açıklayamadığınız sebepleri kolayca görmeye başlarsınız.

Kısacası, bir çıkmaza gelince pes etme eğiliminiz var ise ve araştırmak sizi yoruyorsa, sayfanın burasında kalıp belki de daha fazla ilerlemenize gerek yoktur. Çünkü bir sonraki basamakta daha çok detaya ulaşacaksınız.

Kişinin çerçeveye neden uymadığı anlamanın yanı sıra doğum saatinde de bir yanlışlık olabilir. Haritadaki yanlışlığı kavramak ise yine araştırmacı bir yaklaşımdan geçer.

Bu duruma en güzel örneği, sitede Ay burcu Boğa altına yorum yazan Lale Hanımdan vermek istiyorum. Yazdığı yorumu biraz kısaltıp aşağıya ekledim:

Lale Hanım

Merhaba, saat 10’da doğan kızımın yıllarca Ay burcunu ikizler diye biliyordum. Ancak çocuk yavaş hareket eden, inatçı, eşyalara bağımlı ve duyu organları radar gibi. Bu işte bir iş var dedim. Daha detaylı araştırdım ve kızımın doğum gününde saat 14:00 civarı Ay’ın İkizlere geçtiğini buldum. Ay Boğa o kadar çok kızımı tarif ediyor ki anlatamam. Çok yemeğe düşkün 🙂 Bu yorumu yazmamın sebebi astrolojiyle ilgili biri olarak bu işte bir iş var deyip araştırma yapmış olmam. Sevgiler.

Yukarıda gördüğünüz gibi Lale Hanımın amacı astrolojiye inanmak ve ondan öğrendiği bilgileri koşulsuz kabul etmek değil, belki de sadece kızını daha yakından tanımak. Lale Hanım, astrolojiyi bir araç olarak kullanmayı başarıp hepimize örnek olan bir ebeveyn. Bu yüzden onu tekrar tebrik ediyorum.

Doğum haritasının nasıl oluşturulup hesaplandığı daha teknik bir bilgidir. Bu konuyu irdelemek isteyen bir astroloji kitabı satın alabilir.

Kısaca ne olduğu ve nasıl kullanıldığına dair temel düzeyde bilgi sahibi olduktan sonra şimdi nasıl analiz edeceğimize geçelim.

Aşağıda birkaç basamak halinde temel düzeyde doğum haritası yorumlamaya dair bilgiler verdim. Doğru anlaşılması için lütfen sırasıyla takip edin.

Ön Koşul: Doğum Haritası Okuma Becerisi

Harita okuma becerisini geliştirmek için gezegen ve burç sembollerini net bir şekilde öğrenmek gerekir. Çünkü doğum haritasını bir bütün halde yorumlama becerisi ancak semboller ile gerçekleşir.

Sırf bu amaç için bir sayfa hazırladım. Her bir evi detaylı anlatıp sembolleri tabloyla gösterdim. Üstelik birkaç harita okuma egzersizi de ekledim. Lütfen astrolojide evler sayfasını en az bir kere okuyun.

Okumayı bitirdikten sonra her ev hakkında en az 1 cümle aklınızda kalmadıysa, bir kere daha tekrar etmeniz gerekebilir. Tablodaki sembolleri öğrenmeye çalışın. Çünkü aşağıdaki 25 soruyu bu bilgileri test etmek için hazırladım.

Teste her başladığınız zaman sorular karışık bir şekilde sunulur. Her bir soru 4 puan değerindedir. Lütfen en az 80 almadan bir sonraki aşamaya geçmeyin. Yoksa gelecek basamakların anlaşılması oldukça zor ve can sıkıcı hale gelir.

Doğum Haritasında Gezegen ve Ev Konumları

Doğum haritasındaki Gezegen, burç ve ev ögelerinin neyi tanımladığını kısaca hatırlayalım. Gezegenler ne olduğunu, burçlar nasıl olduğunu, evler ise nerede olduğunu gösterir.

Bir şeyin "ne" ve "nerede" olduğunu anlatmak çok kolaydır. Örneğin bir kazaya şahit olursanız, ambulansı arayıp kaza olduğunu söylemek ve adresi vermek birkaç kelime gerektirir. Fakat nasıl olduğunu anlatmak çaba ister.

kaza ve ambulans

Birkaç kelimeden daha fazlasını söylemek ve detaylı olarak başlangıçtan sona doğru bir paragraf gerektirir. Bu sebeple, nasıl sorusunu cevaplamak astrolojide temel düzey için uygun değildir. Burada sadece gezegen ve ev konumlarını öğreneceğiz.

Aşağıda sırasıyla gezegenlerin ne ifade ettiğini özet halinde açıkladım ve her bir gezegenden sonra bir pekiştirme sorusu ekledim. Lütfen sorulara tıklamadan önce zihninizde cevapları bulmaya çalışın.

Sizden istediğim gezegen ile ev bilgisini birleştirip kısa bir yorumda bulunmanız. Çünkü evlerin ne ifade ettiğini çoktan biliyorsunuz (Astrolojide evler).

Güneş

Güneş’in bulunduğu ev, bireyin yaratıcılığını ortaya çıkardığı ve kimliğini bulduğu alanı bize gösterir. Bu alanda yaşanan deneyimler bireyin kendisini hayatta mutlu ve güçlü hissetmesi için önem arz eder.

Doğum haritasında Güneş 7. evde

Yedinci ev bireyin insanlarla ilişkisi ve aranan partnerdeki özelliklere dair ipuçları verir. Aslan burcu ile ilişkilendiren Güneş, bireyin Aslan burcu görünümü yüksek olan bir kişiye ilgisini arttırır (Yükselen Aslan veya Aslan 1. Evde).

Bireyin kendisini mutlu ve güçlü hissetmesi için insanlar ile sık ilişki halinde olması veya ilişkileri hedef alan bir meslekte çalışması gerekebilir (Evlilik terapisti gibi).  

Güneş 7. Ev çizgisine çok yakın, ilişkiler alanında Güneş’in büyük bir etkiye sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Ay

Ay, duygusal olarak güvende ve rahat hissettiğimiz yer ile duygulara nasıl yaklaştığımızı gösterir. Kişinin kendisini ait hissettiği yer Ay’ın bulunduğu ev sayesinde incelenir.

Doğum haritasında Ay 12. evde

12. Ev açıklamakta zorlandığımız davranışları ve kişisel arzuları geride bırakmayı simgeler. Ben önemliyim bakış açısı, hepimiz önemliyize dönüşür. Yengeç burcunu yöneten Ay, 12. Evde etrafındaki insanların duygularını çok rahat fark edip etkilenebilir.

Özellikle büyüdüğü aile ve yaşadığı topraklara karşı duyguları değişkenlik gösterebilir. Çünkü bu alandaki duygusal problemler anlaşılması zor ve saklı kalır.

Toplumda arka plana itilmiş insanlara karşı empati duygusu yüksektir. Ay 1. Ev çizgisine (yükselen burcu) oldukça yakın, bu özellikleri bireyin davranışlarında görmek kolay olabilir.

Merkür

Merkür’ün bulunduğu ev, bireyin iletişimi derinden yaşadığı alanı gösterir. Bu alanda entelektüel zeka oldukça hızlı ve aktiftir. Bireyin elindeki potansiyeli gerçekleştirmesi için Merkür’ün evindeki konularla ilgili insanlarla konuşması ve gelişim sürecinde bu alana açıklık getirmesi gerekir.

Doğum haritasında Merkür 8. evde

Akrep burcu ile ilişkilendirilen 8. Ev, derin konulara işaret eder. İnsanların konuşmakta zorlandığı konuları (sonraki hayat, derin dini konular veya cinsellik gibi), bireyin dile getirmesi beklenir.

Merkür’ü 8. Evde olan kişinin başka insanların parasıyla ilgili konuları derinden araştırdığını (finans, ekonomi, borsa vb.) veya cinsellik konusunda derin bilgiler elde ettiğini görürsünüz.

Merkür ev çizgisine oldukça yakın, bireyin aktardığı bilgiler 8. Evi güçlü olmayan kişilere biraz ağır ve ürkütücü gelebilir. Bu yüzden nerede nasıl konuştuğuna dikkat etmesi tavsiye edilir.

Venüs

Venüs haz, mutluluk ve memnuniyeti temsil eder. Venüs’ün evi, bireyin kendisine ve başkalarına karşı sevgi dolu olduğu alanı gösterir. Aynı zamanda başkalarını hangi durumlarda takdir ettiğini ve takdir gördüğünü açıklar.

Doğum haritasında Venüs 5. evde

Yaratıcılık ve Aslan burcu ile ilişkilendirilen 5. Ev, bireyin çabasıyla oluşturduğu ürün/beceri veya hayata getirdiği çocuklar ile memnuniyet duyduğunu gösterir. Kendisini kötü hissettiği zaman yaratıcı aktivitelere yönelmek veya çocuğu ile ilgilenmek bireyin mutluluğunu arttırır.

Aşk ve kişisel haz da 5. Ev konusudur. Haritanın diğer ögelerinde sadık olma ve bir partnere sahip olma arzusu yüksek değilse, aşk maceralarına sık rastlanır.

Tiyatro, sinema veya sanat galerisine katılmak bireyin kişisel gelişimine katkı sağlar. Venüs 5. Evde olan bireyin eğlence dolu aktivitelerle hayattan keyif alma ihtiyacı yüksektir.

Mars

Mars’ın bulunduğu ev bireyin bir işe girişmek için gereken cesaret, kapasite ve kendine güveni bulduğu yeri gösterir. Bulunduğu ev alanındaki aktiviteler ile birey, hayatta mücadele etmek için ihtiyaç duyduğu motivasyonu bulur.

Doğum haritasında Mars 4. evde

4. Ev bireyin kişiliği, ihtiyaçları ve ailesine dair bilgiler verir. Birey zaman zaman kendisini fazla tepki verirken buluyorsa, kişiliğinde Mars’a dair bazı özelliklerin gizli kaldığı söylenebilir.

Önemli olan içsel duygularla yüzleşip dışarıya uygun tepkileri vermeyi öğrenmektir. Birey kendi cesaretini ve girişimciliğini ev alanında gösterir. Bu sebeple aileden kalma bir işi daha ileriye götürmesi kolaydır.

Bağımsızlığını kanıtlamak için aile içerisindeki baba figürüyle mücadele edebilir. Bu tür tartışmalar yerine ev etrafındaki işlere vakit ayırması ev düzeni, bahçe, ek kat çıkma, ev alma vb. daha çok fayda sağlar.

Jüpiter

Jüpiter’in bulunduğu alanda birey inanç, güven ve geleceğe dair umudu deneyimler. Bu alandaki aktiviteler iyimser bir tonda gerçekleşir. Bireyin kendisini geliştirdiği veya destek gördüğü şanslı konular yer alır.

Doğum haritasında Jüpiter 10. evde

10. Ev toplumla olan ilişkiyi ve tanınma isteğini simgeler. Bireyin saygıdeğer bir kariyere ulaşmasında yüksek bir şansı olduğunu gösterir.

Toplumda güçlü bir pozisyon elde etmek isterse biraz çabaladığı müddetçe Jüpiter birçok fırsatı önüne çıkarır. Eğitim ve seyahat başlıkları altında herhangi bir otoriter meslek grubu birey için uygundur.

Kısacası, Jüpiter’in hayattan beklediği umut, inanç ve güven konuları kariyer ve toplumla ilişkili konularda açığa çıkar.

Satürn

Satürn’ün bulunduğu evde birey düzen, anlam ve sağlamlık bulur. Karakter gelişiminde bireyin kabul etmesi gereken bu evdeki konuların sorumluluk hissi ve çaba istediğidir. Satürn’ün bulunduğu ev herkesin hayatında önemli bir alana işaret eder. Zor olan kısım bu sorumluluğu kabul edip hissedilen engelleri çalışarak aşmaktır.

Doğum haritasında Satürn 2. evde

Astrolojide 2. Ev, bireyin sahip olduğu fiziksel kaynakları ve değerleri temsil eder. Birey ne kadar zengin bir aileye doğarsa doğsun, kendisini sağlam ve güçlü hissetmesinin yolu parayı emek harcayarak kazanmasından geçer.

Başka bir olası etki ise bireyin kendisine verdiği değeri ve özgüvenini sorgulamasıdır. Materyal dünya ile baş etmeye karşı kendisini güçsüz hissedebilir. Satürn’ün amacı bu alanda sorumluluk verip hissedilen engellerin aşılmasını sağlamaktır.

Verilen sorumluluğu kabul edip çalışma azmi gösteren, para kazanmak için emek veren kişiler özellikle 30’dan sonra finansal açıdan rahat bir yaşam elde eder. Zor olan kısım bu sorumluluğu kabul etmektir. Birey sorumluluktan kaçmak için “köşeyi dönme” hayallerine kapılabilir.

Uranüs

Uranüs’ün bulunduğu evde birey orijinal, dahi ve objektif olmayı başarır. Bir insanın kendisini endişe duymadan özgün bir şekilde ifade ettiği evi temsil eder. Bireyin toplumda pozitif değişim yapmak istediği ve toplumun problemlerini gerçekten anladığı yerdir.

Doğum haritasında Uranüs 6. Evde

Altıncı ev, bireyin hayata daha gerçekçi yaklaşmasını ve kendisiyle diğerleri arasındaki sınırları iyi kavramasını sağlar. Uranüs 6. Evde orijinal ve objektif olmak ister.

Örneğin insanlara karşı gösterilen problem davranışlar, Uranüs sayesinde tarafsızca incelenir. Fakat bu süreç kolay değildir. Problem davranışın sebebini anlamak ve onu özgürce ifade etmek cesaret gerektirir.    

6. ev bireyin nasıl bir işe sahip olması gerektiğini gösterir. Uranüs’ün buradaki pozisyonu özgür çalışma ihtiyacını arttırır. Toplumda pozitif değişim yapacak bir işte çalışması bireyi huzurlu hissettirebilir.

Neptün

Neptün’ün bulunduğu evde birey materyal Dünya’ya ait olmayan, gizemli ve ilham veren olayları deneyimler. Baskı ve rutinlerden kaçıp hayallere dalmak için Neptün'ün evi kullanılır. Hayatı güzelleştirmek için ne tür deneyimlere ihtiyaç olduğu da bu ev ile anlaşılır. Fakat bazen ev alanındaki olay, durum veya kişileri fazla idealize etmek mümkündür.

Doğum haritasında Neptün 9. evde

Araştırma arzusu, felsefe ve din gibi konular 9. Evin alanına girer. Birey onu materyal Dünya’dan uzaklaştırıp “cennete” veya gizemli olana ulaştıracak birçok konuya ilgi duyar.

Neptün’ün bulunduğu ortamı bazen illüzyon gibi gösterip fazla idealleştirmesi problemler ortaya çıkarabilir. Bireyin araştırıp okuduklarına dikkat etmesi, bir şeye inanmak için bazı ön şartlar koyması önemlidir (sorgulamak, diğer insanların fikrini sormak vb.).

Yaratıcı özellikler din veya felsefeye dair konulardan ortaya çıkabilir. 9. Evin yurtdışı ile ilişkisi ise bireyin sınırları aşan bir hayal gücüne sahip olduğunu gösterir. Diğer gezegenler de desteklerse yurtdışında yüksek başarı veya ün elde edebilir.

Plüto

Plüto’nun bulunduğu ev bireyin değiştirmesi gereken davranış ve ifadelerin yer aldığı alanı gösterir. En başarılı sonuç, bu alana dair konulara dürüst ve açık bir yaklaşım ile gerçekleşir. Değişim sürecinde herkes kendisini yenilenmiş ve kişiliğinin bir parçasını geride bırakmış hisseder. Plüto’nun bulunduğu ev konularında, bireyin 20’li yaşların başındaki hali ile 30’lu yaşların sonundaki hali arasında etkileyici bir farklılık vardır.

Doğum haritasında Plüto 1. evde

Kişiliği gerçekleştirmede en büyük role sahip konular 1. Evde yer alır. Plüto’nun Akrep ile ilişkisi bireye yükselen Akrep özelliklerini kazandırır. Başlangıçlar ile ilişkilendirilen 1. Ev, Plüto’nun varlığı ile bazı sıkıntılara işaret eder.

Bir işe başlarken gösterilen “üzücü davranışların” neler olduğu ve bireyi nasıl etkilediğini yakından inceleyip hayat sürecinde bu alanda yenilenmek gerekir. Yıllar içerisinde dış görünüşte de büyük değişimler yaşanabilir.

Özellikle erken yaşta yaşanan ve kişiliğe etki eden bazı travma ve zorluklar varsa, Plüto’nun amacı bu kalıntılardan temizleyip bireyin Dünya’ya yeniden güvenmesini sağlamaktır.

Hangi Gezegenin Etkisi Daha Güçlü? Analize Nasıl Başlamalı?

Doğum haritası yorumlamaya başlarken literatürde astrologların tercih ettiği birçok farklı yöntem vardır. Burada temel düzeyde en kolay anlaşılan (bana göre) ve etkiyi en net görebileceğiniz yöntemden bahsetmek istiyorum.

Geleneksel (klasik) astrolojinin kullandığı “gezegen yöneticiliği” en kolay anlaşılan konulardan birisidir. Üstelik modern astrolojiyle ilgilenen birçok astroloğun önem verdiği bir konudur.

Gezegenin sahip olduğu burca göre kendisini bireyin hayatında yansıtma şekli değişir. Bazı burç – gezegen kombinasyonları (Örnek: Jüpiter Balık burcunda) kendisini daha güçlü yansıtır bazısı ise bireyin hayatını doğrudan etkileyemeyebilir veya daha zorlayıcı olabilir (Örnek: Jüpiter Oğlak burcunda).

Aşağıdaki tabloda sadece sembolleri kullandım. Eğer hala sembolleri hatırlamada sorun yaşıyorsanız lütfen astrolojide evler sayfasına göz atın. Yoksa bu konu sizin seviyenize uygun değildir. Başlıkların ne ifade ettiğini hemen altında açıkladım.

Gezegen Yönetici Burcu Yüce Burcu Zorlayıcı Burcu Düşük Burcu

Önemli Not: Literatüre göre astrologlar gezegen yöneticiliği ve burç etkisi konusunda tamamen ortak bir fikre sahip değildir. Bu sebeple yukarıdaki bazı değerler, diğer sitelerde farklılık gösterebilir.

İnsanların neden bazı konularda şanslı olduğu diğer konularda ise zorlandığı gezegen yöneticileri incelenerek açıklanır. Dört başlığı da aşağıda sırasıyla inceleyip birkaç örneğe yakından bakalım.

Yönetici Burcu

Yönetici konumda yer alan gezegen, enerjisini hiçbir engel ile karşılaşmadan akıcı bir şekilde iletir. Doğum haritasında yönetici gezegenin bulunduğu evde gerçekleşen her konu sıklıkla güçlü bir etkiye sahiptir.

Fakat güçlü bir etkiye sahip olmak, olumlu veya olumsuz olacağına dair bir açıklama yapmaz. Birey sahip olduğu özellikleri yönlendirerek hayatında istediği şekilde kullanır.

Yüce Burcu

Yüce gezegen ise yöneticiye oldukça yakın bir etki bırakır. Bu konumda gezegen çok rahattır. Birçok astroloğa göre rahatlıktan gelen bir iyimserlik söz konusudur.

Gezegenin pozitif yaklaşımı, bireyin sahip olduğu enerjiyi istediği şekilde kullanmasını sağlar. Literatüre göre yönetici ve yüce arasında oldukça az bir fark vardır. Belki de tek fark, yönetici gezegende etkileri “elle tutulur” konularda görmenin daha kolay olmasıdır.

Zorlayıcı Burcu

Zorlayıcı kelimesini İngilizce’den “zararlı” olarak doğrudan çeviren astroloji sitelerine rastladım. Fakat bunu Türkçede doğru ifade ettiğimizi sanmıyorum. Çünkü modern astrolojiye göre gezegenin bu burçta olması bireye herhangi bir fiziksel veya duygusal “zarar” vermez.

Doğum haritasında bu gezegenin enerjisinin dağınık olduğunu gözlemlersiniz. Bireyin bu gezegen ve bulunduğu eve dair özellikleri kullanmak için diğer insanlara göre daha çok çaba harcaması gerekir.

Kısaca bu alanda başarısız olunacağı anlamı yoktur, birey isterse zaman ayırarak potansiyelini en iyi şekilde gerçekleştirebilir. Gezegen sadece “rahat konumda” değildir ve bu enerjiyi odaklayıp doğru kullanmak ancak emek harcanarak gerçekleşir.

Düşük Burcu

Bir gezegenin düşük konumda yer alması, sesinin pek çıkmadığı ve yeterince saygı duyulmadığı anlamı verir. Doğum haritasında bu alana dair konularda bireyin kendisini duyurmak için cesur hareketler sergilemesi gerekir.

Zorlayıcı etkiye benzer şekilde bireyin çaba harcaması önemlidir. Fakat bu sefer çaba daha çok “ben burdayım ve önemliyim” bakış açısı ile olumlu bencillik gerektirir.

Örnek Bir Doğum Haritası Yorumu

Ben kendi bilgisayarımdaki doğum haritası çıkarma aracını kullanıyorum. Bu sayfanın başındaki araçtan sadece renk olarak biraz farklı olabilir. Onun dışında tüm burç ve gezegenler gördüğünüz gibi aynı sembollere sahiptir.

Temel düzeyde bir doğum haritası analizinde açı, gezegen burcu ve ev yöneticilerini katmadan sadece genel haliyle gezegen ve evleri değerlendireceğiz.

Aşağıdaki doğum haritası, bu makaleyi yazdığım tarihte yaklaşık 6 aydır tanıdığım bir arkadaşıma ait. Ondan izin alarak burada paylaşıyorum. Bireyin ismine Emre diyelim.

Örnek bir doğum haritası yorumu

Temel düzeyde bir doğum haritası analizinde Güneş, Ay, yükselen ve Kad burcundan sonra ilk baktığım Jüpiter ve Satürn’ün evleri olur. Çünkü birçok insanın haritasında Jüpiter’in bireyi en şanslı yaptığı alanları, Satürn ile de en çok dikkat ve çaba gerektiren konuları görürsünüz.

Jüpiter 4. Evde

Yukarıdaki örnekte Jüpiter’in 4. Evin yönetici çizgisinin tam üstünde olduğunu fark edeceksiniz. Yani Jüpiter 4. ev alanına etkisini tamamen gösteriyor fakat yöneticiliklere bakınca Jüpiter’in Kova burcunda olması herhangi bir avantaj veya dezavantaj vermemiş. Nötr bir konum olarak varsayalım.

Peki aile ve yuva alanında Jüpiter’in etkisi nasıl yansıdı? Emre ailesinin tek çocuğu olarak Dünya'ya geldi ve annesinin tarafındaki bireyler yaşadığı şehirde oldukça değerli arsalara sahip. Kırsal kesimde yaşayan ailesi, neredeyse bir köyün yarısı kadar arsayı uzun yıllardır geçim kaynağı olarak kullanıyor.

Yaşadığı yerden (yuva, aile) büyük bir şans geleceğini varsayarsak, Emre birkaç yıl sonra ailesinden yüksek miktar arsa miras kalacağını düşünüyor. Üstelik işi için kendi ofisini açma girişiminde (doğduğu bölgede) yine ailesinden büyük bir maddi destek gördü.

Satürn 5. Evde

Satürn’e tek başına odaklanmak mümkün değil. Çünkü birden fazla gezegenin 5. Evde yer aldığını görüyorsunuz. Bu üç gezegenin yöneticiliklerine göz atarsak Satürn’ün düşük konumda, Venüs’ün zorlayıcı konumda, Güneş’in ise yüce konumda olduğunu görürsünüz.

Tipik bir astrolog bu durumda başı çekenin Güneş olduğunu varsayar. Bireyin egosuna (Güneş burcu),  Satürn ve Venüs’ün yakın olması aslında Oğlak (Satürn) ve Terazi (Venüs) özelliklerini bireyin Güneş burcunda yansıttığına işaret eder.

Satürn’ün buradaki amacı 5. Eve dair konuları biraz kısıtlamak ve çaba gösterip dikkatli yaklaşmasını sağlamaktır. 20’li yaşların ortasında olan Emre, çocuk sahibi olmayı hiç düşünmemiş. Çocukla ilgili olan 5. Evin de kısıtlandığını görmek pek şaşırtıcı değil. Fakat ben bu durumun Satürn dönüşünden sonra (27-30 yaşları) ciddi şekilde değişeceğini düşünüyorum.

Öte yandan Emre’nin çiçeklere ve doğaya karşı büyük bir ilgisi var. Burada Venüs’ün etkisiyle peyzaj ve bahçe düzenleme işlerini ne kadar sevdiğini görüyorsunuz. Venüs ile 5. Evde hobisine bağlı olarak bir şeyler üretmeyi ve bu alandan para kazanmayı seviyor.

Uranüs 3. Evde

Son olarak yönetici pozisyonunda olduğu için Uranüs’ten bahsetmem gerektiğini düşünüyorum. 3. Ev kardeş, yakın çevreye seyahatler ve okul deneyimi ile ilgilidir.

Emre hiç öz kardeşi olmasa da iki üvey kardeşiyle beraber büyümüş. Karşı komşusunun çocuklarını da kardeş olarak görüyor. Aslında Uranüs’ün alışılmışın dışındaki etkisini burda görebilirsiniz.

İkincisi ise okul ve yüksek eğitime karşı olumsuz bir bakış açısı var. Üniversiteyi bitirmekte gerçekten zorlanmış. Hatta son yılında dersleri geçmek için birçok ödev satın almak zorunda kalmış.

Emre çalışmadan sadece biraz test çözerek üniversitedeki istediği alanı kazanmayı başarmış. Fakat sıkıntı o alanın gerektirdiği sorumlulukları yerine getirmek gibi görünüyor. Bu da aslında orijinal bir zihne sahip ve özgürlük ihtiyacı (Uranüs yönetici pozisyonu) oldukça yüksek birisi için normal sayılır.

Sonuç

Yukarıda sadece 3 tane önemli gezegeni inceleyerek bir doğum haritası yorumu örneği göstermek istedim. Detayları da ekleyerek ve her bir gezegen konumunu, açısını inceleyerek sayfalarca rapor yazılabilir.

Burada göstermek istediğim sizin de temel düzeyde isterseniz benzer bir çalışma yapabileceğinizdir. Çünkü astrolojinin belli bir mekanizması var. Hiç kimse oturup hayal edip veya içine doğduğu için astroloji yorumunda bulunmaz ya da bulunmamalıdır.

Doğum haritası okuma ve doğru analiz etme becerisini ancak üstünde vakit harcayıp pratik yaparak kazanabilirsiniz.


Doğum haritanızda neler buldunuz? Sayfanın altına yorum yazıp diğer kişilere cevap verebilirsiniz.

Natal Astroloji Nedir?

Natal “doğum ve doğumla ilgili konular” demektir. Natal astroloji ile herkese özel olan doğum haritasını kullanarak karakter analizi, kişinin hayatta yaşaması gereken deneyimler, aşması gereken sınavlar gibi konularda aydınlatıcı bilgiler elde ederiz.

Mavi gökyüzü ve dolunay

Ay Burcu ve Erkeklerde Duygusal Bağımlılık

Birçok yetişkin erkek, bir duygusal ilişkiye başlayınca tüm diğer ilişkilerini yavaş yavaş bırakmaya başlar. İlişkide bağımlılık artar...

Astrolojide Evler Neyi Temsil Eder?

astrolojide evler

Gezegenler ne olduğunu, burçlar nasıl olduğunu, evler ise nerede olduğunu gösterir.

Burç hesaplama
 • pnrblt dedi ki:

  çok güzel ve anlaşılır anlatılmış. Emeğinize sağlık.

 • Hasan KAYA dedi ki:

  Tebrik ederim, 22 yıldır ASTROLOJİ ile ilgileniyorum. İncelediğim siteler içerisinde en mükemmeli bu site. TEBRİKLER

 • avgeek dedi ki:

  Acaba yurtdisi dogum yerlerini duzenleme/duzeltme imkaniniz var mi?

  • Natal Astroloji dedi ki:

   Merhaba,

   Aslında eklemek istediğim çok fazla yurtdışı il ve ilçeleri var. Fakat bunun için siteye bir miktar maddi yatırım yapmam gerekiyor.

   Şu an site üzerinden herhangi bir kazancım yok ve yatırımı şimdilik ertelemek zorundayım. Fakat ilerleyen zamanlarda düzenlemek adına not ettim sözlerinizi. Tavsiyeniz için teşekkür ederim.

   • İsim... (zorunlu değil!) dedi ki:

    Merhaba ben hülya sitenizi ilgiyle takip ediyorum sizden ricam benimde haritama bakıp kısa bir yorum yapabilirmisiniz ben sitenizde kendi haritamı çıkardım fakat yorumlayamadım daha doğrusu yeni başladığım icin tam anlamıyla buyuzden sizden rica ediyorum zahmet olmaz ise eğer cunku cok merak ediyorum ve ilgiliyim bu konuda ben 28.07.1986 k.maras gece saat 2:00 de yada 2: 00 ye doğru doğduğum soyleniyor birseyi cok merak ediyorum ki buda cevabını tek merak ettiğim bir soru ilerde evlilik yapabilicekmiyim ve yapacaksam eğer bu nasil biri olacağı konusunda cunku bu konuda çok sıkıntı yapıyorum ve yaşıyorum sizden ricam bana dönüş yapabilirmisiniz gerçekten çok sevinirim yapmaz iseniz de hic onemli degil caniniz sagolsun ????????simdiden cok tesekkur ediyorum sevgilerimle ????????????????????????????????

 • Özlem dedi ki:

  Hem güneş hem ay hem yükselen burcun boğa olması ????

 • Kewsi dedi ki:

  Çocuk burçlarına da yer verilmesi çok Şirin olmuş ?.bu arada detaylı bilgiler için teşekkürler ciddi emek verilmiş.

 • Kewsi dedi ki:

  Okurken Kıstırılmış burçlara ve gezegenlere de yer verilse diye geçti içimden ?yükselenim 22 derece yay 1..evim de oğlağın kıstırılmış burç olması yetmemiş gibi neptün oğlakta mars oğlakta önemli gezegenlerimin kıstırılmış burçta olması sinir bozucu ?

 • N dedi ki:

  Merhaba benim haritamda uranüs ve neptün 3. evde oğlak burcunda.Eğitim hayatımda hep sıkıntı yaşıyorum odaklanma ve anlamama gibi problemlerim oluyor bunun neptünün etkisi olduğunu düşünüyorum.Anlattıklarınıza göre düşük konumda olan bu durumu nasıl düzeltebilirim.

 • Nur dedi ki:

  Merhaba bu denli açık ve akıcı yazıldığı için teşekkür ederim. Haritadaki açıların bilgilerine nerden ulaşabilirim mesela venüs güneş kavuşumu vs ☺️

 • Beyza dedi ki:

  Öncelikle bu anlaşılır ve net yazımınız için teşekkür ederim sonuna kadar zevkle okudum ve bende bunları not alıp uygulamaya başladığımda size yazacağım. Kendinize iyi bakın?‍♀️

 • Hülya dedi ki:

  Merhabalar yazılarınıza ve naif yaklaşımınıza hayran kaldım.Astroloji ile yakından ilgileniyorum ama haritamı yorumlayamıyorum! Çok rica etsem benim haritamıda örnek olarak gösterirmisiniz? Sevgiler❤

 • Neslihan dedi ki:

  Merhaba, benim 10.evimde güneş terazi burcunda, malesef güneş terazi burcunda kendini gösteremiyor, ama güneşin 10.evde olması iyi birsey diye biliyorum, şuan 27 yaşındayım kariyer olarak terazi burcuna yakın (iç tasarım) işi yapıyorum fakat halen iyi konumda değilim, 2.evim malesef oğlak ve burada Ay,Neptün, Uranüs kavuşum halinde. Kendi paramı kazanma konusunda sıkıntı yaşıyorum, tasarım işi benim için doğru olabilir çünkü ay ve Neptün kavuşumu sanatsal yetenek verir diye düşünüyorum uranüste burda onu da bilgisayar üstünden çizim yapıyorum ona yorabilirim sanırım 🙂 para kazanma ile ilgili olarak Satürn döngümden sonra daha iyi olabileceğimi düşünüyorum oğlağın yöneticisi Satürn olduğu için umarım bu 1/2 sene içersinde para kazanma konusunda daha iyi olurum. Benim haritamdan çıkardıklarım bunlar tabi hepsi doğru olmayabilir 🙂 sizinde yorumunuzu merakla bekliyorum . site için teşekkürler çok başarılı.

 • Kübi dedi ki:

  Merhaba benim 5.evimde balık burcunda 29 derece bir Venüs var 22 derece bir Satürn var vede şans noktam da 5.evimde .. 29 derece kritik dereceymiş yani ani olaylar ilişkilerde ani bitişler yada çok garip bir şekilde ölümler olabilir miş ama aynı zamanda şans noktasının olması buna iyi açılar verir mi Açıklarsanız çok sevinirim ???? Birde 5.evimde şans noktasının olması çocuklar konusunda şanslı olacağımı ve sanatsal açıdanda şanslı olacağımı mi gösteriyor

  • Natal Astroloji dedi ki:

   Merhaba,

   Öncelikle sorunuz için teşekkürler. İşimdeki yoğunluktan dolayı yorumlara biraz geç dönüyorum. Umarım bu cevabı okuma imkanınız olur.

   Astrolojide 5. ev yaratıcılık becerisi, çocuk, aşk ve sanat gibi konularla ilgilidir. Haritadaki diğer konumlara dikkate almadan sadece verdiğiniz bilgilerle yorumlarsak, Venüs’ün Balık ile oldukça güçlü bir konumda olduğunu görürüz. Satürn ise herhangi bir avantaj veya dezavantaja sahip değil. Şans noktası ile Venüs’ün bir arada olması aslında 5. eve dair yapacağınız her konuda estetik, güzelliği ön plana koyacağınızı ve de yüksek şansa sahip olduğunuzu gösterir.

   Çocuk sahibi olma konusunda Venüs 5.ev, harika bir konumdur. Fakat gözlediğim bir çok insanda yoğun 5. ev aktivitesi, bireyin hayatta eğlenmeye büyük ihtiyaç duyduğunu göstermiştir. Örneğin bu eğlence aşka dair konular, konser veya sanatsal mekanları ziyaret ile ilgili olabilir. Beşinci evdeki güçlü yanınızı elbette çocuklar üzerine de odaklayabilirsiniz.

   Biraz daha geniş bir açıdan yaklaşıp Satürn’ü de eklersek, buraya dikkat, çaba ve bir parça ciddiyet eklenir. Çocuk sahibi olmak isterseniz diğer ebeveynlerden daha detaylı plan yapmanız mümkün. Örneğin çocuk doğmadan ona istediğiniz hayatı vermek için çok çabalayabilir veya onunla doğru iletişim kurmak için eğitim alabilirsiniz.

   Venüs’ün 29. derecede olmasını da katarsak, bu derece astroloji de bir sonraki burca geçmeden önce son yapılan işleri temsil eder. 29. derecede doğan kişilerin gezegenin bulunduğu evdeki konuları tekrar tekrar değerlendirdiği görülür. Birey bir sonuca ulaşsa dahi ani bir kararla tam tersi bir karar alabilir. 29. derece gezegenin gücünü arttırdığı gibi bu alana bir parça endişe katar.

   Son olarak, ilişkilerin ani olarak bitmesi Venüs 5. evde ve 29. derecede olduğu için maalesef yaşayabileceğiniz bir sorun. Fakat bu bitişin karşıdaki bireyden ziyade sizin tarafınızdan gerçekleştirilmesi beklenir. Satürn’ün de desteği ile kontrol sizin elinizde.

   Her ne kadar ölüm vb. konularda yorumlardan uzak dursam da ani ölümleri sadece 29. dereceye bağlamak yanlış olur. Bence bu sözlere çok odaklanmayın.

   Özetle 5. evdeki tüm gezegenleri değerlendirirsek, bu alandaki konular hayatınızın büyük bir bölümünü etkileyecek gibi duruyor. Astrolojide 5. ev konularını inceleyip bu alana biraz dikkat ve çaba (Satürn) ekleyerek elde edemeyeceğiniz bir başarı yok gibi. Fakat, ilk Satürn dönüşü ile (ortalama 27-30 yaşları), 5. eve dair konularda özgüveniniz istediğiniz noktaya ulaşır.

 • Zehra Yıldırım dedi ki:

  Arkadaslar peki haritaya bakarak istedigim meslegin sinavini kazanip kazanamayacagim görünür mü? Ve bu 2 dakikada bulunabilir mi? Bi astrolog bana bakti ve 2 dakikada polis olamazsın yükselenin basak ogrtmenlik anasinifi ogrrtmenligi daha uygun falan dedi hatta evlenemezsin 6 burctan uzak dur yasadigin sehirde küçük ztn kimseyi bulamazsin dedi. Asiri üzüldüm çünkü 4 yildir polis olmaj icin canla basla mücadele ediyorum ve bu sozler yaraladi. Ben hangi evime bakmaliyim burda sınavim icin

  • Neslihan dedi ki:

   Meslek göstergesi olarak 10.ev ve burada bulunan gezegenler, ayrıca yükselen burcunuz ve buraya kavuşum yapan gezegen varsa meslek olarak onun olması da mümkün diye biliyorum, polislik için sanırım mars, akrep, koç burçları olabilir.

 • Pınar dedi ki:

  Merhaba uzun zamandır araştırarak bunu buldum birkaç özellikleri tutuyor yükselen ay ilgili özellikleri 🙂
  bir yorumu alabilir miyim? oğlum 10.03.2011 sabah 09:45 antalya ve kızım 21.05.2019 sabah 08:26 antalya (ama 21 mayıs olduğundan emin olamadık ikizler diyenler var)
  teşekkürler

 • Mina dedi ki:

  Öncelikle sitenize bayıldım!!!
  10. Evimde neptün ve Uranüs var ve üniversiteye gitmem gecikti, gidince bırakmak zorunda kaldım. Tekrar hazırlandım yine çok içime sinmedi sanki. Ne yapacağımı bilmiyorum. 10. Evdeki neptün yüzünden mi? 9.evimin bulunduğu burç oğlak ve satürün de 1. Evimde. Yine 9. Ve 10. Evin yöneticileri olan saturun 1. Evimde. Ve 12. Evimde stelyum var bununla nasıl baş edebilirim? Merkür’üm de retro. Lütfen bana yardım dolu bir mesaj attın. Sizi seviyorum!

  • Natal Astroloji dedi ki:

   Merhaba Mina Hanım,

   Öncelikle doğum haritası ile ilgili bilgi sahibi olduğunuzu (evler ve yöneticilerden bahsederek) gösterdiğiniz ve güzel yorumunuz için teşekkürler.

   Verdiğiniz bilgilere biraz yakından bakalım. 10. Evde Neptün’ün yer alması, sizin kariyer ve toplumdaki çizginiz gibi konularda genel beklentiyi takip etmediğinizi gösterir. Neptün’ü ilgilendiren moda, film, çizim, fotoğrafçılık vb. konularda bilinmek sizi daha çok mutlu edebilir.

   Uranüs’ün de aynı evde olduğunu görünce kariyere dair orijinal olma düşüncesi daha da artıyor. Hatta Uranüs’ün pozisyonu, bir ömür aynı kariyer ile yaşama fikrini sorguladığınızı gösterir. Örneğin bir meslek ismini taşımak öğretmen, fotoğrafçı vs. Uranüs’ün bağımsız olmak isteyen tarafını kısıtlar. Bu sebeple kariyer konusunda sık sık şüpheleriniz olması mümkün.

   Üniversite ve yüksek eğitim daha çok 9. Ev ile ilgilidir. 9. Evin Oğlak’ta olması, bu alanın ne kadar dikkat gerektirdiğine işaret eder. Satürn’ün 1. evde olması ise bireyin erken yaşlarda fazla sorumluluk aldığını veya büyürken fazla kontrol edildiğini gösterebilir.

   Açıkcası bu içinize sinmeme durumunun neyden kaynaklandığından emin değilim. Üniversite sonrası kariyer konusunda mı endişeleriniz var yoksa üniversite okuma fikri mi zor geliyor? Çünkü birinci durum daha çok Neptün ve Uranüs’e işaret ederken, İkinci durumda 9. Evi ve Satürn 1. Evi incelemek gerekir.

   Tavsiyem yüksek eğitime dair konulara yaklaşırken sorumluluk almaktan çekinmemek, sıkı çalışmak ve düzen kurmaktır. Kişisel huzur ve mutluluğunuz için Oğlak’a dair özellikleri (9.ev Oğlak), üniversiteye dair konularda benimsemeniz fayda sağlar.

 • Mehtap dedi ki:

  Site çok güzel elinize sağlık sizden bir ricam var bütün gezegenlerin 12 evini ayrı ayrı açıklayan bilgi eklemeniz

 • deniz dedi ki:

  merhabalar!
  öncelikle emeğinize sağlık siteniz ballı lokma!
  sonralıkla ise doğum haritası yorumluyor musunuz?

  • Natal Astroloji dedi ki:

   Merhaba,

   Şimdilik kendi işim oldukça vakit alıyor. Yakın dönem içinde bir servis sunma planım maalesef yok.

   Ayda 3-4 makale yazarak siteyi güncel tutmaya çalışıyorum. Siteyi istediğim aşamaya getirdikten sonra doğum haritası ile ilgili servisler sunmak isterim. Fakat bu uzun dönemli bir amaç, 2022 veya sonrası olabilir.

   Türkiye’de bilgi birikimiyle ünlü bir çok astrolog mevcut, belki de şimdilik size güven veren bir astroloğa yönelebilirsiniz. Sorunuz ve güzel yorumunuz için teşekkürler.

 • İlknur dedi ki:

  Harika bir site buldum. Astroloji ile 2.5 yıldır ilgiliyim ama aynı şeyleri tekrar tekrar okumaktan zevk alıyorum. Siteyi hatim edicem. Aşırı zevkliii.

 • Nilfarah dedi ki:

  2. Evdeki şans noktasına bakarak gayet amatörce acemi bir yorum yapmak istiyorum 🙂 varlıklarımızı bizim olan şeyleri ifade eden 2. evde şans noktası var. yay burcunda yay burcunun yönetici gezegeni de yine şans gezegeni olan jüpiter. bu durumda kişinin eşyalarını kaybetmediğini ve kaybetse bile bir şekilde ona geri dömdüğü yorumunu yapabilir miyiz.tek bir cümle söylemek istesek :)) daha cok yeniyim gülmeyin 🙂

  • Natal Astroloji dedi ki:

   Merhaba Nilfarah Hanım,

   Öncelikle cesaretinizi takdir ediyorum. Yukarıda şans noktası ile bir açıklama yapmadım. Çünkü hakkında detaylı açıklayan sadece üç kitap bulabildim. Birkaç farklı esere daha erişip bahsettiğim konudan emin olmam gerekli. Amacım her okuduğumu aktarmaktan ziyade, birkaç kitaptaki bilgilerin ana temasını ortaya çıkarmak.

   Şans noktası yükselen, Ay ve Güneş açıları arasındaki bir hesaplama ile bulunur. Tarihten astrologlar, bu noktanın bireyin hayattaki başarısına işaret ettiğine değinmiştir. Bu başarı fiziksel, sağlık ve para alanında olabilir. Temel düzeyde kolay anlaşılması için şans noktasını, Jüpiter’in etkisine benzetebilirsiniz.

   Astrolojiyi araç olarak kullanan birey, yanlış yorumlayıp hata yapabileceğini bilir. Herhangi bir doğum haritası yorumunda genelden > özel yorumlara doğru gitmenin daha güvenilir olduğunu düşünüyorum. Söylediğiniz gibi tek cümle söylesek: Şans noktasının 2. evde olması bireyin para kazanmaya yönelik şanslı olduğunu ve kişisel değerlerini oluşturması gerektiğini gösterir.

   Yay burcu ile birleşimi ise bu alanda pozitif ve özgürlükçü yaklaşım getirir. Birey, parasal konularla ilgilenirken direkt yaklaşıp başkalarını az umursayarak kendi çizdiği yolu takip eder. Örneğin aklında bir girişimcilik fikri varsa kendi vizyonuna sadık kaldıkça, şans noktası yüksek başarıya işaret eder.

   Yine de emin olmak için söylediğiniz gibi yönetici gezegen Jüpiter’in durumuna bakmak gerekir. Doğum haritası çıkarma aracını kullanınca Jüpiter üzerine gelen çok fazla kırmızı çizgi görüyor musunuz? O çizgiler diğer gezegenler ile olası problemlere işaret eder.

   Yukarıda genel noktalardan bahsettik. Şimdi daha özel veya spesifik sorulara yönelirsek en iyi yaklaşım, test etmekten geçer. “Bu durumda kişinin eşyalarını kaybetmediğini ve kaybetse bile bir şekilde ona geri döndüğü yorumunu yapabilir miyiz?”

   Bu cümle çok spesifik Nilfarah Hanım, her birimiz birçok olasılık sebebiyle eşya kaybedebiliriz. Literatürde bu kadar net bir açıklama maalesef yok. Ama elbette böyle bir yorum yapabilirsiniz. Şans noktası Yay ve 2. evde bulunan birkaç insanı gözlemleyip emin olmanız daha güvenilir sonuçlar verir.

   Bu sayfayı günde yüzlerce insan ziyaret ediyor. Cesaret edip doğum haritasıyla ilgili yorum yaptığınız için sizi tekrar tebrik ediyorum.

 • Ergül Avcı dedi ki:

  16.09.1978 sakarya saat 00.30 doğumluyum sitenizi cok begendim fakat kendi doğum haritami yorumlayamadim yazdığınız bilgilerle zor bir süreçten geçiyorum ve bir karar verip harekete geçmem gerekiyor simdiden cok tesekkur ederim

  • Natal Astroloji dedi ki:

   Merhaba,

   Yukarıdaki verdiğim bilgilerde anlaşılmayan bir şeyler mi oldu? Neden yorumlayamadığınızı gerçekten anlamadım. Problemin ne olduğunu benimle paylaşırsanız, yazdıklarımı düzeltebilirim. Yorumunuz için teşekkürler.

 • Ferhat dedi ki:

  Teşekkürler. Cok faydalandım. Arkadaşlarıma tavsiye edeceğim bu siteyi.

 • NURAL dedi ki:

  İlk kez bu kadar ayrıntılı bilgi buldum ve kendimi okuyorum açıklamalarda.

 • Dilek dedi ki:

  Burcum Aslan yükselen burcum yengeç ay burcum boğa çıktı benimde …

 • Yusuf dedi ki:

  Vala çok iyi

 • >
  error:
  Copy link