Boğa Burcu Erkek - Kız Çocuğu ve Bebeği Özellikleri

Venüs tarafından yönetilen Boğa burcu çocuğu ve bebeği, diğer burçlara göre alışkanlıklarına daha bağlı, uyumlu ve düşüncelerine sadıktır. Çocukluk yıllarında içsel huzurunu sağlamak için rutinlere ihtiyaç duyar.

20 Nisan - 20 Mayıs tarihleri arasında doğan bebekler Boğa burcudur. Bu sayfada, Boğa çocuğu ve bebeğini detaylı bir şekilde analiz edelim.

Boğa burcu erkek kız çocuğu

Aşağıdaki başlıklara geçmeden önce ebeveynin, kendi güçlü ve zayıf özelliklerinin farkında olması önemlidir.

Bu sayfadaki yazılanlar temel düzey astroloji bilgisi gerektirir. Bütün gereken bilgilere burç hesaplama aracını kullanıp burç özelliklerinizi okuyarak ulaşabilirsiniz (Güneş, Ay, yükselen ve Kuzey Ay düğümü burcu).

Aşağıda Boğa burcu çocuğu ve bebeği özelliklerini başlıklara ayrılmış bir şekilde bulacaksınız. Yazılanlar hem Güneş hem de yükselen burcu için uygundur. İstediğinize tıklayıp ilgilendiğiniz başlığa hızlıca ulaşın.

Boğa Burcu Çocuğu ve Bebeği Genel Özellikleri

Boğa burcu bebeği tatlı ve sevecen haliyle sarılma isteği uyandırır. Bebeklikten itibaren doğaya, hayvanlara ve toprağa dair konulara ilgi duyar.

Diğer çocuklara göre Boğa burcu bebeği, hayatı beş duyu organıyla daha yoğun deneyimler. Koku, ses, hissetme gibi konularda hassasiyeti yüksektir.

Huzurlu bir uyku çekmesi için yatağı çevresindeki değişimleri en aza indirmek ve rutine bağlamak önemlidir. Örneğin, hep sallanarak uykuya alıştırılmış bir Boğa bebeği her gece aynısını bekleyebilir.

Eğer bazı davranışları sürekli olarak yapmak size yük olacaksa (sallayarak uyutmak gibi), alışkanlık haline gelmesini engellemek gerekir.

Boğa burcu çocuğu, evde iki tür davranış gösterir. Ya tamamen sakin kendi ödevleri, oyuncağı ile uğraşan uslu çocuk rolüne girer ya da ortalığı darmadağın eden bir enerjiyle ev içinde koşturur.

İkisinin ortasını bu çocukta görmek nadirdir. Boğa burcu çocuğu, Venüs gezegeni etkisindedir. Venüs, astrolojide aşkı ve güzelliği simgeler.

Boğa çocuğu güzelliğe önem veren yanıyla, tat ve koku gibi duyularını ileri düzeyde geliştirme sürecindedir. Estetik değerleri, büyük oranda yetiştiği ortamın değerlerine göre şekillenir.

En uç özelliklere sahip Boğa burcu çocuğu bile yemek, giysi gibi konularda değişmesi zor standartlara sahip olabilir. Haz ve keyif Boğa çocuğunu tanımlar. Bu ikisini elde etmek için çabaladığını görürsünüz.

Boğa burcu çocuğu, gelişim sürecinde araba, ev ve paraya sahip olmanın önemini diğer çocuklardan daha iyi kavrar.

Bazen bu çocuk, bütçesi oldukça yüksek bir aileye doğar. Ailesi tarafından alınan bilgisayar, ayakkabı gibi ürünlerin markasıyla ilgili hava atma hatasına düşebilir.

Böyle davranışların sıklaşması halinde, kenara çekip konuşmayı deneyin. Mütevazi olmanın bir zayıflık değil, arzulanan bir özellik olduğunu dile getirip bunu kendi davranışlarınızda gösterin.

Boğa burcu çocuğuyla konuşurken, bir şeye sahip olmaktan gurur duymak ile onun hakkında hava atmak arasındaki ayrıntıyı anlatın. Sade örnekler sunarsanız, çözemeyeceğiniz bir konu yoktur.

Toprak ve sabit burç etkisiyle Boğa burcu çocuğu, küçükken yaşadığı deneyimleri karakterinde bir ömür tutabilir. Güçlü egoya sahip Boğa’nın küçükken şefkat ve tolerans göstermeyi öğrenmesi önemlidir.

Yoksa, yetişkin hayatında Boğa burcunun olumsuz özelliklerini hayatında yer etmesi çok kolaydır. Kendisinden oldukça farklı kültüre sahip insanlardan çekinmek veya uzak durmak, olumsuz Boğa burcu davranışından biridir.

Boğa çocuğunu farklı insanlarla tanıştırmak, onların acısını ve üzüntüsünü göstermek ufkunu genişletir. Bazen gerçekler acımasız veya zor görünebilir. Bu çocuğu korumak yerine, mümkün oldukça sade ve yaşına uygun şekilde olayları göstermekten çekinmeyin.

Boğa burcu çocuğunun çabuk kavrayan zekası, psikolojik analizden değil, beş duyusu ile aldığı hislerden kaynaklanır. Zihninden geçenleri anlama ve analiz etme konusunda diğer burçların biraz gerisinde kalır.

Örneğin Boğa burcu çocuğu üzüntüsünü, evdeki kötü bir kokuya veya tadını beğenmediği bir yemeği suçlayarak gösterebilir. Bu davranışı normalin dışındaysa, çoğunlukla derinlerde hoşnut olmadığı farklı bir konu vardır.

Böyle bir durumda, bir anne-baba olarak gerçek sıkıntısını öğrenmeden, bu çocuğu yalnız bırakmayın.

Gelişimsel Astroloji ve Ebeveyn – Çocuk İlişkisi

Gelişimsel astrolojiye göre her birimiz hayat boyu kendimizi geliştirip, olmamız beklenen insan modeli ile hayattan ayrılıyoruz. Bu süreçte karşımıza çıkan birçok insan ile kurduğumuz ikili ilişkilerle, onların aşması gereken sınavlarda da destek oluruz.

Benzer şekilde, bireylerde bizim aşmamız gereken engellerde yardımcı olur. Fakat bazen, bize sunulan desteği gerçek anlamda görmek zordur.

Örneğin anne/baba, bir genci erken yaşta duygusal veya maddi olarak yalnız bırakabilir. Bu gencin ailesinin desteğini yeterince almadığını düşünüp üzülmesi doğaldır.

Yakından baktığımızda ise doğum haritasında Kuzey Ay düğümü Oğlak etkisini görürüz. Hayatının kontrolünü bir başkasına ihtiyaç duymadan, gencin kendi eline alması gerektiği ortaya çıkar.

Başka bir örnek ise erken yaşta Kuzey Ay düğümü Kova bir babanın çocuk sahibi olmasıdır. Henüz Güney Ay düğümü Aslan eğilimlerini geride bırakmadıysa, kendi davranışlarıyla yüzleşmesi gerekebilir.

Gerçek hayattan aktardığım bu örnekte bu babanın oğlu, yoğun Yay ve Kova etkisiyle hayata gelmiştir. Bu iki burcunda bağımsızlığı ne kadar sevdiğini ekstra açıklamaya gerek yoktur.

Kuzey Ay düğümü Kova olan baba, kendi oğlu üzerinde Aslan baskısı kuramayacağını fark eder. Genellikle bu fark ediş kolay olmaz. Ev içerisinde çocuk üzerinde baskılar ve tartışmalar olasıdır.

Nihayetinde ise bu baba, olması gereken insan modelini çizer. Önemli olan, bu modele ulaşmaya çalışırken kırıp döktüğü kalplerin sayısının az olmasıdır.

Ebeveyn – çocuk ilişkinizi iyi anlamak için kendi burçlarınızı çocuğunuzun burçları ile karşılaştırın. Hayata yaklaşımınız benzer mi? Ne gibi sıkıntılarla yüzleşeceksiniz?

Temel düzeyde de olsa, bir astroloğa ihtiyaç duymadan bu sitedeki bilgilerle bazı çıkarımlarda bulunabilirsiniz.

Sağlıklı Ebeveyn - Çocuk İlişkisi Nasıl Kurulur?

Sağlıklı ebeveyn – çocuk ilişkisi için bağlanma teorisinden kısaca bahsedelim. İlk defa İngiliz psikolog John Bowlby tarafından 1950’lerde ortaya atılan bu teoriye göre, anne/babasıyla güvenli bir bağ kuran çocuk, yetişkin hayatında özgüveni yüksek, üretken ve sağlıklı ilişkiler kurabilen bir birey haline gelir.

anne baba çocuk ilişkisi

Bu teoriye göre çocuğunuz ile sağlıklı bir ilişki kurmak iki şeye bağlıdır:

 • Bebek/çocuk için müsait olmak
 • Verdiği tepkilere cevap vermek

Her ne kadar ikisi de oldukça basit görünse de bir davranışı yaptığımızı düşünmek ile gerçekten yapmak arasında fark bulunur. Yukarıdaki iki cümleye yakından bakalım:

Bebek/çocuk için müsait olmak demek, çocuk ağladığı, güldüğü veya herhangi bir tepki gösterdiği zaman onun yakınında olmayı ve ona dikkat vermeyi gerektirir.

İkincisi ise çocuğun tepkisini aynalamayı vurgular. Bir çocuk, sıkıntısı olduğu zaman bunu anne/babası ile paylaşıp anlaşıldığını görmek ister. Gelişim süreci boyunca, birçok kez anlaşıldığını fark ettiği güzel anılara ihtiyaç duyar. Bir örnek verip yakından bakalım:

Okuldan sonra eve gelen ve okulda arkadaşlarıyla bir sıkıntı yaşayan Ali, yoğun duygular içindedir. Evde gördüğü ilk kişiye içindekileri bardaktan boşalırcasına anlatmaya başlar.

Sağlıklı bir ilişki için ebeveyn aşağıdaki basamakları takip edebilir:

 1. Kendisini duygusal olarak geri çeker ve kendi duygularını katmadan sadece dinler.
 2. Anladığını göstermek için çocuğun kelimelerinden bazılarını alıp kullanır.
  • Ali: …Ahmet ile Ayşe tamamen beni suçladı ve ben de kalemi onlara geri vermedim.
  • Ali’nin Annesi: Tabi seni suçladıkları için sinirlendin ve sen de kalemi geri vermek istemedin.
 3. Onu doğru anlayıp anlamadığını sorar.
  • Ali’nin Annesi: Seni doğru anladım mı?
 4. Son basamakta ise Ali’nin anlatmadığı ve arka planda kalan başka bir konu olup olmadığını sorgular. (Bu sayede çocuğunun okul hayatı hakkında bilgi sahibi olur.)
  • Ali’nin Annesi: Peki seni üzen başka bir şey var mı?

Yukarıdaki bahsettiğim aynalama yöntemi çocuk psikolojisinde kullanılan yöntemlerden sadece biridir. Çocuğun anne/babasına güvenmesi ve gelecekte sağlıklı ilişkiler kurabilmesi için gelişim süreci boyunca, dinlendiğini ve önemsendiğini hissetmesi gerekir.

Çocuğunuzun burçlarına dair tüm özelliklerinizi öğrenseniz de istediğiniz huzurlu ve sağlıklı ilişkiyi kurmak için bir ebeveyn olarak çaba göstermeniz önemlidir. Lütfen yukarıdaki örneği sayfadan ayrılmadan önce bir kez daha okuyun ve çocuğunuzla olan ilişkinizi irdeleyin.

Boğa Burcu Çocuğu Arkadaş ve Kardeş İlişkisi

Boğa burcu çocuğu, arkadaşlarını ömürlük dost ve tanıdık olarak ikiye ayırabilir. Kişileri, zihninde koyduğu kategorilerde tutma eğilimi yüksektir.

Yönetici Venüs’ün etkisiyle Boğa burcu kız çocuğu, arkadaşları arasında kolay uyum sağlayan ve destek sunan bir görüntü çizer. Boğa burcu erkek çocuğu ise güvenilir birkaç dost edinip onlara yakın kalır.

Maskülen bir görüntü çizen Boğa burcu erkeği, çocukluğunda tatlı ve oldukça hassastır. Hem kız hem erkek çocuğu, uyum sağlama becerileri sayesinde karşı cinsten birçok arkadaşa sahiptir.

Boğa burcu çocuğu, inandığı ve sevdiği konulara sadık kalır. Bir arkadaşı, Boğa ile aynı fikre sahip olmasa da bu çocuğun güvenilir olduğunu bilir.

Eğer ebeveyn, Boğa çocuğuna kardeşine dair bir görev verirse, bu gücü ve sorumluluğu elde etmekten keyif alır. Burada önemli olan, Boğa burcunun bir çocuk olduğunu unutmamaktır.

Belki haftada birkaç saat kardeşine göz kulak olmasını isteyebilirsiniz. Fakat, bunun daha sıklıkla gerçekleşmesi bir görevden ziyade, çocuğun özgürlüğünü kısıtlamaya girer.

Boğa burcu çocuğunun, abla ve abisi ile ilişkisi daha farklıdır. Onların iş veya okulda elde ettiği başarıyı öğrenir ve arkadaşlarına anlatıp gurur duyar.

Yetiştiği kültürü ve değerleri benimseyen Boğa çocuğu, evinden çıkan bir başarı hikayesini kendi soyuna ait olarak düşünüp mutlu olur. Abla veya abisi evde olumsuz hikayelerle anılıyorsa durum değişir.

Boğa burcu çocuğu, saygınlığı düşük olan bir aile bireyi ile tanınmak istemez. Arkadaşlarının yanında, o yakınından hiç bahsetmediğini gözlersiniz.

Astrolojide Venüs hem Boğa’yı hem de Terazi burcunu yönetir. Venüs’ün eşitlik ve adalet yönü daha çok Terazi’de ortaya çıkarken, Boğa’da da etkisini görürsünüz.

Sağlıklı bir kardeş ilişkisi için aile içerisinde eşit davranmanız önemlidir. Boğa burcu çocuğu bir konuda haksızlık yapıldığını düşünürse, yukarıda bahsettiğim aynalama yöntemini kullanın.

Çocuğunuzun düşüncelerini fark ettiğinizi ve ona göre değişiklikler yapacağınızı görmesini sağlayabilirsiniz.

Boğa Burcu Çocuğu Disiplin Eğitimi

Boğa burcu çocuğu, zihnine koyduğu bir şeyi yapmak ve elde etmek konusunda ısrarcıdır. Boğa’nın çok arzuladığı oyuncak/amaç ile arasına ebeveyn girerse, öfkelenmesi normaldir. Fakat, bir Koç çocuğu gibi ani tepki vermek yerine sinirlenmesi bir süreç içinde işler.

Boğa burcu çocuğu disiplin eğitimi

Bu çocuğun davranışlarını incelerseniz, öfkesi yavaş yavaş artıp bir süre sonra patlayan bir tepki gösterebilir. Bu aşamadan sonra mantık pek işe yaramaz.

Toprak burcu olarak Boğa çocuğu, bir kere ısındığı zaman soğumak için zamana ihtiyaç duyar. İstediğini neden elde edemediğini mantıkla anlatmaya çalışmak yerine, odasına veya dışarıya gönderin.

Boğa çocuğunun içsel dengesini yeniden bulmasına izin verin. Bu sayede, evdeki değerli aletlerin zarar görmesini de engellemiş olursunuz.

Boğa çocuğu, belki bir Koç kadar yüksek enerjiye sahip değildir. Ama duygusal durumu değişince, fiziksel aktiviteler büyük fayda sağlar.

Astrolojinin en sade ve gerçekçi burçlarından bir olan Boğa, çocuklukta da sakin ve sade iletişime ihtiyaç duyar. Özellikle evde ve dışardaki genel kuralları açıklarken, neden – sonuç ilişkisini kurarak anlatmak önemlidir.

Boğa burcu çocuğu, yemeye ve içmeye düşkündür. Onu yalnız bırakmanız gerektiği zaman, yabancıdan yiyecek ve içecek almaması için eğitim önemlidir.

Boğa çocuğu, dokunmayı ve sarılmayı sever. Birinci derece akraba dışındaki insanlara karşı dikkatli olmasını isteyin. Amca, teyze, dayı vb. dahil, insanların vücutta hangi bölgelere dokunmasının normal olduğunu erken yaşta öğretebilirsiniz.

Boğa burcu çocuğu, yetişkinlik hayatında ulaşmak istediği amaçlarına gerçekçi bir yaklaşım ile adım adım ilerler. Onu yetişkinliğe hazırlamak için ev içinde bir sorumluluk verebilirsiniz.

Sorumluluğa örnek olarak: Evin içinde bakımını üstlendiği birkaç bitki, kedinin temizliği ve maması ya da kendi odasının düzeni olabilir.

Sorumluluğu verirken ona neden bu sorumluluğu verdiğinizi açıklayın. Ev içinde kendi yaptığınız işlerden de sade bir şekilde bahsedebilirsiniz.

Boğa burcu çocuğu, yaptığı işin karşılığında bir şeyler elde edeceğini duyarsa, işine daha dikkatle sarılır. Örneğin, verdiğiniz sorumluluğu sırasıyla gerçekleştirdiği birkaç gün sonra, ona bir ödül verebilirsiniz (Parka gitme, kuzenini ziyaret etme vb.).

Boğa burcu çocuğunda yanlış eğitim, büyük zorluklar ortaya çıkarabilir. Üstteki verdiğim örneklerin yanlış uygulanması, değiştirilmesi zaman alan alışkanlıklara kapı aralar.

Sabit ve toprak burcu olarak Boğa, değişiklikleri kolay kabul etmez. İnce ve tutarlı bir yaklaşım ile durumu değiştirebilirsiniz. Benim yaptığımı yapma, söylediğimi yap sözü bu çocukta işlemez.

Örneğin, Boğa çocuğunun kilo almasını engellemek istiyorsanız, en çok sevdiğiniz şekerli yiyeceklerden sizin de vazgeçmeniz gerekir. Çocuğun dondurma yemesini engelleyip, kendiniz veya kardeşi için buzlukta birkaç tane saklamak, pek işe yaramaz.

Boğa Burcu Çocuğu ile Ayrılık, Taşınma ve Vefat gibi Acı Haberleri Paylaşma

Hem toprak hem sabit kategoride olan Boğa burcu, astrolojinin en kararlı burçlarından biridir. Boğa burcu çocuğu, kendisi istemedikçe rutininde bir değişiklikten hoşlanmaz.

Bu çocuğa alıştırdığınız yemek düzeni, oyuncak ve kalkış yatış saati gibi konularda bir değişim gerekiyorsa, dikkatli gerçekleştirmek önemlidir.

Doğum haritasında sabit burçlar yoğunluktaysa (Boğa, Aslan, Akrep, Kova), değişime direnme oranı daha da artar. Boğa burcu çocuğu, mutlu olmak için içsel huzurunu korumak ister.

Hayatındaki değişimler huzurunu alt üst edebilir. Dikkatli ve çocuğunu önemseyen bir anne/baba, çocuğunu değişime adım adım hazırlar.

Örneğin, farklı bir yere taşınılması gerekiyorsa, Boğa çocuğuna bu durum çok önceden haber verilir. Taşındıkları semti hatırlatacak birkaç eşyayı da yeni şehre birlikte götürürler (Şehri temsil eden anahtarlık, oyuncak vb.).

Taşındıktan sonra da Boğa burcu çocuğu istedikçe, eski arkadaşlarıyla görüntülü veya sesli konuşabileceğini bilmesi gerekir. Teknoloji sayesinde, sevdiklerimizin hep yakında olduğu hatırlatılır.

Üstteki örneklere benzer bir şekilde, geçişlerin yavaş ve dikkatli olması, Boğa çocuğunun ruhsal sağlığını korur. Başka bir durum ise sevilen bir insanın vefat haberidir.

Boğa burcu çocuğu, hayata gerçekçi yaklaşmayı öğrenme sürecindedir. Ölüm ve diğer ağır konulara dair sorunları oldukça olgun karşılayabilir. Fakat, konuları sade bir şekilde anlatmak yerine test etmek için konuya dolaylı yoldan girebilirsiniz.

Örneğin, vefat eden kişinin uzun bir yolculuğa çıktığını ve ne zaman döneceğini bilmediğinizi dile getirin. Boğa çocuğunun tepkilerini birkaç gün izleyin.

Özellikle böyle bir konuşmadan sonra ağır tepkiler alırsanız, astrolojik destek tek başına yeterli olmayabilir. Bir çocuk psikoloğu daha sağlam bir seçenek olur.

Tipik Boğa burcu çocuğu, aldığı kötü haberi kabullenip ondan daha küçük kardeşine bile anlatabilir. Yetiştiği değerlere ve geleneklere sadık kalmayı seven Boğa, cenazeye katılmak veya vefat edilen kişinin ardından yapılan mevlit gibi anmalarda bulunmak ister.

Eğer uğraşılması gereken konu boşanma ise, evden sevdiği bir kişinin ayrılacak olması yeterince zordur. Mümkünse aynı okula gitmeye devam etmesi ve aynı evde kalması, kabulleniş sürecinde büyük destek sağlar.

Boğa burcu çocuğu, bir yere ve bir şeye ait olmayı sever. Anne/baba bir dinin öğretilerini hayatında uyguluyorsa, çocuğundan da ona katılmasını isteyebilir. Bir dine aitlik hissi, geçiş sürecini oldukça kolaylaştırır.


Boğa burcu çocuğu - bebeği hakkında neler düşünüyorsunuz? Sayfanın altına bir yorum bırakın.

Natal Astroloji Nedir?

Natal “doğum ve doğumla ilgili konular” demektir. Natal astroloji ile herkese özel olan doğum haritasını kullanarak karakter analizi, kişinin hayatta yaşaması gereken deneyimler, aşması gereken sınavlar gibi konularda aydınlatıcı bilgiler elde ederiz.

Mavi gökyüzü ve dolunay

Ay Burcu ve Erkeklerde Duygusal Bağımlılık

Birçok yetişkin erkek, bir duygusal ilişkiye başlayınca tüm diğer ilişkilerini yavaş yavaş bırakmaya başlar. İlişkide bağımlılık artar...

Astrolojide Evler Neyi Temsil Eder?

astrolojide evler

Gezegenler ne olduğunu, burçlar nasıl olduğunu, evler ise nerede olduğunu gösterir.

Boğa burcu erkek kız çocuğu
>
error:
Copy link