Başak Burcu Erkek - Kız Çocuğu ve Bebeği Özellikleri

Merkür tarafından yönetilen Başak burcu çocuğu ve bebeği, diğer burçlara göre yüksek organize etme ve düzenleme becerisine sahiptir. Gelişim sürecinde, doğru iletişime ve analitik zihnini çalıştıracak aktivitelere ihtiyaç duyar.

23 Ağustos - 22 Eylül tarihleri arasında doğan bebekler Başak burcudur. Bu sayfada, Başak çocuğu ve bebeğini detaylı bir şekilde analiz edelim.

Başak burcu erkek kız çocuğu

Aşağıdaki başlıklara geçmeden önce ebeveynin, kendi güçlü ve zayıf özelliklerinin farkında olması önemlidir.

Bu sayfadaki yazılanlar temel düzey astroloji bilgisi gerektirir. Bütün gereken bilgilere burç hesaplama aracını kullanıp burç özelliklerinizi okuyarak ulaşabilirsiniz (Güneş, Ay, yükselen ve Kuzey Ay düğümü burcu).

Aşağıda Başak burcu çocuğu ve bebeği özelliklerini başlıklara ayrılmış bir şekilde bulacaksınız. Yazılanlar hem Güneş hem de yükselen burcu için uygundur. İstediğinize tıklayıp ilgilendiğiniz başlığa hızlıca ulaşın.

Başak Burcu Çocuğu ve Bebeği Genel Özellikleri

Toprak elementiyle değişken kategoride yer alan Başak burcu bebeği, astrolojide saf, temiz ve standartları yüksek bir profil çizer.

Başak bebeği, doğal sabretme becerisi ile uysal bir görüntüye sahiptir. Tipik bir Başak burcu, yaşadığı ortamda insanlara fayda sağlamak ve hayatlarını güzelleştirmek ister.

Birçok Başak bebeği, kendisini tanımaya çalıştığı gelişim sürecinde çok uyuyup sessiz bir bebek izlenimi verebilir. Fakat, Ay veya yükselen burcunda su burcu yer alırsa hassasiyet düzeyi artar. Tipik Başak bebeğinden bahsettiğimizi hatırlayalım.

Yönetici gezegeni Merkür sayesinde, yeni objeleri tanımaya merakı oldukça yüksektir. Başak burcu bebeği, analitik zihnini geliştirirken oyuncaklarını gruplama veya sıralama davranışı gösterir.

Merkür’ün başka etkisi ise afacan bir çocuk ortaya çıkarmasıdır. Başak çocuğu, ebeveynin evde sakladığı birçok şeyi kolaylıkla bulur veya ev içinde bireylere şakalar yapar.

Zihinsel gelişimi için yapboz gibi problem çözmeye itecek oyunlarla uğraşması fayda sağlar. Astrolojide editör ve organizatör olarak bilinen Başak burcu çocuğu, eşyalarını güvenilir bulduğu yerde düzenli tutmak ister.

Başak çocuğu, diğer çocuklara göre aktif bir analitik zekaya sahiptir. Bu sebeple, ona incelikle yaklaşmak önemlidir. Yoksa detayları görebilen zihniyle, ebeveynin hatasını bulur ve eleştirir. İletişimde doğru kelimeleri kullanarak can yakabilir.

Saflığı temsil eden Başak burcu, çocuğu mükemmeli aramaya iter. Saflık, birçok farklı anlamda ortaya çıkabilir.

Örneğin bir tanesi sahip olduğu her şeyi mükemmel bir şekilde korur ve saklar. Bir başka çocuk ise anne ve babasını örnek ve mükemmel insanlar olarak görür. Başak burcu etkisinin hangi alanda ortaya çıktığı, doğum haritası incelenerek bulunabilir.

Mükemmele ulaşmanın zor olduğunu anlayan Başak çocuğu, birkaç kez hayal kırıklığı yaşayabilir. Bir ebeveyn olarak sizin rehber olmanız önemlidir.

Başlangıç olarak Başak çocuğuna, hayatta hep daha iyisini istemek yerine onu üretmesi için fırsat verebilirsiniz. Örneğin, ev düzeninden şikayet ederse, sizden beklemek yerine ev içinde destek sunmasını isteyin.

Okuduğu kitaptaki hikayeyi beğenmezse, isterse onun da bir hikaye yazabileceğini söyleyin. Eleştiren ve mükemmeliyetçi yanını erken yaşta geliştirmesi için fırsatlar sunabilirsiniz.

Başak burcu çocuğu, heyecanla bir işe girişir. Karşısına çıkan ilk problemde endişelenip geri adım atabilir. Bu çocuğa ilk girişimin herkes için çoğunlukla başarısız olduğunu öğretin.

Tarihe bakınca, başarı elde etmek için defalarca çaba sarf eden bilim insanlarını anlatabilirsiniz. Mükemmele ulaşması için problemlerle yüzleşip onları aşması gerektiğini örnekleyin. Bunu davranışlarda göstermek daha önemlidir.

Örneğin, çocuğunuzla beraber yeni bir kek tarifini uyguladınız. İkinci ve üçüncü pişirmede kekin daha güzel olduğunu gösterebilirsiniz. Bu sayede Başak burcu çocuğu, en iyiye ulaşmak için pes etmeden tekrar tekrar denemesi gerektiğini öğrenir.

Bu çocuğun olayları doğru bir şekilde analiz edebilmesi için farklılıkları görmesi gerekir. Ufkunu genişletme yolu hayatta tek doğru olmadığını öğretmekten geçer.

Örneğin, evde tek politik düşünce, din veya spor takımı önemseniyorsa, diğer örnekleri görmeye ihtiyaç duyar. Erken yaşta farklılıkları göstermek, Başak çocuğunun hayatı doğru analiz etmesini ve kendi doğrusunu bulmasını sağlar.

Detayları iyi gören zihniyle kolay endişelenebilir. Başak çocuğu, içindeki eleştirmen ile arkadaş olmayı öğrenme sürecindedir. Endişelendiği zaman onu dinleyip problemleri mantıklı şekilde açıklayacak bir ebeveyne ihtiyaç duyar.

Çocuğunun sağlıklı gelişimi için ebeveynin çocuk psikolojisi alanında kitaplar okuması, diğer burçlara göre büyük önem taşır.

Dünya’yı daha güzel hale getirmek isteyen Başak çocuğu, ebeveynden bunu nasıl yapacağını duymak ister. İnce düşünce ve sabır ile eğitilen bu çocuk, yetişkinlikte harikalar yaratabilir. Mükemmeli aramak yerine onu üreten ve düzenleyen olmayı başarır.

Gelişimsel Astroloji ve Ebeveyn – Çocuk İlişkisi

Gelişimsel astrolojiye göre her birimiz hayat boyu kendimizi geliştirip, olmamız beklenen insan modeli ile hayattan ayrılıyoruz. Bu süreçte karşımıza çıkan birçok insan ile kurduğumuz ikili ilişkilerle, onların aşması gereken sınavlarda da destek oluruz.

Benzer şekilde, bireylerde bizim aşmamız gereken engellerde yardımcı olur. Fakat bazen, bize sunulan desteği gerçek anlamda görmek zordur.

Örneğin anne/baba, bir genci erken yaşta duygusal veya maddi olarak yalnız bırakabilir. Bu gencin ailesinin desteğini yeterince almadığını düşünüp üzülmesi doğaldır.

Yakından baktığımızda ise doğum haritasında Kuzey Ay düğümü Oğlak etkisini görürüz. Hayatının kontrolünü bir başkasına ihtiyaç duymadan, gencin kendi eline alması gerektiği ortaya çıkar.

Başka bir örnek ise erken yaşta Kuzey Ay düğümü Kova bir babanın çocuk sahibi olmasıdır. Henüz Güney Ay düğümü Aslan eğilimlerini geride bırakmadıysa, kendi davranışlarıyla yüzleşmesi gerekebilir.

Gerçek hayattan aktardığım bu örnekte bu babanın oğlu, yoğun Yay ve Kova etkisiyle hayata gelmiştir. Bu iki burcunda bağımsızlığı ne kadar sevdiğini ekstra açıklamaya gerek yoktur.

Kuzey Ay düğümü Kova olan baba, kendi oğlu üzerinde Aslan baskısı kuramayacağını fark eder. Genellikle bu fark ediş kolay olmaz. Ev içerisinde çocuk üzerinde baskılar ve tartışmalar olasıdır.

Nihayetinde ise bu baba, olması gereken insan modelini çizer. Önemli olan, bu modele ulaşmaya çalışırken kırıp döktüğü kalplerin sayısının az olmasıdır.

Ebeveyn – çocuk ilişkinizi iyi anlamak için kendi burçlarınızı çocuğunuzun burçları ile karşılaştırın. Hayata yaklaşımınız benzer mi? Ne gibi sıkıntılarla yüzleşeceksiniz?

Temel düzeyde de olsa, bir astroloğa ihtiyaç duymadan bu sitedeki bilgilerle bazı çıkarımlarda bulunabilirsiniz.

Sağlıklı Ebeveyn - Çocuk İlişkisi Nasıl Kurulur?

Sağlıklı ebeveyn – çocuk ilişkisi için bağlanma teorisinden kısaca bahsedelim. İlk defa İngiliz psikolog John Bowlby tarafından 1950’lerde ortaya atılan bu teoriye göre, anne/babasıyla güvenli bir bağ kuran çocuk, yetişkin hayatında özgüveni yüksek, üretken ve sağlıklı ilişkiler kurabilen bir birey haline gelir.

anne baba çocuk ilişkisi

Bu teoriye göre çocuğunuz ile sağlıklı bir ilişki kurmak iki şeye bağlıdır:

 • Bebek/çocuk için müsait olmak
 • Verdiği tepkilere cevap vermek

Her ne kadar ikisi de oldukça basit görünse de bir davranışı yaptığımızı düşünmek ile gerçekten yapmak arasında fark bulunur. Yukarıdaki iki cümleye yakından bakalım:

Bebek/çocuk için müsait olmak demek, çocuk ağladığı, güldüğü veya herhangi bir tepki gösterdiği zaman onun yakınında olmayı ve ona dikkat vermeyi gerektirir.

İkincisi ise çocuğun tepkisini aynalamayı vurgular. Bir çocuk, sıkıntısı olduğu zaman bunu anne/babası ile paylaşıp anlaşıldığını görmek ister. Gelişim süreci boyunca, birçok kez anlaşıldığını fark ettiği güzel anılara ihtiyaç duyar. Bir örnek verip yakından bakalım:

Okuldan sonra eve gelen ve okulda arkadaşlarıyla bir sıkıntı yaşayan Ali, yoğun duygular içindedir. Evde gördüğü ilk kişiye içindekileri bardaktan boşalırcasına anlatmaya başlar.

Sağlıklı bir ilişki için ebeveyn aşağıdaki basamakları takip edebilir:

 1. Kendisini duygusal olarak geri çeker ve kendi duygularını katmadan sadece dinler.
 2. Anladığını göstermek için çocuğun kelimelerinden bazılarını alıp kullanır.
  • Ali: …Ahmet ile Ayşe tamamen beni suçladı ve ben de kalemi onlara geri vermedim.
  • Ali’nin Annesi: Tabi seni suçladıkları için sinirlendin ve sen de kalemi geri vermek istemedin.
 3. Onu doğru anlayıp anlamadığını sorar.
  • Ali’nin Annesi: Seni doğru anladım mı?
 4. Son basamakta ise Ali’nin anlatmadığı ve arka planda kalan başka bir konu olup olmadığını sorgular. (Bu sayede çocuğunun okul hayatı hakkında bilgi sahibi olur.)
  • Ali’nin Annesi: Peki seni üzen başka bir şey var mı?

Yukarıdaki bahsettiğim aynalama yöntemi çocuk psikolojisinde kullanılan yöntemlerden sadece biridir. Çocuğun anne/babasına güvenmesi ve gelecekte sağlıklı ilişkiler kurabilmesi için gelişim süreci boyunca, dinlendiğini ve önemsendiğini hissetmesi gerekir.

Çocuğunuzun burçlarına dair tüm özelliklerinizi öğrenseniz de istediğiniz huzurlu ve sağlıklı ilişkiyi kurmak için bir ebeveyn olarak çaba göstermeniz önemlidir. Lütfen yukarıdaki örneği sayfadan ayrılmadan önce bir kez daha okuyun ve çocuğunuzla olan ilişkinizi irdeleyin.

Başak Burcu Çocuğu Arkadaş ve Kardeş İlişkisi

Başak burcu çocuğu arkadaşları arasında mantıklı, tavsiye veren veya yardımsever kişi rolünü üstlenir. Afacan yanını ortaya çıkarıp tatlı şakaları başlatan çocuklardan biri olabilir.

Her ne kadar küçük şakalar hoşuna gitse de Başak çocuğu, gerçek bir problem yaratmaktan kaçınır. Birçoğu, kuralların düzen sağlamada önemli olduğuna inanır ve onları yok saymaktan hoşlanmaz.

Her ne kadar kendisi kural bozucu işlere girişmese de arkadaşlıkları dikkat gerektirir. Başak burcu çocuğu, ona tavsiyeye gelen arkadaşı tarafından etkilenebilir.

Değişken kategorisinde yer alan bu çocuk, yeni maceralara adım atmaya heveslidir. Özellikle yakın arkadaşının sorun çıkarma eğilimi varsa, Başak çocuğunda olumsuz davranışların ortaya çıkması normaldir.

Hayatta düzen ve organizasyonu önemsemek, bazen tekdüzelik ve sıradanlık getirir. Bu sebeple, Başak çocuğu farklı arkadaşlar edinerek değişiklik ister.

Çocuğun hayatını renklendirmek için dikkat becerisi ve hayal gücünü geliştiren aktivitelere ihtiyacı vardır. Okul dışındaki etkinlikler sayesinde, yanlış arkadaşlıklardan koruyabilirsiniz.

Sınıfa yeni birisi katılırsa, ona ilk yaklaşan ve sınıftaki düzeni anlatan çocuklardan birisi Başak’tır. Doğum haritasında yoğun Kova etkisi olmadıkça, büyük gruplar içinde yer almak yerine yakın ve kaliteli arkadaşlıkları tercih eder. Bu yüzden yeni gelen çocuk ile samimi ilişki kurması kolaydır.

Bazen Başak burcu çocuğu, sosyal çevresini genişletmekte zorlanır. Özellikle yeni bir yere girince ekstra cesarete ihtiyaç duyar. Ebeveynin motive edici destek cümleleri, oldukça işe yarayabilir.

Kardeşiyle ilişki konusunda karşımıza farklı bir Başak çocuğu çıkar. Kendisini ve kardeşini inceleyen bu çocuk, ebeveynin gözünde nasıl göründüğünü merak eder.

Başak çocuğu, zihninde sıralayan ve kategorize eden mekanizmanın herkeste aynı işlediğini varsayabilir. Örneğin, bir gün annesinin hangi kardeşine daha çok değer verdiğini merak eder. Sorup cevap alamazsa, cevabı bulmak için ebeveynin davranışlarını gözleyebilir.

Mükemmeliyetçi Başak çocuğu, ev içinde baş rolde yer almak ister. Fakat, Aslan veya Koç burcu kardeşi varsa, kendisini arka planda hissedebilir. Çünkü, ilgiyi çekmek için ateş burçları yaramazlık yapmaktan çekinmez.

Bir Başak ise uysal yanı ile çoğunlukla sorun çıkarmak istemez. Daha duyarlı veya eleştirel olması, onun ilgiye ihtiyacı olmadığını size düşündürmesin.

Başak çocuğu, iç sesiyle kendi davranışlarını eleştirme eğilimi gösterir. Bu çocuğun en son ihtiyaç duyduğu, kardeşi ile karşılaştırılmaktır.

Abisi veya küçük kardeşi gibi davranmasını istemek, ona eleştirel cümleler sarf etmek çok üzebilir. Başak çocuğu, olduğu haliyle “yeterince iyi ve ilgi çekici” olduğunu duymaya ihtiyaç duyar.

Bu sayede kendisini zihinsel olarak rahat hisseder. Doğal haliyle kabul edildiğini fark eden bu çocuk, yeterince iyiyi nasıl “mükemmele” çevireceğini düşünmeye başlar.

Başak Burcu Çocuğu Disiplin Eğitimi

Başak burcu çocuğu, yüksek otokontrol ile kendisini yönetme becerisine sahiptir. Birçok Başak ebeveyni, çocuğunu daha spontane hareket ederken ve yaramazlık yaparken görmek ister.

Başak burcu çocuğu disiplin eğitimi

Disiplin eğitimi konusunda Başak çocuğunda işe yarayacak yöntem, doğru iletişimdir. Birçok ebeveyn, çocuğuna evdeki kuralları ve sorumlulukları öğretmek yerine bir sorun çıkmasını bekler.

Ancak sorun ortaya çıkınca, durumu çözmek için çocuğuna eğitim verir. Başak çocuğu ile yaşadığınız problem sonrası dikkat edilmesi gerekenler:

 • Problemi doğru bir şekilde tanımlamak,
 • Neden bu durumu problem olarak gördüğünüzü açıklamak ve
 • Çocuktan beklentinizi dile getirmektir.

Bu iletişim sadece bir başlangıç sayılır. Başak burcu size birçok soru sorabilir ve sonrasında yapması gerekeni kabul eder. Fakat, bu çocuk oldukça sistematik bir zihne sahiptir.

Örneğin, sizin uyku, yemek ve iş saatleriniz ile kimlerle konuştuğunuzu bilir. Yasaklanan davranış/konuyu sizden saklayabilirse, yapmaya devam edebilir. Bu çocuğun mükemmeliyetçi zihnini göz ardı etmeyin.

Başak burcu çocuğu, hayatı güzelleştirmek isteyen yanı ile ailesini memnun ettiğini görmek ister. Başaramazsa hayal kırıklığına uğrayıp sinirlenebilir.

Özellikle size aktarmak istediği bir konu/durum olursa, sözcükleri dikkatle seçer. Bu sayede, iletmek istediği mesajın ulaştığından emin olur.

Tipik Başak çocuğu, hayatında düzen ve sorumluluğa sahip olmaz ise davranış problemleri gösterir. Hayatına belirli sınırlar koymak, ulaşmak istediği ürün/oyuncak için gereken adımları belirlemek fayda sağlar.

Disiplin eğitiminde en önemli konu tutarlılıktır. Ebeveyn kurallara dair tutarsız davranışlar gösterirse, Başak çocuğu endişelenebilir.

Bu çocuğun içsel huzurunu dengede tutma yolu, hayatını düzenlemekten geçer. Yanında güven duyması gereken anne – babasının beklenmedik davranışları, psikolojik sıkıntılara kapı aralar.

Özetle, Başak çocuğunu disipline etme yöntemi: Tutarlı davranışlar, içten sevgi ve net çizilmiş kurallardan geçer. Bu çocuğun iletişim becerisi ve tatlı diliyle sizi kolayca etkileyebileceğini unutmayın.

Başak Burcu Çocuğu ile Ayrılık, Taşınma ve Vefat gibi Acı Haberleri Paylaşma

Başak burcu çocuğu, hayatını istediği halde tutmak için büyük çaba harcar. Önemli parçalar değişime uğradığında ise durumu olduğu gibi kabul etmesi zordur.

Kendi duygu ve davranışlarını yönetme becerisi güçlü olan Başak çocuğu, beklenmedik bir değişimde endişelenebilir. Bu sebeple, her şeyi detaylı bir şekilde paylaşmak ve süreci yavaş ilerletmek önemlidir.

Örneğin taşındıktan sonra tanışacağı yeni insanlar, geride bırakacağı önemli arkadaşlıkları vardır. Değişken kategoride yer alan Başak çocuğu, yeniliklere isteklidir. Fakat, toprak elementi bu yeniliklerin yavaş gerçekleşmesi gerektiğini gösterir.

Anne ve babasını hep memnun etmek isteyen Başak çocuğu, ayrılık esnasında kendisini kolayca suçlayabilir. Örneğin, eleştiren iç sesi, davranışlarını suçlayarak ona yanlış fikirler verir.

İki ebeveynin de Başak çocuğu ile konuşup detayları (yaşına uygun şekilde) aktarması önemlidir. Bu sayede çocuğun da kendi duygularını dile getirmesi için fırsat doğar.

Başak çocuğu, duygularını baskılayıp hislerini yok sayma eğilimi gösterebilir. Özellikle zihni çok fazla endişe ile dolarsa, panik atak vb. psikolojik sıkıntılar ortaya çıkar. Bu durum, yatak ıslatma veya iştah kaybı gibi bir davranışla başlayabilir.

Astrolojide Başak burcu ile hayvanlar arasında özel bir bağ olduğuna inanılır. Tıpkı Başak’ın diğer insanların hayatını iyileştirip güzelleştirmesi gibi evcil hayvanda bu çocuğu olumlu etkiler.

Doğum haritasında su burçları hakimse, vefat gibi haberleri iletirken ekstra sevgiye ihtiyaç duyar. Kaybedilen değerli kişinin ardından, eve kedi veya köpek gibi bir canlı alımı süreci kolaylaştırır.

Önemli olan Başak çocuğunun evcil hayvana dokunup sarılabilmesidir. Bu sebeple, kuş veya balık uygun olmayabilir. Plan ve organizasyon seven yanı ile evcil hayvanın ihtiyaçlarına odaklandığını, zihninin biraz dağıldığını fark edersiniz.


Başak burcu çocuğu ve bebeği hakkında neler düşünüyorsunuz? Sayfanın altına bir yorum bırakın.

Natal Astroloji Nedir?

Natal “doğum ve doğumla ilgili konular” demektir. Natal astroloji ile herkese özel olan doğum haritasını kullanarak karakter analizi, kişinin hayatta yaşaması gereken deneyimler, aşması gereken sınavlar gibi konularda aydınlatıcı bilgiler elde ederiz.

Mavi gökyüzü ve dolunay

Ay Burcu ve Erkeklerde Duygusal Bağımlılık

Birçok yetişkin erkek, bir duygusal ilişkiye başlayınca tüm diğer ilişkilerini yavaş yavaş bırakmaya başlar. İlişkide bağımlılık artar...

Astrolojide Evler Neyi Temsil Eder?

astrolojide evler

Gezegenler ne olduğunu, burçlar nasıl olduğunu, evler ise nerede olduğunu gösterir.

Başak burcu erkek kız çocuğu
 • Derya dedi ki:

  Başak burcuyum. Hatta başak stelyumum var. Gerçekten çok doğru tespitler. Hayvanlarla iletişim kısmı bile o kadar doğru ki.

  Emin olmak için önce kendi burcumun çocukluğunu okudum, şimdi çocuklarımın burçlarına bakabilirim ☺️

 • >
  error:
  Copy link