Balık Burcu Erkek - Kız Çocuğu ve Bebeği Özellikleri

Neptün tarafından yönetilen Balık burcu çocuğu ve bebeği, diğer burçlara göre güçlü sezgileri ve sanatsal yanı ile ön plana çıkar. Gelişim sürecinde, hem özgür olmak hem de güçlü duygusal bağ kurmak isteyen taraflarını dengelemeyi öğrenir.

19 Şubat – 20 Mart tarihleri arasında doğan bebekler Balık burcudur. Bu sayfada, Balık çocuğu ve bebeğini detaylı bir şekilde analiz edelim.

Balık burcu erkek kız çocuğu

Aşağıdaki başlıklara geçmeden önce ebeveynin, kendi güçlü ve zayıf özelliklerinin farkında olması önemlidir.

Bu sayfadaki yazılanlar temel düzey astroloji bilgisi gerektirir. Bütün gereken bilgilere burç hesaplama aracını kullanıp burç özelliklerinizi okuyarak ulaşabilirsiniz (Güneş, Ay, yükselen ve Kuzey Ay düğümü burcu).

Aşağıda Balık burcu çocuğu ve bebeği özelliklerini başlıklara ayrılmış bir şekilde bulacaksınız. Yazılanlar hem Güneş hem de yükselen burcu için uygundur. İstediğinize tıklayıp ilgilendiğiniz başlığa hızlıca ulaşın.

Balık Burcu Çocuğu ve Bebeği Genel Özellikleri

Balık burcu bebeği, yüksek empati yeteneği ve güçlü sezgileri ile ön plana çıkar. Gelişim sürecinde, Yengeç ve Akrep burçları gibi sarılma ve kendisini ait hissetme ihtiyacı yüksektir.

Balık burcu bebeği, fiziksel olarak yaşadığı sıkıntıları duygusal ruh haliyle yansıtır. Örneğin, sabah bir sesten dolayı erken uyandıysa, mama markası veya yemek saati değiştiyse, huzursuzluğunu uzun süre davranışları ile size hissettirir.

Yönetici gezegen Neptün’ün etkisi yüksekse, uzaklara bakıp düşleri arasında kaybolması beklenir. Hatta, sadece sevdiği mama veya oyuncağı hayal ederek bile uykuya dalabilir.

Balık burcu çocuğu, bir bilmece gibidir. Karşıt taraflara doğru yüzen iki Balık sembolü ile neredeyse Akrep kadar gizemli bir çocuk karşımıza çıkar.

Balık çocuğunun bir tarafı güven isterken diğer tarafı özgürlüğü önemser. Bir an ebeveynin eteğinde ağlayıp endişeli görüntüsü çizer. Birkaç dakika sonra özgüvenle arkadaşlarına koşabilir.

Bu sebeple, bir Balık burcu çocuğunun güvensiz mi hissettiği, yoksa sadece öyle görünmek mi istediği pek anlaşılmaz. Belki de ikisinden de birer parça vardır.

Balık burcu çocuğu, astrolojiye göre gerçek bir sanatçı özellikleri taşır. Hayatın her bir detayına karşı hassasiyet gösterebilme becerisi vardır. Karşılaştığı insanların iyi veya kötü enerjilerini bir sünger gibi üstüne çekebilir.

Dinlediği güzel bir müzik parçası, Balık çocuğunun hayallerini canlandırır. Hatta, yoğun duygular hissederse gözleri dolar. Gün içerisinde hak etmediği bir söz yüzünden ise oldukça uzun süre düşünceye dalabilir.

Balık burcu çocuğu, tıpkı bir Boğa gibi doğadaki güzelliklere şahit olmak ister. Örneğin, gökkuşağını, gün batımını, müzik veya sanattan etkileyici eserleri görüp hayal gücünü geliştirir.

Sezgileri ile ünlü olan Balık burcu çocuğu, sanki 6. Hissi varmış gibi birçok şeyi önceden kestirebilir. Rüyasında da onu etkileyen birçok konuyu net bir şekilde görür.

Literatüre göre Balık burcu, güçlü sezgilere sahiptir. Bu sebeple, zihninin fark edemediği detayları duyguları/sezgileri yakalar. Bu çocuğun yaşadığı duygu değişiminin sebeplerini anlaması zaman alır.

Öncelikle hissettiklerini yorumlaması ve altındaki nedenleri kavraması gerekir. Özellikle doğum haritasında hava burçları pek yoksa, yaşadıklarını kelimeler ile net ifade etmekte zorlanabilir.

Balık burcu çocuğu, hastalığa kolay yakalanır. Neptün’ün etkisiyle fiziksel Dünya’ya daha az odaklanabilir. Zihnindeki vizyon ve hayallere dalan bu çocuk, gün içerisinde fark etmediği fiziksel detaylar sebebiyle kolay yara alıp hastalanabilir.

Doğum haritasında toprak burçları pek yoksa, ebeveynin hijyen, oda düzeni, hasta insandan uzak durmak vb. konularda sağlık eğitimi vermesi tavsiye edilir. Çünkü, yüksek şefkat duygusuyla sınıfta hasta olan kişiye ilk yaklaşan çocuk sıklıkla Balık burcudur.

Sevilmeyen ve arka planda kalmış arkadaşlarını bulur ve onlara hayata olan inancını aşılar. Bazen Balık çocuğu, Dünya’daki ağır koşulları görüp melankoliye düşebilir.

Acı ve derin üzüntü içeren film veya haberlerden uzak tutmak önemlidir. Fakat, nihayetinde Balık çocuğu bu haberleri ve Dünya düzenini fark eder. Özellikle ergenlik sürecinde olumsuz duyguları oldukça güçlü yaşayabilir.

Çoğunlukla, düştüğü kuyudan çıkış yolunu bir yardıma ihtiyaç duymadan kendisi bulur. Ardından başka insanlara el uzatıp onlara hayatın olumlu yanını göstermeyi başarır.

Burada ebeveyne düşen görev: Balık çocuğu çok fazla his veya sezgilerine dalıp kaybolursa ona rehber olmaktır. Çünkü, duyguların yanında okul ödevleri veya gelecek için mesleğe dair amaçlar vardır. İkisine de en az eşit düzeyde önem vermesini sağlamak gerekir.

Yönetici Neptün’ün olumsuz bir özelliği, gerçekçi olmayan hayal veya düşüncelerle ilgilidir. Balık burcu çocuğu, onu eleştirmeseniz de bir sözünüzü zihninde fazla büyütür. Kendisini korumak için içsel güvensizliğini başka çocuklardan çıkarabilir.

Gelişim sürecinde herkes gibi Balık burcu çocuğu da hata yaparak öğrenir. Gösterdiği olumsuz davranışların birçoğu bilinçli gerçekleşmez. Yukarıdaki örneklere dikkat edip bu çocuğa rehber olmak, ebeveyne düşen bir sorumluluktur.

Balık burcu, belki de su elementini en iyi temsil eden burçtur. Suyun gerektiğinde insanı rahatlatıp temizlemesi, istediği şekli alma becerisi, güçlü dalgalar ile kayaları tahrip etmesi bize çok şey öğretir.

Balık çocuğu, insanların hayatını güzelleştirmek ve vizyonunu Dünya’da gerçekleştirmek için uğraşırsa, hayatta her konunun üstesinden gelebilir.

Gelişimsel Astroloji ve Ebeveyn – Çocuk İlişkisi

Gelişimsel astrolojiye göre her birimiz hayat boyu kendimizi geliştirip, olmamız beklenen insan modeli ile hayattan ayrılıyoruz. Bu süreçte karşımıza çıkan birçok insan ile kurduğumuz ikili ilişkilerle, onların aşması gereken sınavlarda da destek oluruz.

Benzer şekilde, bireylerde bizim aşmamız gereken engellerde yardımcı olur. Fakat bazen, bize sunulan desteği gerçek anlamda görmek zordur.

Örneğin anne/baba, bir genci erken yaşta duygusal veya maddi olarak yalnız bırakabilir. Bu gencin ailesinin desteğini yeterince almadığını düşünüp üzülmesi doğaldır.

Yakından baktığımızda ise doğum haritasında Kuzey Ay düğümü Oğlak etkisini görürüz. Hayatının kontrolünü bir başkasına ihtiyaç duymadan, gencin kendi eline alması gerektiği ortaya çıkar.

Başka bir örnek ise erken yaşta Kuzey Ay düğümü Kova bir babanın çocuk sahibi olmasıdır. Henüz Güney Ay düğümü Aslan eğilimlerini geride bırakmadıysa, kendi davranışlarıyla yüzleşmesi gerekebilir.

Gerçek hayattan aktardığım bu örnekte bu babanın oğlu, yoğun Yay ve Kova etkisiyle hayata gelmiştir. Bu iki burcunda bağımsızlığı ne kadar sevdiğini ekstra açıklamaya gerek yoktur.

Kuzey Ay düğümü Kova olan baba, kendi oğlu üzerinde Aslan baskısı kuramayacağını fark eder. Genellikle bu fark ediş kolay olmaz. Ev içerisinde çocuk üzerinde baskılar ve tartışmalar olasıdır.

Nihayetinde ise bu baba, olması gereken insan modelini çizer. Önemli olan, bu modele ulaşmaya çalışırken kırıp döktüğü kalplerin sayısının az olmasıdır.

Ebeveyn – çocuk ilişkinizi iyi anlamak için kendi burçlarınızı çocuğunuzun burçları ile karşılaştırın. Hayata yaklaşımınız benzer mi? Ne gibi sıkıntılarla yüzleşeceksiniz?

Temel düzeyde de olsa, bir astroloğa ihtiyaç duymadan bu sitedeki bilgilerle bazı çıkarımlarda bulunabilirsiniz.

Sağlıklı Ebeveyn - Çocuk İlişkisi Nasıl Kurulur?

Sağlıklı ebeveyn – çocuk ilişkisi için bağlanma teorisinden kısaca bahsedelim. İlk defa İngiliz psikolog John Bowlby tarafından 1950’lerde ortaya atılan bu teoriye göre, anne/babasıyla güvenli bir bağ kuran çocuk, yetişkin hayatında özgüveni yüksek, üretken ve sağlıklı ilişkiler kurabilen bir birey haline gelir.

anne baba çocuk ilişkisi

Bu teoriye göre çocuğunuz ile sağlıklı bir ilişki kurmak iki şeye bağlıdır:

 • Bebek/çocuk için müsait olmak
 • Verdiği tepkilere cevap vermek

Her ne kadar ikisi de oldukça basit görünse de bir davranışı yaptığımızı düşünmek ile gerçekten yapmak arasında fark bulunur. Yukarıdaki iki cümleye yakından bakalım:

Bebek/çocuk için müsait olmak demek, çocuk ağladığı, güldüğü veya herhangi bir tepki gösterdiği zaman onun yakınında olmayı ve ona dikkat vermeyi gerektirir.

İkincisi ise çocuğun tepkisini aynalamayı vurgular. Bir çocuk, sıkıntısı olduğu zaman bunu anne/babası ile paylaşıp anlaşıldığını görmek ister. Gelişim süreci boyunca, birçok kez anlaşıldığını fark ettiği güzel anılara ihtiyaç duyar. Bir örnek verip yakından bakalım:

Okuldan sonra eve gelen ve okulda arkadaşlarıyla bir sıkıntı yaşayan Ali, yoğun duygular içindedir. Evde gördüğü ilk kişiye içindekileri bardaktan boşalırcasına anlatmaya başlar.

Sağlıklı bir ilişki için ebeveyn aşağıdaki basamakları takip edebilir:

 1. Kendisini duygusal olarak geri çeker ve kendi duygularını katmadan sadece dinler.
 2. Anladığını göstermek için çocuğun kelimelerinden bazılarını alıp kullanır.
  • Ali: …Ahmet ile Ayşe tamamen beni suçladı ve ben de kalemi onlara geri vermedim.
  • Ali’nin Annesi: Tabi seni suçladıkları için sinirlendin ve sen de kalemi geri vermek istemedin.
 3. Onu doğru anlayıp anlamadığını sorar.
  • Ali’nin Annesi: Seni doğru anladım mı?
 4. Son basamakta ise Ali’nin anlatmadığı ve arka planda kalan başka bir konu olup olmadığını sorgular. (Bu sayede çocuğunun okul hayatı hakkında bilgi sahibi olur.)
  • Ali’nin Annesi: Peki seni üzen başka bir şey var mı?

Yukarıdaki bahsettiğim aynalama yöntemi çocuk psikolojisinde kullanılan yöntemlerden sadece biridir. Çocuğun anne/babasına güvenmesi ve gelecekte sağlıklı ilişkiler kurabilmesi için gelişim süreci boyunca, dinlendiğini ve önemsendiğini hissetmesi gerekir.

Çocuğunuzun burçlarına dair tüm özelliklerinizi öğrenseniz de istediğiniz huzurlu ve sağlıklı ilişkiyi kurmak için bir ebeveyn olarak çaba göstermeniz önemlidir. Lütfen yukarıdaki örneği sayfadan ayrılmadan önce bir kez daha okuyun ve çocuğunuzla olan ilişkinizi irdeleyin.

Balık Burcu Çocuğu Arkadaş ve Kardeş İlişkisi

Balık burcu çocuğu, arkadaşlarını iki tür arasından seçer. Kendisini güvensiz hissettiği günlere özel bir arkadaş grubu, bir de macera ruhlu ve cesaretli yaklaştığı zamanlar için ayrılan kişiler.

İki grupta birbirinden oldukça farklıdır. Bu çocuğun arkadaşlarının çeşitliliği, çoğunlukla doğum günü gibi özel günlerde fark edilir.

Örneğin bir Balık burcu çocuğu yüksek dini eğitim veren bir okulda okur. İnancına dair kurallara büyük önem verir. Fakat, arkadaşları arasından bir hard rock veya metal müzik grubu oluşturabilir.

Balık çocuğu, belki bir Kova gibi aykırı olmak istemez. Genellikle, ilgilendiği bir hobisi veya ilgi alanı beklentilerin dışındadır. Bu da içindeki karşıt noktalara ilerlemek isteyen çift yönlü kişiliği memnun etmek içindir.

Kendisini kolay zarar gören veya güvensiz hisseden bir Balık çocuğu, iki tür yöntem dener. Birincisi, bir topluluk halinde yüzen balık sürüsü gibi kendisine ait güvenli bir grup oluşturmaktır.

İkincisi ise kendisinden küçüklere veya güçsüzlere zorbalık yapan gruba girmeyi gerektirir. Bu tür gruplar hemen hemen her sınıfta bulunur. Balık burcu çocuğu aralarına girerek kendisini korumuş olur.

Aslında kendisini korumak için kullandığı bu yöntemler, Balık çocuğunun bize ne kadar zeki olduğuna dair işaretler verir. Burada biraz ebeveyne sorumluluk düşer. Doğru yol, aşırıya kaçmadan istediği grupta yer almasına izin vermek olabilir.

Yaşı ilerledikçe Balık burcu çocuğunun özgüveni artar ve bir gruba ihtiyaç duygusu azalır. Sanata ve farklı olana duyduğu ilgiyi, sıra dışı arkadaşlara yönelerek doyurur.

Balık çocuğunun gelişim sürecindeki değişimi hayranlık bırakır. Yaşı ilerledikçe, küçükken komik veya garip bulduğu çocukları arkadaş edinip, onları zorbalardan korumayı hedefler.

Çoğunlukla bu değişimi, sabit burç kategorisindeki insanlara sıra dışı gelir. Çünkü Boğa, Aslan, Akrep gibi burçlar bir arkadaşa uzun süreli sadık kalabilir. Balık çocuğu ise büyüme sürecinde, farklı arkadaşlar ile kendi doğrularını bulur.

Kardeş ile ilişkisini net tanımlamak zordur. Balık çocuğu, aile içerisindeki duygu yüklü dramalara kolay kapılır. Kardeşler arasında tek tarafı seçip diğerine karşı gelebilir.

Adalet ve eşitliğin önemli olduğu kardeş ilişkilerinde, Balık çocuğu doğruyu bulmakta zorlanabilir. Özellikle, duygularını çok iyi gösteren ve kolay kırılan bir kardeşi var ise onun tarafına geçer.

Fakat, bir insanın güzel ağlaması veya canı yanmış görünmesi onun haklı olduğunu göstermez. Ebeveyne burada bir rol düşer. Balık çocuğuna doğru ile yanlışın her zaman göründüğü gibi olmadığını anlatmak gerekir.

Balık burcu çocuğu, değişen ruh hali ile duygusal ve fiziksel olarak beslenmek ister. Ama kontrol edilmek istemez. Çünkü, su burcu olarak bazen zihni bulanıklaşır. Bir konuya dair karar vermek için yalnız kalmaya ve etrafın durulmasına ihtiyaç duyar.

Abi ve ablaya yaklaşımı, “benimle ilgilenip ihtiyaçlarımı gider ama bana ne yapmam gerektiğini söyleme”dir. Fakat bu durum, herkes için oldukça karmaşıktır.

Bazen Balık çocuğu, tavsiye almak için abi veya ablasına yaklaşır. Sonra tavsiyeyi dinleyip gider ve aklına ilk geleni gerçekleştirir. Bu durum, Balık çocuğu ile ilişkisini kavrayamamış bir büyük kardeş için sıkıntı oluşturabilir.

Balık Burcu Çocuğu Disiplin Eğitimi

Masum bakışları ile Balık çocuğu, yardıma muhtaç görünmeyi çok iyi başarır. Özellikle yükselen burcu da destekliyorsa, son derece tatlı ve hassas bir görüntü çizebilir.

Natal Astroloji Nedir?

Natal “doğum ve doğumla ilgili konular” demektir. Natal astroloji ile herkese özel olan doğum haritasını kullanarak karakter analizi, kişinin hayatta yaşaması gereken deneyimler, aşması gereken sınavlar gibi konularda aydınlatıcı bilgiler elde ederiz.

Mavi gökyüzü ve dolunay

Ay Burcu ve Erkeklerde Duygusal Bağımlılık

Birçok yetişkin erkek, bir duygusal ilişkiye başlayınca tüm diğer ilişkilerini yavaş yavaş bırakmaya başlar. İlişkide bağımlılık artar...

Astrolojide Evler Neyi Temsil Eder?

astrolojide evler

Gezegenler ne olduğunu, burçlar nasıl olduğunu, evler ise nerede olduğunu gösterir.

Bu görüntüye bakan bir ebeveyn, Balık çocuğunun kimseyi incitemeyeceğini düşünür. Hatta, ona yüksek sesle yaklaşmak duygusal tepki vermesine sebep olabilir. Sonuçta ebeveyn, kendisini suçlu hisseder.

Balık burcu çocuğu, hassas görüntüsünü kullanarak istediğini elde etmede uzmandır. Bu davranışlarını erken fark etmeyen bir ebeveyn, yıllarca çocuğunu haksız olsa dahi savunabilir.

Sezgileri ile Balık çocuğu, ebeveynin en hassas noktalarını fark eder. Birçok yanlış davranışta, bu noktaları kullanarak cezalardan sıyrılır. Kısaca bu çocuğu disipline etme yönteminden bahsedelim.

Balık burcu çocuğu disiplin eğitimi

Temelde iki noktaya dikkat etmek gerekir:

 • İnce düşünceli konuşma
 • Duygusal konulardan uzak durma

Balık burcu çocuğunu disipline etme yöntemi ona karşı net kurallar çizmekten geçer. Bu kuralları aktarırken de ince bir üslup gerekir. Birkaç noktada bu çocuğun karşı çıkıp ağlamaya başladığını görebilirsiniz.

Ebeveyn, çocuğa yaklaşır ve ona sarılıp teselli eder. Ama yine kuralları uygulamaya devam etmelidir. Yoksa, yakaladığı bir duygusal açıktan çocuk, ebeveyni kontrol eden bir rol kazanabilir.

Balık burcu çocuğu, kuralları çok çabuk alışkanlık haline getiremez. Belki anlık ebeveyni dinler, özür diler. Fakat, o alışana kadar sık tekrar etmek gerekebilir.

Disipline ederken en başarılı yaklaşım, Balık çocuğunun özgür yanını heyecanlandırmaktan geçer. Örneğin, kuralların sadece eğlenceye daha kolay ulaşmamızı sağlayan bir araç olduğunu gösterebilirsiniz.

Mümkünse, uyumlu davranışlar sergilediği zaman onu sık sık ödüllendirin. Bu sayede, hayatını bir düzene sokmanın onu ne kadar özgür bıraktığını öğretmiş olursunuz.

Balık Burcu Çocuğu ile Ayrılık, Taşınma ve Vefat gibi Acı Haberleri Paylaşma

Ani değişimler Balık çocuğunu duygu ile yükleyebilir. Yaklaşımı çoğunlukla duygusal bir tepki içerir. Fakat, ne tür bir davranış göstereceği doğum haritasındaki diğer burçlarla ilgilidir.

Örneğin, çok fazla su burcuna sahipse duygusal yükü hızlı bir şekilde gözyaşıyla atar. Ateş burçlarına sahipse, koşmayı veya fiziksel bir tepki vermeyi seçebilir.

12. Evi yöneten Balık burcu, sonları ve bitiş çizgisini temsil eder. Bu sebeple birçok Balık çocuğu, hayat döngüsünü akranlarından hızlı bir şekilde idrak eder. Güçlü sezgileri ile sevdiği bir insanın ayrılma vaktinin geldiğini önceden fark edebilir.

Fakat, bu durum çoğunlukla 6. His veya bilinmeyen sebeplerle ilgili değildir. Balık burcu çocuğu, diğer insanların duygusal durumunu çok iyi fark eder.

Örneğin, sağlık sorunlarından dolayı bir birey hayattan ayrılacaksa, ebeveyn bunu gizlemeye çalışır. Fakat, Balık çocuğu sezgileri ile bunu kolaylıkla fark edebilir. Kötü haber geldiği zaman alışılmadık bir tepki vermesi doğaldır.

Okul veya iş için aile başka bir şehre taşınmak zorunda kalırsa, Balık çocuğunun değişken özelliği devreye girer. Değişken kategorisinde olmanın bir avantajı, yeniliklere daha açık olmasıdır.

Başka bir seçenekse, gerçeği reddedip hayallere dalma durumudur. Bu tür bir kaçamak kısa süreliğine rahatlatıcıdır. Fakat hayal etmek, sorumlulukları erteleme sebebi haline gelirse ebeveynin devreye girmesi gerekir.

Balık burcu çocuğu, kendi doğrularını bulup mükemmel Dünya’yı zihninde çizer. Vizyonu belki bir ateş burcu kadar heyecanlı ya da bir hava burcu kadar entelektüel değildir. Ama bu çocuk iyiliği, şefkati ve hoşgörüyü hayal eder. Zihninde mükemmel bir Dünya çizer.

Bir evliliğin sona ermesi, hayalindeki vizyona uymaz. Balık burcu çocuğu en az ilkokul yaşlarındaysa, ayrılık olasılığını aylar önceden fark edebilir. Anne ve babanın yüksek sesini işitmek, ev içindeki huzursuzluğu hissetmesi gibi detaylar sezgileri için yeterlidir.

Bu çocuk kendisini anne – baba arasındaki dramatik sahnelerde bulabilir. Sünger gibi iki tarafın da duygularını üzerine çekmesi çok kolaydır. İki ebeveynin de Balık çocuğunu mümkün olduğu kadar uzakta tutması önem arz eder.

Yoksa bu çocuk, kendi zihninde bir tarafı haklı bulur (çoğunlukla en çok ağlayan/üzülen kişiyi). Ardından diğer ebeveyne karşı olumsuz duygular besleyebilir.

Balık burcu çocuğu, hayattaki tek sabit noktanın “değişim” olduğunu öğrenir. Daima bir şeylerin değişmek zorunda kaldığını küçük yaşlardan itibaren anlamaya başlar.

Yaratıcı özelliği ile bu yaşadığı duyguları yaptığı çizimlerde, dinlediği müzikte veya izlemek istediği dizi/filmlerde gösterir. Balık çocuğu, duygularını çoğunlukla kelimeler ile net ifade edemez.

Duygular yoğunlaşınca suyu bulanıklaşır ve nefes almak için yalnız kalmak isteyebilir. Ebeveynin dikkat etmesi gereken, bu yalnızlık ve olumsuz görünen tepkilerin bir süre sonra bitmesi gerektiğidir. Bu çocuğu anlamak, onun ne “söyleyemediğini” fark etmekten geçer.


Balık burcu çocuğu - bebeği hakkında neler düşünüyorsunuz? Sayfanın altına bir yorum bırakın.

Balık burcu erkek kız çocuğu
>
error:
Copy link