Astrolojide Ay ve Burçları

Ay, insanın kendisini duygusal olarak güvende hissetmesinin anahtarıdır.

  • Kişinin duygusal ihtiyaçlarını tanımlar.
  • Kişinin kendisini diğer insanlardan duygusal olarak uzaklaştırabileceği durumlardaki sebepleri ortaya çıkarır.
  • Kişinin bağımlı veya hassas olduğu konularla insanları manipüle etmeye çalıştığı bilinçaltındaki işleyişi ortaya çıkarır.
  • Hayattaki değişimleri kolayca kabul edebilme ile içsel doygunluğa ulaşmanın yolunu gösterir.
  • Samimiyeti ve grup içinde kabul edilmeyi sağlamak için kişinin nelere ihtiyaç duyduğunu gösterir.
Mavi gökyüzü ve dolunay

Ay burcu doğum haritasındaki yerine göre kişiyi neyin mutlu ettiği veya üzdüğü, güvende hissetmesi için neyin gerektiğini açıklar. Bir aile kurmak veya arkadaşlıklara sağlam temeller atmak için gereken kişisel koşulları dile getirir.

Ay burcu, kişinin gözünden annesini: Annenin hikayesi, karakteri ve kişinin annesiyle ilişkisini temsil eder. Ama aynı zamanda kişinin içindeki anneyi de açıklar.

Kendimizi ve başkalarını nasıl koruyup kolladığımızı ve rahatlattığımızı, memleketimize ve ailemize ne kadar ait hissettiğimizi gösterir. Aile ocağını bir arada tutan ve hislerimizi önemseyen Ay, evin kadın reisi gibidir.

Ay yalnızca kişiliğimize yön vermek dışında hayatımızı da gerçek anlamda etkiler. Dünya üzerinde okyanuslara güçlü bir çekim kuvveti uygulayarak gel-git olaylarını gerçekleştirir. Antik Mısır’dan beri birçok insan kadınların özel dönemleriyle Ay’ın döngüsünün karşılıklı ilişkide olduğuna inanır.

Mantık ve Hisler

Ay ile ilişkilendirilen en uygun kelimelerden birisi “tutum’dur.” Tutumlarımız verdiğimiz her kararın temelini oluşturur veya bu kararlarımızı nasıl gerçekleştireceğimizi etkiler.

Yapmanız gereken ve mantık açısından tekrar tekrar değerlendirip doğru olduğu sonucuna vardığınız bir kararınız var. Kaç kere bu kararı sırf gerçekleştirmek istemediğiniz için harekete geçemediniz?

Örneğin; Hisleriniz, çalıştığınız iş yerinden ayrılmanız gerektiğini söylüyor. Ama aynı işte yıllarca çalışmanın birçok pratik faydası vardır. Aynı şirket için çalıştıkça yıllık tatilleriniz artar, işteki deneyiminiz birikir. Haliyle bu iyi çalışan gemiden atlayıp yeni bir işe başlamak tüm harcanan zamanın boşa gitmesine sebep olabilir.

Yeni bir işte, yeni insanlarla tanışıp kendinizi kanıtlamanız gerekecektir. Bu durumda risksiz olanı kendi işinizi bırakmayıp yükselmek için çabalamaktır.

Bu karardan sonra, hislerin tatmin olmadığı bir iş ortamında bazı olumsuz duyguları yoğun yaşamaya başlarsınız, üretkenliğiniz yavaş yavaş düşer. Kendinizi bu işte kapana kısılmış hissedip bunalırsınız.

İşte verimsizlik, yükselme potansiyelini de azaltır, iş arkadaşlarınızla iletişiminiz zedelenebilir, daha fazla stres ve üzüntü demektir. Tek bir yanlış kararla hislerin karanlığa doğru sürüklendiği bir sarmala girmiş gibi hissedersiniz.

Bir şeyin mantıklı olup olmaması bizi hayatta belli bir yere kadar götürse de önemli kararlar alırken tek başına yeterli olmayabilir: Tutkulu olduğumuz bir iş, çocuk sahibi olmak veya duygusal bir ilişkiye başlamak gibi.

Astrologlardan Ay ve Güneş’in birbirine karşıt olduğunu sıklıkla duyarsınız. Örneğin Akıl (Güneş) ve Kalp (Ay) veya sol beyin Güneş, sağ beyin ise Ay şeklinde birçok açıklamayı yabancı kaynaklarda bulabilirsiniz.

Bu benzetmeler tam olarak yanlış olmasa da sosyal tutumların nasıl Ay ve Güneş’e bakış açımızı etkilediğini, davranışları mantık ve hisler olarak ikiye ayırmamızdan anlarız. Aslında Güneş ve Ay doğum haritasında birleşmiş bir oluşumdur.

Ay Güneş’ten aldığı gücün yansımasıyla karanlıkta doğru yönü bulmamıza yardımcı olur. Çünkü, mantığın güçsüz kaldığı durumlarda içgüdülerimiz ve hislerimizle kendi yolumuzu bulmamız gerekir.

Güneş ve Ay kutuplaşmasında, Ay’ın kadınsı özelliklere sahip olduğu düşünülür: Aile, ev, rahim, çocuk doğurmak, beslemek ve iyileştirmek gibi kavramlarla ilişkilendirilir. Modern Dünya’da erkeklerden beklenen maskülen davranışlar sebebiyle günümüzde kadınlar kendilerini Ay burçlarına daha yakın hissederler.

Erkeklerin Ay burcuna ilişkin ihtiyaçlarını dile getirmeleri doğaya aykırı veya bir zayıflık olarak görünebilir. Çünkü Güneş, tüm gücü ve gerektiğinde hayatımızı kasıp kavuran sıcaklığıyla daha güçlü ve maskülen bir karakteri sembolize eder.

Hiçbir tartışmaya gerek kalmadan hem fikir olacağımız konulardan birisi Ay’ın ışığının insanı rahatlatıp huzurunu arttırdığı ve duygusal olarak ilham verdiğidir.

Ay Burcunda Göz Ardı Edilen Konu: Erkeklerde Duygusal Bağımlılık

Birçok erkek Ay’a dair kadınsı sayılabilecek özelliklerin hepsini eşlerine yansıtırlar, tüm hislere bağlı ihtiyaçların tek bir kişi tarafından karşılanacağı düşüncesi içindedirler. Fakat bunun sonuçları sağlıksız ve zarar verici olabilir.

Kendi gözlemlerim ve literatüre göre kadınlar bir romantik ilişkiye başladıktan sonra eski arkadaşlıklarını korumakta daha başarılıdırlar. Birçok yetişkin erkek, bir ilişkiye başlayınca diğer ilişkilerini yavaş yavaş bırakmaya başlar.

Bağımlılık gittikçe yoğunlaşır, eğer ilişki doğru gitmezse sonuçlar derin izler bırakabilir. Tüm yumurtaları tek duygusal sepette tutmak, sepet  hepsinin kırılmasına sebep olur.

İlişkiye başlayan erkek kendisini diğer arkadaşlarından izole etmiş, hayatındaki kadına o şımartıcı başarı duygusunu vermiştir. İlişki sona erince, erkeğin hayatındaki tüm duygusal ihtiyaçlarını karşılayan kadın bir anda sahip olduğu bilgilerle çok güçlü bir düşmana dönüşür.

Literatürde bu konuda dile getirilmeyen bir konu ise birçok kadının bir ilişkiye başladığında, bu duygusal bağımlılığı -erkeği diğer arkadaşlarından ayırarak- gizlice desteklemesidir. Maalesef bu durum erkeğin bağımsızlığını ve kişisel farkındalığını derinden zedeler.

Kadınların bu davranışlarının altındaki yatan sebep, erkeğin duygusal ve psikolojik hayatını kontrol altına alıp başka bir kadınla olma düşüncesini en aza indirgemektir. Fakat bu kadar kontrol altına alıp pasif hale getirdikleri erkeğe, ilişkilerinin başındaki gibi saygı duymaya devam ederler mi? (Aynı kontrolü erkekler de yapar, fakat onların amaçları duygusal bağımlılıktan öte çoğunlukla dini veya kültürel etkilerden olabilir.)

Erkeklerin Ay burçlarını anlamaları kadınlardan daha önemlidir. Duygusal olarak zayıf yanlarını fark etmelerini sağlar, hayatlarında onları kontrol edip manipüle edebilecek ilişkilere karşı güçlü hale getirir.

Ay Burçları

Ay burcunuzu biliyorsanız aşağıdaki kutulardan birini seçin. Bilmiyorsanız doğum haritası hesaplama aracını kullanmak için lütfen tıklayın.

>
error:
Copy link